Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)

 • 1
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)

Abdurrahman Mustafa Cenevre yolcusu

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Riyad grubunun daveti üzerine Cenevre'ye gitmek için uçağa bindi.

Suriye'de diplomatik çözümü öngören ve Esad rejimi ile muhalif grup temsilcilerini bir araya getirmeyi amaçlayan Cenevre görüşmelerine daha önce hiçbir Türkmen temsilci davet edilmemişti.

 • 2
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)

Erdoğan'ın görüşme isteği Putin'e iletildi

Rusya Devlet Başkanı'nın Basın Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Putin ile görüşme isteğinin Rus lidere iletildiğini bildirdi.

Peskov gazetecilerin "Erdoğan ile görüşme kararı alındı mı?" sorusuna, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isteği Vladimir Putin'e iletildi" şeklinde yanıt verdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait Su-34 uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiğine ilişkin açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Rus lider ile görüşmek istediğini dile getirmişti

 • 3
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)

'Vatandaşlarını bombalayan bir rejimle görüşemeyiz'

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) üyesi Farah el-Atassi, "Vatandaşlarını bombalayan bir rejimle görüşmelere başlayamayız" dedi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) üyesi Farah el-Atassi, "Vatandaşlarını bombalayan bir rejimle görüşmelere başlayamayız" dedi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın rejim ve muhaliflerle ayrı ayrı yaptığı ön görüşmelerle başlayan Suriye barış görüşmelerinin dördüncü gününde, MYK üyeleri kendi aralarında toplantı gerçekleştiriyor.

"BMGK'nın yol haritası pazarlık konusu değil"

MYK üyelerinin görüşmesi öncesine değerlendirmede bulunan Atassi, şunları kaydetti:

"De Mistura ile bugün yapacağımız görüşmede, ülkedeki çatışmaların durdurulması için aldığımız güvenceleri ele alacağız. Dünya, Cenevre'de görüşmelere kilitlenmişken daha dün herkes rejimin ülkede arttırdığı çatışmaları izledi. Suriye muhalefetinin, Suriye rejimi ile ülkedeki şiddeti sürdürdüğü sürece görüşme yapmasını bekleyemezsiniz. Bugün de Mistura'dan, Suriye rejimine saldırıları durdurması çağrısında bulunmasını talep edeceğiz. Suriye'deki çatışmaları sona erdirmek istiyoruz. Bugün, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'ye ilişkin 2254 nolu karar tasarısında kabul edilen yol haritasının hayata geçirilmesini talep edeceğiz. Bu pazarlık konusu değil."

El-Atassi, görüşmelere başlamadan bu şartın yerine gelmesi gerektiğine vurgu yaparak, "De Mistura ile görüşmelere bu şekilde nasıl devam edebileceğimizi görüşeceğiz. Vatandaşlarını bombalayan bir rejimle görüşmelere başlayamayız" ifadesini kullandı.

De Mistura'nın bugün Suriye rejimi delegeleriyle sabah saatlerinde yapacağı görüşmenin başka bir saate ertelendiği belirtildi. De Mistura'nın, TSİ ile 18.00'de MYK heyeti ile görüşeceği bildirildi.

 • 4
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)

Sırbistan Cizre'de yakalanan Sırp keskin nişancıyı istedi

Cizre ilçesinde devam eden operasyonlarda bir Sırp uyruklu keskin nişancı yakalanması üzerine Sırbistan, yakalanan şahsın iadesini istedi.

Sırbistan Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Türk medyasında terör örgütü PKK'nın, Sırp keskin nişancılar kiraladığına ilişkin haberlerin yer aldığı belirtilerek şöyle denildi:

AĞIR BİR ŞEKİLDE CEZALANDIRILACAKTIR

"Sırbistan Cumhuriyeti, vatandaşlarının 3. ülkelerdeki silahlı çatışmalara muhtemel katılımlarına şiddetle karşı çıkmaktadır. Sırbistan Cumhuriyet Ulusal Meclisi, bu tür faaliyetlere katılımı ağır biçimde cezalandıran bir yasayı geçirmiştir. Bu hususu dikkate alarak, iddiaların hiçbir şekilde Sırbistan Cumhuriyeti ve kurumlarının resmi politika ya da uygulamalarıyla ilişkilendirilmemesi gerekmektedir."

