Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)

Türkiye ile Suudi Arabistan, Suriye'ye operasyon yapacak mı?
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Suudi Arabistan'ın Suriye'ye kara operasyonu yapmasının hiç bir zaman gündeme gelmediğini söyledi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, İtalya Dışişleri Nübakanı Gentiloni ile ortak basın toplantısında konuştu. Çavuşoğlu, "Türkiye ile Suudi Arabistan'ın Suriye'ye kara operasyonu yapması gündeme hiç bir zaman gelmedi"dedi.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)

Uluslararası Af Örgütü: Rusya savaş suçu işliyor
Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Rusya'nın Suriye'de savaş suçu işlediğini bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü'nün Kriz Müdahale Programı Yöneticisi Tirana Hassan, Sky News televizyon kanalında yaptığı değerlendirmede, Rusya'nın son yıllarda işlenen en korkunç savaş suçlarından bazılarından sorumlu olduğunu belirtti.

Hassan, Rus savaş uçaklarının son haftalarda Suriye'de kasten sivil yerleşim yerleri ve kurtarma görevlilerini vurduğunu ve okul, hastane ve sivillerin evlerini hedef alan bu saldırıların hala sürdüğünü kaydetti.

"RUSYA, İNKAR ETSE DE GÖRÜNTÜLER SUÇLARI GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR"

"Rusya, son yıllarda işlenen en korkunç savaş suçlarının bazılarından sorumlu" ifadesini kullanan Hassan, Rusya ve Beşşar Esed rejiminin sivil hedefleri vurmasının başlı başına savaş suçu olduğuna dikkati çekti.

Hassan, bu ülkelerin ayrıca ölü ve yaralıları tahliye etmeye çalışan yardımsever ve sivillerin hayatını kaybettiği ikinci bombardımanlar gerçekleştirdiğine işaret etti.Suriye'deki kurtarma görevlileri, sivil yerleşim yerlerinin parça tesirli ve termobarik bombalarla her gün saldırıya uğradığını belirtiyor.

Moskova, sivil yerleşim yerlerini, hastaneleri ve okulları vurduğunu inkar etse de Suriye'deki insani yardım ve kurtarma görevlilerinin beyanları ve saldırılar sonrası görüntüler, Rusya'nın işlediği savaş suçlarını gözler önüne seriyor.

"RUSYA, SURİYE HALKINA 'SİZİN İÇİN GÜVENLİ BİR YER YOK' MESAJI VERİYOR"
Rusya, Suriye'de yaklaşık 4 aydır düzenlediği hava saldırılarında ılımlı muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde bulunan 27 okulu ve 27 sağlık merkezini vurdu.

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) Rusya'nın Suriye'de işlediği insan hakları ihlalleri ve 30 Eylül'den bu yana 27 sağlık merkezini vurmasına ilişkin 3 gün önce "Grozni Katliamı" isimli rapor yayınlamıştı. SNHR, sağlık merkezlerini vuran Rusya'nın muhaliflerin kontrolündeki bölgelerdeki Suriye halkına "Sizin için güvenli bir yer veya hedef alınamayacak kırmızı bir çizgi yok dolayısıyla gitmeniz gerekiyor" mesajı vermek istediği kaydedilmişti.

Birleşmiş Milletler, Suriye'de 15 Şubat'ta 4 hastane ve bir okula düzenlenen saldırılarda en az 46 kişinin hayatını kaybettiğini, 70'ten fazlasının yaralandığını açıklamış, bu saldırıların Rusya ve Suriye rejiminden habersiz olamayacağını vurgulamıştı.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)

Arapça 'Türkiye' etiketine destek 100 milyonu aştı
Twitter üzerinden Arapça olarak paylaşılmaya başlanan 'Türkiye Yalnız Değildir' etiketine 100 milyondan fazla destek geldiği öğrenildi.

Ankara'da gerçekleştirilen alçakça saldırının ardından Twitter üzerinden, Arapça ifadelerin yer aldığı bir etiket kampanyası başlatılmış ve kısa süre içerisinde 5 milyonu aşkın katılım sağlanmıştı.
'Türkiye Yalnız Değildir' cümlesinin Arapça diline çevrilmiş hali olan etiket, kısa sürede trend topic listelerinde de yer alırken, sadece birkaç gün içerisinde söz konusu rakamların katlanarak arttığı öğrenildi.

