Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)

Avrupa'dan Türkiye'yi iyi haber

İtalya Türkiye'ye verilecek 3 milyar euro'luk kaynak üzerindeki blokajını kaldırdı.

Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki Suriyeli mülteciler için kullanılmak üzere oluşturulmasına karar verdiği 3 milyar euro'luk kaynağı farklı nedenlerle bloke eden İtalya, bu konudaki çekincelerini kaldırma kararı aldı.

Teknik çalışmaların kısa sürede tamamlanarak kaynağın tamamıyla kullanılabilir hale gelmesini sağlayacak bu karar İtalya Başbakanı Matteo Renzi tarafından açıklandı. Renzi, "Bu noktada insanların yaşamlarını kurtarmak için Türkiye'ye katkı sağlayacağız" dedi.
İtalya'nın blokajını bir an önce kaldırması konusunda özellikle Almanya Başbakanı Angela Merkel yoğun çaba harcıyordu. Roma'nın kararı ise AB Komisyonu'nun üye ülkeler tarafından bu kaynağa aktarılacak paranın İstikrar ve Büyüme Paktı içinde sayılmayacağını başka bir deyişle İtalya'nın açıkları arasında sayılmayacağını tekrar teyit etmesinin ardından geldi.

EN FAZLA KATKI BERLİN'DEN

Türkiye'nin göç akınını frenlemesine katkı amacıyla oluşturulan kaynağın yaklaşık 1 milyar euro tutarındaki bölümü AB bütçesinden karşılanacak. Geri kalan 2 milyar euro ise AB üyesi ülkelerin ulusal bütçelerinden yapılacak katkılarla tamamlanacak. Yapılan son güncellemeler ışığında aslan payı 427.5 milyon euro ile Almanya'ya düşüyor. En fazla katkı sağlayacak diğer ülkeler ise İngiltere (327.6 milyon euro), Fransa (309.2 milyon euro) ve İtalya (224.9 milyon euro) olacak.

TÜRKİYE ISRARLA SÖYLÜYORDU

Sığınmacılara yönelik finansal desteğin mecburiyetini daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu defalarca dile getirmiş, mülteci sorununun çözümü için Avrupa'ya çağrıda bulunmuştur.

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)

İslam düşmanı Trump Nobel'e aday gösterilmiş!

ABD'de Cumhuriyetçi partiden Başkan aday adayı Donald Trump, Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmiş.

Dünya kamuoyunda adını , İslam düşmanlığı ve müslümanların ABD'ye girişlerinin yasaklanmasını isteyerek duyuran Cumhuriyetçi Parti'den başkan aday adayı olan Donald Trump'un da Nobel Barış Ödülüne aday gösterildiği öğrenildi.

İsveç televizyon kanalı SVT'nin haberine göre Donald Trump'un adaylığına, kendisinin "sert barış ideolojisinin, radikal islam, DAEŞ, atom ülkesi İran ve komünist Çin'e karşı caydırıcı silah olarak kullanılması" gerekçe gösterildi.

Nobel'e aday gösterilenler Nobel Komitesi tarafından gizli tutulmakla birlikte, adayları önerenler gösterdikleri adayların ismini açıklayabiliyor. Bu yıl da Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilenlerin bir kısmı kamuoyuna sızmıştı.

Kamoyuna sızan Nobel Barış Ödülü adayları arasında Avrupa'ya kaçan bot sığınmacılarına yaptıkları yardımlar nedeniyle Yunan Adaları da bulunuyor. Yunan Adaları 630 bin imza ile ödüle aday gösterildi. Diğer Barış Ödülü adayları arasında Edward Snowden, Papa ve Angela Merkel'de bulunuyor.

Dikkat çeken bir başka aday da Kongo'lu jinekolog Denis Mukwege. Denis Mukwege Kongo'da tecavüze uğrayan kadınları tedavi etmekteki çalışmaları ile tanınıyor.

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)

Görme engelli sörfçü dalgalarla dans ediyor

Türk Hava Yolları her yolculukta yolcularının yeni bir macerasına, keşiflerine ve hayallerine ortak olmaya devam ediyor. Ortak olunan milyonlarca hayalden ilham alarak hayata geçirilen Delightful Stories projesi ile Türk Hava Yolları, ulaştığı herkesi yeni hayaller kurmaya ve onları gerçekleştirmeye çağırıyor.

Aldığı ilhamla büyük bir hayal kurmuş, bu hayali gerçekleştirmek için cesaretle yola koyulmuş, tutkusuyla zorlukların üstesinden gelmiş ve sonunda başarıya ulaşmış özel insanların hayat hikayelerini kitlesiyle buluşturuyor.

Engelli müzisyenlerden oluşan D. Kongolu müzik grubu Staff Benda Bilili'nin muhteşem hikayesiyle Afrika'da başlayan serüvende Tokyo, Cape Town, Rio de Janeiro ve İstanbul gibi dünyanın en güzel şehirlerinden insan hikayeleri ile milyonların ilhamı tazelendi.

Projenin son hikayesi ise izleyicilere Görme Engelli Profesyonel Sörfçü Derek Rabelo'nun ilham verici serüvenine tanıklık etme şansı sunuyor.