DAVUTOĞLU: "BUNLARIN HEDEFİ TÜRKİYE'Yİ KARIŞTIRMAK"

Başbakan Ahmet Davutoğlu da yaptığı açıklamada Türkiye'nin karıştırılmak istendiğini belirtmişti.

Davutoğlu, "İnşallah bu süreç tamamlandığında, ki Silopi bitti, Sur ve Cizre de neredeyse bitti. Burada birçok yabancı keskin nişancı da tespit edildi. Bunların hedefi de Türkiye'yi karıştırmak" demişti.


 • 5
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)

Muhbirlik yapana İltica hakkı

Alman istihbarat servislerinin, muhbirlik yapan mültecilerin sığınma işlemlerini kolaylaştırdığı ortaya çıktı. Muhalefet, hâlâ devam eden uygulama için 'Rezil bir durum' yorumunda bulundu

Almanya'da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Alman istihbarat servislerinin muhbirlik yapan mültecilerin hukuki işlemlerini kolaylaştırdığını yazdı. Deutsche Welle'nin aktardığına göre Almanya'nın dış istihbarat servisi BND ve iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı, bilgi almak için 2000-2013 arasında 850 sığınmacıyla ilişki kurdu. Habere göre mültecilere 'istihbarat servisleriyle ilişki kurmaları karşılığında koruma statüsü' verildi. Normal koşullarda koruma statüsünün, sınır dışı edildiği taktirde can güvenliği tehlikeye girecek kişilere verildiği belirtilirken, iltica başvurusu yapan birçok sığınmacının hukuki işlemlerde kolaylık nedeniyle istihbarat servislerine bilgi sağlamayı kabul ettiği sanılıyor.

UYGULAMA DEVAM EDİYOR
Der Spiegel'in haberine göre ilticacılarla mülakatlar BND'nin "Soruşturma Bölümü Merkezi" bünyesinde çalışan istihbaratçılar tarafından yapıldı. Soruşturma Bölümü Merkezi'nin 2014'te hükümet tarafından kapatılmasına rağmen, BND'nin mültecilere yönelik bu tavrının sürdüğü kaydedildi. İstihbarat servislerinin faaliyeti Almanya'da muhalefet partilerinin tepkisini çekti. Sol Parti milletvekili Martina Renner "Eğer istihbarat servislerinin sığınmacılara uyguladığı baskı sürüyorsa, bu ahlaki açıdan rezil bir durum" dedi.

 • 6
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)

Obama'dan başkan olarak ilk cami ziyareti

ABD Başkanı Barack Obama, çarşamba günü Maryland eyaletinde bulunan Baltimore'daki İslam Toplumu Camisi'ni ziyaret edecek. Beyaz Saray, ziyaret sırasında Başkan Obama'nın Müslüman liderlerle bir araya geleceğini ve inanç özgürlüğü hakkında bir konuşma yapacağını bildirdi. Ziyaretin radikal grupların düzenlediği terör saldırılarının ardından artan İslamofobiye karşı bir adım niteliğinde olduğu belirtiliyor.

 • 7
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(01.02.2016)

Kerry: Kaos bölgeye yayılır

Suriye krizini sona erdirmek için İsviçre'nin Cenevre kentinde cuma günü başlayan müzakere sürecine dün Riyad merkezli ana muhalif grup da katıldı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile ilk görüşmelerinde kuşatma altındaki bölgelere yardım gönderilmesini, hapisteki kadınlarla çocukların salıverilmesini isteyen muhalifler, rejim sözünü tutmadığı takdirde Cenevre'yi terk edeceklerini tekrarladı. De Mistura'nın da buna karşılık muhalifleri görüşmeleri bitirmekle tehdit ettiği iddia edildi. Ancak muhaliflerin sözcülerinden Salim el-Muslet, görüşmeden pozitif mesajlar aldıklarını söyledi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise iyi niyet ve somut ilerleme yaklaşımıyla müzakerelere devam edilmesi çağrısında bulundu. Kerry, Suriye'deki kaosun bölgeye yayılma riski taşıdığını, görüşmelerin bunu engelleme adına çok önemli olduğunu vurguladı.

BİZE ULAŞIN