Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)

 • 1
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)

Rusya'dan şaşırtan Türkiye açıklaması

Rusya Federal Göçmen Servisi (FMS) Başkanı Konstantin Romodanovski, Rusya-Türkiye krizine ilişkin açıklama yaptı.
Romodanovski, FMS'in yasalara uyan Türk vatandaşlarını Rusya'dan göndermek gibi bir amacı olmadığını, bu alandaki çalışmaların sadece kuralları ihlal eden vatandaşlarla yürütüldüğünü açıkladı.

'SEBEPSİZ YERE GÖNDERMEK GİBİ BİR AMACIMIZ YOK'

Romodanovski gazetecilere verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

''Bu yönde çalışmalarımız sürüyor. Şu anda yaklaşık 80 bin Türk vatandaşı Rusya topraklarında bulunuyor. Fakat bizim sebepsiz yere ve düşünmeden Türk vatandaşlarını Rusya'dan göndermek gibi bir amacımız yok. Çalışmalarımız sadece kuralları ihlal eden vatandaşlarla yürütülüyor. Eğer kuralı ihlal eden kişi Türk vatandaşı veya diğer bir ülke vatandaşı ise bizim attığımız adım her durumda aynıdır.''

Rusya ve Türkiye'nin ilişkileri Kasım ayı sonuna kadar en iyi şekilde yürütülüyordu, fakat 24 Kasım'da Türk F-16 uçağının Rus Su-24 tipi uçağını vurmasının ardından Devlet Başkanı Vladimir Putin Türkiye'ye karşı özel önlemler alınmasını ön gören bir kararname imzaladı.

Bu kararnameye göre, 1 Ocak 2016'dan itibaren gıda ürünleri sevkiyatına kısıtlama getirildi. Ayrıca Türkiye ile vizesiz rejim sona erdi ve Rusya'da Türk vatandaşlarının iş faaliyetleri kısıtlandı.

 • 2
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)

22 yolculu kargo uçağı düştü!

Ekvador'da, başkent Kito'nun güneydoğusunda 22 kişiyi taşıyan askeri kargo uçağı düştü.
Ekvador ordusuna ait 22 kişiyi taşıyan kargo uçağı düştü. Ölü sayısı henüz belli değil.

''DERİN ÜZÜNTÜ'

Ekvador ordusundan yapılan açıklamada, paraşüt eğitimi için kullanılan uçağın ülkenin başkentin yaklaşık 145 kilometre güneydoğusunda düştüğü ve ölü sayısının kesin bilinmediği bildirildi.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa da resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ''derin üzüntü'' içerisinde olduğunu ve kazazedeler hakkında tam rapor beklediğini açıkladı.

 • 3
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)

200 yılın en şiddetli depremi bekleniyor

ABD'li bilim insanları, ülkenin batı kıyısındaki Kaliforniya eyaletinin, son 200 yıldır görülmemiş bir depremle sarsılabileceği uyarısında bulundu. Science Advances adlı bilimsel dergide yayımlanan makaleye göre; Kaliforniya'dan "San Andreas" ve "San Jacinto" isimli iki farklı fay hattı geçiyor. Bu hatlardan, her 150 yılda bir hareketlenen San Andreas depreminin 54 yıldır geciktiği kaydedildi. Kaliforniya Üniversitesi'nden Prof. Dr. Julian Lozos "Eğer bu iki fay birlikte kırılırsa 200 milyar dolarlık maddi hasar gerçekleşebilir. 2 bin kişinin hayatını kaybettiği, 50 bin kişinin de yaralandığı bir faciayla karşı karşıya kalabiliriz" dedi.

