Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)

 • 1
 • 24
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)

İstanbul'a iki yeni iskele
İBB, Heybeliada'da deniz otobüsü ve Harem'e de yeni bir arabalı feribot iskelesi inşa edecek.
HEYBELİADA'YA DENİZ OTOBÜSÜ İSKELESİ
Projede 1.146 metrekare alan üzerine inşa edilecek yeni iskele arazisinin bir bölümü İBB'ye, büyük bölümü ise Milli Emlak'a ait. Yeni dolgu yapılmayacak iskele Heybeliada'daki Şehir Hatları Vapur İskelesi'nin kuzeyinde olacak.

HAREM'E ARABALI FERİBOT İSKELESİ
İstanbul'da yenilenecek bir diğer iskele Harem'de olacak. Harem'e yapılacak yeni arabalı feribot ve deniz otobüsü iskelesi 15 bin 682 metrekarelik alana inşa edilecek. Yeni Harem iskele alanı içinde araç bekleme ve otopark ile iki yönetim binası, gişeler ve kafeterya bulunacak.

 • 2
 • 24
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)

IMF`nin `acı reçeteleri` hatıralarda kaldı
Türkiye`nin IMF`ye borcunu sıfırlamasının üzerinden 3 yıl geçerken, ekonomik istikrarın sağlanmasıyla Fon`un "acı reçeteleri" tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı, dönemin en çok konuşulan ismi IMF Türkiye Masası Şefi Cottarelli unutuldu.
Türkiye'nin, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) borcunu sıfırlamasının üzerinden 3 yıl geçti. Ekonomik istikrarın sağlanması ve güven ortamının oluşmasıyla IMF ile yarım asrı bulan borçserüveni ve sunulan "acı reçeteler" geride kalırken, Türkiye, artık borç alan değil, Fon'a kaynak taahhüdünde bulunan ülke konumuna geldi.
IMF, 8 CUMHURBAŞKANI 37 HÜKÜMET ESKİTTİ
Türkiye'nin IMF ile 1961'de başlayan stand-by yolculuğuna 8 cumhurbaşkanı ve 37 hükümet eşlik etti. Borcun bittiği tarihe kadar 50 milyar doları aşan kaynak kullanan Türkiye, Uruguay ve Filipinler ile birlikte "en çok anlaşma imzalayan" 3 ülkeden biri oldu. Türkiye, IMF ile toplam 19 stand-by anlaşmasına imza koydu.
İSMET İNÖNÜ DÖNEMİNDE BAŞLADI

Türkiye 188 ülkenin üye olduğu IMF ile 1947'de İsmet İnönü döneminde tanıştı. İlk stand-by anlaşması 1 Ocak 1961'de bir yıllık süreyle imzalandı. Türkiye, 1961-1970 arası her yıl IMF ile bir stand-by anlaşması yaptı. Anlaşmalar genellikle bir yıl dolmadan sona erdi.1970'ten 1978'e kadarIMF ile stand-by anlaşması yapmayan Türkiye, 1978'ten 1980 yılına kadar yeniden birer yıllık anlaşmalara imza attı.


Türkiye'de 1980 yılında 24 Ocak Kararları ile ekonomide değişim süreci başlarken, 18 Haziran 1980'de ilk kez, 3 yıllık vadeyle IMF ile en uzun stand-by anlaşmasını gerçekleştirdi. 1983 yılında yeni bir stand-by düzenlemesine giden Türkiye'nin bu anlaşması ise 1 yıl sürdü. IMF'den kullanılan kaynak miktarı 1980'e kadar daha düşük seviyelerde gerçekleşirken, bu tarihten itibaren daha yüksek miktarlar için IMF'nin kapısı çalındı.

EN ZORLU ANLAŞMAYA 2001 KRİZİNDEN SONRA İMZA ATILDI

Uzun süre kısa vadeli anlaşmalarla IMF ile ilişkisini sürdüren Türkiye, en zorlu anlaşmasına 2001 krizinden sonra imza attı. Başbakanlığını Bülent Ecevit'in yaptığı 57. hükümet, uzun görüşme ve pazarlıklar sonucunda Fon'dan 19 milyar dolarlık kredi aldı. Bu dönemde Fon'un "acı reçeteleri" çok tartışılırken, görüşmeleri yürüten IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli de "bond çantasıyla" hafızalara kazındı.

Son anlaşmaya 2005'te imza koyan Türkiye, 2008 yılında IMF ile stand-by anlaşması yapmama kararı aldı. IMF Türkiye Yerleşik Temsilciliği program ilişkisinin sona erdiği 2008'den itibaren, IMFile üyelik ilişkileri doğrultusunda faaliyetler sürdürüldü. Türkiye'de küresel ekonomik krizin etkilerinin ciddi şekilde hissedildiği 2009 ve 2010 yıllarında ödemeler dengesinde sorun yaşanmaması ve en kritik dönemin IMF'siz atlatılması bu noktadan sonra IMF ile yola devam edilmemesinin herhangi bir sorun teşkil etmeyeceği beklentilerini de güçlendirdi. Türkiye'nin bu dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarından aldığı notlarda önemli artışlar yaşanırken, ülke ekonomisinde başarılı bir performans sergilendi.

