Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)

 • 1
 • 20
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)

Ev alanlar dikkat!

Bursa'da satın aldığı yeni konutun Fransız balkonunda kusur olduğu iddiasıyla İl Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuran ev sahibi haklı bulundu. Balkonu yapan şirketin, kararın iptali için başvuruda bulunduğu tüketici mahkemesi de tüketici lehine karar verdi.

BİLİRKİŞİ EV SAHİBİNİ HAKLI BULDU

Aldığı evin Fransız balkonlarının camlarında kusur bulunduğu iddiasıyla İl Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuran Fevziye Yıldız (35), bilirkişi incelemelerinin ardından haklı bulundu. Balkonun yenisinin yapılması için gerekli olan 3 bin 186 liranın kendisine ödenmesine karar verildi.

Fevziye Yıldız, bir süre önce yeni yapılmış bir konut satın aldığını ve Fransız balkonunun camlarında sorun olduğunu fark ettiğini söyledi.

FRANSIZ BALKON İSTEMİŞTİK AMA...

Balkon camlarından rüzgar girmesi nedeniyle evin ısınmasında sorunlar yaşadığını diye getiren Yıldız, şöyle konuştu:

"Evdeki durum bizi giderek daha fazla rahatsız etmeye başlayıncaBursa Tüketiciler Derneğine giderek durumu anlattım. Daha sonra satıcıya ihtarname çektik fakat olumsuz cevap aldık. Bunun üzerine İl Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurduk. Heyet, Fransız balkonla ilgili bilirkişi tayin etti. Bilirkişinin yaptığı incelemelerin ardından hazırladığı rapora göre, hakem heyeti beni haklı buldu. Raporda yenisinin yapılması için gereken 3 bin 186 liranın da tarafıma ödenmesine karar verdi."

Yıldız, Fransız balkonu yapan ilgili firmanın, İl Tüketici Hakem Heyeti kararının iptali için tüketici mahkemesine başvurduğunu dile getirerek, mahkemenin de başvuruyu reddettiğini ve kendisi lehine karar verdiğini ifade etti.

Hakem Heyeti ve mahkemenin kararlarıyla haklılığının ortaya çıktığını vurgulayan Yıldız, aldıkları herhangi bir ürün yüzünden mağduriyet yaşayanlara haklarını mutlaka aramaları gerektiğini söyledi.

'KONUTLARIN GARANTİ SÜRESİ 5 YIL'

Bursa Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz da konut vetatil amaçlı taşınmaz mallarda garanti süresinin, teslim tarihinden itibaren 5 yıl olduğunu hatırlattı.

Hakem heyeti ve tüketici mahkemesinin kararının söz konusu site sakinleri ile başka binalardaki konut sahipleri için emsal niteliğini taşıdığını belirten Yılmaz, benzer sorunu yaşayanların başvurarak, kusurun giderilmesini talep edebileceklerini kaydetti.

 • 2
 • 20
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)

Kıdem tazminatı nedir? Nasıl alınır? Kıdem tazminatı 2016

Kıdem tazminatı nedir? Kıdem tazminatı alma koşulları nelerdir? Hangi durumlarda kıdem tazminatı alınabilir? 2016 yılında kıdem tazminatı ne oldu? Peki işçi kendi işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi? Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? Milyonlarca çalışanın merak ettiği kıdem tazminatı ile ilgili tüm detaylar haberimizde...

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerden dolayı işinden ayrılırken işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunu gereğince ödemek zorunda olduğu bir tazminat şeklidir. Kendi isteğiyle işten ayrılan kişilere kıdem tazminatı ödenmez. Kıdem tazminatı sayesinde işçilerin gelir ve iş güvenlikleri sağlanmış, gereksiz işten çıkarmaların ve olumsuz etkileyici durumların ortaya çıkmasının önüne geçilmiştir. Ayrıca işçiler onca zaman çalıştıkları, hizmet ettikleri kurum ve kuruluşlardan ayrılırlarken yıpranmasının karşılığı, yıpranma payına benzer olarak aldıkları bir ödül gibi düşünülebilir.

