Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)

 • 1
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)

Rus Dışişleri'nden Türkiye mesajıRusya, Ankara'da askeri servis araçlarına yönelik düzenlenen ve 28 kişinin öldüğü bombalı saldırı nedeniyle açıklama yaptı. Suriye'de terör örgütü PYD'ye destek veren Rusya, samimiyetsiz ve pişkin açıklamalarda bulundu.

Ankara'da dün akşam meydana gelen patlama ile ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türk halkının üzüntüsünü paylaşıyoruz" denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sayfasından yapılan açıklama şöyle:

"17 Şubat tarihinde Ankara'da meydana gelen terör saldırısı sebebiyle Türk halkına derin üzüntülerimizi dile getiriyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Bu korkunç olay sonucunda yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Bu barbarca suçun bir açıklaması olamaz. Organizatörlerinin bunun cevabını vermesi gerek. Yaşanan bu olay bir kez daha tüm devletlerin uluslararası terörizmle mücadelede birleşmesi gerektiğini gösteriyor."

 • 2
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)

Ankara'daki hain saldırı Rus basınındaBaşkent Ankara'daki hain saldırı Rus basınında geniş yer buldu.

Ankara'da dün akşam saatlerinde askeri servis araçlarına yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Bu patlama Rus basınına genellikle Türk basınında yer alan haberlerin tercümesi olarak geçerken Rus haber ajansları ve internet siteleri haberi okuyucularına şu şekilde verdi:

RUS RESMİ HABER AJANSI RİA NOVOSTİ: ANKARA'DA ÖLÜ SAYISI 28'E ULAŞTI

Türkiye'nin başkenti Ankara'da bomba yüklü araç saat 18.31'de (Moskova saatiyle 19.31) patladı. Patlamanın yaşandığı yer alev aldı. Olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Olayın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel seyahatini iptal etti.

Öte yandan Rusya Ankara Büyükelçiliği Basın Müşaviri İgor Mityakov Ria Novosti'ye yaptığı açıklamalarda, Ankara'da yaşanan patlama sonucunda Rus vatandaşlarının yaralandığına ilişkin kendilerine bilgi ulaşmadığını ifade etti.

İTAR TASS HABER AJANSI: ANKARA'DAKİ PATLAMADA 28 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye hükümet sözcüsü Numan Kurtuluş Ankara'da meydana gelen patlamada 28 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada Ankara'da askerlere yönelik terör saldırısı düzenlendiği belirtildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Azerbaycan seyahatini iptal etti.

INTERFAX: ANKARA'DA ÖLÜ SAYISI 20'Yİ GEÇTİ

Ankara'nın merkezinde meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e ulaştı. Aynı zamanda olay sonucunda 65 kişi yaralandı.

Genelkurmay'ın verilerine göre ölenlerin arasında askerler de var.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, patlamanın detaylarının araştırıldığını ifade etti.

GAZETA.RU: ANKARA'DA GÜÇLÜ BİR PATLAMA MEYDANA GELDİ

Türkiye'de meydana gelen terör saldırısının hedefinde bu kez başkent Ankara'daki askeri lojman vardı. Patlama sonucunda 28 kişi hayatını kaybetti. Türk hükümeti yaşanan bu olay sonucunda terörizmin aşağılık yüzünü gördü.

LİFENEWS: ANKARA'DA TERÖR SALDIRISI 20'DEN FAZLA CAN ALDI

Türkiye'nin başkenti Ankara'da meydana gelen terör saldırısının ardından ölü sayısı yükselmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı olay sonucunda 20'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, yaralı sayısının ise 60'a ulaştığını bildirdi.

Olay sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu Azerbaycan ve Brüksel ziyaretlerini iptal ettiler.

RUSNOVOSTİ: SALDIRI ASKERİ SERVİS ARAÇLARINA YÖNELİK

Ankara'da meydana gelen patlamanın askeri servis araçlarına yönelik olduğu bildirildi.

Bomba yüklü araç Genelkurmay binasından 300 metre uzaklıkta patlatıldı. Bundan saniyeler önce olay yerine askeri servis aracı yanaştı. Elde edilen verilere göre, ölü sayısı 28'e ulaştı.

