Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)

Bakan'dan 10 bin 500 kişiye iş müjdesi!

Bakan Işık, Diyarbakır 7 bin 500, Çankırı'da ise 3 bin olmak üzere toplamda 10 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, son dönemde kurulan Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 7 bin 500,Çankırı Orta Organize Sanayi Bölgesinde ise 3 bin olmak üzere toplamda 10 bin 500 kişiye istihdamsağlanacağını bildirdi.

Işık, yaptığı açıklamada, OSB sayısını arttırmayı amaçladıklarını belirterek, bunu yaparken bazı alanlarda da özel sanayi bölgeleri kurulacağını ifade etti. 4. Sanayi Devrimi'ni arkadan takip etmek değil, ülke olarak bunun aktörü olmak istediklerini dile getiren Işık, bu kapsamda hazırlıklara başlandığını kaydetti.

DİYARBAKIR'DA 7 BİN 500 KİŞİYE İŞ

Mayıs ayı başında Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde 1 milyon 456 bin 847 metrekarelik alana "Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi" kurulduğunu anlatan Işık, "Tüzel kişilik kazanan tekstil i·htisas organize sanayi bölgemizin kurucu ortaklarını, Diyarbakır Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yüzde 40 katılım payı ve 6 üye, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yüzde 27 katılım payı ve 4 üye, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı yüzde 13 katılım payı ve 2 üye, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanlığı yüzde 13 katılım payı ve 2 üye, Güneydoğu Tekstil ve İş Adamları Derneği ise yüzde 7 katılma payı ve 1 üye ile oluşturuyor." diye konuştu.

Işık, Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB'nin tam kapasite faaliyete geçmesiyle yaklaşık 7 bin 500 kişiye istihdam sağlanacağının öngörüldüğünü söyledi.

ÇANKIRI'DA 3 BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

Çankırı'nın Orta ilçesinde 972 bin 500 metrekarelik alanda, "Çankırı Orta Organize Sanayi Bölgesi" kurulduğuna değinen Işık, "Tüzel kişilik kazanan OSB'nin kurucu ortaklarını, Çankırı Valiliği İl Özel İdaresi yüzde 34, Orta Belediyesi yüzde 60 ve Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası ise yüzde 6 ile oluşturuyor." dedi. Işık, karma OSB'nin tam kapasite faaliyete geçmesiyle gelecek süreçte yaklaşık 3 bin kişiye iş imkanı oluşturulacağını bildirdi.

Bakan Işık, 2023 hedefi olarak 70 yeni OSB kurmayı ve 1 milyon ilave istihdam oluşturmayı hedeflediklerini ifade ederek, "Son dönemde kurulan Diyarbakır Tekstil İhtisas OSB'de 7 bin 500, Çankırı Orta OSB'de 3 bin kişi olmak üzere toplamda 10 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak" diye konuştu.

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)

İstanbul'un otopark sorununa 'dolap'lı çözüm

İSPARK, Mekanik ile Yarı Otomatik Otopark Sistemleri ve Dönme Dolap Park projeleriyle park kapasitesini arttırıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu İSPARK,teknolojik otoparklar sayesinde araç kapasitelerini iki katına çıkartıyor. Kent genelinde araç yoğunluğunun fazla olduğu noktalarda vatandaşların otopark yeri bulma sıkıntısına çözüm sunuyor.

İKİ KATI ARAÇ PARK EDİLİYOR

İSPARK tarafından günlük araç girişleri ve parklanma verileri incelenerek otoparkların yetersiz olduğu yerler tespit ediliyor. Araç yoğunluğu fazla olan kapasitesi düşük otoparklarda araçların park edeceği mevcut alanlar sistem sayesinde genişletiliyor. İki araçlık alana sekiz, dört araçlık alana ise 24 araç bu sistemle park ediliyor.

İSPARK, Mekanik ve Yarı Otomatik Otopark Sistemleri ile Dönme Dolap Park projelerini,Eminönü açık otoparkı, Cihangir katlı otoparkı, Eski Salı Pazarı otoparkı, Kadıköy İSKİ otoparkı, Kadıköy Faik Bey yol üstü otoparkı, Bezmialem açık otoparkı, Eminönü Mercan açık otoparkı, Maslak açık otoparkı, Darüşşafaka katlı otoparkı, Haznedar katlı otoparkı, Merter katlı otoparkı, Eminönü açık otoparkı, Hacıosman katlı otoparkı, Kartal açık otoparkı ve Cihangir katlı otoparkında hayata geçirdi. Otoparklara kurulan sistemler sayesinde kapasite artırılarak bin 200 aracın daha parklandırılması sağlandı.

Teknolojik sistemlerle sürücüler, ortalama 2 dakikada aracını park ederken zaman kaybından ve trafik stresinden kurtuluyor.