Derek'in sörfçü olan babası, onu da sörfçü yapma hayali kurar. Fakat Derek glakom hastalığından dolayı %100 görme engelli olarak doğar ve babasının hayalleri suya düşer. Bunu 17 yaşında öğrenen Derek, babasının ve kendisinin ortak hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvar. Azim dolu bir sürecin ardından bu hayali gerçeğe dönüştürür.

Hikaye, Derek babasının hayalini öğrenmesi ile başlayıp dev dalgalara hükmettiği sahnelerle zirve yapıyor. Çekimleri Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde gerçekleştirilen hikaye, karnavallar şehrinden harika görsellerle birleşiyor.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)

Adele'den, Trump'a veto

Dünyaca ünlü İngiliz şarkıcı Adele, şarkılarının, ABDBaşkanlık seçiminde Cumhuriyetçi Parti'nin en güçlü aday adaylarından olan Donald Trump tarafından kullanılmasına izin vermediğini açıkladı.

Trump seçim kampanyasında Adele'in hit şarkılardan Rolling in the Deep ve Skyfall'u kullanıyordu.Bu durumun Adele'in bazı hayranlarının tepkisini çekmesi üzerine, Adele'in sözcüsünden konuyla ilgili açıklama geldi.Açıklamada "Adele şarkılarının herhangi bir siyasi kampanyada kullanılmasına izin vermemiştir" denildi.

Kendisini "tamamen İşçi Partili" olarak niteleyen Adele, 2011 yılında İngiltere'nin Muhafazakar Partili Başbakanı David Cameron için de "mankafa" ifadesini kullanmıştı.

Milyarder iş adamı Donald Trump, özellikle göçmen ve İslam karşıtı söylemleriyle uluslararası kamuoyunda tepki çekiyor.Kanadalı folk ve rock müzik sanatçısı Neil Young ve Aerosmith grubunun solisti Steven Tyler da Trump'a kendi şarkılarını kullanmayı bırakmasını söylemişti.

Amerikalı rock müzik grubu R.E.M.'in solisti Michael Stipe da "It's the End of the World a We Know It" şarkılarının Trump'ın bir mitinginde kullanılmasına sert tepki göstermiş, Trump'a "Şarkılarımızı ya da sesimi 'moronca' ve zırvalarla dolu

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)

Kadirov'dan videolu tehdit!

Rusya'ya bağlı Çeçenistan'ın Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Instagram hesabında yayınladığı video ile kriz çıkarttı.

Rusya'ya bağlı Çeçenistan'ın Devlet Başkanı Ramazan Kadirov, Instagram hesabında Rus muhalefet lideri Mikhail Kasyanov'u tehdit eden bir video yayınladı. Video keskin bir nişancının tüfeğinin dürbününden çekilmiş izlenimi veriyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın müttefiklerinden olan Kadirov, yakın zamanda Putin'i eleştirenleri "düşman" ve "vatan haini" olarak tanımlamıştı.

BBCTürkçe'nin haberine göre Çeçenistan lideri, Kasyanov'un Fransa'nın Strasbourg kentinde muhalefet için para aradığını iddia etti ve "Her kim anlamıyorsa, karşılığını alacak" dedi.

AÇIK BİR TEHDİT

Muhalefetteki RPR-Parnas Partisi'nin lideri eski Rusya başbakanı Kasyanov, Putin'i sert biçimde eleştiren politikacıların başında geliyor.Kasyanov videoyu kendisine yönelik direk bir ölüm tehdidi olarak gördüğünü ve ceza soruşturmasını talep edeceğini söyledi.

RPR-Parnas Partisi'nin Eşbaşkanı İlya Yaşin videonun "Kasyanov'u öldürmeye yönelik açık bir tehdit" olarak yorumladı.Videoda Kasyanov demokrasi yanlısı Open Russia hareketinin başındaki gazeteci Vladimir Kara-Murza ile konuşurken görülüyor.

Open Russia hareketi, sürgünde yaşayan oligark Mihail Hodorkovski tarafından başlatılmıştı.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)

Ölen oğlunun kalp atışlarını dinledi

ABD'de 7 aylıkken hayatını kaybeden oğlu Lukas'ın kalbinin nakledilmesini onaylayan anne Heather Clark, naklin yapıldığı küçük kız çocuğunun kalp atışlarını dinleyince gözyaşlarını tutamadı. Kaliforniya'da hayatını kaybeden Lukas'ın kalbinin Arizona'da yaşayan 4 yaşındaki Jordan'a başarıyla nakledilmesinin ardından küçük kızla ilk kez görüşen anne Clark, "Bir yerlerde benim yaşadığım acıyı yaşamak üzere olan insanlar varken, onların bunu yaşamaması için nakil kararı verdim" dedi. Lukas'ın kalbi sayesinde yaşama tutunan Jordan'ın annesi Esther Gonzalez ise "Artık biz hep birlikte bir aileyiz" ifadesinde bulundu.

 • 7
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.02.2016)

ABD'den YPG'ye sert kınama

PKK'nın Suriye kolu YPG tarafından geçen hafta sosyal medya üzerinde yayınlanan ve yabancı savaşçıları Türkiye'ye karşı saldırmaya çağıran videoya ABD'den tepki geldi.

ABD Dışışleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, söz konusu videoyu gördüklerini belirterek, "Bu videoyu Türkiye'ye saldırı çağrıyı yaptığı için şiddetli bir şekilde kınıyoruz" dedi. Kirby Türkiye ve YPG'nin ortak düşman olan DAEŞ'e odaklanması gerektiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN