Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)

 • 1
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)

Kerry'den Türkiye açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry, uzun bir savaş olsa da dünyanın hangi köşesinde olursa olsun DAEŞ terör örgütünü ezmeye çalışacaklarını söyledi. Kerry, bu mücadele kapsamında Türkiye-Suriye sınırına tam hakimiyeti sağlamak üzere olunduğunu da söyledi.

Irak ve Suriye'deki yeni gelişmeler ile örgütün Libya'daki ilerleyişinin durdurulması ve finansal kaynaklarının kurutulmasına yönelik strateji belirleme gündemiyle İtalya'nın başkenti Roma'da yapılan DAEŞ karşıtı koalisyonun dışişleri bakanları toplantısı sona erdi.Geçen yıl Paris ve Londra'da yapılanların ardından üçüncüsü gerçekleştirilen "küçük grup" toplantısına, 23 ülke ve Avrupa Birliği (AB) ile Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri katıldı.Türkiye'yi Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun temsil ettiği toplantının ardından İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ve ABD'li mevkidaşı John Kerry ortak bir basın toplantısı düzenledi.

 • 2
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)

Trump'a İlk şok Iowa'dan geldi

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak olan 45'inci başkanlık seçimlerinde adayları belirleme süreci sürprizlerle başladı. Önseçimin yapıldığı ilk eyalette Trump hezimete uğradı. Clinton ise rakibini burun farkıyla geçti

Tüm dünyada merakla beklenen ABD'deki başkanlık seçimi resmen başladı. 8 Kasım'da gerçekleştirilecek seçim öncesinde Cumhuriyetçi ve Demokratlar'dan yarışacak isimlerin belirlenmesi için yapılan önseçimlere Iowa eyaletinden başlangıç verildi. Cumhuriyetçi Parti aday adayı Teksas Senatörü Ted Cruz yüzde 28 ile ipi göğüsledi. İslam ve göçmen karşıtı açıklamalarıyla sert tepki çeken Donald Trump ise favori olmasına rağmen ikinci sırada kaldı. Cumhuriyetçilerden aday adayı olan işadamı Trump yüzde 24 ile Cruz'u takip etti. Üçüncü sırada yüzde 23 ile Florida Senatörü Marco Rubio geldi. Bu sonuçlara göre eyaletten Cruz 7, Trump ve Rubio 6 delege çıkardı. Cumhuriyetçiler'de eski başkan George W. Bush'un kardeşi Jeb Bush ise yüzde 3 ile büyük bir hezimetle başladı. Iowa'daki yarış, diğer eyaletlerdeki seçim ivmesini etkilemesi açısından önem taşıyor.

1972'den bu yana Iowa'da ilk üçe giremeyen hiçbir aday, başkan seçilemedi. Trump hezimeti hakkında, "Bugün ikinci olduk ancak bundan onur duydum" dedi. Seçimlere önümüzdeki hafta New Hampshire eyaletiyle devam edilecek. Anketlere göre burada Cumhuriyetçi Parti'de Trump açık arayla başı çekiyor. Cumhuriyetçi kanatta Iowa önseçimlerinin galibi akşam erken saatlerde belli olmasına rağmen, Demokrat Parti'nin başkan adayı olmak için yarışan eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Vermont Senatörü Bernie Sanders arasındaki mücadele adeta nefes kesti.

 • 3
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)

Hizbullah'ın uyuşturucu ağına ağır darbe

ABD ve Avrupa, Hizbullah'ın kara para ağını çökertmek için çokuluslu soruşturma başlattı. Hizbullah'ın uyuşturucu paralarını Suriye'de kullandığı belirlendi

ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DAE) ve Avrupalı yetkililer, ABD ve Avrupa'daki yüksek miktardaki kokain ticaretinden sorumlu Hizbullah'ın küresel ağını hedef alarak, örgütün uyuşturucu ve para aklama şemasını deşifre etti. DAE'nın yaptığı açıklamada, bu şemanın ortaya çıkarılmasının ardından, Lübnan Hizbullahı'nın uyuşturucu ticareti ve buradan gelen paranın aklanması gibi uluslararası suç faaliyetlerinden sorumlu Dış Güvenlik Teşkilatı Ticari İşler Birimleri'ne (BAC) yönelik tutuklamalar yapıldığı belirtildi.