 • 3
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)

Stockholm'de Türk derneğine saldırı


Başkent Stockholm'de, daha önce terör örgütleri PKK ve PYD yandaşı bir grubun taşlı saldırısına da uğrayan Botkyrka Türk Kültür Derneğine ses bombası atıldı.

İsveç'in başkenti Stockholm'de, geçen hafta terör örgütleri PKK ve PYD yandaşı bir grubun taşlı saldırısına uğrayan Botkyrka Türk Kültür Derneğine ses bombası atıldı.

Can kaybının olmadığı saldırıda büyük oranda maddi hasar meydana geldi. Polis olay yerinde inceleme başlatırken, derneğin bulunduğu bölgeyi güvenlik şeridi ile kapattı.

Botkyrka Türk Kültür Derneği Başkanı İsmail Zengin, yerel saatle gece 21.00'de yaşanan olayda camların kırıldığını ve duvarların zarar gördüğünü ifade etti.

Aynı semtte Türkiye'den gelen Kürt kökenli vatandaşlarla kardeş içinde yaşadıklarını ve dışarıdan birilerinin bu kardeşliği bozmak istediğini vurgulayan Zengin, herkesi sağduyulu omaya çağırdı.

 • 4
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)

Sofya Operasyonu'nun detayları sızdı


Wikileaks sitesi, AB ülkelerinin Akdeniz'deki mültecileri durdurmak için yürüttüğü askeri harekât olan Sofya Operasyonu'nun detaylarının yer aldığı gizli bir belgeyi açıkladı

ABD'ye ait diplomatik yazışmaları sızdırarak adını duyuran Wikileaks sitesi dün, Avrupa ülkelerini yakından ilgilendiren gizli bir belge yayımladı. Avrupa Birliği (AB) liderlerinin bugün Brüksel'de yapacağı mülteci zirvesi öncesinde servis edilen belgede, AB'nin sığınmacı akınını durdurmak için hayata geçirdiği askeri operasyonda gelinen son aşamanın detayları yer aldı. AB ordusu 22 ülkeden gönderilen bin 318 asker, 4 gemiyle Akdeniz ve Libya açıklarındaki göçmen teknelerine yönelik Haziran 2015'te Sofya Operasyonu isimli programını hayata geçirmişti. Ekim 2015'te ise BM Güvenlik Konseyi'nden çıkan kararla AB gemilerinin Akdeniz'de göçmen teknelerini durdurmasının ve insan tacirlerini yakalamasının önü açılmıştı. Wikileaks'in dün sızdırdığı belgede Sofya Operasyonu'nun 22 Haziran - 31 Aralık 2015 tarihlerini kapsayan ilk 6 ayının değerlendirmesinin yapıldığı görüldü. İtalya Deniz Kuvvetleri'nden Tuğamiral Enrico Credendino'nun imzasını taşıyan belge üye ülkelere 29 Ocak 2016 tarihinde gönderildi. Belgede AB ordusunun Ortadoğu ve Afrika'dan Avrupa'ya gitmeye çalışan göçmenleri durdurmakta zorluklar yaşadığının altı çizildi. 1, 2A, 2B ve 3 olacak şekilde dört aşamalı olduğu kaydedilen planda halihazırda 2A kategorisinde kalındığı belirtildi. Buna göre Sofya Operasyonu'nda yer alan gemiler, hala sadece açık denizlerdeki teknelere müdahale edebiliyor. Operasyonun başarılı olması için 2B kategorisine geçilmesi gerektiği kaydedilirken, bunun da "Libya açıklarında operasyon" anlamına geldiği vurgulandı. 2B'ye geçilebilmesi için siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Libya'da Avrupa yanlısı bir hükümetin kurulması için AB'den çalışmalar yapmasının istendiği görüldü. "Güvenilir" bir hükümetin kurulması halinde de AB gemilerinin Libya'ya davet edilmesinin sağlanması gerektiğinin altı çizildi. Böylece Libya kıyılarında operasyonlar düzenlemesinin önünün açılacağına vurgu yapıldı. Son aşama olan 3'te de AB ordusunun Libya sahilinde insan tacirlerine yönelik operasyonlar yapmasının sağlanmasının istendiği görüldü.

