Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)

Rusya'ya ait Su-25 savaş uçağı düştü

Rusya'nın Primorskiy bölgesinde eğitim uçuşu için havalanan Su-25 tipi savaş uçağı düştü.
Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Su-25 pilotunun kendini paraşütle fırlattığını ve sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)

Kumarbaz papaz

Kanada'da kumarbaz papaz şoku yaşanıyor. Keldani Kilisesi'nin papazının Iraklı mülteciler için toplanan 500 bin Kanada dolarını kumarda kaybettiği iddia edildi
Kanada'da mülteciler için toplanan parayı kumarda kaybettiği iddia edilen papaz, görevden alındı.

Yetkililer, Ontario eyaletine bağlı London kentindeki Keldani Kilisesi Papazı Amir Saka hakkında kilise yönetiminin başvurusu üzerine soruşturma başlattı. Kumarda 500 bin Kanada dolarını kaybettiği öne sürülen Saka, bağlı olduğu Piskopos Emanuel Shaleta tarafından görevden alındı. Saka, soruşturmanın tamamlanmasının ardından hâkim karşısına çıkacak. London St. Joseph Keldani Kilisesi, Irak'taki bazı Keldanilerin Kanada'ya getirilmesine sponsor olmak için yardım kampanyaları düzenliyor.

124 SIĞINMACI YAKALANDI

Öte yandan Aydın'da yasa dışı yollardan Yunan adalarına gitmeye çalışan 50 sığınmacı daha yol kontrolünde yakalandı. İzmir'de ise Karaburun-Eğri Liman açıklarında sahil güvenlik ekiplerince 74 kişi kurtarıldı.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)

ABD'den Türkiye açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanlığı, Adana, İzmir ve Muğla'da bulunan Amerikalı personelin bu şehirlerden ayrılmaları için yapılan uyarının özel bir terör tehdidine dayanmadığını bildirdi.
Bakanlık Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında, Türkiye'nin bazı şehirlerindeki ABD personeli için yapılan uyarılara ilişkin soruları yanıtladı. Kirby, "Uyarı, belli bir kuruma ya da bölgeye yönelik belli bir grup tarafından yöneltilen tehdit sonucu yapılmadı." dedi.

Uyarının Türkiye'deki güvenlik durumu hakkında son haftalarda yapılan analizler sonucunda alındığı belirten Kirby, analizlerini Pentagon ile de paylaştıklarını ve kurumlar arası istişareler sonucunda bu kararın verildiğini söyledi.

Kirby, "Bu karar oradaki insanların temkinli olmaları ve güvenliklerini en iyi şekilde sağlamak için alınmıştır." şeklinde konuştu.

Kararın zamanlamasına ilişkin yöneltilen soru üzerine Kirby, "Bu kararın alınması birkaç haftayı buldu." dedi.

ABD Savunma Bakanlığından İncirlik Üssü dahil Adana, İzmir ve Muğla'daki personele, yakınlarının "devam eden güvenlik endişeleri" nedeniyle bölgeden ayrılmaları emri gönderilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı da 29 Mart'tan geçerli olmak üzere Adana'daki ABD Konsolosluğu çalışanları ile İzmir ve Muğla'daki ABD hükümeti çalışanlarının ailelerinin bölgeyi terk etmelerini istemişti.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)

Komedi filmi gibi korsan hikâyesi

Mısırlı korsan, iç hatlar seferi yapan yolcu uçağını kaçırıp Güney Kıbrıs'a indirtti. Yolcuları kademe kademe serbest bırakan korsanın yaklaşık 7 buçuk saat süren eylemini, eski eşini özlediği için yaptığı anlaşıldı
Dünya basını birçok ülkede ardarda yaşanan terör saldırılarına odaklanmışken, dün sabah İskenderiye- Kahire seferini yapan yolcu uçağının kaçırılması haberi, tüm dikkatleri Mısır'a çekti. Mısır'ın ulusal hava yolları EgyptAir'e ait uçağı kaçıran ve üzerinde intihar yeleği olduğunu söyleyen hava korsanı, 08.30 sularında pilotu zorlayarak uçağı Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki Larnaka Havalimanı'na indirdi.

