Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)

 • 1
 • 23
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret talimatı

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu'nun yaptığı açıklamalara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan asgari ücretin düşürülmemesi için talimat verdi.
Asgari ücret vergi indirimi nedeniyle Ekim ayında düşecek. Ancak hükümet işçilerin taleplerini yeniden masaya yatırmaya hazırlanıyor. Asgari ücretin 1300 liranın altına düşürülmemesi için talimat ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldiği belirtildi.

Ankara'da, Sosyal Güvenlik Kurumunda (SGK) "Belgeli Hatıralar" başlıklı serginin açılışına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu asgari ücret vergi indirimine ilişkin açıklama yaptı.

Asgari ücretli çalışanların gelir vergisi kesintisi nedeniyle maaşlarının bin 300 liranın altına düşmesi endişesini yaşadığını dile getiren Soylu, asgari ücrette gelir vergisi kesintisi yapılmaması yönünde ağustos ayında bir toplantı yapılacağını bildirdi.

ERDOĞAN TELKİN VE TALİMATI VERDİ

Çalışanların bu endişelerinin haklılığına işaret eden Soylu, CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan'ın da kendilerine asgari ücretin altında bir ücretin doğru olmayacağı yönünde telkin ve talimatının olduğunu aktardı.

 • 2
 • 23
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)

3. Köprü bağlantı yolları ihalesinin sonucu bugün açıklanacak

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bugün 'Kuzey Marmara Otoyolu' ile ilgili ihale sonucunu açıklayacak.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bugün 'Kuzey Marmara Otoyolu' ile ilgili ihale sonucunu açıklayacak.

8 KONSORSİYUM TEKLİF VERMİŞTİ

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bu ay başında 3.Boğaz Köprüsü Kuzey Marmara otoyolu projesinin Avrupa kısmında Kınalı-Odayeri, Asya kısmında Kurtköy-Akyazı kesimi iki ayrı paket halinde Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle ihaleye açılmıştı. İhaleiçin 8 konsorsiyum teklif vermişti.

İŞTE O ŞİRKETLER

İhale için Cengiz İnşaat-Limak İnşaat Ortak Girişim Grubu, Makyol İnşaat, Kolin İnşaat-Kalyon İnşaat-Hasen Yapı Ortak Girişim Grubu, Tekfen İnşaat-Doğuş İnşaat Ortak Girişim Grubu, Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat-Fernas İnşaat-Özgün İnşaat Ortak Girişim Grubu, STFA Holding-Gülsan İnşaat-Yapı Merkezi Ortak Girişim Grubu, IC İçtaş İnşaat-İçtaş Altyapı Yatırımları-Astaldi SpA-Astaldi Concessioni SpA Ortak Girişim Grubu ve Çelikler İnşaat-YSE Yapı Sanayi Tic. AŞ- Polat Yol Yapı Sanayi Ortak Girişim Grubu teklif vermişti.

AÇIKLAMA SAAT 17:00'DE

İhale için inşaat süresi 36 ay olarak öngörüldü. Yıldırım'ın açıklaması saat 17:00'de gerçekleştirilecek.

 • 3
 • 23
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)

Yerli turist 5 yılda 100 milyar lira harcadı

Yurt içinde ikamet edenlerin 2011-2015 dönemini kapsayan 5 yıldaki toplam seyahat harcaması 97,8 milyar liraya ulaştı.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı Yurtiçi Turizm Araştırması sonuçlarına göre, 2011-2015 dönemini kapsayan 5 yılda 341 milyon 373 bin seyahat gerçekleştirildi.

Yerli turistler, bu seyahatler sırasında 2011 yılında 15,6 milyar lira, 2012'de 16,7 milyar lira, 2013'te 18,4 milyar lira, 2014'te 22,6 milyar lira, 2015'te 24,4 milyar lira harcadı. Böylece 5 yıllık dönemde yapılan seyahat harcamalarının toplam tutarı 97,8 milyar lira olarak hesaplandı.

