Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaderini o dava değiştirdi

 • 1
 • 12
Kaderini o dava değiştirdi
Kaderini o dava değiştirdi

Metin Kaçan intihar etti. Kendisini Boğaziçi Köprüsü'nden atıverdi.
Ve arkasından Türkçenin kendine has kaleminin kaybına üzülenler ile üzülenlere kızanlar birbirine girdi. Gerekçe, bundan tam 18 yıl önce, yine bir ocak ayında yaşanmış bir olaydı. Metin Kaçan, televizyon sunucusu arkadaşı Alp Buğdaycı ile birlikte sevgilisi G.K.'ya işkence ve tecavüz etmekle suçlanıyordu. Uzun bir mahkeme süreci oldu, her ikisi de bu suçu işlediklerini reddettiler. Ama mahkeme Kaçan'a 8 yıl 9 ay, Buğdaycı'ya ise 4 yıl 2 ay ceza verdi. 30 Ocak ise tam olarak ne olduğunu sadece üç kişinin bildiği karanlık bir gece olarak kaldı. O gecenin üç şahidinden biri artık yok. Bugüne kadar bu konuda neredeyse hiç konuşmayan Alp Buğdaycı o geceyi, Metin Kaçan ile arkadaşlıklarını ve sonrasında yaşadıklarını anlattı...

 • 2
 • 12
Kaderini o dava değiştirdi
Kaderini o dava değiştirdi

Nasıl tanıştınız Metin Kaçan'la?

1994 Kasım. Ben Andon Bar'da omlet yerken gecenin bir yarısında, o "Ben de yiyebilir miyim?" dedi, beraber yemeye başladık. Ben 30 yaşındaydım o 34. O gün başlayıp birkaç ay süren bir arkadaşlık, dostluk. Ben o dönem sadece yazı yazıyordum, televizyonu bırakmıştım.

Neden bırakmıştınız?

Bu mesleğe dair de bir ufkum yoktu zaten. Ünlü olmak, ekranda olmak gibi bir hayat tasarrufuyla gelmedim. İstanbul'da sinema sektöründe şansımı deneyecektim. Bir eğitimim yok, meslek lisesini bitirmiş bir adamım. TRT'den önce ya üç kuruşa muhabirlik yapardım ya da anketörlük. Bunu acınası kılmak için söylemiyorum ama ne olduğumu bilirdim ve edebiyat benim için bir alandı. Ama o sırada Star kuruldu, oradan çağırdılar, Almanya'ya gittim. Haber sunuculuğu 2.5 sene devam etti.

 • 3
 • 12
Kaderini o dava değiştirdi
Kaderini o dava değiştirdi

Nasıl bir ailede büyüdünüz?

Ailem Anteplidir, Halep. Diyarbakır'a yerleşmişler. Babam karayollarında memurdu, Kemalist, okuyan bir adam. Anadolu'nun muhtelif vilayetlerini gezdik. 15 yaşında geldim İstanbul'a.

Metin Kaçan'la nasıl bir arkadaşlığınız oldu?

O dönem bohem diyebileceğimiz insanlarla tanıştım. Ben tanımam, mizah dergilerini, o âlemi, uyuşturucuyu bilmem. Marksist gelenekten geliyorum, alkol bile içmezdim. Metin ilginç bir adam. Kendisinin de kullandığı bir kelimeydi, 'madrabaz', makaracı bir adam, kelimelere çok güzel taklalar attırabilir, çok dilbilgisel bir zekası var, caziptir, sosyal ortamların sürükleyicisidir. Para falan yok ama Metin'in kalın bir telefon defteri var, arayacağı insanları var ve onun muhabbeti için o kapılar açılır, bedavaya, çok acayip geceler geçirilir. İnsanlar onun arkasından giderler, Fareli Köyün Kavalcısı gibidir. Sürekli mekandan mekana gezilen, akan bir hayat. Sıraselviler'deki bir evde başlar, bir barda devam eder, oradan Dolapdere'ye inilir, bir tamirhanenin dibinde esrar içilir, yeşil saçlı kızlar falan da olabilir. Bütün bunları perçinleyici tutkal Metin. Sonra işler değişti.