OTOPARK KAPASİTESİ ARTTIRILACAK

Kent genelinde trafiğin yoğun olduğu yerlerde ve dar alanlarda yeni sistemler devreye alınacak. İSPARK sürücülerin yoğun olarak kullandığı merkezlerde teknolojik otopark sistemlerini yaygınlaştıracak. Bin araçlık alana 2 bin 500 aracın park edilebilmesi amacıyla otomatik yarı otomatik ve dönme dolap park sistemleri hayata geçirilecek.

YARI OTOMATİK OTOPARK NASIL ÇALIŞIYOR?

Mekanik ve Yarı Otomatik Otopark Sistemleri ve Dönme Dolap Park adını taşıyan yeni proje ile sürücüler iki dakika içerisinde araçlarını park ediyor. Bu sayede hem zamandan hemde yerden tasarruf ediliyor. İlk etapta trafik yoğunluğu yüksek bölgelerde hayata geçirilen yeni proje, şu ana kadar 1200 aracın daha rahat bir şekilde park yapmasına yardımcı oldu.

İŞTE PROJELERİN HAYATA GEÇECEĞİ YERLER

Eminönü açık otoparkı
Cihangir kapalı otoparkı
Eski Salı Pazarı otoparkı
Kadıköy İSKİ otoparkı
Kadıköy Faik Bey yol üstü otoparkı
Bezmialem açık otoparkı
Eminönü Mercan otoparkı
Maslak açık otoparkı
Darüşşafaka katlı otoparkı
Haznedar katlı otoparkı
Merter katlı otoparkı
Hacıosman katlı otoparkı
Kartal açık otoparkı

Kent genelindeki trafik yoğunluğuna çözüm olması için hayata geçirilen proje ile bin araçlık alana 2500 araç park edilebilecek.

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)

Rüya projelerde hep onun imzası var

Sultan Abdülmecit'in hayal ettiği, Sultan Abdülhamit'in çizimlerini yaptırdığı 150 yıllık 'rüya proje' ile iki yaka, dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı AK Parti Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın öncülüğünde Boğaz'ın 62 metre altından batırma tünelleriyle birbirine 29 Ekim 2013'te birbirine bağlanmıştı.

150 YILLIK RÜYA GERÇEK OLDU

Sultan Abdülmecit'in hayal ettiği, Sultan Abdülhamit'in çizimlerini yaptırdığı 150 yıllık 'rüya proje' ile iki yaka, Boğaz'ın 62 metre altından batırma tünelleriyle birbirine bağlandı.

Dev proje, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı gün dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, AK Parti Genel Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın katılımıyla açılmıştı.

TARİH BOYU HEP GÜNDEMDE OLMUŞTU

İstanbul Boğazı'nın altından geçecek bir demiryolu tüneli düşüncesini ilk kez 1860'lı yıllarda Sultan Abdülmecid dile getirdi. Abdülhamit zamanında da 1902'de Amerikalı mühendisler Tünel-i Bahri'nin beratını aldılar. Proje, Salacak-Sarayburnu arasında, denizin altına dikilen 16 sütunun üzerinden geçen bir tüneli kapsıyordu. Fakat Abdülhamid'in hayali de çizimle sınırlı kaldı.

1980'li yıllarda da Boğaziçi Köprüsü'nün trafiğe yetmemesi üzerine yeni bir köprü ya da bir denizaltı tünelinin yapılması gündeme gelmişti.

TEMELLERİ 2004'DE ATILDI

Köprü trafiğine alternatif olarak görülen Marmaray'a ilk kazma 2004 yılında vuruldu. Antik kazılar dolayısıyla yapım süresi tahmin edilenden daha uzun sürdü. Marmaray, bugün İstanbulluların kıta değiştirirken ilk tercihi haline gelerek trafik yoğunluğuna 'ilaç' gibi geldi.

 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)

Unicredit, Yapı Kredi'yi satmayı düşünüyor

Yapı Kredi Bankası'nın büyük ortaklarından UniCredit Grubu'nun Türkiye ve Polonya'daki varlıklarının satışını gözden geçirdiği kaydedildi.
Unicredit, sermaye artışına kaynak sağlamak amacıyla varlıklarında olası bir satışı gözden geçiriyor. Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre, UniCredit'in gözden geçirdiği ve hisselerini azaltabileceği varlıklar arasında FinecoBank, Yapi Kredi ve Polonya Bankası Pekao bulunuyor.

YAPI KREDİ HİSSELERİNDE SATIŞ BASKISI

Unicredit CEO'su Federico Ghizzoni'nin değiştirilmesinin de gündemde olduğunu belirten kaynaklar, henüz hiçbir karar alınmadığını ve muhtemel yönetim değişikliğinin de süreci etkileyebileceğini söyledi.