SON ÖDEME İÇİN BABACAN TUŞA BASTI

Türkiye'nin IMF'ye olan kredi borcunun son taksidinin transferi, dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından 14 Mayıs 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Tarihi ana tanıklık eden Babacan'ın tuşa basmasıyla ikisi dolar ikisi avro olmak üzere 4 ayrı transferle IMF'ye son borç da ödenmiş oldu. Böylelikle 52 yıllık borç defteri kapandı.

IMF'DE EN YÜKSEK OY GÜCÜNE SAHİP 20'NCİ ÜLKE

Fon nezdinde bir dönem sadece borçlarıyla gündeme gelen Türkiye, artık en yüksek oy gücüne sahip 20. ülke konumunda bulunurken, IMF'ye kaynak taahhüdünde bulunan ülke durumuna geldi. IMF-Fon 2010 Kota ve Yönetim Reformu'nun yürürlüğe girmesinin ardından söz konusu karar kapsamında öngörülen kota artışını onaylayan ve gerekli ödemeleri tamamlayan Türkiye'nin, bu yılın şubat ayı itibarıyla oy gücü yüzde 0,61 seviyesinden yüzde 0,95'e yükseldi.

Geçen yılki G20 Dönem Başkanlığı ile Türkiye-IMF ilişkileri de yeni bir boyut kazanırken, gelecek dönemde Türkiye'nin IMF'nin kararlarında daha etkin rol oynaması hedefleniyor.

Ekonomik istikrar ve güven ortamını sağlayan Türkiye'nin, IMF'ye borcunu sıfırlamasının üzerinden 3 yıl geçerken, Fon'un "acı reçeteleri" tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı, dönemin en çok konuşulan ismi Cottarelli de unutuldu.

 • 3
 • 24
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)

Belgesi olmayan 500 bin kişi için süre daralıyor
Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkan Yardımcısı Metin Karaman, Türkiye'de 750 meslekten 624'ünün standardının belirlendiğini bildirdi. Karaman, 25 Mayıs 2016'ya kadar "Mesleki Yeterlilik Belgesi" almasının zorunlu olduğunu anımsattı.
Karaman,yaptığı açıklamada, 2006 yılında kurulan MYK'nın, bir mesleğin başarıyla icra edilebilmesi için gerekli bilgi, beceri, norm ve tutumların ne olması gerektiğini sektörle birlikte belirlediğini söyledi.


MYK'nın geçmişi ve yapısının, Osmanlı Devlet dönemindeki Ahilik teşkilatına dayandığını vurgulayan Karaman, "Mesleki Yeterlilik Kurumu Türkiye'deki çok önemli bir boşluğu dolduracak,Türkiye'deki insan gücünü ve niteliğini arttıracak ayrıca işverenler açısından da birçok teşvik mekanizmasını harekete geçirecek bir kurum." dedi. Türkiye'deki 750 meslek standardını belirlemek için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Karaman, şöyle konuştu:
"Kurulduğumuz 2006 yılında bize bir hedef verildi; 'Türkiye'nin uluslararası çapta 750 standardının olması gerektiği' söylendi. Biz bu süreçte hedef olarak verilen 750 mesleğin 624 tanesinin standardını hazırladık. Bunlar her 5 yılda bir güncellenen standartlar. Son olarak Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ile gazeteciliğin mesleki standartlarını belirledik. Muhabir, foto muhabiri, kameraman başta olmak üzere bu alanda çalışanlar için şu anda standartlarımız ve yeterliliklerimiz mevcut. Kısacası şu anda yapılabilen gerek mavi yakalı gerekse beyaz yakalı birçok mesleğin standardını hazırladık."
Standardı belirlenen meslekler için talep gelmesi halinde Mesleki Yeterlilik Belgesi alınabileceğini anlatan Karaman, bu konuda meslek örgütleri ile işbirliği yapmaya hazır oldukların dile getirdi.
Şu anda önceliklerinin tehlikeli ve çok tehlikeli meslekler olduğunu kaydeden Karaman, kaza riskinin en az düzeye indirilmesi için farkındalık oluşturmak istediklerini vurguladı.
BELGE ALABİLECEK 500 BİN KİŞİ VAR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 25 Mayıs 2015'te yayımlanan tebliğ ile tehlikeli ve çok tehlikeli 48 meslek grubu için Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Karaman, inşaat, doğalgaz, makine, otomotiv ve asansör bakım onarımı gibi sektörlerde çalışan kaynakçı, sıvacı, kalıpçı, montajcı ile bacacıların 25 Mayıs 2016'ya kadar "Mesleki Yeterlilik Belgesi" almasının zorunlu olduğunu anımsattı.


