Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)

İran, Airbus'tan 114 yolcu uçağı alıyor

İran'a yönelik yaptırımların kaldırılmasının ardından yapılacak ilk ticari hamle dün dünyaya duyuruldu. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin bugün başlayan Avrupa ziyareti kapsamında, Iran Air ile Airbus arasında Paris'te imzalanacak anlaşmayla 114 adet Airbus yolcu uçağının alımının gerçekleşeceği belirtildi. Mali değeri hakkında henüz bilgi verilmeyen anlaşma, ambargo ve yaptırımların bu ayın 16'sında kaldırılmasından sonra İran için en önemli ticari adım olarak değerlendiriliyor. Fransa merkezli Airbus firmasının açıklamasına göre 2016 yılının sonuna kadar 114 uçak İran'a teslim edilecek. Ruhani'nin Kasım ayında gerçekleşmesi planlanan ancak 13 Kasım Paris saldırısı nedeniyle ertelenen Avrupa gezisi, bugün İtalya'dan başlıyor. Ruhani, Roma'daki temaslarının ardından 28 Ocak'ta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Paris'te bir araya gelecek.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)

ABD'de kar fırtınası

ABD'nin kuzeydoğu ve iç kesimlerinde hafta sonu boyunca etkisini gösteren kar fırtınası nedeniyle 19 kişi hayatını kaybetti. 200 bin kişinin elektriksiz kalmasına ve 10 bin 877 uçuşun iptal edilmesine sebep olan kar fırtınasından 85 milyon kişin olumsuz etkilendi. Kar kalınlığı bazı bölgelerde 103 santimetreye çıkarak tahminleri neredeyse ikiye katladı. New York'ta 1869'dan bu yana en kalın kar (68 cm) ölçümü yapıldı. 11 eyalette olağanüstü hal ilan ettiren kar fırtınasının yarın etkisini azaltacağı tahmin ediliyor.

ASTRONOTTAN FIRTINA ÇEKİMİ
Öte yandan NASA astronotlarından Scott Kelly de Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çektiği bir fotoğrafta ABD'deki kar fırtınasını tepeden görüntüledi.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)

Rusya denizden vurdu: 20 ölü, 40 yaralı

Rusya, denizden attığı füzelerle Salkin'i vurdu: 20 ölü, 40 yaralı.

Rusya, Akdeniz'de konuşlu savaş gemisinden fırlattığı füzelerle Suriye'nin İdlib İline bağlı Salkin Kasabası'nı vurdu. Suriyeli yerel kaynaklar yerleşim yerlerinin hedef alındığı saldırıda 20 kişinin öldüğünü, 40 kişinin de yaralandığını belirtti.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'nin sınırdaki Atçana Mahallesi'nin 8 kilometre ilerisinde muhaliflerin Salkin Kasabası'na dün saat 21.00 sıralarında atılan füzeler nedeniyle meydana gelen patlamanın sesleri, Reyhanlı'dan da duyuldu. Yerel kaynaklar, Rus savaş gemisinden atılan füzelerin yerleşim yerlerine isabet ettiğini; saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişinin öldüğü, 40 kişinin yaralandığını belirtti. Yaralılar, çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı.

Salkin Kasabası'nda 55 bin kişinin yaşadığı ve kasaba çevresinde iç savaştan kaçarak güvenli olarak gördükleri bölgede çadırlarda yaşayan Suriyelilerin de bulunduğu da ifade edildi.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)

Dünya savaşı bu yüzden çıkacak!

Rus uzmanlar uzay enkazlarına dikkat çekerek, çıkabilecek muhtemel bir dünya savaşına neden olabileceğini belirttiler.

Rusya Bilimler Akademisi (RAN) uzmanları yaptıkları uyarıda artan uzay çöpünün yarattığı sorunları dile getirerek muhtemel bir dünya savaşına neden olabileceği uyarısında bulundular.

ASKER UYDULARA ZARAR VEREBİLİR

Komsomolskaya Pravda gazetesinin haberine göre Rusya Bilimler Akademisi uzmanı Vitaly Adushkin, sunduğu raporda daha önce uzaya fırlatılan ve şuan kullanılmayan enkaz durumundaki birçok uydu ve uydulardan kopan uzay çöplerinin bir gün askeri amaçlı uydulara zarar verebileceğini söyledi.