 • 4
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)

Çekilme başladı

Putin'in "Görev tamamlandı, çekilme başlasın" emrinin ardından Rus savaş uçakları Suriye'yi terk etmeye başladı. Ancak çekilmenin başladığı gün Rus yetkililer "Bombardımanlarımız sürecek" açıklamasında bulundu
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "Ordumuz amacına ulaştı, yarından itibaren askeri kuvvetimizin ana bölümüne Suriye'den çekilme emri verdim" açıklamasının ardından Suriye'deki Rus uçakları dün ülkelerine dönmeye başladı. 29 Eylül tarihinden beri en az 9 bin sorti yapan Rus savaş uçaklarının, Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'nden ayrılış görüntüleri basına dağıtıldı. Ancak Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Nikolay Pankov'un "Terörizmle mücadele konusunda bir galibiyetten bahsetmek için henüz erken. Hava kuvvetlerimiz terör hedeflerini vurmaya devam edecek" açıklamaları kafaları karıştırdı. Aynı gün Rus vekil Viktor Ozerov, Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada Hmeymim Hava Üssü ve Tartus'taki deniz üssünde Rus askerlerin varlıklarını sürdüreceğini söyledi. Ozerov, bin kadar Rus askeri personelinin Suriye'de kalmaya devam edeceğini kaydetti. Kremlin Genel Sekreteri Sergey Ivanov da karadan havayı vuran S-400 füzelerini Suriye'de tutmaya devam edeceklerini vurguladı.

'HİZBULLAH DA ÇEKİLİYOR'
Uluslararası camia Rusya'nın çekilme kararına temkinli ve olumlu bir tepki verdi. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, çekilme kararının önceki gün başlayan Cenevre müzakereleri üzerinde olumlu etkisi olacağını söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise "Eğer çekilme gerçekleşirse, bu Esad'a Cenevre müzakerelerinde ciddi bir tavır takınma konusunda baskı yapar" ifadelerini kullandı. Öte yandan Lübnan merkezli haber sitesi Cenubiye, Rusya'nın ardından Esad'ın diğer müttefiki olan Hizbullah'ın da militanlarını Suriye'den geri çekilmeye başladığ

ABD'DEN ESAD'A "SAVAŞ MAHKEMESİ" KARARI
ABD Temsilciler Meclisi'nde, başta Suriye'deki Beşar Esad rejimi olmak üzere bölgede çatışan tarafların çeşitli dini ve etnik gruplara karşı gerçekleştirdiği katliamlar için savaş suçları mahkemesi kurulması ve bu eylemlerin soykırım olarak nitelendirilmesi talebi onaylandı. 393 milletvekilinin 'evet' oyu kullandığı tasarıda, Esad rejiminin yanısıra terör örgütü DAEŞ'in bölgedeki Hıristiyan ve Yezidilere uyguladığı şiddetin de ABD tarafından "soykırım" ve "insanlığa karşı suç" olarak tanımlanması istendi. Meclis adım atılması için Beyaz Saray'a yarına kadar süre tanıdı.

 • 5
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)

Berlin'de Türk'ün kullandığı araç patladı

Berlin'de bir Türk'ün kullandığı araç, seyir halindeyken patladı. Patlamada terör bağlantısı bulanmazken, Alman polisi mafya hesaplaşması üzerinde yoğunlaştı
Almanya'nın başkenti Berlin'de dün sabah saatlerinde bir Türk'ün kullandığı araçta meydana gelen patlama, kentte terör paniğine neden oldu. Charlottenburg semtinde bomba düzeneği yerleştirilen bir otomobil trafikte seyrederken havaya uçtu. Aracı kullanan 43 yaşındaki bir Türk yaşamını yitirdi. Polis kaynakları olayın terör bağlantılı olmadığını, ölen Türk'ün uyuşturucu, yasadışı kumar ve sahte para suçlarından kaydının bulunduğunu bildirdi. Aracın, bir Türk kadının adına kayıtlı olduğu ancak otomobili ağebeyinin kullandığı açıklandı. Bombalı saldırının hedefinin ölen şahıs mı olduğu, yoksa aracı kullandığı için şans eseri mi öldüğü ise bilinmiyor. Alman polisi, bombanın erken patlayıp patlamadığını araştırıyor.

 • 6
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)

ABD'den Rusya açıklaması

ABD yönetimi, Rusya'nın Suriye'deki güçlerini azaltma kararının takipçisi olacaklarını belirterek Rusya'yı sözleriyle değil eylemleriyle değerlendireceklerini bildirdi.
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözlerini yerine getirip getirmediğinin takipçisi olacaklarını söyledi.

"Rusya'nın kararı, takibini yapacağımız bir adımdır" diyen Earnest, ilk bilgilerin Rusların kararlarına göre bazı adımlar atmaya başladıkları yönünde olduğunu belirtti. Earnest, "Ancak şu aşamada bu sürecin ne anlama geldiğine karar vermek için çok erken" dedi.

