Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)

 • 1
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)

DÜNYACA ÜNLÜ DERGİDEN İSTANBUL'A GİDİN ÇAĞRISI!

ABD'de seyahat ve yaşam stili dergisi Conde Nast Traveller'ın editörü K. Lagrave, "İstanbul'dan saklanmayın" adlı bir yazı yayınladı.

Dünyaca ünlü seyahat dergisi "Conde Nast Traveller", İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan terör saldırısını son sayısına konu edindi ve "Korkmadan İstanbul'a, Türkiye'ye gidin" çağrısı yaptı. Seyahat yazarı Katherine LaGrave'in "İstanbul'dan Saklanmayın" başlığıyla kaleme aldığı yazıda "DAEŞ, İstanbul'a ölümcül bir darbe indirdi ancak kentten kaçınmak sadece durumu kötüleştirecek.

İstanbul, dev bir kent. Ne bu kentte bulunmaktan korkarım ne de ziyaret etmekten çekinirim. İstanbul'un çoğu semtinin güvenilir olduğu konusunda garanti veriyorum Türkiye'nin ziyaretçi sayısı, 2002-2014 yılları arasında yüzde 200 arttı, 40 milyona yakın yabancı turist Türkiye'yi bir yıl içerisinde ziyaret etti. Eğer korkularımıza boyun eğersek , teröristlerin bir kentin bel bağladığı turizmine zarar vermesi ve kentin ekonomisi ile yönetimini zayıflatması hedefine de boyun eğmiş oluruz. Kolektif dünya yurttaşlığı anlayışını sürdürerek bu kısır döngünün kırılmasında üstümüze düşeni gerçekleştirebiliriz.

 • 2
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)

UÇAK KRİZİNİN ARDINDAN RUSYA'DAN İLK ÜST DÜZEY ZİYARET

İki ülke arasında 24 Kasım'da patlayan uçak krizinin ardından Türkiye'ye ilk kez Rusya'dan bir üst düzey hükümet görevlisi geliyor.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) Dönem Başkanlığı'nı üstlenen Rusya Federasyonu'nu temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Vassily Nebenzia, 22 Ocak Cuma günü İstanbul'da yerleşik KEİ Sekretaryası'nı ziyaret edecek.

KEİ'den yapılan açıklamaya göre, Nebenzia'nın KEİ Sekretaryası'nda Rus Dönem Başkanlığı'nın önceliklerini açıklaması, bunun ardından da bir basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor.

 • 3
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)

ÜNİVERSİTEYE SİLAHLI SALDIRI ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Pakistan'daki Çaharsada kentinde bir üniversiteye yapılan saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişi öldü.

Pakistan'ın kuzeybatısındaki Hayberpaktunhuva eyaletinin Çaharsada kentinde, silahlı bir grup Baça Han Üniversitesi'nin kampüsüne saldırdı.

Görgü tanıkları, saldırıda militanların üniversite çalışanları ve öğrenciler üzerine ateş açtığını, patlama sesleri duyulduğunu anlattı.

20 KİŞİ ÖLDÜ, 50'NİN ÜZERİNDE YARALI VAR

Hayberpaktunhuva eyaleti hükümet sözcüsü Şevket Yusufzai, saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişinin öldüğünü açıkladı. Ordu sözcülüğü, çatışmanın sürdüğünü, 4 saldırganın öldürüldüğünü ve güvenlik ekiplerinin üniversiteye girmeye devam ettiğini kaydetti.

Çok sayıda yaralı olduğu ve 20 ambulansın olay yerine gönderildiği belirtildi. Saldırı sırasında okula ismini veren kişiyi anma töreni yapıldığı, öğrenci yakınlarının üniversite çevresinde toplandığı bildirildi.

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERE ATEŞ AÇILDI

Saldırı, sabah saatlerinde Hayber-Pahtunhva vilayetindeki Baça Han Üniversitesi'nde gerçekleşti. Bölgede etkili olan yoğun sisten de faydalanarak binaya giren silahlı militanlar ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Yerel televizyon kanalları, silahlı saldırganların üniversitenin sınıflarına ve yurtlarına girip öğrencilere ve öğretmenlere ateş açtığını bildirdi.

 • 4
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)

AFGANİSTAN'DA KADINLAR ARTIK DİREKSİYON BAŞINDA

Büyük bölümünde fiilen Taliban'ın hüküm sürdüğü Afganistan'da kadınlar, kendi haklarını savunmak için mücadele veriyor.

