Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)

 • 1
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)

BM'den Azez açıklaması

Birleşmiş Milletler, kasıtlı olduğunun ispatlanması halinde Suriye'de dün hastane ve okullara yönelik saldırıların "savaş suçu" sayılabileceği açıkladı. Rus ve rejim güçlerinin ortaklaşa yaptıkları bu katliam gibi saldırı için bile harekete geçmeyen BM'nin "kasıt varsa" kaydı düşmesi şaşkınlıkla karşılandı
BU BİR SAVAŞ SUÇUDUR

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Rupert Colville, BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında, saldırıları Rusya'nın ya da Suriye rejiminin düzenlediğinin ispatlanması halinde bu ülkelerin savaş suçu işlemeyle suçlanabileceğini belirtti.

HASTANE VE OKUL HEDEF ALINMIŞTI

Sözcü Colville, "Suriye'de dün hastane ve okullara yönelik saldırılar, kasıtlı olarak yapıldığı ispatlanırsa 'savaş suçu' sayılabilir" dedi. Colville, "Suriye'de hastane ve okulların hedef alınma düzeyi, bunun bir 'taktik savaşı' olarak kullanıldığını gösteriyor" ifadesini kullandı.

 • 2
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)

IKBY'ye 'ver petrolü maaşları ödeyelim' teklifi!

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) boru hatlarıya Türkiye'ye ihraç ettiği petrolün tamamını merkezi hükümete teslim etmesi halinde, bölgedeki ekonomik kriz nedeniyle ödenemeyen memur maaşlarını ödeyeceklerini belirtti.
İbadi, Irak'ın devlet televizyonundaki bir programda yaptığı açıklamada, "Erbil'e memur maaşlarının gönderilmesi konusunda bir şartımız var. Eğer Kürdistan bölgesi ihraç ettiği petrolün tamamını merkez hükümetine teslim ederse, biz de memur maaşlarını göndereceğiz" ifadelerini kullandı.

Kürt bölgesindeki memur maaşlarının ödenememesi konusunda şaşkın olduğunu belirten İbadi, "Kürdistan bölgesinin Ceyhan limanına ne kadar petrol ihraç ettiğini biliyoruz çünkü bu limandan günlük olarak bilgi elimize geçiyor. Kürdistan bölgesi şu anda tüm Irak petrolünün yüzde 16'sını ihraç ediyor ancak memur maaşlarını ödeyemiyor. Bu çok tuhaf bir durum çünkü 2015 yılından bu yana aynı petrol gelirinden memurlarımızın maaşlarını temin edebiliyoruz" şeklinde konuştu.

Kürt bölgesindeki petrol ihracatı ve satışının şeffaf bir zeminde yapılmadığını eleştiren İbadi, "Petrol gelirine ne olduğunu bilmiyorum. Neden petrol geliri bir bankada tutulmuyor. Petrol geliri hakkında Kürdistan Maliye Bakanı'nın bile haberi yok" dedi.

IKBY BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU

İbadi, IKBY Başkanı Mesut Barzani'nin gündeme getirdiği bağımsızlık referandumuna da değinerek, "Siyasi partiler aralarındaki ihtilaflardan dolayı bağımsızlık meselesini kullanıyorlar. Bazı siyasi taraflar bu meseleyi başkalarına karşı bir kart olarak kullanıyor. Başbakan olarak Irak'tan kopmanın Kürtler'in yararına olmayacağı kanısındayım" değerlendirmesinde bulundu.

Kimsenin Kürtler'in Irak'tan ayrılmasına sıcak bakmadığının altını çizen İbadi, "Birçok Avrupa devleti ve özellikle Almanya Irak'ın tek parça kalmasını destekliyor" dedi.

