Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)

 • 1
 • 19
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)

O ülkede 13 bin kişinin sakalını zorla kestiler

Tacikistan'da hükümet ülkeyi tehdit ettiğini düşündüğü radikal İslam'la mücadele bahanesiyle 13 bin erkeğin sakalını zorla kesti.

Orta Asya ülkelerinden Tacikistan'da hükümet ülkeyi tehdit ettiğini düşündüğüradikal İslam'la mücadele bahanesiyle 13 bin erkeğin sakalını zorla keserken, bin 700 kadını da türbanlarını çıkarmaya "ikna etti".

Tacikistan resmi haber ajansının haberine göre polis, "ülkeyi yabancı etkilerden koruma önlemleri" çerçevesinde son haftalarda 13 bin erkeğin sakalının "çok uzun" veya "hırpani" olduğu gerekçesiyle tıraş edildiğini açıkladı. Polis, bin 700 kadını başörtülerini çıkarmaya "ikna etmenin" yanı sıra, kara çarşaf giyen 89 kadını fahişelik yaptıkları suçlamasıyla tutukladığını duyurdu. Kara çarşaf satan 169 mağaza da kapatıldı.

Tacik parlamentosu geçen hafta yeni doğan çocuklara Arapça isim verilmesini yasaklamıştı. Nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ülkede geçen Eylül ayında tek İslamcı siyasi parti de kapatılmıştı. 1994 yılından beri iktidarda olan Devlet Başkanı Emomali Rahmon'un görev süresinin 2020'de sona ermesi bekleniyor.

 • 2
 • 19
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)

Litvinenko raporu Putin'in canını yakacak

Rus tarihçi Yuri Felshtinsky, İngiltere'de dün kamuoyuna açıklanan soruşturma komisyonu raporunda eski KGB ajanı Alexander Litvinenko'nun öldürülmesi ile ilişkilendirilen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tarihe "kusursuz cinayeti planlayan ama başaramayan adam" olarak geçeceğini söyledi.

Londra'da 2006 kasım ayında radyoaktif zehirlenmeye bağlı olarak hayatını kaybeden Litvinenko'nun ölümünü araştıran bağımsız soruşturma komisyonunun 328 sayfalık raporunda, eski KGB ajanının cinayete kurban gittiği kanaatine varıldığı açıklandı.

Litvinenko'nun eski bir ordu mensubu olan Dimitri Kovtun ve eski KGB ajanı Andrei Lugovoy tarafından çayına karıştırılan ve kurbanını iz bırakmadan öldürmesi beklenen polonium-210 radyoaktif maddesiyle öldürüldüğü kanaatine ulaşıldığı ifade edilen raporda, eyleme, dönemin Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Nikolay Patrushev ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in de "muhtemelen onay verdiği" kaydedildi.

İngiltere'ye 2000 yılında iltica ettikten sonra çeşitli yayın organlarında yazılar da yazan, Litvinenko ile ortak bir kitabı bulunan Rus tarihçi Yuri Felshtinsky, raporu ve yol açacağı muhtemel gelişmeleri AA muhabirine değerlendirdi.

Putin'in raporla ilgili kişisel bir tepki vermesini beklemediğini belirten Felshtinsky, "Rus yönetimi 9 yıldır Litvinenko cinayeti ile bir ilgisinin olmadığını söyledi ve cinayeti kimin, nasıl işlediğine dair farklı teoriler ortaya attı. İngiltere'nin raporu ise Litvinenko'nun Rus ajanları Kovtun ve Lugovoy tarafından öldürüldüğünü ve Putin'in de işin içinde olduğunu ortaya koydu" diye konuştu.

"Putin, tarihe kusursuz cinayeti planlayan ama başaramayan adam olacak geçecek" diyen Felshtinsky, raporun "Rus liderin canını yakacağını" söyledi.

 • 3
 • 19
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)

Pentagon'a DAEŞ'le savaşma yetkisi verildi

Beyaz Saray'ın, Afganistan'daki DAEŞ militanlarıyla mücadele çerçevesinde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'a yasal yetki verdiği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, yaptığı açıklamada, DAEŞ'in Afganistan'da faaliyet gösteren kolu olan DAEŞ-Horasan örgütüyle mücadele etmek için Pentagon'un yasal olarak yetkilendirilmesiyle ilgili gerekli düzenlemelerin yapıldığını kaydetti.
ABD Başkanı Barack Obama'nın Pentagon'a "başkanlık emri" ile verdiği yasal yetkiye göre, Amerikan askerleri, Suriye ve Irak'tan sonra Afganistan'da da DAEŞ militanlarına karşı askeri operasyonlar yapabilecek.

 • 4
 • 19
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)

Yasak kalktı, 40 yıl sonra bir ilk gerçekleşti

Başkan Obama'nın yurt dışına petrol ihracatını yasaklayan uygulamayı kaldıran yasayı imzalamasının ardından 40 yıl sonra bir ilk gerçekleşti.

