Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016

YALLAH CİNLER, KIŞ KIŞ PERİLER!
Gülşah Nezaket Maraşlı
Yine cin peri filmlerinin karabasan gibi sinemaya çöktüğü bir haftadayız. Bu gidişle Türk sineması feci çarpılacak ya da böyle filmlerin ard arda gelmesi ve kaliteli yapımların artık hayal olması zaten sinemamızın zaten çarpıldığı anlamına gelmektedir. Neyse, biz haftaya şöyle bir kuşbakışı yapalım; meraklıları buyursunlar…

 • 1
 • 10
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016

İŞKENCE ODASI (MARTYRS)

Yönetmen: Kevin Goetz, Michael Goetz
Oyuncular: Troian Bellisario, Bailey Noble, Kate Burton, Caitlin Carmichael, Taylor John Smith

Filmin ülkemizdeki dağıtım ve ithalat ayağını üstlenen Bir Film aracılığıyla seyirciyle buluşan İşkence Odası, haftanın ilginç filmlerinden. 10 yaşındaki Lucie gözlerden uzak bir depoda tutsak olarak alıkonulmaktadır. Sonunda kurtulmayı başarır. Gördüğü taciz, işkence ve şiddete maruz kalmanın doğurduğu travma ile ağzından laf almanın zor olduğu Lucie, ona sahip çıkan yetimhanede Anna adlı bir kızla tanışır. Geçmişinin izlerinden Anna sayesinde yavaş yavaş kurtulmaya başlar. Ancak kolay kolay kapanmayacak bu izler, 15 yıl sonra Lucie'yi intikam almaya yöneltir. Ona tüm bu acıları yaşatan adamı bulduğunda Anna ile çok daha büyük bir kâbusun içine düştüğünü fark edecektir…

 • 2
 • 10
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016

SONSUZLUK TEORİSİ (THE MAN WHO KNEW INFINITY)

Yönetmen -Senarist: Matt Brown
Oyuncular: Dev Patel, Jeremy Irons, Jeremy Northam, Toby Jones, Stephen Fry
Yine İngiltere menşeli 2015 yapımı bir film. Haftanın dram- biyografi türündeki ikinci filmi. Bu türe bayılanlar Çöl Kraliçesi'nden çıkıp buna girebilirler.
Film, tüm zamanların en büyük matematik dehalarından Hintli Srinivasa Ramanujan'ın hayatını konu alıyor.
Slumdog Millionaire ile yıldızı parlayan ve bu filmde ünlü matematikçi Ramanujan'i canlandıran Dev Patel, "benim için aslında çok başarılı bir hikaye ve aydınlatıcı bir filmdi. İnsanların onu tanımasını istedim. Çünkü ben bu inanılmaz adam hakkında bir şey bilmiyordum. Onun mirasına hayat verebilirsem bundan mutluluk duyarım dedim," diyor. Ramanujan'ın sesli hiçbir kaydı olmadığından Patel, matematikçinin fotoğraflarından ve notlarından kişiliğine dair ipuçlarını yakalamaya çalışmış. Patel, "mimiklerini taklit etmek için elimizde fiziksel hiçbir materyal yoktu. Nasıl konuştuğuna dair bulunmuş bir ses kaydı da. Fotoğraflarına bakarak, kitabını okuyarak bu adamın ruhi özünü ve direncini yakalamaya çalıştık. Şiddetle tutkulu olduğu o şeyi canlandırmaya çalıştım. Umarım adilane şekilde doğrusunu yapmışızdır," diyor rolü hakkında.
Hindistan'da zor şartlarda yaşamını sürdüren Srinivasa Ramanujan, çözdüğü bazı formülleri İngiltere'deki ünlü matematikçilere gönderir. Matematikçi Godfrey Hardy, Ramanujan'in gönderdiği bazı formüllerin ispatlanamayacak kadar zor olduklarını fark eder ve kendisini İngiltere'ye davet eder. Burada, hocası G.H. Hardy'nin de teşvikiyle matematik teorileri ve kuramlarının önde gelen isimlerinden biri olur. Ramanujan, kendisini ve teorilerini kanıtlamak için hayat yolculuğunda zorlu mücadelelere girişmiş bir dahidir.

 • 3
 • 10
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016

ÇÖL KRALİÇESİ (QUEEN OF THE DESERT)

Yönetmen- Senarist: Werner Herzog
Oyuncular: Nicole Kidman, James Franco, Jenny Agutter, Damian Lewis, David Calder, Robert Pattinson, Renee Faia, Michael Jenn, Christopher Fulford, Mark Lewis Jones.
Dram ve biyografinin iç içe geçtiği film, aslında 2015 yapımı. Filmi ilginç kılan ise ABD ve Fas ortak yapım olması. Fas sineması her zaman ilginçtir, Çöl Kraliçesi'nin de bu bağlamda ilginçliklerle dolu olduğunu söyleyebiliriz. Zaten konusu da hemen merakınızı çekmeyi başarıyor; Nicole Kidman'ın canlandırdığı İngiliz macerasever ve gezgin Gertrude Bell'in gerçek hikayesinden yola çıkan film, yazar, gezgin, arkeolog, araştırmacı ve aynı zamanda 20 yy. sonunda İngiliz İmparatorluğu'nda siyasi bir figür olan Bell'in hayatını beyazperdeye taşıyor. Meraklı ve maceracı bir kadın olan Gertrude, İngiltere'nin dışındaki hayatı görmek ister ve elçilikte görevli olarak Tahran'a gider. Burada elçilik sekreteri Henry Cadogan'a aşık olur. Bu aşk yanlış anlaşılmış kişilerle birlikte hayat boyu sürecek bir maceranın başlangıcı olacaktır. Bu macerada yolu T.E. Lawrence ve Osmanlı İmparatorluğu'nda görevli general Charles Doughty-Wylie ile kesişir. Aşk, macera, yolculuk, politika, dram ve biyografi, ne ararsanız var filmde, üstelik gerçek! Muhakkak deneyin, derim..

