Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)

İsrail: Esed kimyasal silah için hazırlanıyor

İsrail Savunma Bakanı Yalon, Esed'in ateşkes esnasında sivillere kimyasal silah kullanarak 5 yıllık savaşı bitirmeye hazırlandığını söyledi.

İsrail'in Jerusalem Post gazetesinin haberine göre; Tel Aviv yakınlarında bir konferansta konuşan Moşe Yalon, 'Suriye rejimi ateşkes esnasında sivillere karşı kimyasal silah kullanarak beş yıllık iç savaşı bitirmeye hazırlanıyor' dedi.
Yalon, "Suriye rejimine bağlı askerler kimyasal silah kullanıyor. Tam da ateşkesin başladığı bugünlerde sivillere karşı klor ve materyaller atıyor. İlan edilen ateşkesin ardından sivillerin tepesine klor varilleri boşaltıyor" ifadelerini kullandı.
İsrail, Suriye'de devam eden iç savaşta Esad ve İran'ı eleştirmekle birlikte rejimin en büyük destekçisi Rusya ile de koordineli hareket etmeye özen gösteriyor.

NETANYAHU'DAN 'KIRMIZI ÇİZGİ' AÇIKLAMASI

Rusya ve İran'ın Suriye'ye gönderdiği gelişmiş silahların Hizbullah'ın eline geçmesinden duyduğu endişeyi sık sık dile getiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise önceki gün yaptığı açıklamada, "İran'ın Suriye üzerinden Lübnan'daki Hizbullah'a gelişmiş silahlar göndermesine razı olmayız. Golan Tepeleri'nde İsrail'e yönelik ikinci bir terör cephesi açılmasını da kabul etmeyiz. Bunlar İsrail'in kırmızı çizgileri olarak belirlenmiştir ve İsrail'in kırmızı çizgileri olarak kalmaya devam etmektedir" ifadelerini kullanmıştı.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)

Hizbullah terör örgütü ilan edildi

Körfez İşbirliği Konseyi, Hizbullah'ın terör örgütü ilan edildiği açıkladı.

Körfez İşbirliği Konseyi'nden (KİK) yapılan yazılı açıklamada, Hizbullah'ın, tüm yöneticileri, ona bağlı ve ondan doğan örgütlerle beraber terör örgütü ilan edildiği bildirildi.

TERÖR EYLEMLERİ, FİTNE, KAOS...

Açıklamada görüşlerine yer verilen KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani, kararın Hizbullah'ın saldırgan eylemlerini sürdürerek, Körfez ülkelerinin gençlerini kendi savaşçısı yapması, terör eylemleri, silah kaçakçılığı, fitne ve kaos için kışkırtması, bununla da Körfez ülkelerinin egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını hedeflemesi nedeniyle alındığını bildirdi.

Zeyani, KİK'in Hizbullah militanlarının Suriye, Yemen ve Irak'ta yaptığı terör eylemleri ve provokasyonların, ahlaki, hukuki değerler ve ilkelerle bağdaşmadığı ve Arap ulusal güvenliği için tehdit oluşturduğu şeklinde değerlendirdiğini kaydetti.
Örgütün söz konusu eylemlerini sürdürmesi nedeniyle KİK'in Hizbullah'ı terör örgütü olarak kabul ettiğini belirten Zeyani, bu kararın hayata geçirilmesi için KİK'te uygulanan terörle mücadele kanunları ve buna benzer uluslararası kanunlar çerçevesinde gerekli adımların atılacağını kaydetti.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)

Endonezya'da 8.2 şiddetinde deprem

Endonezya'da 8.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi

U.S. Geological Survey (Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu) depremin Sumatra Adası'nın batı kıyısında, yerin 10 km altında gerçekleştirdiğini duyurdu.

AFP'nin geçtiği bilgiye göre bölgede tsunami alarmı verildi.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)

Dünyanın konuştuğu Türk


Küresel finans sistemine 3 siber saldırı düzenleyerek banka ATM'lerinden 55 milyon dolar çeken grubun lideri suçunu kabul etti.

ABD Adalet Bakanlığı, daha önce "Segate", "Predator" ve "Oreon" takma adları kullandığı öne sürülen Ercan Fındıkoğlu'nun suçsuz olduğunu savunduğunu belirtmişti.

New York'ta savcılar konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Brooklyn'deki bir federal mahkemede, "bilgisayar sistemlerine izinsiz girmek", "banka sahtekarlığı" ve "para aklama" gibi farklı suçlardan yargılanan 34 yaşındaki Fındıkoğlu'nun suçunu kabul ettiği ifade edildi.

Açıklamada, Fındıkoğlu ve ekibinin, Şubat 2013'te 24 ülkedeki ATM'lerden toplam 40 milyon dolar, 2011'de 10 milyon dolar ve 2012 yılında da 5 milyon dolar çaldığı iddia edildi.

