Türkiye'nin en iyi haber sitesi

10 Soruda mültecilik

 • 1
 • 11
10 Soruda mültecilik
10 Soruda mültecilik

-Yusuf Adıgüzel / Sabah.com.tr

Göçmen, mülteci, sığınmacı arasında nasıl bir farklılık var?
Göçmen denilince daha çok ekonomik amaçlarla, kendi rızası ile ülkesinden göç eden, göç ettiği ülke tarafından statüsü tanınan kişileri, mülteci denilince ise ülkesindeki savaş, iç çatışma, siyasi baskı, zulüm gibi zorunlu nedenlerle ayrılan ve genellikle kendi ülkesinin korumasından faydalanamayan ve başka bir ülkenin korumasına muhtaç kişileri anlıyoruz. Sığınmacı ise daha geçici bir statüyü, bir ülkeden sığınma isteyen, ancak yasal işlemleri henüz tamamlanmayan kişileri ifade ediyor.

 • 2
 • 11
10 Soruda mültecilik
10 Soruda mültecilik

Türkiye'deki Suriyeliler hangi sınıfa giriyor? Göçmen mi, mülteci mi, sığınmacı mı?
Suriyeliler'in statüsü hiçbirine uymuyor. 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 91 inci maddesine göre Suriyeliler Geçici Koruma Altındaki Kişiler olarak tanımlanıyor. Zaten Türkiye 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne dayanarak Sadece Avrupa ülkelerinden gelen kişilere mültecilik statüsü tanıyor. Avrupa'da meydana gelen olaylar dışındaki nedenlerle Türkiye'ye gelenler ancak başka bir ülkeye iltica başvurusu yapabiliyor, başvuruları sonuçlanana kadar Türkiye'de misafir ediliyorlar.

 • 3
 • 11
10 Soruda mültecilik
10 Soruda mültecilik

Dünya'da ne kadar göçmen, mülteci ve sığınmacı var?
Dünya'da 1 milyardan fazla insan doğduğu yerde yaşamıyor. Bunlardan 750 milyonu kendi ülkesinde, 250 milyonu ise ülkesi dışında göçmen durumunda. Birleşmiş Milletler rakamlarına göre İkinci Dünya savaşından beri en yüksek yerinden edilmiş kişinin yaşadığı bir dönemdeyiz. 60 milyondan fazla itibariyle zorla yerinden edilmiş insan var. Bunlardan 20 milyonu mülteci, 2 milyonu sığınmacı, 38 milyonu ise ülke içinde yerinden edilmiş kişiler.

 • 4
 • 11
10 Soruda mültecilik
10 Soruda mültecilik

Mülteci Krizi neden tırmandı?
Dünyada mültecilik ikinci dünya savaşından sonra tanımlanmış bir kavramsallaştırma. Son yıllarda mülteci sayısında önemli bir artış yaşanıyor. 2014 yılı sonlarından itibaren Savaştan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dünya'da Suriye'den sonra en fazla mültecinin çıktığı ülke Afganistan'da 1978 Rus işgalinden beri istikrarsızlık ve savaş var. Milyonlarca insan neredeyse 40 yıldır ülke içinde ve komşu ülkeler başta olmak üzere dünyanın her tarafına savruluyorlar.Bu insanlar dünyanın bir türlü dünya kamuoyunun dikkatini çekemiyordu. Ancak ne zaman Avrupa'ya yönelmeye başladılar, işte o zaman "mülteci krizi" manşetleri süslemeye başladı. Oysa halen mültecilerin yüzde 85'ten fazlasına Türkiye, Pakistan, İran, Lübnan, Ürdün, Sudan gibi ülkeler ev sahipliği yapıyor.

 • 5
 • 11
10 Soruda mültecilik
10 Soruda mültecilik

Türkiye'ye neden bu kadar çok mülteci geldi?
Mülteciler doğal olarak en yakın güvenli ülkeye sığınmak durumunda kalıyorlar. Türkiye de Suriye krizinden sonra zorunlu olarak ülkesinden ayrılmak zorunda kalanlara kapılarını açmak durumunda kaldı. Suriyeliler Türkiye'de kamplarda veya farklı şehirlerde yaşarken Avrupa ülkeleri için bir sorun teşkil etmiyordu. Ancak, 2015'ten sonra yüzbinlerce Suriyeli Avrupa sınırlarına dayanınca, AB Türkiye'yi hatırladı. Avrupa'ya gidiş için Türkiye ve Yunanistan üzerinden Doğu Akdeniz'in kullanılması Türkiye'yi mülteci krizinin merkezine oturttu. Daha önce Kuzey Afrika- İtalya üzerinden gitmek, yani Orta Akdeniz yolu, daha revaçta iken, rota Doğu Akdeniz'e kaydı.

 • 6
 • 11
10 Soruda mültecilik
10 Soruda mültecilik

Türkiye – Yunanistan üzerinden Avrupa'ya kaç kişi geçti?
2014'te Doğu Akdeniz yolunu kullanarak Yunanistan üzerinden Avrupa'ya ulaşanlar sadece 35 bin kişi iken, 2015 yılı bitmeden bu rakam 850 bine dayandı. Yani neredeyse 25 katlık bir artış var. Avrupa'ya ulaşanların toplam sayısı ise 1 milyonu geçti. Bu Avrupa'nın beklemediği bir göç hareketi idi. Büyük bir şok yaşadılar ve neredeyse ortak vize programları Schengen'i askıya almaya kadar gidecek radikal kararlar almaya hazırlanıyorlar. AB ülkeleri arasına tekrar dikenli teller çekilmeye başlanıyor.

 • 7
 • 11
10 Soruda mültecilik
10 Soruda mültecilik

Neden bu kadar büyük bir göç hareketi oldu?
Avrupa'ya geçenlerin en az yarısı Suriyeli. İnsanlar artık savaşın bitmesi ve ülkelerine dönme ümitlerini kaybettiler. Bu ümitsizlik onları yeni arayışlara itti. Çünkü Türkiye onları misafir etmekle birlikte bir gelecek vaat etmiyor. Çalışma hakkı vermiyor. İnsanlar sürekli başkalarından aldıkları yardımlarla yaşayamazlar. Çalışanlar sigortasız, güvencesiz, Türklerin yapmadıkları çok ucuz işlerde çalışıyorlar.

BİZE ULAŞIN