KIDEM TAZMİNATI ALMA ŞARTLARI – KOŞULLARI NELERDİR?

Günümüzde Kıdem Tazminatı ile ilgili çalışma hayatımızda halen kullanılan yasal düzenleme 4857 sayılı yasadaki maddedir. Bu maddeye göre bir işçinin kıdem tazminatı alma şartları, kıdem tazminatı alma koşulları aşağıdaki gibidir:

İşçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması veya vefat etmiş olması,
İşçinin işveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışları nedeniyle işten çıkarılmamış olması,
İşçi kendi isteği ile ayrılıyorsa ayrılma nedeni İş yasasının 24, maddesinde belirtilen işçinin haklı bir nedene dayanarak derhal işi bırakması şartına bağlı olması,
İşçi kendi isteği ile ayrılıyorsa ve erkek ise muvazzaf askerliği nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalmış olması,
İşçi kadın ise ve çalışırken evlenmiş ise evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılmak istemesi,
İşçinin emeklilik şartlarını yerine getirmiş olup emeklilik için ilgili kuruma toptan ödeme yada maaş bağlanması için müracaat etmiş olması,
İşçi en az 7000 gün prim ödeme gün sayısı veya en az 25 yıllık sigorta ve 4500 gün prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirmiş olup kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmayı beklemeden kendi isteği ile işten ayrılmış olması, ya da 506 sayılı yasanın geçici 81, maddesindeki emeklilik sürelerini doldurmuş olmak kaydı ile sadece yaşını doldurmayı bekliyor iken yine kendi isteğiyle işten ayrılmış olması,
İşçinin aynı iş yerinde veya aynı işverene bağlı değişik iş yerlerinde en az bir yıllık çalışma süresi olmalıdır.
Yukarıda bulunan kıdem tazminatı alma şartlarının yanında kıdem tazminatının hesaplanması, kıdem tazminatı nasıl hesaplanır, kıdem tazminatı hesaplamasına ne tür ücretlerin dahil olduğu, kıdem tazminatının üst sınır (tavan)'ı, çalışan günler ve çalışılan günler kavramlarının neler olduğu, kıdem tazminatı ödemesinin nasıl yapılacağı, yapılacak olan kıdem tazminatı ödemesinden sigorta primi, gelir vergisi ve damga vergisi gibi kesintilerin yapılıp yapılmayacağı, kıdemin başlangıcı ve sonu,çalışılan iş yerinin iş kanunu kapsamında olup olmadığı, süresi belirli, belirsiz ya da kısmi süreli işlerde kıdem tazminatının nasıl uygulanacağı, grevde geçen sürenin kıdem tazminatına dahil olup olmadığı gibi bir çok merak edilen soru mevcut. Bunları kıdem tazminatı sıkça sorulan sorular bölümünde aşağıda sizler için tek tek cevap verdik.
Hali hazırda; işten ayrılan çalışanın işvereninden kıdem tazminatı alabilmesi için iki temel koşul var.
En az bir yıl çalışmış olması ve işçinin kendi isteğiyle değil, işverenin isteğiyle işten ayrılması. Bu iki koşul sağlandığında işçiye her bir çalıştığı yıl için; bir aylık (30 günlük) brüt ücreti (Tavanı: 4.092,53 TL) ödenmekte. Kıdem tazminatından Damga Vergisi (Binde 7.59) dışında bir vergi de kesilmiyor.

 • 3
 • 20
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)