İlgili 48 meslek grubunda çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi almasının zorunlu olduğuna dikkati çeken Karaman, belgesi olmayanların o meslekte çalışamayacağını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumu ile Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre söz konusu 48 meslekte çalışan kişi sayısının 500 bin civarında olduğunu kaydeden Karaman, şu anki başvuru sayısının bu rakamın gerisinde olduğunu ifade etti.
81 İLDE SINAVA YAPMA İMKÂNI
Mesleki Yeterlilik Belgesi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile işbirliği yaptıklarını anlatan Karaman, "Bu konuda yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Taşrada da mesleki örgütler ve üniversitelerle işbirliği yapıyoruz. Bu alanda çalışan kişilerin 26 Mayıs'ta cezai yaptırımla karşı karşıya kalmaması için mutlaka Mesleki Yeterlilik Belgesi'ni almaları gerekiyor. Şu anda 41 akredite edilmiş kuruluş tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi veriliyor. Belgeye ulaşmak için Türkiye'de şartlar gayet mevcut. 81 ile ve 8 ilçede sınav yapabilecek kuruluşlarımız var. Bunlar üzerinde sınav ve belgelendirme yapabilecek durumdayız." ifadelerini kullandı.

 • 4
 • 24
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)

Hibe için 378 bin genç çiftçi başvurdu
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın genç çiftçilere yönelik, 30 bin liraya varan hibe desteği için 378 bin başvuru yapıldı. Bu başvuruların 370 bini hayvansal üretim kapsamında yapıldı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına, 378 bin çiftçinin başvuruda bulunduğunu bildirdi.


Bakan Çelik, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programına ilişkin yazılı açıklamasında, programa başvuruların 13 Nisan-12 Mayıs tarihleri arasında yapıldığını hatırlattı.
Ülke genelindeki tüm başvurular, değerlendirme ve uygulamaların yazılım sistemi üzerinden anlık olarak bakanlık merkezinden izlendiğini belirten Çelik, 30 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacak programa 378 bin genç çiftçinin başvuruda bulunduğunu kaydetti.
370 BİN BAŞVURU HAYVANSAL ÜRETİM İÇİN


Genç çiftçilerin proje kapsamında ana hatlarıyla, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipek böceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında müracaat yaptığını ifade eden Çelik, başvuruların 370 bininin hayvansal üretim, 8 bininin bitkisel ve diğer üretim kapsamında yapıldığını ifade etti.


Çelik, başvuru dosyalarının illerde oluşturulacak Genç Çiftçi Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından 21 Mayıs-3 Haziran tarihleri arasında değerlendirileceğini ve şehit, gazi, engelli, kadın ve eğitimli genç çiftçilere pozitif ayrımcılık yapılacağını bildirdi.
450 MİLYON LİRALIK KAYNAK
Değerlendirme sonunda asil ve yedek listelerin belirleneceğini ve listelerin 4-10 Haziran tarihleri arasında ilan edileceğini belirten Çelik, 11-17 Haziran tarihleri arasında da genç çiftçilerle hibe sözleşmelerinin il ve ilçe müdürlüklerinde imzalanacağını ve projelerin uygulanmasına başlanacağını kaydetti.


Projelerin, uygulamanın her aşamasında bakanlığın ilgili birimleri tarafından takip ve kontrol edileceğini vurgulayan Çelik, 3 yıllık bir süreci kapsayan hibe destek programı kapsamında kabul edilen projeler için bu yıl itibarıyla 450 milyon liralık kaynak kullandırılacağını bildirdi.

 • 5
 • 24
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)

Terörden zarar görenlerin mağduriyeti gideriliyor


Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Sur, Silopi, Cizre, İdil, Nusaybin, Yüksekova ve Şırnak'ta kentsel dönüşüm için hak sahipleri ile görüşülmeye başlandığını belirterek projelerin üç hafta içerisindehazır olacağını söyledi.
Güneydoğu'da terörden zarar gören bölgelerin yeniden inşası içinhazırlanan projeler 3 hafta içinde kamuoyuna duyurulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, emlak editörleriyle düzenlediği basın toplantasında emlak sektörü ve kentsel dönüşüm hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Sarı, Sur, Silopi, Cizre, İdil, Nusaybin, Yüksekova ve Şırnak Merkez'de kentsel dönüşüm için hak sahipleriyle görüşmelere başlandığını belirtti. Sarı, vatandaşların anlaşmak için kendilerinden proje beklediğini, projelerin 3 hafta içinde hazır olacağını ifade etti.