ABD adına davayı takip eden avukat Robert L. Capers davayla ilgili yaptığı açıklamada, Fındıkoğlu'nun dahil olduğu ileri sürülen olayı büyük çaplı bir siber saldırı olarak nitelerken, küresel finans kurumlarının bilgisayar ağlarını hackleyen Fındıkoğlu ve ortaklarının aynı anda milyonlarca dolar çekerek finansal sistemde hasara yol açtıkları iddiasında bulundu.

Gizli Servis Özel Ajanı David E. Beach de kovuşturmanın sanal dünyada belirsiz bir şeyin kalmayacağını ortaya koyduğunu belirtti.

Fındıkoğlu'na yöneltilen iddianın 57 yıla kadar hapis cezası gerektirmesine rağmen, daha az ceza alabileceği bildiriliyor.

Mahkemeyle yapılan "suçunu kabul etme" uzlaşmalarında tarafların federal hapis yönetmeliği uygulamasını kabul ettikleri ve bunun da 11 ila 15 yıl arasında değişen bir hapis cezasını kapsadığı belirtildi.

2013 yılında Almanya'nın Frankfurt kentinde tutuklanan ve ABD'nin arananlar listesinin başlarında bulunan Fındıkoğlu, Haziran 2015'te ABD'ye iade edilmişti.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)

Esad ülkede iç savaş olmadığını söyledi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Alman televizyon kanalı ARD'ye konuştu. Suriye halkının durumu nedeniyle endişeli olduğunu söyleyen Esad, ülkenin iç savaş halinde olmadığını savundu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Alman televizyon kanalı ARD'ye konuştu. Suriye halkının durumu nedeniyle endişeli olduğunu söyleyen Esad, ülkenin iç savaş halinde olmadığını savundu.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, cumartesi günü yürürlüğe giren ateşkesi başarıya ulaştıracaklarını söyledi. Esad, ARD televizyonuna verdiği mülakatta, 'ateşkesin kesintiye uğramaması için üzerlerine düşeni yapacaklarını' belirtti. Esad, silahlarını teslim etmeleri şartıyla muhalifleri genel aftan yararlandıracaklarını ve 'normal sivil hayata dönüşlerini' sağlayacaklarını da dile getirdi.

Beşar Esad, Suriye halkın durumunu da 'insani felaket' olarak tanımladı. Suriye ordusunun muhaliflerin elindeki bölgelerin ikmal yollarını kestiği iddiasını yalanlayan Suriye Devlet Başkanı, Suriye ordusuna ve hükümetin kontrolündeki yerleşim merkezlerine buralardan ateş açıldığını, dolayısıyla silah sevkiyatını önleyemedikleri yerlere gıda yardımı yapılmasına mani olduklarının iddia edilemeyeceğini ifade etti.

Pazartesi günü ilk yardım konvoyları kuşatma altındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştı. Birleşmiş Milletler önümüzdeki günlerde hükümet kuvvetleri ya da muhalif grupların kuşatması altındaki bölgelerde yaşayan 150 bin kişiye yardım malzemesi ulaştırmayı hedefliyor.

"TAM EGEMEN DEĞİLİZ"

Esad ülkesini terk etmek zorunda kalan insanların Almanya tarafından kabul edilmesini olumlu karşıladığını, ancak Suriyelilerin hayatlarını ülkelerinde idame ettirmelerine yardımcı olmanın daha akıllıca ve daha az masraflı olacağını dile getirdi. Esad bunun için Batı'nın ülkesiyle değil, terör ile mücadele etmeye karar vermesi gerektiğini ifade etti.

Beşar Esad, ARD televizyonuna verdiği mülakatta, Suriye'nin 'tam egemenliğini' kaybettiğini ve Rusya, İran ve Lübnan'dan yardım aldığını söyledi. Esad bu yardımı İslamcı terörün yayılmasını önlemek için kabul ettiklerini ve kendilerine yardım eden ülkelerin Suriye'yi değil kendilerini savunmak için geldiklerini sözlerine ekledi.
Suriye'nin içinde bulunduğu durumdan hükümetin sorumlu olmadığını Esad, ülkesinin iç savaş halinde olmadığını savundu.

ÜLKEDEKİ SON DURUM


Rusya ve ABD arasında kararlaştırılan ateşkese karşılıklı ihlal suçlamalarına rağmen genellikle uyulduğu bildiriliyor. Suriye İnsan Hakları Gözlem Merkezi salı günü de hava saldırıları ve çatışmaların olduğunu haber verdi.
Ancak şiddetin dozunun geçtiğimiz haftalara kıyasla düşüş gösterdiği da belirtiliyor. Şubat ayı ortasında Münih'te yapılan uluslararası güvenlik konferansı sırasında ateşkes konusunda ilk kez mutabakat sağlanmıştı.