İlk etapta 81 yolcunun olduğu açıklandı. Ardından 56 yolcu ve 5 mürettebatın bulunduğu duyuruldu. Kısa süre sonra korsan, uçaktaki kadın ve çocuklar başta olmak üzere birçok yolcuyu serbest bıraktı. "İçeride yabancı yolcular kaldı" açıklamasının ardından "Hedef turistler mi?" tartışması başladı.

Ancak korsanla irtibat kuran yetkililer, olayın bir terör eylemi olmadığı gerçeğiyle karşılaştı. Hava korsanı "Eski karımı getirin" dedi. Korsanın Marina Paraschou isimli eski karısı getirildi.

YANLIŞ KİMLİK AÇIKLANDI

Olayı saniye saniye takip eden dünya basınında korsanın İbrahim Samaha isimli Mısırlı bir profesör olduğu ve yakıt ikmalinden sonra uçağı İstanbul'a götürmek istediği bilgisi yer aldı. Ancak öğle saatlerinde, hava korsanının Seyfeddin Mustafa isimli bir Mısır vatandaşı olduğu, 1994'ten beri Kıbrıs'ta yaşadığı ortaya ç??ktı. 4 yıldır eski karısını görmeyen korsan, karısına iletilmek üzere yetkililere 4 sayfalık bir mektup verdi. Yetkililer, akademisyenden özür diledi.

Çok geçmeden Mısırlı yetkililer "Bu adam terörist değil, deli" dedi. Kameralar karşısına geçen Güney Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis de gülerek "Olay terör eylemi değil. Her zamanki gibi, bir kadın meselesi" açıklamasında bulundu.

Yerel saat ile 14.30'da korsan Mustafa'nın rehin tuttuğu 7 kişinin de uçaktan iniş anları kameralara yansıdı. Bu esnada rehinelerden biri olan pilot, kokpit penceresinden aşağı sarkarak kaçtı. 14.40 sularında uçağı kaçıran Seyfeddin Mustafa'nın teslim olduğu görüldü. Gözaltına alınan Mustafa'nın bomba dediği düzeneğin de sahte olduğu anlaşıldı.

UÇAKTA SELFIE

Korsan Seyfeddin Mustafa (solda), yolcularla selfie çektirdi. Niye böyle bir eylem yaptığı konusunda ise farklı açıklamalar yapıldı. Mısırlı yetkililer, "Tutuklu kadınların serbest bırakılmasını ve AB yetkilileriyle görüşmek istedi", Güney Kıbrıslı yetkililer ise "Eşini özlediği için yaptı" dedi. Korsanın 'intihar yeleği' dediği düzeneği cep telefonu kutularından yaptığı belirtildi.

31 YIL ÖNCE 58 YOLCU ÖLDÜ

Mısır'da 23 Kasım 1985'te de bir uçak kaçırma vakası yaşandı. Atina-Kahire seferini yapan EgyptAir uçağı, 3 Filistinli hava korsanı tarafından Malta'ya indirildi. Mısırlı komandoların operasyonunda, 58 yolcu ve 2 korsan öldü.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)

"Esad, Rusya sayesinde istikrar kazandı"

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Rusya'nın, DAEŞ terör örgütüne karşı savaşmak için girdiği Suriye'de, Beşşar Esad rejimini destekleyerek tekrar istikrar kazanmasını sağladığını belirtti.
ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph Dunford, Rusya'nın, DAEŞ terör örgütüne karşı savaşmak için girdiği Suriye'de, Beşşar Esad rejimini destekleyerek güçlenmesini sağladığını söyledi.

Dunford, Washington merkezli düşünce kuruluşu Strateji ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde (CSIS) katıldığı konferansta, Rusya'nın Suriye'deki rolüne ilişkin konuştu.