İbadi, Almanya'daki 52. Münih Güvenli Zirvesi görüşmeleri sırasında IKBY Başkanı Barzani ile yaptığı toplantıda özellikle bağımsızlık referandumunun ele alındığını belirterek, "Bu konuyu ağırlıklı olarak değindik çünkü Irak'ta referandum mekanizması ortada yok. Irak'tan ayrılmak Kürt kardeşlerin çıkarına olmadığını belirttim" diye konuştu.

 • 3
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)

Rusya'dan bir jet skandalı daha

Alman Korgeneral Joachim Wundrak, Suriye'de Rus savaş uçaklarının, Alman jetlerini taciz ettiğini açıkladı.
Almanya Silahlı Kuvvetleri Hava Operasyonları Merkezi Komutanı Korgeneral Joachim Wundrak, Suriye'de terör örgütü DAEŞ ile mücadele kapsamında keşif uçuşu yapan Alman Hava Kuvvetlerine ait tornado jetlerinin, Rus savaş uçakları tarafından takip edildiğini belirtti.

Wundrak, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, tornado jetlerinin SU-35 S tipi Rus savaş uçakları tarafından takip edildiğini ancak hedef kilitleme olayına ve Suriye hava sahasının dışına çıkmaları yönünde bir zorlamaya maruz kalmadığını ifade etti.

Korgeneral Wundrak, Rus jetlerinin Suriye rejimince davet edildiklerini hissettirmeyi istediğini, şu ana kadarki karşılaşmaların profesyonelce gerçekleştiğini vurgulayarak, ''Herhangi bir hadise yaşanmadı'' dedi.

SURİYE RUSYA'DAN YENİ JET VE HELİKOPTERLER ALDI

Alman komutan tornado jetlerinin bugüne kadar 88 keşif uçuşu gerçekleştirdiğini bildirdi.

Suriye ve Irak üzerinde DAEŞ ile mücadele kapsamında 100'ün üzerinde savaş uçağının operasyonlara katıldığını da ifade eden Wundrak, uçakların herhangi bir çarpışma yaşamaması için ABD ve Rusya arasında kırmızı telefon hattı kurulduğunu, operasyona çıkacak uçakların nerede görev alacağına ilişkin bilgi verdiklerini söyledi.

Wundrak ayrıca, Suriye Hava Kuvvetlerinin tekrar aktif hale geldiğini, Suriye'nin Rusya'dan yeni jet ve helikopterler temin ettiğini sözlerine ekledi.

 • 4
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)

Gözler, Ortadoğu'nun en büyük tatbikatında

Suudi Arabistan liderliğinde Arap ve İslam ülkelerinin katılımıyla gerçekleştirilecek Ortadoğu tarihinin en büyük askeri tatbikatı için geri sayım başladı. "Kuzey'in Gök Gürültüsü" isimli tatbikatta 20 ülke yer alacak
Suudi Arabistan liderliğinde 20 Arap ve İslam ülkesinin askeri birliklerinin yapacağı askeri tatbikat dünya basınında büyük ses getirdi. "Kuzey'in Gök Gürültüsü" isimli tatbikata; Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Bahreyn, Senegal, Sudan, Kuveyt, Maldivler, Fas, Pakistan, Çad, Tunus, Komorlar, Cibuti, Umman Sultanlığı, Katar, Mısır, Moritanya, Mauritius'un yanısıra El-Cezire Kalkanı Gücü'nün katılacağı bildirildi.

 • 5
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)

'Türkiye seyirci kalmayacak'

Yabancı basın yorumları: Rusların bombardımanı YPG'ye destek amaçlı. Türkiye sınır ötesinde yapılan hamlelere seyirci kalmayacağını netleştirdi. Türkiye, ABD'yi Kürt gruplar için defalarca uyardı. Kimse Türkiye'nin hareketlenmesine şaşırmasın. YPG elindeki toprakları birleştirmeye çalışıyor
"TÜRKİYE KÜRTLER'İN FIRSATÇILIĞINI ENGELLEMEKTE KARARLI"