HARCAMALARIN ÇOĞU BİREYSEL

Seyahat harcamaları türlerine göre değerlendirildiğinde, 5 yılda yapılan harcamaların yüzde 94'üne karşılık gelen 92 milyar liralık kısmını bireysel harcamalar oluşturdu. Bireysel seyahat harcamaları 2011-2015 yıllarında yüzde 51,5 artış gösterdi. Bu dönemde paket tur harcamalarının toplam tutarı 5,8 milyar lirayı buldu. Son 5 yılda bu türdeki seyahat harcamaları da 2,6 kat arttı.

'RAKAMLAR UMUT VERİCİ AMA YOL UZUN'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Turizm Meclisi Başkanı Osman Ayık, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin küresel turizm gelirinden yüzde 2,5 gibi bir pay aldığını ifade eden Ayık, "Bütün bu verilere baktığımızda yerli turistten elde edilecek gelir konusunda Türkiye'nin kat etmesi gereken çok yol var. Son 5 yılın rakamları umut verici ama yeterli değil. Zaten biz de yerli turistlerin payını artırmak adına çeşitli kampanyalar düzenliyoruz." diye konuştu.

 • 4
 • 23
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)

Çeyrek altın bir yılda 34 lira yükseldi

200 lirayı bulan çeyrek altın, geçen yılın mayıs ayına göre 34 lira daha pahalı.

FİYATLAR ZİRVE YAPTI

Dün özellikle küresel piyasalarda azalan risk iştahının etkisiyle yükseliş eğilimini sürdüren altının gram fiyatı, 123,52 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Gram altın, 123 liranın üzerinde etkisini artıran kar satışları ve döviz kurundaki gerileyişle kazançlarının bir kısmını geri vererek dün günü 121,91 liradan tamamladı.

Bugün saat 10.20 itibarıyla dünkü kapanışa göre yüzde 0,3 değer kaybeden gram altın, 121,40 liradan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 199 liradan, Cumhuriyet altını ise 814 liradan satılıyor.

"2015 MAYIS'A GÖRE 34 LİRA KAZANÇ"

Altının ons fiyatı ise dünkü kapanışa göre yatay bir seyir izleyerek 1.275 dolar seviyesinden alıcı buluyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın fiyatlarındaki yükselişlerin sadece yatırımcısını değil, mayıs ayında düğün yapanları da sevindirdiğini belirterek, "Altının gram fiyatındaki bu yükselişler en çok düğünde altın takı takacak vatandaşları mağdur etmişe benziyor. Düğün yapanlar ise geçen yılın mayıs ayına göre sadece bir tane çeyrek altından 34 lira kâr etmiş oldu." dedi.Altın fiyatlarının bugün daha sakin bir seyir izleyebileceğini aktaran Memiş, "Bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verilerini takip edeceğiz. Enflasyon verilerinin olumlu gelmesi altının ons fiyatındaki gerilemeyi hızlandırabilir." yorumunu yaptı.

 • 5
 • 23
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)

Soylu: Emekliye promosyon çalışmaları tamamlandı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, " Emekliye promosyon çalışmalarımızı tamamladık, yeni hükümet adım atacak" dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, " Emekliye promosyon çalışmalarımızı tamamladık, yeni hükümet adım atacak" dedi.

Bakan Soylu, "Vergi dilimine bağlı asgari ücretin düşüşünü durdurmak için çalışma var" şeklinde konuştu.

 • 6
 • 23
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)

'BDDK Haziran'da İstanbul'a taşınacak'

BDDK Başkanı Akben, 600 civarındaki personelin bir kısmının taşındığını, Haziran ayı itibarıyla taşınmanın tamamlanmasını planladıklarını söyledi.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kurumun merkezinin Ankara'dan İstanbul'a taşınmasına başlandığını ve personele gerekli tebligatın yapıldığını açıkladı.