Earnest, Rusya'nın Suriye'deki askeri müdahalesinin Esad rejimini siyasi müzakere sürecine girmekteki gönülsüzlüğünün en önemli sebeplerinden olduğunu düşündüklerini ifade ederek "Eğer Rusya, kararının arkasında durup gereğini yaparsa bu hem Suriye hem Rusya hem de ABD için iyi olur" diye konuştu.

Earnest, Rusya'nın adımının Esad rejimi üzerindeki etkisinin ne olacağının sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Rusya kararını uygularsa bunun Esad rejimindeki yansımalarını da henüz görmek için erken. Umarım müzakere masasına gelirler ve politik süreç devam eder. Aksi yönde bir adım atmalarını istemeyiz."

"BEKLEYİP GÖRECEĞİZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de günlük basın brifinginde bir soruya verdiği yanıtta, Putin'in verdiği emrin ardındaki motivasyonu bilmelerinin "imkansız" olduğunu söyledi.

"Bu emrin uygulandığını ve nasıl uygulandığını bekleyip görmek zorundayız" diyen Kirby, Rusya'nın adımını, Suriye'de çözüm noktasında "potansiyel bir cesaret verici ve pozitif işaret" olarak tanımladı. Kirby, "Ancak dediğimiz şu, bunun nasıl olacağı ve ne zaman uygulanacağını söylemek için çok erken" diye konuştu.

Putin'in açıklamasının dün yapıldığını hatırlatan Kirby, büyük çaplı askeri güçlerin bir noktadan diğeri taşınması için zaman gerektiğini vurguladı. Kirby, "Dolayısıyla bekleyip göreceğiz" cevabını verdi.

"RUSYA'YI SÖZLERİYLE DEĞİL, EYLEMLERİYLE DEĞERLENDİRMELİYİZ"

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ise Rusya'nın Suriye'den kısmi çekilmesini izlemek için "bekle gör" politikası izleyeceklerini bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, birkaç Rus uçağının Suriye'den ayrıldığını ancak büyük çoğunluğunun henüz Suriye'de bulunduğunu söyledi. Suriye'den ayrılan uçak sayısının 10'dan az olduğuna işaret eden Cook, son 24 saatte Rus uçaklarının hava saldırıları düzenlediğini, bunların çoğunun DAEŞ kontrolündeki bölgelere yoğunlaştığını dile getirdi.

Cook, "Herkes gibi biz de Putin'in kısmi çekilme emrinden sonra Rusların ne yaptığını görmek için bekleyeceğiz" dedi.

Rusya'nın son kararının Suriye'deki iç savaşın sonlandırılmasına destek anlamı taşıması halinde bundan memnuniyet duyacaklarını aktaran Cook, "Ancak Rusya'yı sözleriyle değil, eylemleriyle değerlendirmemiz gerekiyor" görüşünü kaydetti.

 • 7
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(16.03.2016)

Rusya'dan geri adım! Türk şirketlere yasak kalktı

Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırımlar sonrası faaliyetleri durdurulan Türk tur operatörlerine getirilen yasağı kaldıran karar yayınlandı.
Türkiye'nin 24 Kasım'da Rus uçağını düşürmesi üzerine Rusya'nın Türkiye'ye yönelik aldığı yaptırımlar kapsamında faaliyetleri durdurulan bu ülkedeki Türk tur operatörlerine getirilen yasağı kaldıran karar yayınlandı.
turizmgazetesi.com'un ulaştığı karara göre, Rusya Federasyonu Kültür Bakanlığı'na bağlı Federal Turizm Bürosu (ROSTURİZM) başkanı O.P. Safonov imzasıyla yayınlandı.Kararda, getirilen yasağa yapılan itirazın Tur operatörleri Birleşik Devlet Sicili'nin Düzenlenmesi Hakkında yasa çerçevesinde incelendiği belirtilerek, "Ekli belgeye uygun olarak tur operatörlüğü yapan tüzel kişilerin Tur Operatörleri Birleşik Devlet Sicili'ne kaydının yapılmasına karar verildiği" ifade ediliyor.

BİZE ULAŞIN