Taliban yönetimi altında uzun bir dönem kötü muameleler gören kadınlar, ülkenin birçok bölgesinde burka giymeleri için hala baskı görüyor. Ülkenin bazı kesimlerinde her ne kadar kendilerine yönelik şiddet olayları azalsa da kadınların toplumsal faaliyetlere katılımı engelleniyor.


Afganistan'da yıllar süren iç savaş döneminde evlerine kapanmak zorunda kalan kadınlar, yavaş yavaş çalışma hayatına da katılıyor. Kadınlar artık gerek kamuda gerekse de özel kurumlarda çalışmak için iş ararken sosyal faaliyetlerden geri kalmıyor.
Ülkenin kuzeyindeki Cevizcan vilayetinin merkezi Şibirgan'da açılan kadınlara özel sürücü kursunda 64 kadın direksiyon başına geçmek için eğitim alıyor.

ÜLKEDE KADINLARIN ÇALIŞMASINA OLUMLU BAKILMIYOR


Kursiyer Ferişte Rahmanyar da Afganistan'da kadınlara karşı şiddetin arttığını ve çeşitli nedenlerle kadınların öldürüldüğünü vurgulayarak ayrıca kadınların araba kullanmasına çoğu ailenin izin vermediğini aktardı.
Rahmanyar, ''Ülkemizde kadınlara karşı her türlü tehdit bulunuyor, biz bu tehditlere rağmen haklarımızı savunuyoruz'' dedi.

AFGANİSTAN'DA KADINLARIN DURUMU

Taliban döneminde evlerine hapsedilen Afgan kadınları hala erken yaşlarda evlendiriliyor ve genellikle ortalama beş çocuk sahibi oluyor. Bazı verilere göre Afganistan dünyada doğum oranının en yüksek olduğu ülkelerin arasında yer alıyor.
Taliban döneminde kadınların okula gitmesi ve çalışması yasaklanırken Dünya Bankası'nın 2014 yılı verilerine göre Afganistan'da kız çocuklarının yüzde 36'sı okula gidiyor. Fakat kızların çoğu eğitimlerini yarıda bırakıyor. Resmi istatistiklere erişim zor olsa da yetişkin kadınlar arasında okuma yazma oranının hala çok düşük olduğu biliniyor.

 • 5
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)

KIZIL ORDU GERİ Mİ DÖNDÜ?

1980'lerde Almanya'yı karıştıran solcu terör örgütü 'Kızıl Ordu Fraksiyonu'nun üyelerinin, geçen sene iki soygun girişiminde bulunduğu ortaya çıktı. Örgütün yeni eylemler için para aradığı düşünülüyor

Almanya'nın bremen kentinde geçen yıl zırhlı bir para taşıma aracına yönelik soygun girişimini, 1970 ve 80'li yıllarda aktif olan aşırı solcu terör örgütü Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) üyesi üç kişinin gerçekleştirdiği açıklandı.

Haziran 2015 tarihindeki soygun girişimine katılan silahlı saldırganların kaçmak için kullandıkları bir araçtan yıllardır Alman polisinin aradığı RAF üyeleri Ernst-Volker Staub, Daniela Klette ve Burkhard Garweg'e ait parmak izlerine ulaşıldı. Alman savcılığı olayın ortaya çıkmasının ardından, 2015'in Aralık ayında Wolfsburg'da bir para taşıma aracına yönelik soygun girişiminin de RAF tarafından yapıldığını duyurdu. RAF'ın geçen sene iki saldırı düzenlediğinin ortaya çıkması bir anda ülke gündemine oturdu.

Bremen'de iki kalaşnikof ve bir bomba atarla soygun girişiminde bulunan RAF üyelerinin, yeni bir 'şehir gerilla hareketi' için mali kaynak bulmak amacıyla soyguna giriştikleri ihtimali üzerinde duruluyor. Maske ve kamuflaj kıyafetleri giyen RAF üyelerinin, zırhlı araca kurşun sıktığı ancak aracın kapısını açamadıkları için kısa süre sonra çaldıkları araçla hızla olay yerinden uzaklaştıkları belirtildi. Saldırganların kullandıkları araç ise olaydan bir hafta sonra soygun yerine 9 dakika uzaklıkta bir alanda bulundu. Norddeutscher Rundfunk (NDR) kanalı, geçen yıl soyguna katılan Klette ve Staub'un 1999 yılında da Duisburg'da benzer bir soygun girişiminde bulunduklarını aktardı.