Şu anda Yapı Kredi'nin ana hissedarı yüzde 81,8 oranındaki hissesiyle Koç Finansal Hizmetler. UniCredit 2001 yılında Türk bankacılık sektörüne girmeye karar vererek Koç Holding'e ait Koç Finansal Hizmetler'e yüzde 50-50 oranında ortak olmuştu.

Söz konusu tarihte Koç Finansal Hizmetler'e ait olan Koçbank, Türkiye'nin en büyük sekizinci bankasıydı.

Koç Finansal Hizmetler bankacılık sektöründeki konumunu güçlendirmek amacıyla 2005 yılında Yapı Kredi'yi satın almış, 2006 yılında ise, Yapı Kredi ve Koçbank'ın birleşmesiyle Türkiye'nin en büyük dördüncü özel bankası olan ve eşsiz rekabetçilik avantajları sunan yeni Yapı Kredi kuruldu.

 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)

BlackBerry Android modeli üzerinde çalışıyor

Geçtiğimiz yıl ilk Android işletim sistemi ile çalışan modelini piyasaya çıkartan BlackBerry, yeni bir Android model üzerinde daha çalışıyor. İşte Hamburg kod adlı yeni BlackBerry özellikleri
Geçtiğimiz yıl BlackBerry Priv ile karşımıza çıkan firma, ilk Android modelini piyasaya sürmüştü. Yüksek fiyatı ile beklediğini bulamayan BlackBerry, bu yıl uygun fiyatlı modeller üzerinde çalışıyor gibi gözüküyor.

ANDROİD İLE CANLANACAK

Bu yıl iki farklı Android model piyasaya sürmesi beklenen BlackBerry, Hamburg kod adlı modelini GFXBench testine soktu. Dolayısıyla modelin teknik özellikleri de gün yüzüne çıkmış oldu.

Testte 5.2 inç büyüklüğünde bir ekranla geleceği görülen Hamburg kod adlı yeni BlackBerry modeli, Full HD çözünürlüğünde. Sekiz çekirdekli 1.5 GHz hızında çalışan Snapdragon 615 işlemciden gücünü alan model, Adreno 405 GPU kullanıyor.

Depolama tarafında ise 16 GB kapasitenin yer aldığı testte görülürken 3 GB RAM modelde tercih edilmiş.

12 Megapiksellik bir arka kameranın bulunduğu modelin ön tarafında ise 8 Megapikselin tercih edildiğini görüyoruz. Android 6.0.1 Marshmallow ile çalışacak olan BlackBerry Hamburg, tasarım tarafında ise BlackBerry Z30'a benzeyecek.

BlackBerry Priv modelinin çok yüksek bir fiyatla satışa çıktığını şirketin CEO'su bile kabul ederken yeni modelin 300 400 dolar civarında bir fiyat etiketiyle satışa çıkması bekleniyor.

 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(20.05.2016)

Unicredit, Yapı Kredi'yi satmayı düşünüyor

Yapı Kredi Bankası'nın büyük ortaklarından UniCredit Grubu'nun Türkiye ve Polonya'daki varlıklarının satışını gözden geçirdiği kaydedildi.
Unicredit, sermaye artışına kaynak sağlamak amacıyla varlıklarında olası bir satışı gözden geçiriyor. Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre, UniCredit'in gözden geçirdiği ve hisselerini azaltabileceği varlıklar arasında FinecoBank, Yapi Kredi ve Polonya Bankası Pekao bulunuyor.

YAPI KREDİ HİSSELERİNDE SATIŞ BASKISI

Unicredit CEO'su Federico Ghizzoni'nin değiştirilmesinin de gündemde olduğunu belirten kaynaklar, henüz hiçbir karar alınmadığını ve muhtemel yönetim değişikliğinin de süreci etkileyebileceğini söyledi.

Şu anda Yapı Kredi'nin ana hissedarı yüzde 81,8 oranındaki hissesiyle Koç Finansal Hizmetler. UniCredit 2001 yılında Türk bankacılık sektörüne girmeye karar vererek Koç Holding'e ait Koç Finansal Hizmetler'e yüzde 50-50 oranında ortak olmuştu.

Söz konusu tarihte Koç Finansal Hizmetler'e ait olan Koçbank, Türkiye'nin en büyük sekizinci bankasıydı.

Koç Finansal Hizmetler bankacılık sektöründeki konumunu güçlendirmek amacıyla 2005 yılında Yapı Kredi'yi satın almış, 2006 yılında ise, Yapı Kredi ve Koçbank'ın birleşmesiyle Türkiye'nin en büyük dördüncü özel bankası olan ve eşsiz rekabetçilik avantajları sunan yeni Yapı Kredi kuruldu.

BİZE ULAŞIN