Aklanan paranın Hizbullah'ın Suriye'deki faaliyetleri için silah satın almak üzere kullanıldığı belirtilen açıklamada, soruşturmaya 7 ülkedeki birçok uluslararası emniyet temsilcisinin katıldığı kaydedildi. Açıklamada, Lübnan Hizbullahı'nın bu biriminin La Oficina de Envigado gibi Avrupa ve ABD'deki uyuşturucu piyasasına yüksek miktarda kokain sağlayan Güney Amerikalı uyuşturucu kartelleriyle ticari ilişkiler kurduğu ve Karaborsa Peso Değişimi olarak bilinen para aklama düzeninde uyuşturucudan elde ettiği gelirini aklamaya devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

 • 4
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)

ABD'den Birleşmiş Milletler'e çağrı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore'nin uzaya yeni bir uydu fırlatacağını açıklaması üzerine Birleşmiş Milletler'e (BM) çağrıda bulunarak, Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulanması gerektiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Kuzey Kore'nin BM'ye 8-25 Şubat tarihlerinde bir uydu fırlatacağını duyurmasına ilişkin konuştu.

Kirby, bu konuda BM'ye önemli bir rol düştüğünü vurgulayarak, "Sert ve yeni yaptırımlar uygulanmalı" dedi.

Kirby, "Kuzey Kore'nin yaptığı açıklama, BM'nin kurallarını umursamadıklarını uluslararası topluma gösteren çok net bir mesajdır" ifadesini kullandı.

ABD'li ve Japon yetkililer önceki hafta, uydu görüntülerine dayanarak yaptıkları açıklamalarda Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze testi yapabileceği yönünde uyarılarda bulunmuştu.

 • 5
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)

Belçika Valisi: "Mültecilere ekmek vermeyin!"

Belçika'nın Batı Flandre ili Valisi Carl Decaluw büyük bir skandala imza attı.Vali, halktan mültecilere yiyecek vermemelerini istedi.

Belçika basınına göre Vali Decaluwe, polisin pazar gecesi bir limanda yasa dışı yollarla ülkeye giren 40 mülteciyi yakaladığını belirterek, bu tür operasyonları destekledi.

Böylece Belçika'da, Fransa'nın Calais bölgesindeki gibi bir kamp kurulmasının önüne geçildiğini savunan Decaluwe, halktan "mültecilere yardım etmemesini, özellikle de yiyecek vermemesini" istedi.

"YOKSA DAHA FAZLASI GELİR"

Vali Decaluwe, "Yardım ederseniz daha fazlası gelecektir" ifadesini kullandı. Valinin bu sözleri ise tepkiyle karşılandı.Ülkedeki bir papaz, "Valinin söyledikleri karşısında şaşkına döndüm. İnsanları kendi başlarına terk edemezsiniz. Eğer onlara yiyecek vermezsek, daha çok sorun yaşanır" dedi.

 • 6
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)

'Melekler' 22 yıl sonra yeniden metroda

New York'ta suçun zirvede olduğu 1980'lerde metroda gönüllü olarak güvenliği sağlayan "Gardiyan Melekler" yeniden göreve başladı

ABD'nin suç rekoru kıran kenti New York'ta 1980 ve 1990'lı yıllarda metroda gönüllü olarak güvenliği sağlayan "Guardian Angels" (Gardiyan Melekler) grubu tekrar ortaya çıktı. Metroda geçen ay yedi kişinin bıçaklı saldırıya uğraması üzerine 22 yıl sonra ekibi yeniden oluşturan Curtis Sliwa," Polisin yardıma ihtiyacı var" dedi.

Kırmızı bereli ve üzerinde "Gardiyan Melekler" yazan montlarıyla nöbet tutan grup arasında bir de kadın bulunuyor. Sliwa, savunma eğitimi alan gönüllü ekibin 12 kişilik gruplar halinde 24 saat nöbet tutup devriye gezdiğini söyledi. 1979'da kurulan gönüllü grup suç oranının düşmesiyle 1994'ten itibaren Central Park ve çevresinde görülmemiş ama Brooklyn ve Bronx çevresinde düzenli görev yapmaya devam etmişti.

 • 7
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(03.02.2016)

Alman karnavalı için hazırlanan Erdoğan karikatürü

Siyasileri eleştiren karikatürlerin geçit töreniyle sergilendiği Alman karnavalında bu yıl Erdoğan'ın önünde eğilen Avrupa ön plana çıktı.

Almanya'nın Mainz şehrinde düzenlenecek 'Rose Monday' karnavalı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önünde eğilen bir Avrupa karikatürü hazırlandı.

BİZE ULAŞIN