Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)

NATO ve Türkiye'den gözdağı

NATO Daimi Deniz Görev Grubu ile Türk Deniz Kuvvetleri'nin katılımıtla 1-4 Şubat tarihleri arasında Doğu Akdeniz'de tatbikat yapıldı.

NATO üyesi ülkeler arasındaki ittifak dayanışmasının sergilenmesi, NATO DenizKuvvetleri unsurları arasında karşılıklı çalışabilirliğin, koordinasyon ve işbirliğinin arttırılması maksadıyla; NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) ve Türk Deniz Kuvvetleri'nin katılımıyla 01 - 04 Şubat 2016 tarihleri arasında Doğu Akdeniz'de DenizTatbikatı icra edildi.Deniz Tatbikatı'na; Türk Deniz Kuvvetlerinden TCG Gökçeada fırkateyni, TCG Bodrum korveti, TCG Mızrak ve TCG Zıpkın hücumbotları, TCG Atılay denizaltısı, bir Deniz Karakol Uçağı, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2'de görevli Alman Deniz Kuvvetlerinden FGS Bonn komuta-kontrol gemisi, Kanada Deniz Kuvvetlerinden HMCS Frederıcton ve TCG Barbaros firkateynleri iştirak etti.Deniz Tatbikatı kapsamında; Gemicilik Eğitimleri, Hava Savunma ve Denizaltı Savunma Harbi Eğitimleri, Arama Kurtarma Eğitimi ve Fiili Silah Atışları icra edildi. Tatbikat öncesinde, Alman Deniz Kuvvetlerinden Tuğamiral Jörg Kleın komutasındaki SNMG-2 gemileri 29 Ocak - 01 Şubat 2016 tarihleri arasında Aksaz Deniz Üssü'nü ziyaret etti.

RUSYA VE İRAN'A GÖZDAĞI

Özellikle son dönemde Rusya'nın Türk hava sahasını ihlali ve İran'la birlikte bölgede tansiyonu yükselten hamleler yapması sonrası gerçekleştirilen bu tatbikatın bir gözdağı mesajı içerdiği yorumları yapılıyor.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)

PKK Türk Büyükelçiliği'ne saldırdı!

Fransa'daki PKK'lılar tarafından Bordeaux kentindeki Türk Büyükelçiliği'ne saldırı düzenlendi.
Dün akşam saatlerinde ellerinde PKK flamalarıyla gelen yaklaşık 100 kişilik grup Bordeaux kentindeki Türk Büyükelçiliği önünde ilk önce Türkiye karşıtı sloganlar attı.

TÜRK BAYRAĞI İNDİRİLDİ, PKK FLAMASI ASILDI
Terörist yandaşları daha sonra da Türk bayrağını indirip yanlarında getirdikleri PKK flamalarını astı.

FRANSA POLİSİ İZLEDİ
Fransız polis görevlilerinin Türk Büyükelçiliği'ne saldıran terörist yandaşlarına karşı duyarsız kalması dikkat çekti.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)

Saraybosna'da yüzlerce kişi başörtüsü için yürüdü

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, "Başörtüsü benim hakkım ve seçimim" sloganıyla yürüyüş düzenlendi.
?Başkent'teki Başçarşı Meydanı'nda toplanan yüzlerce başörtülü kadın, Bosna Hersek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (VSTV) yargı çalışanlarına, başörtüsünü de içine alacak şekilde "dini sembolleri" yasaklaması kararına tepki gösterdi.

Yürüyüşte, hükümete insan haklarına saygı çağrısında bulunan grup, "Başörtüsü benim hakkım", "Beni, başımın üzerinde olanla değil içinde olanla yargılayın", "Başörtüsü benim kimliğim" yazılı dövizler açarak, başkentteki Saraybosna Çocukları Meydanı'na yürüdü.

Bosna Hersek Sivil Toplum Kuruluşları Koordinasyon Başkanlığı temsilcilerinden İsmet Becar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devletin insan haklarını gözetmesi ve halkına özgürlük tanıması gerektiğini ifade ederek, "Özgür bir toplum olmak istiyoruz" dedi.