ZARAR KARŞILANAMAZ

Rus uzman gerçekleşebilecek böyle bir kazanın vereceği zararın anlayışla karşılanmayacak zor bir durum oluşturacağı uyarısında bulundu. Rus bilim adamı ortaya çıkacak tabloda alınan sinyallerin tanımlanmayan araç olarak algılanacağını ve zaten mevcut durumu sıkıntılı dünya siyasetinin savaşa yol açabileceğini düşünüyor.

Rusya Bilimler Akademisi'ne göre şuanda 20 binden fazla dünya yörüngesinde bulunan irili ufaklı eski uydu bulunuyor ve bunların en ufağı saate 34 bin 500 kilometre saatle hareket ediyor. The Guardian'a göre 1960'lı yıllarla kıyaslandığında Dünya'nın etrafındaki uzay enkazı miktarı iki katından fazla.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)

'İhtiyacım yok' dedi 700 bin doları dağıttı

Sırbistan'da yaşlı bir kadın mirasını kendisine yardım edenlere dağıttı.

Sırbistan'da 70 dolarlık emeklilik maaşıyla kerpiç evde tek başına yaşayan 86 yaşındaki kadın, Avustralya'daki kocasından kalan 700 bin dolarlık mirası kendisine yardım eden köylülere dağıttı.

Sırbistan'da yayınlanan günlük Vecernje Novosti gazetesinin haberine göre, Mariya Zlatiç adlı kadının Avustralya'da marangozluk yapan kocasının 2011'de öldüğü ortaya çıktı.

Zlatiç, köylülerin yardımıyla Avustralya'nın Belgrad Büyükelçiliği'ne başvuruda bulundu ve para hesabına yatırıldı.

"GİDECEĞİM YERDE PARA GEREKMİYOR"

Ancak Zlatiç, gazeteye açıklamasında "Yakında gideceğim yerde paraya ihtiyacım olmayacak. Bu yüzden tüm parayı dağıttım. Şimdilik emekli maaşım bana yetiyor" dedi.

KARI KOCA 1956'DA AVUSTRALYA'YA GİTTİ

Mariya Zlatiç ve kocası Momlica Zlatiç, 1956'da birlikte Avustralya'ya gitti.

BİR DAHA AVUSTRALYA'YA GİTMEDİ

Ancak Mariya Zlatiç, iki yıl sonra hasta annesine bakmak için ülkesine geri döndü ve bir daha Avustralya'ya gitmedi.
Mariya Zlatiç'in, Avustralya'da sığır çiftlikleri satın alan kocasıyla birkaç kez görüştüğü belirtiliyor.

"PARASI OLMASINA RAĞMEN DAHA RAHAT BİR EVE GEÇMEDİ"

Mirasını alabilmesi için Zlatiç'e yardım eden bir kadın, "Mariya, parası olmasına rağmen, daha rahat bir eve geçmek istemedi" dedi.

BBC Türkçe

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)

Son kale düştü

Suriyeli muhaliflerin Lazkiye bölgesindeki son kalesi Rabia dün rejim güçlerinin eline geçti. Böylece Esad ordusunun Türkiye sınırına dayanmasının da yolu açılmış oldu

Suriyeli muhaliflerin, ülkenin batı kesiminde yer alan Lazkiye bölgesindeki son kalesi Rabia kasabası, dün itibariyle Beşar Esad rejimi tarafından ele geçirildi. Rus savaş uçaklarının da destek verdiği operasyonların sonuçlanmasıyla, Suriye ordusunun Türkiye sınırına dayanmasının da yolu açılmış oldu. Şam yönetiminden yapılan açıklamada, kuşatmaya ordu birliklerinin yanısıra, gönüllü milislerin de katıldığı kaydedildi. 2012'den bu yana, Suriyeli Türkmenlerin de içinde bulunduğu geniş bir muhalif koalisyonun kontrolünde bulunan Rabia kasabası, bölgedeki en stratejik noktalardan birini oluşturuyor. Rabia'nın rejimin eline geçmesiyle, muhalifler Lazkiye bölgesindeki son üslerini de kaybetmiş oldu. Muhalifler, bölgedeki bir diğer kritik nokta olan Salma kasabasını 12 Ocak'ta rejime kaptırmıştı. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün verdiği bilgiye göre, geçtiğimiz 48 saat boyunca rejim güçleri Rabia çevresindeki 20 köyü muhaliflerden geri alarak, kasabanın düşürülmesini de garantiledi.