'Ramazanda et zammı beklemiyoruz'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ramazan ayında talebin artacağı bazı gıda maddelerine zam yapanların olabileceğini belirterek, vatandaşları fiyatları yakın takip etmeleri konusunda uyardı. Onbir ayın sultanı ramazan ayının yaklaşmasıyla piyasada hareketin de başladığını söyleyen TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "İftar sofralarını kesesine göre donatmak isteyen vatandaşın piyasaya ramazan bereketini getirmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımızı da uyarıyoruz; bu mübarek ramazan ayında talebi artacak olan et, hurma, kuruyemiş ve çay gibi gıda maddelerine zam yapanlar olabilir, fiyatları yakından takip edin" dedi. Esnaf ve sanatkarın vatandaşın istediğini sofrasına ucuz bir şekilde koyabilmesi için fiyatlara zam yapılmamasını isteyen Palandöken, "Oruçlu nefislerin iftar sofraları doyurucu olmalıdır. Para hırsı ile ramazanı fırsat bilerek zam yapanlara dikkat edilmeli. Esnafımız zam yapılmasını istemiyor. Et ve et ürünlerinde bu ramazan ayında zam beklemiyoruz. Et ve Süt Kurumu piyasaya yeteri kadar et ve et ürünü verecek kapasitesi ve tedbiri almış durumda. Ramazan pidesi geçen seneki fiyattan kilosu 6 TL'den sofralarımızda yerini alacak. Ayrıca, hayırseverler ramazan ayında dağıtacakları paketlerin içini kontrol etmeliler. Son tüketim tarihi gelmiş ya da geçen gıda maddelerinin olup olmadığına bakmalılar" diye konuştu. Öte yandan marketler tarafından ramazan ayına özel hazırlanan gıda paketleri, tüketicilerin ihtiyaçlarına göre farklı içerik ve fiyat seçenekleriyle satışa sunuldu. Ramazan kolilerinin bu yılki fiyatı, 29,90 lira ile 99,99 lira arasında değişiyor. Ramazanda gelenek haline gelen ve hayırseverlerin ihtiyaç sahibi kişilere bağış yapmak için tercih ettiği gıda paketleri, tüketicilerin en çok ihtiyaç duyduğu ürünlerden oluşuyor.

 • 4
 • 20
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)

Beypiliç'ten 90 milyon euroluk yatırım geldi

Beypiliç, 90 milyon euroluk iki yatırıma hazırlanıyor. Hedefte günde 1.5 milyon yumurta, saatte 27 bin piliç üretmek var

Beyaz et sektöründe faaliyet gösteren Beypiliç, 25 milyon euroluk yeni bir yatırım yapacak. Şirketin genel müdürü Sait Koca, gerçekleştirilen 2016'da günlük 1.5 milyon adet sofralık yumurtaüretimi kapasitesine sahip tesislerinin devreye gireceğini belirtti ve ekledi: "Değeri 25 milyon euro dolayında olacak bu yatırımı uzunzamandan beri geciktirmemizin sebebi, çevre konusundaki hassasiyetimiz. Üretim sırasında ortaya çıkacak gübrenin enerjiye dönüştürülmesi ve çevreye olumsuz hiçbir etkisi olmaması konusunda tüm önlemleri eksiksiz şekilde gerçekleştirdik."

HEDEF SAATTE 27 BİN PİLİÇ
2017'de hedeflerinin saatte 27 bin adet piliç kesim kapasitesine sahip yeni kesimhaneyi hayata geçirmek olduğunu söyleyen Sait Koca, "Üretim kapasitemizi yaklaşık yüzde 110 artıracak bu projemizle ilgili teknik çalışmalarımızı tamamladık. Bu projenin maliyeti yaklaşık 65 milyon euro. Şu an 2 bin 788 kişi istihdam ediyoruz. Yeni yatırımlarımızla birlikte 2020 yılında 7 bin kişinin istihdam etmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

KESİMHANE HALKA AÇIK
"İyi Tarım Uygulamaları" sertifikasına sahip olduklarının altını da çizen Koca, zaman zaman sektör hakkında ortaya çıkan olumsuz söylemlerin gerçeklerle alakası olmadığını dile getirdi. Koca, "Yetiştirme çiftliklerimizin tamamında "İyi Tarım Uygulamaları" sertifikasına sahip tek firmayız. Hem yetiştirme çiftliklerimiz hem de kesimhanemiz 365 gün 24 saat herkese açık. Dileyen herkes gelip tesislerimizi gezerek yüksek üretim kalitemizi yerinde görebilir" dedi.