Akben, yaklaşık bir yıl önce kurumun merkezinin Ankara'dan İstanbul'a taşınma konusunda karar alındığını, bu yönde gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü ve geçen hafta itibarıyla taşınma işleminin başladığını aktararak, öncelikle İstanbul'daki eski binada çalışanların yeni genel merkeze geçmiş olacağının bilgisini verdi.

ESENTEPE'DE OLACAK

Akben, İstanbul Esentepe'deki yeni binada masaların ve teknik altyapının hazırlandığını bildirerek, mevcut durumda İstanbul ve Ankara'da görevli 600 civarındaki personelin bir kısmının taşındığını, Haziran ayı itibarıyla da taşınmanın tamamlanmasını planladıklarını kaydetti.

İki binanın birleşmesiyle hem dağınıklığın giderilerek yönetim açısından rahatlığın sağlanacağını hem de kira ve operasyonel maliyetler açısından tasarruf sağlanacağını belirten Akben, İstanbul Finans Merkezinde bulunan BDDK mülkünün yapımı tamamlandığında kendi yerlerine geçeceklerini kaydetti.

BDDK'nın İstanbul'a taşınmasının İstanbul Finans Merkezi projesinin gerçekleştirilmesi konusundaki kararlılığının göstergesi olduğunu aktaran Akben, taşınmanın tamamlanmasıyla BDDK'nın hem bankacılık sektörüyle hem de banka dışı finans sektörüyle daha yakın temas içinde olacağını vurguladı.

Akben, Haziran ayında taşınma tamamlanır tamamlanmaz bir açılış yapmayı düşündüklerini de sözlerine ekledi.

 • 7
 • 23
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(17.05.2016)

İhracat şampiyonlarının getirisi yüksek

İhracat şampiyonu imalat sanayi şirketlerine ait hisseler, yılın ilk çeyreğinde yüksek performanslarıyla dikkat çekti.
Geçtiğimiz yıl otomotiv, dayanıklı tüketim, petrol ve içecek sektörü ihracatta öne çıkarken Ford Otosan, Arçelik ve Tüpraş ihracatta başı çeken şirketler oldu. İhracat şampiyonu imalat sanayi şirketlerine ait hisseler, yılın ilk çeyreğinde yüksek performanslarıyla dikkat çekti.

OTOMOTİV DEVLERİ ATILIMDA

Ford Otosan, güçlü finansal yapısı, ihracat atağı, sürekli devam eden yatırımları ve yüksek temettü verimliliği ile yatırımcıların çok yakından takip ettiği bir şirket. Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, mart sonunda yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl 3,9 milyar dolarlık ihracat geliriyle Türkiye ihracatının lideri olduklarına vurgu yaptı. Öte yandan geliştirdikleri çekici ve kamyon modeli için toplam 60 ülkeye satış yapma ve distribütör atama hakkına sahip olduklarını dile getirdi. Şirket, 2020 yılına kadar, 50 ülkede distribütörlük ve bayi ağı yapılanmasını tamamlamayı hedefliyor. Ford Otosan, geçtiğimiz yıl yaklaşık 17,5 milyar TL brüt satış gerçekleştirirken bunun 10,7 milyar TL'si ihracattan geldi. Şirkete ait hisseler yılbaşından bu yana 12 Nisan itibariyle yüzde 25,66 değer kazandı. Sektörde yer alan Tofaş Oto, Türk Traktör, Otokar yüksek ihracatları ile öne çıkan diğer otomotiv şirketleri. Bu hisselerin de aynı süre zarfında yüzde 20'nin üzerinde getiri sağladıkları gözleniyor.