'TAŞ KOYUP, GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURALIM'

Bakan Sarı, söz konusu bölgelerin yeniden inşası için, vatandaşlara ve özel sektöre çağrıda bulundu. Bakan Sarı "Biz bu işi devlet eliyle yapabiliriz ama Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde olduğunu hissettirmemiz lazım. İstanbul'da olan inşaat sektöründeki temsilciler oraya gidip taş üstüne taş koysunlar, herkesi davet ediyorum" dedi. Bunun sadece devletin değil vatandaşların ve bütün sektörün buraya maddi-manevi destek verdiğinin göstergesi olacağını ifade eden Sarı; Türkiye'nin kuzeyiyle güneyiyle, doğusuyla batısıyla bir gönül köprüsü kurması gerektiğini vurguladı.
'VAKIF ESERLERİ RESTORE EDİLECEK'

Acele kamulaştırmanın genel olarak alınmış bir karar olduğunu belirten Bakan Sarı, vatandaşın büyük bölümünün uzlaşmadan yana olduğunu ifade etti. Sarı, acele kamulaştırmanın amacının; bütün çözümü için tıkanıkların önünün açılması olduğunu belirtti. Bölgedeki vakıf eserlerinin restorasyonlarının yapılacağının altını çizen Sarı, tescilli eserlerin kamulaş- tırılmasının söz konusu olmadığını vurguladı.
3 BİN 500 KİŞİYE İSTİHDAM

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan da Sur'da kentsel dönüşüm çalışmalarını yürütürken, valilikle birlikte anket yaptıklarını ifade etti,. Vatandaşların büyük çoğunluğunun uzlaşmadan, kentsel dönüşümden yana olduğunu belirten Ceylan, "Sur'da devletimizin vatandaşın yanında olduğunu göstermek, onlara destek sağlamak açısından 5 bin kişiye aylık 1000 lira kira yardımı yapılıyor. 3 bin 500 kişiye de toplum yararına çalışma programı kapsamında istihdam sağlanmış durumda. Bunların hepsi halkın desteğini sağlama, halka devletin yanında olduğunu ifade etmek açısından topyekûn bir yaklaşım modeli" dedi. Ceylan, terör nedeniyle hasar gören ev eşyalarının tazmini için de yüzde 10-12 oranında yardım yapılacağını belirtti.

 • 6
 • 24
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(13.05.2016)

Unkapanı Köprüsü suyun altına giriyor

Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi için hazırlanan plan tadilatı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne geldi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş'ın "Benim ustalık eserim" olacak dediği 'Haliç-Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Geçiş Projesi'nin hayata geçirilmesi için hazırlanan plan tadilatı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne geldi. Plan kabul edilirse projenin önünde engel kalmayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadir Topbaş'ın 2014 yerel seçimleri öncesinde açıkladığı ve "Benim ustalık eserim olacak" dediği 'Haliç Unkapanı Su Altı Karayolu Tüneli Projesi' için önemli bir adım atıldı. Daha önce çalışmaları başlayan ve bölgenin zemin haritaları çıkarılan projenin hayata geçmesi için bir adım daha atıldı.

MECLİS KARARA BAĞLAYACAK

Haliç Su Altı Karayolu Tünel projesi için Fatih ve Beyoğlu, 1/5000 ölçekli Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile 1/1000 Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planlarında tadilat yapılması ve projenin planlara işlenmesine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Müdürlüğü'nün teklifi, Ulaşım ile İmar ve Bayındırlık komisyonlarında görüşüldü. Komisyonlar ortak rapor hazırladı.

CHP'Lİ ÜYELER KARŞI ÇIKTI AMA...

CHP'li üyelerin karşı çıktığı rapor oy çokluğu ile kabul edilip İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderildi. Meclis bugün raporu görüşüp karara bağlayacak.

UNKAPANI KÖPRÜSÜ TARİH OLACAK

1836 yıllında inşa edilen Unkapanı Köprüsü'nün tarih olacağı yeni projenin 2018'de bitirilmesi planlanıyor. Proje için Büyükşehir Belediyesi Bütçesi'nden 100 milyon TL ayrıldı. Proje ile Haliç'in iki yakası arasındaki trafik denizin altından tünel ile sağlanacak. Tünelin bir ayağı Kasımpaşa'da, bir ayağı ise Unkapanı'nda olacak. Çift yönlü olarak trafiğin akacağı tünelin çıkış noktaları döner kavşaklarla alternatif yollara bağlanacak. Belediye Başkanı Kadir Topbaş, projenin hayata geçmesiyle birlikte Sokullu Mehmet Paşa Camisi'nin ve Perşembe Pazarı bölgesinin yeniden revize edileceğini açıklamıştı.

BİZE ULAŞIN