 • 5
 • 20
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)

Deniz'den 1.5 milyarlık sermaye arttırımı

DenizBank, ödenmiş sermayesinde 1.5 milyar lira tutarında artırım gerçekleştirerek, toplam sermaye benzeri kredi dahil özkaynak büyüklüğünü 13.5 milyar liranın üzerine çıkarıyor. Denizbank açıklamasına göre, tarım ve KOBİ sektörleri başta olmak üzere 3. köprü, 3. Havalimanı ve Kıbrıs Barış Suyu gibi Türkiye'nin kalkınmasında kritik öneme sahip projelerine sağlanan finansmanda önemli bir rol üstlenen DenizBank, söz konusu alanlarda desteğini artırmak amacıyla toplamda 1.5 milyar lira tutarında sermaye artırımına gdiyor. Bankanın ödenmiş sermayesinin 750 milyon lirasının nakit karşılığı, 750 milyon lirası iç kaynaklardan olmak üzere toplamda 1.5 milyar lira artırılması için hazırlanan izahname, Sermaye Piyasası Kurulunun 23 Mayıs 2016 tarihli toplantısında onaylandı. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, söz konusu sermaye artırımı ile Türkiye'nin geleceğini inşa eden dev projelere sundukları katkının devamı yönünde önemli bir adım attıklarını belirtti. Ateş, "Zirve yolculuğumuzu kararlılıkla sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

 • 6
 • 20
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(30.05.2016)

Türk şirketi İran'dan 700 milyon dolarlık ihale aldı

1997'de sağlık hizmetleri alanında kurulan Sıla Grup, İran'a uygulanan ambargonun kalkmasının ardından bir ilke imza attı. Sıla Grup, birçok firmanın gözünü çevirdiği İran pazarında kamu özel sektör işbirliği modeliyle hayata geçirilecek 13 dev hastane projesinden ikisini gerçekleştirecek. Hem Türkiye'de hem yurt dışında özel hastaneler, kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri, sağlık merkezi ve sağlık tesisi yaptıklarını söyleyen Sıla Grup Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İhsan Şahin, "Deneyimlerimizi Türkiye'de yaşadık, ama şimdi Sıla Grup bu deneyimleri dünyadaki bir çok ülkeyle, özellikle sağlık tesisi kurarken paylaşıyor. Sıla Grup, yaklaşık yerli yabancı 25 projeye imza attı. Devam edenlerle birlikte bu sayı 40'a yakın" dedi. "İran önemli bir pazar ve yanı başımızdaki bir pazar" diyen Şahin, İran'ın yakın coğrafyada ekonomik açıdan önemli potansiyeli olan bir ülke olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: "İran'ın çok ciddi doğal kaynakları var. Özellikle ambargonun kalkmasıyla beraber, yükselen bir ivmeyle yatırımların en fazla gerçekleştirilebileceği bir ülke. İran pazarının ne zaman açılacağını merak ediyorduk. Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde İran'la ilgili ciddi değişiklikler oldu. Hepimiz buna şahit olduk, ambargolar hafifletildi, kısmen de yavaş yavaş kaldırılıyor. İran'ı sosyal ve ekonomik açıdan uluslar arası entegrasyon bekliyor. Bunun ilk adımları atıldığında da biz Sıla Grup olarak orada bulunmayı tercih ettik. Dolayısıyla biz şunu biliyoruz ki, erken kalkan çok yol alır. İran'la uyguladığımız politika buydu. Yarına bırakmamaya çalıştık. Bu potansiyelin önemini ve kıymetini biliyorduk."

KARADENİZ İŞ DÜNYASI ÇIKARMA YAPTI
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) İran'a geniş katılımlı bir gezi düzenledi. Birliğin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, İran'ın Meşhed şehrine düzenledikleri ticaret heyeti programına ilişkin, "İşadamlarımız inşaat malzemeleri, ve turizm konularında yaptıkları iş görüşmelerinde önemli iş birliklerine imza attı. Özellikle kentsel dönüşüm çalışmalarından dolayı inşaat sektörü için önemli potansiyel olduğu tespit edildi" dedi.

BİZE ULAŞIN