 • 4
 • 10
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016

KAPTAN AMERİKA: KAHRAMANLARIN SAVAŞI (CAPTAİN AMERİCA: CİVİL WAR)

Yönetmen: Anthony Russo, Joe Russo
Oyuncular: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Paul Bettany, Anthony Mackie, Paul Rudd, Don Cheadle, Daniel Brühl.
Tabii ki Amerika ve tabii ki yenilmez kahramanlar, başka ne olabilir ki? Sıkı bir Amerikan reklamı ve kültür bombardımanı yaşamak isterseniz bu filmdir, derim. Amerikan yapımı bir film denince yine tabii ki aksiyon, macera, bilim-kurgu türü vazgeçilmez olacaktır. Yenilmezler'in dahil olduğu bir olay kötü sonuçlanınca, politik güçler Yenilmezler'in bir otorite tarafından takip edildiği ve yönlendirildiği bir sistem kurulması için baskı yaparlar. Bu durum Yenilmezler'in fikren iki gruba ayrılmasına neden olur. Bunlardan biri Steve Rogers'ın önderliğinde, Yenilmezler'in hükümet baskısı olmaksızın özgür bir biçimde insanlığı korumaya devam etmesini savunan grup, diğeri ise Tony Stark'ın şaşırtıcı bir biçimde hükümet kontrolünü ve müdahalesini destekleyen ikinci gruptur.
Filmin kısaca özeti, kahraman Amerikalılar. Şaşırdık mı? Hayır!

Ve haftanın Türk filmlerine bir bakalım...

 • 5
 • 10
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016

BAŞGAN
Yönetmen-Senarist: Orhan Eskiköy
Oyuncular: Arif Salih Kırdağ , Hülya Kırdağ
İlk olarak Başgan isimli belgeselden bahsedelim. Belgesellerin bütçeleri ülkemizde oldukça kısıtlı olduğundan, yönetmen ve senaryo olarak aynı ismin karşımıza çıkması neredeyse bir zorunluluk halini almış. Ancak belgeselcilerin bir de kendi hayal ettiklerini kendilerinin bizzat çekmek tutkuları olduğunu da unutmayalım.
Belgesel, Kıbrıs'ı anlatıyor…
Kıbrıslı Türkler, güneyi Avrupa Birliği'nde olan Kıbrıs'ın kuzeyinde Avrupa Birliği'nin "kontrol altında olmayan" topraklarında yaşamaktadır. Arif Salih Kırdağ, Rumlarla Türkleri yeniden bir devlet çatısı altında toplayarak, 40 yılı aşkın süredir devam eden Kıbrıs Sorunu'nu çözeceğine kendini fazlaca inandırmış ve buna destek ararken kendi gerçekliğini kaybetmiş bir politikacıdır.

 • 6
 • 10
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016

İFRİT'İN DİYETİ: CİNNİA
Yönetmen: Özgür Özberk, Şahin Yiğit
Oyuncular: Özgür Özberk, Gülşah Çomoğlu, Fahri Öztezcan, Gözde Fidan, Ebru Demirdöven.
Yahu yapmayın, çarpılacaksınız sonunda! (Filmi anlatmaya gerek yok kanımca).

 • 7
 • 10
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016
Bu hafta vizyona giren filmler 6 Mayıs 2016

ANKARA YAZI VEDA MEKTUBU
Yönetmen: Kemal Uzun
Oyuncular: Gürkan Uygun, Burçin Abdullah, Gizem Denizci, Ümit Acar
Türkiye'nin sıkıyönetimle yönetildiği yıllarda, Ankara'da solcuların gittiği bir kahvehane 10 Ağustos 1978 günü taranır. Bu olay daha sonraları Balgat Katliamı olarak anılacaktır. Olaydan birkaç saat sonra, polis etraftaki semtlerde olayla bağlantısı olduğunu düşündüğü birçok ülkücü genci gözaltına alır. İçlerinde o sırada 20 yaşlarında olan Mustafa Pehlivanoğlu adında bir genç de vardır. Mustafa'nın gözaltına alınmasıyla annesi Zeynep ve babası Ahmet Bey'in hukuk mücadelesi başlamış olur. Daha sonra 12 Eylül Askeri Darbesi'nin kurduğu mahkemede idam cezası alan Mustafa Pehlivanoğlu, anne ve babasının haberi bile olmadan bir sabah idam edilir.

BİZE ULAŞIN