 • 5
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)

Suriye elçisinin PYD-YPG itirafıSuriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD ve onun silahlı unsuru YPG'yi, ABD ve Rusya'nın yanı sıra kendilerinin de desteklediğini söyledi. Caferi, dün BM Güvenlik Konseyi çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, PYD'yi kastederek, "Bu arada ABD yönetimi tarafından desteklenen bu Suriyeli Kürt grup aynı zamanda Suriye hükümeti tarafından da destekleniyor. Dolayısıyla Suriye'nin kuzeyinde kazanılan zaferler, Suriye ordusu ile Kürtlerin Suriye halkının tamamı için kazandığı ortak zaferlerdir. Suriye ordusunun doğrudan desteğinden herkes istifade ediyor" dedi.

TRT'YE CEVAP VERMEDİ


TRT muhabirinin "O zaman PYD niye müzakerelerde rejimin yanında yer almıyor? Suriyeli muhalifler bu durumu eleştiriyor" sorusunu ise Beşşar Caferi, "Bu sorunuzu ciddiye almıyorum" diyerek geçiştirdi. Başbakan Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde, PYD'nin Suriye'nin meşru tek temsilcisi olan ılımlı muhalefetle mücadele ettiğini ve DAEŞ'le savaşan ılımlı muhalefet unsurlarını arkadan hançerlediğini belirtmişti.

'VURULAN FARKLI YPG'


Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG içinde farklı gruplar olduğunu belirterek, Türkiye'nin Kilis'teki sınır hattından top atışlarıyla hedef aldığı YPG gruplarının, ABD tarafından desteklenen gruplar olmadığını söyledi.Toner, ABD'nin YPG'ye silah yardımı yaptığı iddialarına ise "Biz YPG'ye silah vermedik" sözleriyle reddetti.

 • 6
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)

Ocak ayında en çok sivili Rusya öldürdü


Rusya'nın bombardımanlarında Suriye'de geçen ay 94'ü çocuk, 73'ü kadın olmak üzere 679 sivil öldü. Rusya'nın ardından en çok sivili Şam rejimi öldürdü

Suriye'deki iç savaşın neden olduğu ölümlerin kaydını tutan Suriye İnsan Hakları Ağı (Syrian Network for Human Rights-SNHR) adlı sivil toplum kuruluşu, ocak ayında bin 382 sivilin katledildiğini belirten bir rapor yayımladı. Rapora göre en çok sivil ölümüne Rus hava saldırıları neden oldu. Rusya'nın bombardımanlarında 94'ü çocuk, 73'ü kadın olmak üzere 679 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi. Katliam listesinde Rusya'yı Şam rejimi takip etti. Beşar Esad'a bağlı birlikler 83'ü çocuk, 69'u kadın ve 53'ü işkence altında olmak üzere 516 sivilin ölümünden sorumlu tutuldu. Rapora göre terör örgütü DAEŞ ve El Kaide'ye bağlı El Nusra'nın öldürdüğü sivillerin sayısı ocak ayında 98'i buldu. Araştırmaya göre El Nusra ve DAEŞ yüzünden yaşamını yitirenlerin 1'i çocuk, 21'i de kadındı. Suriye'de ocak ayında yaşamını yitiren sivillerden 42'sinin muhalifler, 41'inin de belirlenemeyen silahlı gruplar tarafından öldürüldüğü kaydedildi. SNHR adlı grup, rapora dair bilgileri Suriye'deki sivil kaynaklara dayandırdı. Eylül ayının sonundan beri Suriye topraklarında operasyon düzenleyen Rusya'nın, ocak ortası itibariyle 346'sı çocuk olmak üzere en az bin 505 kişinin ölümünden sorumlu olduğu açıklanmıştı.

 • 7
 • 20
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(18.02.2016)

NATO'dan 'Ankara' açıklaması


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ankara'daki terör saldırısını güçlü bir şekilde kınadığını bildirdi.

Stoltenberg yazılı açıklamasında, ''Ankara'nın kalbinde, askeri personel taşıyan otobüslere dönük terör saldırısını güçlü bir şekilde kınıyorum. Yakınlarını kaybedenlere ve Türk halkına baş sağlığı diliyorum. Düşüncelerimiz yaralılarla birilikte. Bu tür saldırılara hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez. NATO müttefikleri, terörle mücadelede omuz omuzadır'' dedi.

BİZE ULAŞIN