(İngiltere):
Tüm taraflara savaşın ana amacının DAEŞ'i yenmek olduğunun ve Suriye'nin parçalanmaması gerektiğinin hatırlatılması lazım. Türkiye bir NATO üyesi ve DAEŞ'le mücadelenin önemli bir unsuru. Türkiye Ruslar'ın destek verdiği Suriye'deki Kürtler'in sınırında mini devlet kurmak için karışıklığı fırsat bilmesini engellemekte de kararlı. Halep'in de Rusya'nın hava, İran ve Hizbullah'ın da askeri desteğini alan Esad'a bağlı güçler tarafından kuşatılıp, açlığa mahkum edilmesi ve istilaya uğraması tehlikesi var.

"TÜRKİYE ABD'Yİ UYARDI, HAREKETE GEÇMESİ KİMSEYİ ŞAŞIRTMASIN"

(İngiltere):
Ankara bir yıldır ABD'yi sınırın güneyinde geniş alanları ele geçiren Kürtler'e verdiği destekten rahatsız olduğu konusunda uyarıyor. Defalarca uyardılar. Şimdi ateşkes varken YPG daha fazla toprak gasp etmeye çalışıyor. Türkiye'nin harekete geçmiş olması kimseyi şaşırtmamalı. YPG, Suriye'nin kuzeyinde elinde olan toprakları birleştirmek için Azez'i almaya çalışıyor. Türkiye'nin top ateşi Rusya'nın Kürtler dışındaki isyancı güçleri hedef alan saldırılarının yoğunlaştığı ortamda başladı. Rusya fiilen YPG'yi destekliyor.

"TÜRKİYE'NİN ROLÜ ARTACAK"

(İngiltere):
Türkiye Kürtler'in bölgedeki siyasi boşluğu fırsat bilmesinden endişeli. Önümüzdeki günlerde Türkiye'nin rolünün artacağı anlaşılıyor. DAEŞ'e karşı operasyonların yoğunlaşması için Suudiler İncirlik'e savaş uçakları gönderdi.

"RUSYA, KÜRT İLERLEYİŞİNİ SAĞLADI"

(İngiltere):
Suriyeli Kürtler'in Halep'te Rusya'nın desteğiyle yaptığı harekatın ardından ilerlemesi sadece mülteci kriziyle baş etmeye çalışan değil, aynı zamanda Kürtlerin kendi devletlerini kurmasını engellemekte kararlı olan Ankara'da alarma neden oldu.

"PYD'NİN RUS HAVA KONTROLÖRLERİ VAR"

AMERİKA'NIN SESİ RADYOSU:
PYD, Suriye'nin Tel Rıfat bölgesinde Rus hava desteğiyle ilerlemeye yöneldi. Bu şu anlama gelmekte; PYD içerisinde Rus hava kontrolörleri yani Rus askerleri var. Bu da bizim ilk kez sahada gördüğümüz bir gerçeklik. Şimdi ABD, bu yüzden 'Türkiye'ye sen o top ateşini kes' derken 'PYD'ye sana çizilmiş sınırlar dışında ilerleme' dedi. Dolayısıyla da Türkiye için kritik bir karar kavşağına gelindi.

"ABD VE RUSYA YPG'Yİ DESTEKLİYOR"

KATAR:
YPG, ABD ve Rusya tarafından destekleniyor. ABD, YPG'yi DAEŞ'in egemen olduğu Rakka'ya baskıyı artırmak için, Rusya ise Türkiye'ye karşı koz olarak kullanıyor. Rusya'nın stratejisi Esad'ın barış görüşmelerinde elini güçlendirecek adımları atmasını sağlamak. YPG'nin fırsatçı tavrının açıklaması ise Afrin ve Kobani arasındaki bölgeyi alarak hakim olduğu alanları birleştirmek.

'TÜRKİYE SEYİRCİ KALMAYACAK'

FRANSA:
Türkiye Suriye'deki Kürt milisleri topa tuttu. Türkiye bu saldırılarla, sınır ötesinde ve özellikle Halep çevresinde yapılan hamlelere karşı seyirci kalmayacağını netleştirdi.