 • 4
 • 12
Kaderini o dava değiştirdi
Kaderini o dava değiştirdi

30 Ocak gününden bahsedelim o zaman...

Müthiş sıkıntılı bir pazar günü... Metin telefon defterini açıyor, "Bugün ne yapmalıyız?", Müjde Ar'a gidelim, saat 2-3 gibi Ulus'taki evine gidiyoruz. Bir takım yönetmenler, senaristler var, yeme içme, saat oluyor 6-7. Çukurcuma'da bir eve gidiyoruz. Sıkıntı devam ediyor, birkaç esrarlı sigara içiyoruz, kafamız bulanıyor, beş altı kişi çıkıyoruz, dolaşıyoruz, en son Kemancı'ya gidiyoruz, dağılıyor grup. İki kız var, ikisi kuzen ve biz üçümüz beraber takılıyoruz, onları görüyorum, G. de orada, onun da bir arkadaşı var. Bana gidiyoruz. Gecenin, sonradan tamamiyle asılsız ve uydurma olarak tecavüze dönüştürülmesi hadisesi gerçekten biraz tuhaftır. Ben bu suçlamayla kamunun arenasına atıldıktan sonra, onların beni kendi edep tahtalarına çivilemeleri çok kolay oldu. Ben neyi savunacağım? "Efendim, biz grup seks yapıyorduk" dediğimde zaten pis pis bakar. Neticede ben ve o iki kız yatak odasına gidiyoruz. Bir 45 dakika orada biz takılıyoruz. Salonda da Metin, G. ve bir kız daha var, muhabbet ediyorlar. Kızlar gidiyor. Bende kalan şey o geceye ait, bir noktadan sonra bir çirkefleşme hali. Metin'le G.'nin tartışması, hakaretler, ittirme kaktırma ile onu evden atmam.

 • 5
 • 12
Kaderini o dava değiştirdi
Kaderini o dava değiştirdi

"Çay içip pasta yediğimiz bir geceden bahsetmiyoruz"

İtişme kakışmadan ibaret diyorsunuz...


Bir sadizm ayini falan yok. Ama bir öfke var. Yüksek doz durumlar var, çay içip pasta yediğimiz masum bir geceden bahsetmiyoruz. Ama neticede herkesin rızasıyla gittiği, içinde seks de olan, drug da olan bir gece. Sorun, bu ayrıntılarla sonradan yasal statünün karşısına getirilmiş olmak. İnsanların özel hayatı var, drug kullanabilirim, grup seks yapabilirim.

Ama söz konusu edilen işkence...

Ne işkence, ne tecavüz, ne zorla bir seks eylemi.... Anlattığı şeylere ben çok şaşırdım, kötü bir Bukowskien taklit gibi, elleri arkasında turlayan, komutlar veren bir adam; o, ben. Sanki sadik bir ayinin ortasındayız. Sonrası tamamen hukuk dışı
bir süreç. Ne olay yeri inceleme, ne delil toplama... Mahkemeye gitmeden önce bilet kesilmişti. Mahkum edilmiş iki insan olarak biz hakim karşısına çıktık. Bunları o zaman da dile getirdim, Stella Ovadia "Haklı biri böyle yapmaz" diye yazdı, "Çıkar, isyan eder, böyle hukuki hukuki konuşmaz". Ne yapmalıydım? Gayet orta sınıf ahlakına mensup hakimlerin önündeyim ve yatıracak seni, şaka değil. Bunu yapmak için bir delile ihtiyacı yok, kanaatle verebilir, ki öyle verdi. Bütün bu ithamlara kaynaklık eden bir tek fotoğraf var, o da, kardeşi Oktay'ın geniş açıyla çektiği fotoğraf. Hastane o fotoğrafın karşılığına 5 günlük rapor veriyor sadece. Metin'in ve benim yamulmuş hallerimize ise Metin'e 10 gün, bana 3 gün rapor verdiler.

 • 6
 • 12
Kaderini o dava değiştirdi
Kaderini o dava değiştirdi

Siz o hale nasıl geldiniz?

31 Ocak günü uyurken kapı çalınıyor, üç dört kişi bizi bir siyah Mercedes'e bindiriyor, Kozyatağı'nda bir ofiste işkence görüyoruz. G.'nin kardeşi Oktay var, sevgilisi ve sonradan iş ortağı olan, Sadabat adlı mekanın sahibi Mehmet Kamil Güner var, iki de tanımadığımız silahlı adam. Altı,yedi kişi daha ekleniyor sonra, itiraf istiyorlar, saatlerce sürüyor bu. Sonra bizi Tarlabaşı karakoluna götürüp atıyorlar.

Arkadaşlarınız nasıl tepkiler verdi?

Tabii ki hayatımızı ortasından bıçak gibi yardı bu olay. Fakat 2000'e kadar çok dışlandığımı düşünmedim. Sonra mahkeme kararı çıktı ve değişti tavırlar. Bu konudaki haberler sistematik olarak yapıldı ve aynı haber kalıpları. Bak, Metin intihar etti, bugün de aynısı kullanılıyor. Hep aynı soru, peki ama o gece ne oldu? Bir tür darp oldu ki zaten onu Metin kendisi kabul etti, tokat, itişme kakışma...

Üzerinde sigara söndürülmüş?

Ben söndürmedim, Metin de söndürmedi. İnsan kendi de bastırabilir, orada iki tane kızarıklık var.

 • 7
 • 12
Kaderini o dava değiştirdi
Kaderini o dava değiştirdi

Peki neden oldu sizce bu?

Hiçbir fikrim yok, sonradan anlıyorum, fırtınalı bir ilişkileri var, inişli çıkışlı, şiddet dolu bir ilişki.

Bu yaşanmasa insan niye kendisini bu şekilde ortaya atsın? Nasıl bir düşmanlık bu?

O ikisinin arasındaki bir şey. Bu da hep soruldu, hangi ceza davasında soruluyor bu? Bana göre bir eroin meselesi var orada, bir para hikayesi var.

BİZE ULAŞIN