Türkiye'nin en iyi haber sitesi

arkadaşları da terkediyor! İşte azil sürecinin detayları...

Aktuel yazarı bugünkü yazısında ABD Başkanı 'ın azil sürecinin detaylarına yer verdi. Bu kez iddialar çok ciddi diyen İdris Kardaş, Trump'ın en yakın arkadaşlarının da kendisini terkettiğini yazdı. İşte İdris Kardaş'ın kaleminden Trump'ın azil sürecinin detayları...

Çalışma arkadaşları da terkediyor! İşte azil sürecinin detayları...

YERİNE PENCE Mİ GELECEK?

Bu bayram sohbetlerinin en önemli gündem maddeleri; , ABD ile yaşadığımız kriz ve bu kriz nedeniyle ekonomimize yönelik gerçekleştirdikleri saldırılardı kuşkusuz. Ancak son iki gündür daha çok Trump azledilecek mi yerine Pence gelecek mi tartışmaları devam ediyor. Bu konuyla ilgili birkaç noktaya değinelim biz de

Çalışma arkadaşları da terkediyor! İşte azil sürecinin detayları...

KOLAY BİR SÜREÇ DEĞİL

Öncelikle, 'ın azledilmesi süreci öyle kolay bir süreç değil diyerek başlayalım yazımıza. ABD anayasasının ikinci maddesinin dördüncü fıkrasında ABD Başkanının "vatana ihanet, rüşvet ve diğer ağır cezalık suçlar işlemesi halinde azledileceği" hükmü yer alır.Bu suçlar, Trump'ın gitmesini isteyen ABD medyasının yazmasıyla yada bastırmasıyla gerçekleşmiş sayılmıyor. Hepsi için çok net deliller ve şahitler gerekiyor doğal olarak. Şu ana kadar birçok ABD Başkanı hakkında azil sürecinin başlaması talebi medya tarafından gündemleştirilmiş, ancak bunların çoğu Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi tarafından reddedilmiş.

Çalışma arkadaşları da terkediyor! İşte azil sürecinin detayları...

ABD SİYASİ TARİHİNDE ÜÇ BAŞKAN HAKKINDA AZİL SÜRECİ BAŞLATILMIŞ

ABD siyasi tarihinde üç Başkan hakkında azil süreci başlatılmış. Bunlardan da sadece Nixon azil süreci tamamlanmadan istifa etmiş. Diğerlerinde muhalefetin Senato'da çoğunluğuna rağmen, yani bugünkü durumun tersi olmasına rağmen, gerekli çoğunluk sağlanamamış. 'ın Başkan seçilmesinden sonraki gün konuşulmaya başlanan azil süreci şöyle gerçekleşiyor. Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi, bu süreci başlatmaya karar vermeli öncelikle. Bu komitede şu anda 24 Cumhuriyetçi, 17 Demokrat görev alıyor. Dolayısıyla Trump için konuşulan süreç daha ilk aşamada boşa düşebilir. Eğer bu komite azil sürecini kabul ederse ikinci durak Temsilciler Meclisi oluyor.

Çalışma arkadaşları da terkediyor! İşte azil sürecinin detayları...

TEMSİLCİLER MECLİSİNDE 218 OY GEREKİYOR

Burada da salt çoğunluğu sağlamaları gerekiyor 'ı istemeyenlerin. Bu da 218 oy demek. Yani tüm Demokratların oylarına bir de Cumhuriyetçilerden 24 oy eklenmesi anlamına geliyor. Kolay iş değil görüldüğü gibi. Ama buradan da geçtiğini düşünürsek, o durumda Senato bir yargı organına dönüşüyor ve yargılama süreci başlıyor. Bu da çok kolay bir süreç değil elbette hem Senato için hem de Trump için. Senato'nun yargılama sonrasında üyelerin üyelerinin üçte ikisinin oyu gerekiyor, Trump'ın azledilmesi için. Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu bir kongrede bunlar sayısal olarak mümkün değil.

Çalışma arkadaşları da terkediyor! İşte azil sürecinin detayları...

SÜRECİN SİYASİ KISMI...

Bu işin hukuki ve teknik kısmı elbette. Ama siyaset böyle izlemeyebilir. Zira 'ın Cumhuriyetçiler tarafından istenmemesi sonucunda imkansız gibi görünen bu matematik kolayca aşılabilir. Bu sürecin siyasi kısmını da birlikte inceleyelim.Öncelikle ABD'de Kasım'da bir seçim olduğunu biliyoruz. Bu seçimde Demokratların zafer kazanması durumunda yukarıda bahsettiğimiz oy çoğunlukları Trump'ın aleyhine olur ve azil süreci ciddiyet kazanabilir. Ancak yine de bir Başkan'a sahip olan Cumhuriyetçilerin azil sürecinin dışında kalabilecekleri bir azınlığa düşme ihtimalleri çok zayıf. Senato'da üçte iki çoğunluk gerekiyor. Bu noktada da şu soru akla geliyor. Eğer Cumhuriyetçiler de Trump'ı istemezlerse ve Pence için istekli davranırlarsa ne olur?

Çalışma arkadaşları da terkediyor! İşte azil sürecinin detayları...

CUMHURİYETÇİ SİYASİLERİN BİR KISMI TRUMP'I İSTEMİYOR

Cumhuriyetçi partinin üyeleri Kasım seçimi öncesinde hala seçmen tarafından ciddi oranda desteklenen 'a karşı bir girişimin içinde olmak istemeyebilirler. Bu da herhangi bir azil sürecinin ancak seçim sonrasına kalabileceği ihtimalini güçlendiriyor. Cumhuriyetçi siyasilerin bir kısmının Trump'ı istemedikleri herkesin bildiği bir gerçek. Zira Trump bir Cumhuriyetçi olarak görülmüyor esasen. Dolayısıyla mesele bu noktada teknik yada hukuki olmanın dışında tamamen siyasi bir yapıya bürünüyor.

Çalışma arkadaşları da terkediyor! İşte azil sürecinin detayları...

ABD SEÇMENİNİN TAVRI ÖNEMLİ

İşte bu noktada ABD seçmeninin tavrı önemli. Seçmenin psikolojik olarak 'ı istememesi gerekli. Bunu yaratmak da çok kolay değil. Zira Trump yerleşik medyanın aleyhte çalışmasına rağmen aday olabildi ve daha da önemlisi seçimi kazanabildi. Yani medya ve diğer araçlar yoluyla Trump'ı itibarsızlaştırmak çok kolay değil seçmenler nezdinde. Şu anki skandal, yani Trump'ın ilişki yaşadığı söylenen kişilere sus payı olarak para ödenmesi konusu ABD seçmeni için çok da birşey ifade etmeyebilir. Zira Trump bugüne kadar ABD medyasında sürekli skandallar, aldatmalar, krizler, dolandırıcılık konularıyla gündeme gelmiş bir fenomen. Trump, hakkında bu gibi konularda hayatı boyunca üç binden fazla dava açılmış biri nihayetinde. Tüm bunlara rağmen Trump, Başkan seçildiğine göre kendisi hakkında daha farklı bir skandal olması gerektiği düşünülebilir. Seçmen için bu konunun Trump'ın azledilmesi için yeterli zemini yarattığı söylenemez.

BİZE ULAŞIN