'RUSYA ETNİK TEMİZLİK YAPIYOR'

Yedioht Ahronot gazetesi (İSRAİL):
Rusya'nın Suriye'deki stratejisi Esad rejimini rahatlatmak için muhaliflere etnik temizlik yapmaya dayanıyor. Sivil ölümlerin olduğu kanlı saldırılarla Esad rejimi korunuyor.

 • 6
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)

Öldürülen PYD'li terörist sayısı açıklandı!

TSK, Kilis'teki birliklerden obüs, tank birlikleri ve ateş destek vasıtalarıyla PYD mevzilerini vurmaya devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, 4 günden itibaren TSK, Kilis'teki Akçabağlar üst bölgesinde konuşlu bulunan birlikler, keşif ve gözetleme birliklerinden aldığı koordinat ile İnsansız Hava Aracı'ndan (İHA) alınan görüntüleri değerlendirilerek, son teknolojik imkan kullanılarak fırtına obüs, tank birlikleri ve ateş destek vasıtalarıyla PYD'nin kontrolündeki Minak Havaalanı, Telrıfat ve Şavarikat bölgelerine mevzilerini vurmayı sürdürüyor.
Obüs toplarının ateşlenmesinden sonra top sesleri Kilis sınır hattından ve kent merkezinden duyuluyor.

150 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye'de yerel kaynaklar, 4 gündür süren top atışları nedeniyle 150 civarında terör örgütü PYD mensubunun öldüğünü duyurdu. Örgüt mensuplarının toplu halde durmayarak gruplar halinde zeytin bahçeleri ve köylerdeki evlerde saklandıkları öğrenildi.

 • 7
 • 25
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.02.2016)

ABD'den YPG'ye bir Azez uyarısı daha

YPG'nin, Tel Rifat kasabasını ele geçirmesi ABD Dışişleri Bakanlığı'nın tepkisini çekti.
PKK'nın Suriye'deki silahlı gücü YPG'nin bugün Suriye'nin Tel Rifat kasabasını ele geçirmesi ABD Dışişleri Bakanlığı'nın tepkisini çekti. SABAH'a bir açıklama gönderen bakanlık sözcülerinden biri, YPG saldırılarının kötü sonuçlar doğurduğunu ve DAEŞ'e karşı mücadeleyi de zayıflattığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı protokollerine göre isminin gizli kalması şartıyla konuşan sözcü, YPG'nin uyarılara rağmen Halep'in kuzeyinde ek toprak edinmesinin Türkiye ile tansiyonları artırdığını ve bu durumdan endişelendiklerini belirtti.

Amerikalı yetkili görüşmelerin içeriğine girmeden YPG'nin siyasi örgütlenmesi PYD ve Türkiye ile konuyla ilgili temaslarda bulunduklarını ifade etti.

Dün Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasındaki görüşmede YPG'nin saldırılarının konuşulduğu belirtilmişti. Açıklamaya göre ABD, YPG'nin durumdan faydalanarak ek topraklar kazanmaması için uyarıda bulunmuş, Türkiye'ye de bununla uyumlu olarak topçu atışlarını durdurması çağrısında bulunmuştu.

PYD lideri Salih Müslim ise çağrıları redderek saldırılarını sürdüreceklerini belirtmişti.

"YPG'Yİ UYARMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

SABAH'a açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Sözcüsü ise Suriyeli Kürtlerin Afrin dışındaki operasyonları sürdüğü sürece kamuya açık bir şekilde ve özel olarak PYD/YPG'ye yönelik endişelerini dile getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Sözcü aynı zamanda PYD'ye elde ettiği topraklardaki yerel nüfusu ve mülkü koruması, insan haklarına sahip çıkması konusunda da çağrıda bulundu.

BİZE ULAŞIN