HAVADAN RUS DESTEĞİ
Suriye ordusu, Türkmenlerden ve diğer gruplardan oluşan muhalif oluşumları Lazkiye'nin kuzey kesimlerinden uzaklaştırmak için savaşıyor. Rusya'nın düzenlediği hava saldırılarının rejimin ilerlemesini büyük ölçüde kolaylaştırdığı belirtilirken, muhalifleri durdurma iddiasıyla yapılan bombardımanlar sonucu çok sayıda sivil de hayatını kaybediyor. 2011'de patlak veren halk ayaklanması ve çatışmaların Suriye'ye maliyeti, en az 260 bin ölü. Gerçek bilançonun ise, bu rakamın çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

DEYR EZ ZOR'DA RUS KATLİAMI: 90 ÖLÜ
Suriye'nin doğu kesiminde yer alan Deyr ez Zor bölgesinde Rus savaş uçaklarının düzenlediği bombardımanlar sonucu, son 48 saat içinde en az 90 kişi yaşamını yitirdi. Ölenlerin çoğunluğunun siviller ve kadınlarla çocuklar olduğu belirtilirken, Rusya'nın resmi açıklamalarında operasyonların DAEŞ militanlarını hedef aldığı iddia edildi. Rus savaş uçaklarının, DAEŞ'le mücadele görünümü altında Suriyeli muhalif grupları kasten hedef aldığı ve sivilleri bombalamaktan da kaçınmadığı biliniyor.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(25.01.2016)

Mısır, İhvan'ın 1.1 milyar dolarlık varlığına el koydu

Mısır'da darbeci general Sisi'nin 2013 yılından bu yana devletin sıkı denetime tabi tuttuğu Müslüman Kardeşler örgütü'nün 1,1 milyar dolarlık mal varlığına el koyulduğu ortaya çıktı

Mısır'da Müslüman Kardeşler örgütüne ait hükümetin el koyduğu mal varlıklarının değerinin 1.1 milyar dolar değerinde olduğu açıklandı.

Ahram online haber sitesinde yer alan araştırmaya göre Müslüman Kardeşler'in el konulan varlıklarının, nakit ve banka hesapları toplamının 1.1 milyar dolara eşdeğer olduğu belirtildi.

Kahire'de düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan İhvan'ın Mal Varlığını Denetleme Komitesi, 283.8 milyon Mısır Lirası değerinde 105 okul ve 111 milyon Mısır Lirası değerinde 43 hastanenin hükümetin el koduğu malvarlıkları arasında olduğu belirtildi.

Hükümet tarafından şu an dondurulmuş ekilebilir 318 dönümlük arazi ve 460 otomobil bu hesaplamalardan ayrı tutuldu.

Denetleme Komitesi ele geçirilen ve dondurulan fonların iki milyon dolar, 435 bin Avro, 1.3 milyon Suudi Riyali, 154,7 milyon Mısır Lirası karşılığı 1370 banka hesabı, 9 bin İngiliz Sterlini ve 16 bin 480 İsviçre Frangı olduğunu söyledi.

Komite ayrıca 82 milyon Mısır Lirası dondurulmuş kredi ve 19 döviz bürosunun Müslüman Kardeşler örgütü ile bağlantılı olduğunu söyledi. 5 milyar Mısır Lirası nakitin yanısıra 3,5 milyar Mısır Lirası okul ve hastanelerin kasalarından ele geçirildiğini belirtti.

Mısır'da 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından oluşturulan geçici yönetim, 25 Aralık 2013'te İhvan'ı "terör örgütü" ilan etmişti.

BİZE ULAŞIN