Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 Soruda ABD-PYD ilişkisi

10 Soruda ABD-PYD ilişkisi

Amerika PYD'ye açık destek veriyor. Türkiye tepkili. Cumhurbaşkanı Erdoğan son sözü söyledi, "ortağın biz miyiz yoksa teröristler mi?" ABD'nin artık bir tercih yapması gerektiği konuşuluyor. Tabi bir de işin içinde Rusya var. Moskova geçtiğimiz Kasım'dan bu yana PKK-PYD'ye büyük destek sağlıyor. Sabah.com.tr yazarı Taha Dağlı, ABD-Rusya-PYD üçgenindeki gelişmeleri değerlendirdi.

10 Soruda ABD-PYD ilişkisi

PYD'NİN ASIL HAMİSİ KİM?
PKK uzantısı PYD şu an Suriye'de üç koldan destek görüyor. Bunların başında Amerika var. Amerika ile birlikte Esat rejimi ve son olarak bu halkaya Rusya eklendi.

10 Soruda ABD-PYD ilişkisi

ESAT-PYD İLİŞKİSİ?
PYD, 2003'te kuruldu. PKK'nın Suriye uzantısı olarak. Esat, 2011'deki ayaklanma sonrası ülkesinin kuzeyindeki önemli toprakları PYD'nin kontrolüne bıraktı. Terör örgütünün kanton ilan ettiği bir çok bölgede rejimin desteği bulunuyor. Hatta son olarak önceki gün Şam'dan PYD'ye 4 uçak dolusu silah yardımı yapıldı.

10 Soruda ABD-PYD ilişkisi

RUSYA PYD'Yİ NE ZAMANDAN BERİ DESTEKLİYOR?
PYD Esat'la ittifak halinde. Rusya da Esat'ı destekliyor. Ama Moskova-PYD yakınlaşması özellikle Kasım'dan itibaren yoğunlaştı. Sınır ihlali yapan uçaklarının düşürülmesi sonrası Rusya, PYD'ye yönelik büyük bir desteğe başladı. Tabi o süreçte HDP'nin de Moskova ziyaretinin önemi büyük.

10 Soruda ABD-PYD ilişkisi

PYD HEM ABD HEM DE RUSYA'DAN MI DESTEK ALIYOR?
Ortaya böyle bir tablo çıkıyor. Hem ABD'nin hem de Rusya'nın müttefiki olan bir terör örgütü var. ABD, PYD desteğinin DAEŞ'le mücadele ile sınırlı olduğu iddiasında. Rusya da öyle. Tabi PYD'ye bir de Şam rejiminin ciddi yardımı bulunuyor.

10 Soruda ABD-PYD ilişkisi

ABD-RUSYA PYD KONUSUNDA İTTİFAKLAR MI?
Suriye'deki manzarada ortaya çıkan sonuç ABD ile Rusya'nın PYD ortak paydasında buluştuklarını gösteriyor. Aslında PYD'yi Rusya'dan önce ABD destekliyordu ancak uçak düşürme olayının ardından Rusya Kasım ayından itibaren PYD ile yakınlaşarak Türkiye'den bir intikam alma düşüncesine girdi. Tabi burada Rusya'nın Türkiye karşıtı olası ittifakların içerisine girme çabaları söz konusu.

10 Soruda ABD-PYD ilişkisi

ABD, RUS-PYD YAKINLAŞMASINDAN RAHATSIZ MI?
Bu planlı mı değil mi bilinmiyor ama ABD'nin Rusya-PYD flörtünü yakından takip ettiğini biliyoruz. Bununla ilgili ABD yönetiminin rahatsız olduğuna dair bir çok yorum ve açıklama yapıldı. Hatta sonraki süreçlerde ABD'nin bu yakınlaşmaya tepki vereceği de konuşuluyor.

BİZE ULAŞIN