TÜPRAŞ VE PETROL ŞİRKETLERİ

Türkiye'nin en büyük petrol şirketi Tüpraş, sektördeki diğer iki firma Petkim ve Aygaz ile en yüksek ihracatı gerçekleştiren şirketler arasında yer aldı. Tüpraş 2015 yılında 37,1 milyarlık brüt satış geliri elde ederken bunun 7,8 milyar TL'lik kısmı ihracattan geldi. Petkim'in ihracat geliri 1,3 milyar TL olurken, Aygaz 458 milyon TL ihracat geliri elde etti. 8 Nisan'da Erste, Tüpraş için tavsiyesini "azalt"tan "al"a yükseltti. Fiyat hedefi olarak da 88,4 TL'yi öngördü. Ak Yatırım analistleri de Tüpraş için "endeksin üzerinde getiri" tavsiyesinde bulunuyor. Kurumun öngördüğü hedef fiyat seviyesi 88,50 TL. Tüpraş'ın 2015 yılı net kâr büyümesi yüzde 74,79 olurken esas faaliyet kâr büyümesi yüzde 521 oldu.

Listede yer alan Petkim için İş Yatırım 8 Nisan tarihinde yaptığı değerlendirmede "al" önerisinde bulundu. Araştırma Müdür Yardımcısı Başak Dinçkoç, "Petkim için hedef fiyatımız 5,09 TL'ye yükseldi. Hedef fiyatımızın içerisinde yüzde 8 temettü verimi de bulunuyor. Hedef fiyata ulaşırken Petkim'in yüzde 70 hissesi için 330 milyon dolar katkı öngörürken STAR rafinerisinin 2018 yılının ikinci yarısından itibaren Petkim'e yıllık 110 milyon dolar VAFÖK sağlayacağını tahmin ettik" dedi.

DAYANIKLI TÜKETİM ŞİRKETLERİ

Arçelik, Vestel Elektronik, Vestel Beyaz Eşya en yüksek ihracatı gerçekleştiren dayanıklı tüketim sektörü içerisinde yer alan şirketler. Hisseler arasında Arçelik yüksek performansıyla dikkat çekiyor. Hisse yılbaşından bu yana yatırımcısına yüzde 39 kazandırdı. Arçelik, 9,7 milyar dolar ile Ford Otosan'dan sonra en yüksek ihracat gerçekleştiren şirket konumunda bulunuyor. Faaliyet raporunda Türkiye dışındakilerle birlikte toplam 15 üretim tesisi ve 10 markasıyla 130'un üzerinde ülkede ürün ve hizmet sundukları belirtiliyor. Aynı raporda Türkiye'de liderliği korudukları, Avrupa'da ise üçüncü sırada yer aldıkları belirtiliyor. Vestel Elektronik ile Vestel Beyaz Eşya, satışlarını artıran diğer iki firma. Ancak Vestel Elektronik kârlılık noktasında arzu edilen performansı göstermede zayıf kalıyor. Vestel Beyaz Eşya ise kârını düzenli olarak artırabiliyor. Buna rağmen yılbaşından bu yana Vestel Elektronik'in performansı daha yüksek. 12 Nisan itibariyle Vestel Beyaz Eşya yüzde 6,26 oranında getiri sağlarken Vestel Elektronik'in getirisi yüzde 32 oranında gerçekleşti.

DEMİR ÇELİK VE METAL İŞLEME

Demir çelik ve metal işleme şirketleri listede yer alan diğer firmalardan. Erdemir için Goldman Sachs, tavsiyesini 8 Nisan'da "nötr"den "al"a yükseltirken fiyat hedefini 5,5 TL'ye yükseltti. 2006 yılında OYAK bünyesine giren Erdemir, toplam varlıkları açısından Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları arasında yer alıyor. İzmir Demir Çelik de yüksek ihracat gerçekleştirebilen bir diğer demir çelik firması. Şirket geçtiğimiz yıl 607 milyon TL ihracat geliri elde etti. Metal işleme sektöründe ise Sarkuysan ve Borusan dikkat çeken borsa şirketleri arasında yer alıyor.

BİZE ULAŞIN