1998'de dağıldı

'Baader-Meinhof Grubu' ismiyle de bilinen RAF örgütü, 1998 yılında 'şehir gerilla' yapılanmasına son verdiğini açıklamıştı. RAF örgütü 1977 yılında Alman İşverenler Birliği Başkanı Hanns Martin Schleyer'i kaçırmış, bu olayın ardından RAF üyelerini yakalamak için ülkede 44 gün boyunca 'olağanüstü hal' durumu yaşanmıştı.

 • 6
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)

İSVEÇ'İN YAKIŞIKLI BAKANI TÜRKİYE'YE GELİYOR

İsveç Sağlık Bakanı, sosyal paylaşım sitesi Twitter'da resmi hesabını takip eden Türkiye'den binlerce hayranı bulunduğunu belirtti.

Türkiye'ye yakın gelecekte resmi bir ziyaret düzenlemeye hazırlandığını bildiren İsveçli bakan, bakan Gabriel Wikström, son yıllarda İsveç'te acil servislerde bekleme süresinin 5-6 saate çıkmasıyla ilgili, "Uzman doktor ve hemşire yetersizliği nedeniyle acil servislerde uzun bekleme süreleri oluşuyor. Bu sorunun önüne geçmek ve doktor, hemşire açığını kapatmak için bu sene bütçeden 3-4 milyar kron ek para ayrıldı" ifadelerini kullandı.

"BİNLERCE TÜRK HAYRANIM VAR"

Wikström, resmi Twitter hesabını takip eden çok sayıda Türk vatandaşı olduğunu belirterek, "Binlerce Türk hayranım var. Her gün onlarca mesaj alıyorum. Türkçe bilmediğim için hepsine cevap veremiyorum ama bu durumdan çok mutlu oluyorum. Kendilerine teşekkür ediyorum. Türkiye'ye gitmeyi çok istiyorum. Bakanlığın işlerinin yoğun olması nedeniyle Türkiye'ye gidemedim. Arkadaşlar çalışıyor, yakında Türkiye'ye resmi bir ziyaret düzenleyeceğiz" diye konuştu.

 • 7
 • 22
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(20 ocak 2016)

ALMANYA:TÜRKİYE'YE İHTİYACIMIZ VAR

Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, cuma günü yapılacak Türkiye Almanya Yüksek İşbirliği Konseyi toplantısı öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Steinmeier, "Türkiye öyle ya da böyle Avrupa'ya mülteci göçünde anahtar ülke. Eğer Avrupa'ya mülteci akınını önemli ölçüde azaltmak istiyorsak, Türkiye'ye ihtiyacımız var." dedi

Berlin'de görev yapan yabancı gazetecilerin sorularını cevaplandıran Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, "Türkiye AB'yle eylem planı çerçevesinde ilk ev ödevlerini yaptı. AB tarafında ise bir ilerleme yok. Cuma günkü toplantıdan ne bekliyorsunuz" sorusuna şu cevabı verdi: "Türkiye öyle ya da böyle Avrupa'ya mülteci göçünde anahtar ülke. Eğer Avrupa'ya mülteci akınını önemli ölçüde azaltmak istiyorsak, Türkiye'ye ihtiyacımız var."

AB'nin eksiklikleri olduğunu söyleyen Steinmeier: Türkiye ile AB Konseyi arasında varılan sözleşmenin Türkiye tarafından tamamının henüz uygulamaya konulmadığını dile getirdi.

Steinmeier, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye ilk adımları attı. Suriyeliler için vize mecburiyetini getirdi... Bunun yanında Türkiye'deki mültecilere Türkiye'de kalmayı mümkün kılan yaşam şartlarının sunulması önemli. İş pazarı yolunun açılması bunlardan biri. Biz Türkiye'nin dış sınırlarını geçmiş yıllardan daha iyi koruması için nasıl önlemler alacağına da bakmak zorundayız."

Buna karşılık AB'nin ise kendi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmede eksikler bulunduğunu söyleyen Steinmeier, bunun başında Türkiye'ye söz verilen 3 milyar Euro mali yardımın geldiğini hatırlattı ve şöyle dedi: "Buna onay vermeyen ülkeler var. En azından bir ülke buna onay vermedi. Şu elbette çok açık: AB görevlerini yerine getirirse, Türkiye görevlerini yerine getirir."

BİZE ULAŞIN