107 milyonu geçen kullanım sayısının ilerleyen günlerde daha da artması bekleniyor.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)

Rusya Yemen'e girecek

Rusya, Suriye'nin ardından Riyad ve Tahran arasında savaşa dönüşen Yemen'e girme hazırlığı yapıyor. İran dini lideri Hamaney'in danışmanı Ali Ekber Velayeti, Rusya'nın desteğiyle Yemen'e müdahale edeceklerini duyurdu. İki ülkenin hedefinde Lübnan da var.
İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti Rusya ile işbirliğine devam edeceklerini ve Yemen'de de Rusya desteği ile müdahale edeceklerini söyledi. El-Arabiya haber sitesinin haberine göre İran radyo ve televizyonuna bağlı İranlı Gazeteciler Kulübü Ajansına açıklama yapan Velayeti "İran ve Rusya arasında daha önce görülmemiş bir işbirliği var. Bu işbirliği sadece Suriye ile sınırlı kalmayacak, Irak, Lübnan ve Yemen'de de sürecek" ifadelerini kullandı. Velayeti, Rusya'nın Esad'ın düşmemesi için yaptığı hava saldırılarını da savundu.

Velayeti ay başında Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyaret esnasında gazetecilerin "İran, Rusya, Suriye ve Hizbullah arasında bir ittifak oluşturulmasının mümkün olup olmadığı" yönündeki sorusunu, "Elbette, ideal olan bu. İran bölgesel meselelerde Rusya'yla stratejik bir işbirliği yürütüyor. Böyle bir ittifak oluşturulması için gereken ön koşullar hazırlanmış durumda" diyerek cevaplamıştı.

RİYAD TAHRAN ÇATIŞMASI

Riyad yönetimi, Tahran'ı isyancı Husilere silah, para ve savaşçı desteği vermekle suçlarken, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi de "İran'ın ülkesinin içişlerine müdahalesinin belgeli olduğunu ve bunun yeni bir durum olmadığını" belirtmişti.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin İran destekli Şii Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) ülkesindeki ilerleyişinin durdurulması için yaptığı çağrı üzerine, Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez ülkelerinden oluşan koalisyon güçleri 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adı verilen operasyon başlatmıştı.

RUS YIKIMI MASADA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "övgülerin en büyüğünü hak ettiğini" iddia ettiği Suriye'de Esad'ın yanında savaşan Rus güçlerinin, Yemen'de İran destekli Husiler'in yanında yer alması, ülkede Suriye'dekine benzer bir yıkıma hizmet edecek. İran ve Hizbullah'ın yoğun askeri desteğine rağmen sahada kaybeden Esad, 30 Eylül'den bu yana devam eden Rus hava saldırıları ve askeri desteğiyle direnişi kırabildi. Suriye'de 30 Eylül'den bugüne misket ve güdümsüz bombaları kullandığı hava saldırılarında okul, hastane ve cami gibi çok sayıda sivil yerleşim alanlarını vuran Rusya, 2 binin üzerinde sivili katlederek rejim güçlerine alan açtı.

Yemen'de Suudi Arabistan liderliğindeki uluslararası koalisyonun desteğini alan Cumhurbaşkanı Hadi'ye karşı savaşan İran destekli Şii Husilerin olası bir Rusya desteği ile savaşın seyrini değiştirme ihtimali mümkün. Moskova yönetiminin, Suriye'de Esad rejimine verdiği yoğun destekten sonra Yemen'de de İran'la işbirliği yapması, 2011'den beri devam eden Suriye'deki iç savaşın benzeri bir senaryoya hizmet edebilir.

Kaynak: Yeni Şafak

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)

Eurovision'da Rusya'yı çıldırtacak şarkı

Ukrayna'yı Eurovision şarkı yarışmasında, yaklaşık 200 bin Kırımlı Tatarın 18 Mayıs 1944 tarihinde, Ruslar tarafından yurtlarından sürgün edilişini anlatan "1944" şarkısı ile Jamala temsil edecek.
2016 yılı Eurovision şarkı yarışmasına katılacak sanatçıyı belirlemek için gerçekleştirilen Ukrayna finalinde, Kırımlı Tatar şarkıcı Jamala birinci oldu. Sonucun açıklanmasının ardından konuşan Jamala, Ukrayna'yı en iyi şekilde temsil edeceğini belirterek, "Herkese bana olan güveninden dolayı teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.
Final öncesi AA'ya açıklama yapan Jamala, Türkiye'yi çok sevdiğini belirterek, "Eurovision'da Ukrayna'yı temsil edersem o zaman Türk halkı kendi sanatçısına destek verdiği gibi bana destek verecektir diye düşünüyorum" demişti.