ABD'nin ihraç ettiği ham petrol, 40 yıllık aradan sonra ilk kez Avrupa'ya ulaştı. Teksas'dan yola çıkan "Liquid American Freedom" isimli kargo gemisi ile taşınan petrol, Fransa'nın Marsilya kenti yakınlarındaki Fos-Lavera Limanına geldi.

ABD'li Enterprise Products Partners şirketi tarafından satılan ham petrolün, alıcı Vitor Grubu tarafından İsviçre'deki rafinerilere gönderilmesi bekleniyor.

 • 5
 • 19
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)

ABD'ye vizesiz girişler zorlaştı

ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD'yi vizesiz ziyaret edebilecek kişilerin ülkeye girişlerindeki kontrolleri sıkılaştıran yasanın uygulanmaya başlandığını bildirdi

Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak, ABD vize muafiyeti programı (VWP) dahilinde ülkeye vizesiz girebilen ülkelerin vatandaşlarından, 2011 yılının Mart ayı itibarıyla Irak, Suriye, İran ve Sudan'da bulunmuş kişilerin artık vizeye tabi tutulduğunu söyledi.

Açıklamada, diplomat ve askeri görev gereği bu ülkelerde bulunmuş kişilerin bu uygulamanın dışında tutulacağı belirtilirken, normal vatandaşların ise vizeye tabi tutulan ülkelerin vatandaşları gibi büyükelçiliklere giderek vizeye başvurmaları gerektiği ifade edildi.

"Teröristlerin Seyahatini Engelleme 2015 Yasası" bağlamında yapılan bu değişiklik, özellikle Avrupa ülkelerinden terör örgütü DAEŞ'e katılıp tekrar ülkelerine geri dönmüş Avrupalıların ABD'yegirişini engellemeyi hedefliyor.

ABD'nin vize muafiyeti programında bulunan Batılı ülkelerin vatandaşlarından en az 5 bin kişinin son 5 yılda Irak ya da Suriye'yi ziyaret ettiği belirtiliyor. ABD'ye her yıl yaklaşık 20 milyon kişi vize muafiyeti programı kapsamında vize almadan giriş yapıyor. Bu kişiler İç Güvenlik Bakanlığının taramasından geçiyor.

ABD'ye, vatandaşları vize almadan girebilen 38 ülke şu şekilde sıralanıyor: Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brunei, Şili, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monaco, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Portekiz, San Marino, Singapur, Slovakya, Slovenya, Güney Kore, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan ve İngiltere.

 • 6
 • 19
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)

İdlib'e hava saldırısı: 7 ölü, 12 yaralı

Rus uçaklarının, İdlib vilayetinin kuzeyindeki Sarmada beldesinde yerleşim yerine düzenlediği hava saldırısı sonucu aynı aileden 7 kişinin hayatını kaybettiği, 12 kişinin yaralandığı bildirildi.

Sarmada beldesindeki sivil savunma yetkililerinden alınan bilgiye göre, Rus uçakları, İdlib'in kuzeydoğusundaki Türkiye sınırına yakın beldede yerleşim bölgelerine 4 hava saldırısı düzenledi. Bombardıman sonucu aynı aileden 7 kişinin yaşamını yitirdiği, 12 kişinin de yaralandığı ifade edilirken bazı bölgelerin yerle bir olduğu, bazılarının da büyük hasar gördüğü kaydedildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, 30 Eylül'de Suriye topraklarındaki terör örgütü DAEŞ hedeflerine yönelik hava operasyonları başlattığını duyurmuştu ancak Rus uçakları daha çok Humus, Hama, İdlib ve Halep'te ılımlı muhaliflere ait karargah ve eğitim kamplarıyla sivil yerleşim yerlerini hedef alıyor.

 • 7
 • 19
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.01.2016)

Kuzey Kore'de ABD'li bir öğrenci tutuklandı

Kuzey Kore, ABD'li bir üniversite öğrencisini devlet karşıtı eylemlerde bulunduğu gerekçesiyle tutukladı.

Ülkenin resmi yayın kuruluşu Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) haberinde, Pyongyang yetkililerinin ülkeye turist olarak giren Otto Frederick Warmbier adlı öğrenciyi Kuzey Kore vatandaşları arasındaki birliği bozmayı amaçladığı gerekçesiyle tutukladığını bildirdi.

Yetkililer, ABD'deki Virginia Üniversitesi öğrencisi Warmbier'in Amerika yönetimiyle bağlantıları olduğunu ve Kuzey Kore'dekieylemlerinin soruşturulduğunu belirtti.

Diğer yandan, Çin merkezli turizm şirketi Young Pioneer Tours, müşterilerinden birinin Kuzey Kore'de tutuklandığını doğruladı. Kuzey Kore'ye Çin'den tur düzenleyen şirket, Warmbier'in ailesine konuyla ilgili bilgi verildiğini duyurdu.

Kuzey Kore, Amerika ile aralarında ilişkilerin gerildiği zamanlarda daha önce de ülkede bulunan ABD vatandaşlarını tutuklamıştı. Pyongyang yönetiminin 6 Ocak'ta hidrojen bölgesi denediğini açıklamasının ardından, ABD ve Güney Kore yönetimi Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları artırmaya hazırlanıyordu.

BİZE ULAŞIN