VSTV'nin yasağına karşı hafta başında da Bosna Hersek'in Tuzla, Mostar, Kakanj, Gorazde, Visoko, Bihac ve Travnik şehirlerinde, "Başörtüsü benim hakkım ve seçimim" sloganıyla yürüyüşler düzenlenerek karara tepki gösterilmişti.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)

Japonlardan 'çılgın proje' Hedef 2045

Teknoloji alanında dünyanın önde gelen ülkelerden biri olan Japonya, bu kez dünyanın en yüksek binasını inşa etmeye hazırlanıyor.
Japon mühendisler, 2045'te tamamlanması beklenen mega bir proje kapsamında 1,7 kilometrelik yüksekliğe sahip gökdelen inşa edecek.'Sky Mile Tower' adı verilecek olan bu gökdelen, bugün için dünyanın en yüksek binası olan 828 metrelik Burç Halife'yi ikiye katlayacak.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)

Dünyanın gözü Türkiye'de

Halep'in Rusya'nın hava saldırılarına maruz kalmasıyla 30 bin Suriyeli'nin Türkiye sınırına ilerlemesi yeni bir sığınmacı krizinin yaşanmasına neden oldu. Dünya basını, Türkiye'nin sınır kapılarını açmasa da binlerce Suriyeliye insani yardımda bulunması dünya basınında geniş yer buldu.
Dünya basınında başlıca çıkan haberler şu şekilde;

Financial Times: Angela Merkel son çare sığınmacı krizi görüşmeleri için Türkiye'ye geliyor

Suriye'de giderek kötüleşen durum on binlerce kişinin ülkesini terk etmesine neden olurken, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'ya giren sığınmacıların sayısını kesme planını gözden geçirmek için son çözüm görüşmelerine Türkiye'ye geliyor. Rus bombardımanının Halep ve çevresinde artması sonucu Türkiye Suriye sınırında giderek büyüyen bir krizle karşı karşıya.

BBC: AB, Türkiye'ye Suriyelilere sınırlarını açma çağrısında bulundu

Avrupa Birliği yetkilileri savaştan kaçan on binlerce Suriyeli sığınmacıya Türkiye'ye sınırını açma çağrısında bulundu.

Türkiye sığınmacıların sınırı geçmelerine gerek olmadığını söyleyerek sığınmacılara gıda ve barınma yardımı yaptıklarını açıkladı. Yaklaşık 35 bin Suriyeli, Halep yakınlarında Suriye hükümetinin saldırılarından dolayı evlerini terk etti.

Guardian: On binlerce sığınmacı Türkiye sınırında bekliyor

Rusya destekli hava bombardımanı sonucu on binlerce Suriyeli Halep'i terk ederek Türkiye sınırına dayandı.

Hava saldırıları Suriye'nin en büyük kenti ve sınır kenti Bab-Al Salameh arasındaki köyleri hedef alırken Türkiye'den ambulans ve acil yardım konvoyları bölgeye giriş yaptı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CNN Türk televizyonuna yaptığı açıklamada "Türkiye, sığınmacı kabul etmesinde sınıra dayandı ancak yine de bu insanların gidecek yeri olmadığı için kabul ediyoruz. Bu insanlar ya bombalar arasında ölecekler... Türkiye onları dünyanın geri kalanının yaptığı gibi bu katliamı seyredecek ya da sınırlarını açacak" açıklamalarını aktardı

Independent: Türkiye daha fazla sığınmacı kabul edemiyor

Türkiye, daha fazla sığınmacı kabul edemeyecek olması konusunda uyarıda bulundu. Almanya Başbakanı Angela Merkel, pazartesi günü Türkiye'ye giderek sığınmacıların Avrupa'ya girişini yavaşlatmak için Ankara'nın yardımını isteyecek. Merkel'in ziyareti öncesi Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, ülkesinin halen 2.5 milyon sığınmacıyı misafir ettiğini belirterek Türkiye'nin bu konuda sınırına ulaştığını söyledi ve "sonuç olarak bu insanların gidecek bir yeri yok" diye konuştu.

USA Today: Suriyeliler Rus saldırılarından kaçarken Türkiye sınıra dayandı

Rus hava saldırıları Halep'te yoğunlaşırken Suriye'nin sınır komşusu Türkiye, sığınmacı kabul etme kapasitesine ulaştığını açıkladı.

Daily Mail: Türkiye sığınmacı kabul etmede sınıra dayandı ancak sığınmacı kabul edecek

Türkiye Başbakanı Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin daha fazla sığınmacı kabul etmede sınıra dayandığını belirtti buna rağmen sığınmacı almaya devam edeceklerini bildirdi.

Türk yetkililer yaklaşık 35 bin Suriyelinin sınırda bulunduğunu ve Türkiye'nin bu sığınmacılara yardım sağlayacağını ve kapılarını ancak "olağanüstü bir kriz" durumunda açacağını kaydetti.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)

Üsleri bile ortak

Rus televizyon kanalı 1 TV'nin haberine göre, Suriye'nin kuzeyindeki Kamışlı kentinde bulunan bir askeri üssü, Suriye rejimine bağlı güçlerle, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD ortak kullanıyor. Ortak askeri üssün, Kamışlı şehir merkezinin dışında bulunduğunu ileri süren Rus muhabir, iddialarını doğrulayan video görüntüleri de yayınladı.