KERRY'E GÖRE ATEŞKES DAYANIKLI ÇIKTI


Rusya Dışişleri Bakanlığı ise ateşkese rağmen Suriye'nin kuzeybatısında aralarında Almanların da bulunduğu uluslararası basın mensuplarına grubuna ateş açıldığını açıkladı. Rus askeri sözcüsü İgor Konaşenkov 33 gazeteciden oluşan grubun 150 ila 400 metre uzağına çok sayıda top mermisinin isabet ettiğini söyledi. Sözcü ateşin Türkiye'den açıldığını belirtti.
Almanya ve ABD'nin dışişleri bakanları Frank-Walter Steinmeier ve John Kerry de ateşkesi Suriye için bir 'ümit belirtisi' olarak niteledi. Steinmeier, Washington'da Kerry ile yaptığı buluşma sırasında Münih'teki görüşmelerden sonra somut ilerleme kaydedildiğini söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ateşkes ihlallerinin inceleneceğini belirterek "Havada savaş uçağı görülmesi, hatta jetlerin açtığı ateşe tanık olunması şaşırtıcı değildir. Önemli olan bombaların nerede ve kime atıldığıdır" dedi. Kerry, ihlallerin ateşkesi sona erdirecek kadar önemli olmadığını da sözlerine ekledi. Ateşkes IŞİD ve El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi'ni kapsamıyor.

DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)

Türkiye'yi dinlemeyen Batı'yı tarih yargılayacak

Türkiye'nin Suriye politikasına destek veren Uluslararası Kriz Grubu Başkanı Guehenno, Ankara'yı dinlemeyen Batı'nın tarihi bir hata yaptığını kaydetti.

Uluslararası Kriz Grubu Başkanı Jean- Marie Guehenno, Batı'nın Irak ve Libya krizlerine müdahale sırasında Türkiye'nin tavsiyelerine kulak asmayarak yanlış yaptığını, aynı hatanın Suriye'de de tekrarlandığını söyledi. Guehenno, "Tarih, Batı'nın Ankara'yı dinlemeyerek Suriye'de erken, hızlı ve net bir müdahaleden kaçınmasını sert şekilde yargılayabilir" dedi. İngiliz The Guardian gazetesinin internet sitesinde yayımlanan "Türkiye'yi Suriye'ye Feda Etmeyin" başlıklı makalesinde Guehenno, konuya ilişkin önemli tespitlerde bulundu. Guehenno, Türkiye'yi "Mevcut dünya düzeni ile şiddet dolu alternatif düzenin teşkil ettiği gergin fay hattı arasında bir istikrar çıpası" olarak tanımladı.

ANKARA'NIN BİLGELİĞİ ANLAŞILDI


"Batı'nın 2003'te Irak ve 2011'de Libya hakkındaki kararları, Ankara'nın aksi yöndeki tavsiyelerine karşı alındı. Bugün, bu tavsiyelerdeki bilgelik çoktan anlaşılmış durumda" ifadesini kullanan Guehenno, Suriye konusunda da şunları kaydetti: "Türkiye, Suriye'nin büyük komşusu olarak hızlı ve geri dönülemez şekilde Beşar Esad'ın karşısında yer aldı. Tarih, Batı'nın Ankara'yı dinlemeyerek Suriye'de erken, hızlı ve net bir müdahaleden kaçınmasını da aynı sertlikte yargılayabilir."

TÜRKİYE VE BATI AYNI GEMİDE


ABD ve Avrupa'nın DAEŞ'i her ne pahasına olursa olsun karşı konulması gereken bir 'baş düşman' olarak görmekte acele ettiğini savunan Jean- Marie Guehenno, şunları kaydetti: "Bu teşhis yanlış. Esad'ın insafsız bombalarında öldürülen insan sayısı, DAEŞ'in öldürdüklerinden çok daha fazla. Her şeyi DAEŞ merceğinden görmek, terörün propaganda tuzağına düşmektir. Mevcut jeopolitik fırtınalar içinde Türkiye ve Batı, net bir şekilde aynı gemide. Sürdürülebilir herhangi bir Suriye politikası, Türkiye boyutunu da işin içine katmalıdır."

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(02.03.2016)

Kopya çekmeye karşı çareleri çıplak sınavHindistan'ın Bihar eyaletinde askeri okula giriş sınavları kopyaya karşı, sıradışı bir uygulamayla yapıldı. Bin 159 adayın girdiği sınavda kopya çekmeyi önlemek için adayları açık alanda sadece külotları üzerinde sınava soktu. Indian Express adlı gazeteye konuşan öğrencilerden biri "Başka çaremiz yoktu. Soyunduk" dedi.

BİZE ULAŞIN