"Dürüst olmak gerekirse Esed rejimi geçen sene temmuz ya da ağustos ayında kötü durumdaydı ve şu anda ise tekrar istikrar sağlamış durumda" diyen Dunford, Rusya'nın Suriye'ye girmesiyle birlikte Esed rejiminin tekrar güç kazandığını belirtti.
"Esed'i güçlendirmek konusunda etkili oldular"

Dunford, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karşımıza ise söyle bir soru çıkıyor; Rusya neden ilk başta oraya girmişti? Belirttikleri sebebe göre DAEŞ'e karşı mücadele edeceklerdi. Şimdi ise Suriye'den çekildiklerini söylediler. Bana göre, DAEŞ'e karşı hala yapılması gereken iş var. Suriye'ye giriş sebepleri hakkında niyetlerinden emin değilim. Fakat kesinlikle Esed'i güçlendirmek konusunda etkili oldular."

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)

ABD askerlerinin yakınlarına Türkiye'den ayrılmaları emri verildi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İzmir, Muğla, Adana'da görevli askeri personelin yakınlarından bölgeden ayrılmalarını istedi.
ABD Avrupa Komutanlığından yapılan açıklamada, İncirlik Üssü dahil Adana, İzmir ve Muğla'daki personelin yakınlarının "devam eden güvenlik endişeleri nedeniyle" bölgeden ayrılmasına yönelik emrin Savunma Bakanlığınca onaylandığı belirtildi.

Söz konusu kararın kalıcı bir düzenleme olmadığına işaret edilen açıklamada ABD ve Türkiye'nin DAEŞ ile ortak mücadelede birlikte olduğu ve İncirlik üssünün DAEŞ'e yönelik operasyonlarda kilit rol oynadığı kaydedildi.

ABD ordusunun Avrupa'daki komutanı General Philip Breedlove, bu kararı Türk hükümetiyle ve ABD dışişleri ve savunma bakanlıklarıyla istişare içinde aldıklarını bildirdi.

Breedlove, yaptığı açıklamada, "Asker aileleri açısından bunun rahatsız edici olduğunun farkındayız fakat onları güvende tutmalı ve terörle mücadelede güçlü müttefikimiz Türkiye'yi desteklemek için güçlerimizin muharip etkinliğini güvence altına almalıyız." ifadesini kullandı.

 • 7
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(30.03.2016)

Palmira'nın yüzde 80'i ayakta

Suriye'de DAEŞ'ten geri alınan antik Palmira kentinin son fotoğraflarını değerlendiren uzmanlar, "Tahribat tahmin edilenden daha az" dedi
Suriye'de ordu güçlerinin DAEŞ'ten iki gün önce tamamen geri aldığı 2 bin yıllık antik kent Palmira'nın çekilen son fotoğraflarını değerlendiren uzmanlar, kentteki tahribatın tahmin ettiklerinden az olduğunu söyledi. Suriye Tarihi Eserler Kurumu Başkanı Maamun Abdülkerim, Unesco Dünya Mirasları listesindeki Yunan-Roman etkisinin izlerini taşıyan en önemli antik kentlerden biri olan Palmira'nın yüzde 80'inin hâlâ ayakta olduğu müjdesini verdi. Suriye rejiminin kenti Mayıs 2015'ten bu yana kontrol altında tutan DAEŞ'ten geri almasından sonra değerlendirmelerde bulunan uzmanlar, binden fazla sütun ve 500'den fazla mezarı barındıran ve bir kalesi bulunan kentin son durumunun korktukları kadar olmadığını bildirdi. Abdülkerim, kentte bazı restorasyon ve yeniden yapılanma işlemlerinin gerektiğini belirterek "Ancak yine de bir felaketle karşılaşmadığımız için mutluyum" dedi. Fransız tarihçi Prof. Dr. Maurice Sartre ise Esad rejiminin de tarihi kentte tahribata neden olduğunu belirterek, yıkımda mevcut rejimin de payının olduğunu söyledi.

BİZE ULAŞIN