AYNI MEVZİLERDE
Yayımlanan görüntülerde, Suriye rejim güçleri ile YPG militanlarının aynı mevzilerde ve askeri merkez içinde birlikte hareket ettikleri görülüyor. Ayrıca söz konusu videolarda, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın posterlerinin asılı olduğu araçlar da göze çarpıyor. Kendisini örgütün askeri kanadı YPG komutanı olarak tanıtan bir militan Rus muhabire verdiği demeçte, "Savaş öncesinde Kürt veya Arap herkesin rahat şekilde yaşadıklarını" ifade ederek DAEŞ'in ortaya çıkmasıyla her şeyin bozulduğunu kaydediyor. Daha önce de Nation-news'e ait video görüntülerinde kentteki sivil bir havaalanının artık Ruslar tarafından kullanılan bir askeri havaalanına döndüğü ve Rusların buradaki uçaklarını artırdığına dikkat çekilmişti. Öte yandan, terör örgütü PYD, Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'den yayın yapan Rudaw'ın, Suriye'nin kuzeyine girişini yasakladı.

DAVUTOĞLU SÖYLEMİŞTİ

Başbakan Davutoğlu, PYD'nin muhalifleri temsilen Cenevre görüşmelerine katılmasıyla ilgili tartışmalarda da PKK'nın Suriye kolu olan örgütün, Esad'la tam işbirliği içinde olduğunu ve aynı safta hareket ettiğini daha önce belirtmişti. Son olarak Londra ziyaretinde İngiliz gazetelerinin temsilcileriyle bir araya gelen Davutoğlu, "PYD'nin barış görüşmelerine katılmayacağını, çünkü PYD'nin Esad rejimin suç ortağı olduğunu" dile getirmişti.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.02.2016)

Kolombiya'da 22 bin Zika hastası

Zika tehdidi yayılıyor. Kolombiya'da kayıtlı vaka sayısı 22 bin 612 oldu. 16 binden fazla vaka görülen Honduras'ta ise hastalığı yayan sivrisineklere karşı seferberlik ilan edildi
Güney Amerika ülkesi Kolombiya'da 22 bin 612 zika virüsü vakası olduğu açıklandı. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos zika vakalarının yüzde 66 arttığını bildirdi. Santos bu zamana kadar annesi virüse yakalandığı için mikrosefali rahatsızlığıyla doğan bebeğe rastlamadıklarını da belirtti. Ulusal Sağlık Enstitüsü ise ülke genelinde 25 bin 645 vaka bulunduğunu, bunun 22 bin 612'sine kesin tanı konulduğu, ancak 3 bin 33 kişinin zika virüsü taşdığından şüphelendildiği aktarıldı. Ülkede 3 bin 100 kadının da zika virüsü taşığı kesinleşti. Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) Latin Amerika'da 4 milyon vakanın görülebileceği ve virüsün tüm dünyaya yayılabileceği uyarısını yapmıştı.

YÜZDE 80'İ KAYDA GEÇMİYOR
Orta Amerika ülkelerinden Honduras'ta da 16 Aralık'tan bu yana 4 bin 400 zika vakası görülmesinin ardından ülkede milli seferberlik ilan edildi. Binlerce kişi süpürgeler, kürekler ve çapalarla zika virüsünü taşıyan sivrinekleri temizlemek için adeta savaş açtı. 200 bin kişi de sivrisinek larvalarının olduğu düşünülen bölgeyi su ve böcek ilacıyla dezenfekte etti. Honduras Devlet Başkanı Juan Orlando Hernandez virüsün yayılmasını engellemek için 10 milyon dolar ayrıldığını açıklamıştı. Zika, grip benzeri belirtiler ve alerjik semptomlarla kendini gösterdiğinden, vakaların yüzde 70 ila 80'inin doktor kontrolünden geçmediği düşünülüyor. Öte yandan İngiliz biyoteknoloji firması Oxitec'te görev yapan bilim insanları, zika virüsü ile savaşmak üzere genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin, birkaç ay içinde doğaya salınacağını açıkladı. Daha önce Brezilya'da "aedes aegypti" türü sivrisineklerin yaydığı dang hummasıyla mücadele etmek için GDO'lu sivrisinekler kullanılmış ve virüsü yayan sivrisinekler yüzde 90, dang humması vakaları da yüzde 99 azalmıştı.

BİZE ULAŞIN