Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maceracı her şeyi anlattı

 • 1
 • 40
Maceracı her şeyi anlattı
Maceracı her şeyi anlattı

Samanyolu Televizyonu'nda "Maceracı" isimli program yapan ve 17 yıl Fetullah Gülen grubunda bulunan Murat Yeni, paralel devlet yapılanmasını Zaman gazetesine anlattı. Murat Yeni, "Dershanelerin kapatılması sürecinde Hizmet'in gerçek Hizmet olmadığını anladım. Paralel yapı, Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı bir yapı… Bu Tayyip Erdoğan meselesi değil" dedi. "Darbe girişimi başarılı olsa Türkiye 50 yıl geriye giderdi" diyen Yeni şöyle devam etti: "Dershane sürecinin hemen arkasından 17-25 Aralık darbe süreci geldi. Bu olaylar esnasında Hizmet, Twitter ile tanıştı. Daha öncesinde Twitter yasaktı. Televizyon bile cemaatin içinde yasaktı. Sosyal medya aracılığı ile nefret oluşturuldu. Bunların hepsi ayarlanmıştı."

 • 2
 • 40
Maceracı her şeyi anlattı
Maceracı her şeyi anlattı

Murat Yeni. Medya dünyasına radyoculuk ile başladı daha sonra televizyonda şov programları ile devam etti. Bir gün telefonu çaldı ve Samanyolu Televizyonu'nda gezgin programı için teklif aldı. Murat Yeni bu benim için çok iyi bir şeydi, diye bu olayı anlattı. Hayatında din, inanç çok fazla yokken cemaatin içine girdi ve hayatının tam anlamı ile değiştiğini anlatıyor. Namaz kılarak, oruç tutarak, iyilik yaparak mutlu olduğunu gururla anlatıyor. Tam 17 yıl Hizmet Hareketi'nin içinde kaldı. Ve son olarak ortaya çıkan olaylardan sonra Hizmet Hareketi'nin gerçek yüzünü gördüm, diyor. Murat Yeni taban için, çok iyi insanlar, vatanını, milletini, bayrağını seven imanlı insanlar olduğunu söylerken, yapılanmanın üst yönetimine 'kırmızı çizgi üstündekiler' ifadesini kullanıyor. Onlar bu ülkenin düşmanı ve bu ülkeye düşman ne kadar ülke varsa onlarla işbirliği halindeler, ifadelerini kullanıyor. Hatta bu kavganın; Tayyip Erdoğan ile alakasının olmadığını, bu kavganın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik bir operasyon olduğunu vurgulayarak söylüyor.

BANA PARALEL MACERACI DİYORLAR, AĞIRIMA GİDİYOR. ÖLSEM DAHA İYİ…

Hareketin içine girince hangi pozisyonda idiniz?

Samanyolu Televizyonu'nda Maceracı isimli program yapmaya başladım. Anadolu'yu karış karış gezdim. Çevremdeki insanlar çok iyi niyetli ve hizmet etmek için çalışan insanlardı. Ama nerede başlamışsam orada bitti. En dış halkada vitrinde idim.

 • 3
 • 40
Maceracı her şeyi anlattı
Maceracı her şeyi anlattı

Nereye kadar girebildiniz?

Hayır. Hayır. İlerlemek diye bir şey yok. Sistem içeriye doğru ilerlemenize asla izin vermiyor. Etrafınızdaki insanlar sizi istediği kadar kabullensin. Sistematik yapı var. Beşinci kat diye bir yapı var. Kimsenin görmediği bilmediği bir yapı. Bu yapı kesinlikle şeffaf değil. Var olan o mekanizmayı makyajlamak adına bir kılıf oluşturuluyor. O kılıf o kadar güzel seçilmiş oluşturulmuş ki, mütedeyyin ve gerçekten güzel insanlar dışta, vitrinde. Her dinamik kendi içerisinde işliyor. Kast sistemi gibi. Ben benim gibilerin ileriye gitmesi imkansız.

 • 4
 • 40
Maceracı her şeyi anlattı
Maceracı her şeyi anlattı

Nereye kadar gidebildiniz?

Ben girdiğim yerde kaldım. Girdiğimde en dış cephede idim ve orada kaldım. Mesela ben hiç Amerika'ya gitmedim. Aslında o zamanlar çok gitmek istedim ama gidemedim. Bazıları var ki 20 kez, 50 kez gitmiş. Tabii gitmememde anne duası ve Allah koruması vardı. İyi ki gitmedim, gitseydim daha farklı sorunlar olurdu.

Nasıl fark ettiniz?