Şarkıcı Jamala, "1944" isimli şarkısının büyükannesinin kucağında beş çocuğuyla 18 Mayıs 1944'te, Kırım'dan Orta Asya'ya sürgün edilişinin hikayesinden esinlenerek hazırladığını açıklamıştı.

"Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım"
Jamala'nın "1944" isimli şarkısının nakarat kısmında, Kırım Türkçesi ile "Yaşlığıma toyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım" ifadeleri yer alıyor.
İkinci Dünya Savaşı sırasında, Josef Stalin'in emriyle Sovyet hükmeti, Almanlarla işbirliği yaptıkları suçlamasıyla Kırımlı Tatarlar hakkında sürgün kararı almıştı. 18 Mayıs 1944 yılında başlayan sürgünle yaklaşık 200 bin Kırımlı Tatar, Özbekistan, Kazakistan ve Sovyetler Birliği'nin diğer bölgelerine sürgün edilmişti.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)

İngiliz imam nefret suçu kurbanı
İngiltere'nin Great Manchester bölgesinde görev yapan Bangladeş asıllı Celal Uddin isimli imam, üç kişinin saldırısına uğradıktan sonra başından aldığı darbeler nedeniyle hayatını kaybetti. Bölgenin Rochdale kasabasında perşembe akşamı arkadaşının evine yemeğe giden 64 yaşındaki Uddin, evine dönerken uğradığı saldırının ardından hastaneye kaldırılmıştı. Rochdale Yerel Meclisi üyesi Ali Ahmed, "Çok iyi bir insan olarak biliniyordu. Kimseye bir zararı yoktu. Müslümanlar olarak şoktayız" derken, İngiliz medyası sokaktaki güvenlik kameralarının kaydettiği görüntülerde kimleri tespit edilemeyen saldırganların arandığını ve Uddin'in nefret suçu kurbanı olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(22.02.2016)

DAEŞ gözünü çocuklara dikti

Yetişkin savaşçı bulmakta zorlanan terör örgütü DAEŞ, beyinlerini yıkadığı çocukları intihar bombacısı olarak cepheye sürmeye başladı. Çocuk militanlar Suriye'nin Rakka kentindeki kampta eğitiliyor
Katliam, infaz ve terör eylemi görüntüleri yayınlayarak dünyanın kanını donduran DAEŞ, çocukların beyinlerinin nasıl yıkandığını gösteren bir video daha paylaştı. Propaganda amaçlı görüntülerde, terör örgütü DAEŞ tarafından başkent ilan edilen Rakka'daki bir çocuk asker kampı da tanıtıldı. Son dönemde stratejik kayıplar veren terör örgütünün, militan bulmakta zorlandığı için çocuk askerlere yöneldiği öne sürüldü. CNN muhabiri Charlie Winter "Görüntülerden ve şimdiye kadar yayımlanan raporlardan anladığımız kadarıyla, DAEŞ'in çocuk askerleri kullanması sıradan bir hal almış. Çocukların sadece propaganda videolarında değil operasyonlarda da yer aldığını görebiliyoruz" ifadelerini kullandı. Georgia State Üniversitesi'nin topladığı verilere göre DAEŞ saflarında savaşırken ölen 89 çocuktan yüzde 39'u bomba yüklü araç kullanarak, yüzde 33'ü cephede savaşarak, yüzde 20'si silahlı eylem düzenledikten sonra üzerlerindeki patlayıcıyı harekete geçirerek öldü. Verileri içeren raporun yazarlarından Mia Bloom "Çocukların hayatını kaybettiği bu 89 olay, büyük resmin sadece bir parçası. DAEŞ'in elinde en az bin 500 çocuk askerin bulunduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

'GÖNÜLLÜ AİLELER VAR'
Uzmanlar DAEŞ'in çocukların beynini yıkama konusunda uzmanlaşmış militanlarının bulunduğunu, kimi zaman ailelerin gönüllü bir şekilde çocuklarını bu militanlara teslim ettiğini söylüyor. DAEŞ'in son yayımladığı videoda, intihar eylemi düzenlemek üzere yola çıkan bir çocuk militanın, babasının elini öperek rızasını aldığı görülüyor.

BİZE ULAŞIN