Birincisi ben akıllı bir adamım. İkincisi birçok aldanan gibi ben saf bir insanım. Ve o saflık kullanılıyor. Çok klik değerlerle seni ayakta tutuyorlar. Seni onunla vuruyorlar. Çevrenizdeki insanlarla sadece muhabbet ediyorsunuz. Nasılsınız iyi misiniz? Onun dışında başka bir konuya giremiyor, soru soramıyorsunuz. Çok şeffafmış gibi gözüküyor ama sorgulamaya başladığınız andan itibaren, biz bu kadardan sorumluyuz, diyorlar. Sonrasını sorgulamayalım, sonrasına gerek yok, deniliyordu. Tabi olma durumu çok gelişmişti.

 • 5
 • 40
Maceracı her şeyi anlattı
Maceracı her şeyi anlattı

Program yaparken nasıl bir duyguda idiniz?

Rabb'imin huzurunda yemin ediyorum, her gün işten ayrılacak mıyım diye düşünüyordum. Her gün bu kaygı ile işe gidiyordum. Fakat gördüğüm kadarıyla başkalarının böyle bir kaygısı hiç yoktu. STV'de çalışan diğer insanların hiçbir şekilde iş kaygısı yoktu. Hiçbir televizyonda iki tane aynı formatta program olmazdı. Ama benim yaptığım programın aynısından bir tane daha vardı. Hep alternatif olarak başka program yapılıyordu.

Hükümet ile sorun ne zaman başladı?

Bunun altyapısı oluşturulmaya başladı. Alttan alta hep şunu söylemeye başladılar: Sayın Cumhurbaşkanı bizi sevmiyor. Bizi çekemiyorlar. Bu kadar zamanda nasıl bu kadar büyüdüler? Türkçe Olimpiyatları'nda bu kadar insanı nasıl bir araya getirdiler? gibi sözler söylemeye başladılar.

 • 6
 • 40
Maceracı her şeyi anlattı
Maceracı her şeyi anlattı

Ortada kriz yokken mi söyleniyordu?

Evet ortada hiçbir sorun yokken bunlar söyleniyordu. Ve çok ciddi içeride propaganda yapıyorlardı. Bu propagandalar yapılırken kırmızı çizginin dışında olan saf, temiz insanlar bu işe şaşırdı. Ne oldu da Erdoğan'dan desteğimizi keselim, demeye başladılar. Ülkenin gidişatında mı kötüleşme var? Ekonomi mi çöktü? Yapılan işlerde bir problem mi var? sorgulaması hep yapıldı. Ama ben bunlara vallahi de inanmadım billahi de hiçbir şekilde inanmadım. Anlam da veremedim. Tayyip Erdoğan bizi neden sevmesin?

Dershane krizi önce durum nasıldı?

Dershane süreci başlayınca gördük ki bize hep şunu empoze etmeye başladılar: Hükümet bize düşman. Düşmanlığı da çok eskilere dayanıyor. Cumhurbaşkanı'mızı biz aileden biri olarak görüyorduk. Benim için öyle de.

Bu sorgulamalara ne diyorlardı?

Bu bir oyun. Erdoğan'ın amacı Hizmet'i bitirmek. Bu işi yok etmek istiyor, diyorlardı. Ben de diyordum ki: Bizi neden bitirmek istesin? Bizi bitirince ne olacak ki, diyordum… Bu olaylarla birlikte çoğu kez kavga ettim. Siz ne yapıyorsunuz, diye…

 • 7
 • 40
Maceracı her şeyi anlattı
Maceracı her şeyi anlattı

HİZMET'TEN AYRILANLAR ÖLÜR İNANCI YERLEŞTİRİLDİ

Dünyanın her tarafında iş yapılıyor, Türkiye'de çok güçlüler. Bu işlere karar veren üst yönetim kim, diye sorgulamıyor muydunuz?

Tabi ol kurtul… Ana tema orada böyledir. Alt taraftakiler bunu asla sorgulayamaz. Alt taraftaki insanlar sadece Hizmet için çalışanlarla hayatları geçiyor. Onların dünyası bu röportaj yaptığımız park kadar. Her şeyi bu park görüyorsunuz. Müthiş bir çember var. Bu çember nasıl yapılmış, nasıl oluşmuş bilmiyorum ama, Hizmet'in içindeki insan buradan çıktığı anda öleceğine inanır. Böyle bütün insanlara enjekte ediliyor. Bana sorarsanız sistemi ayakta tutan en alttaki abi ve ablaların özverisi ile oluyor. Onlara da yukarıdan emirler geliyor. Yukarıyı da bize hep; bir yere kadar bilin, diyorlardı. Bir yerden sonrasını da bilmeyin. Bize hep bu söylendi. Ben bu işin içinde hep iyi şeyleri gördüm. Öğrenci okutmak, yurt açmak gibi…

BİZE ULAŞIN