Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emine Erdoğan’a ’da insanlığa hizmet ödülü verildi

TÜLAY CANBOLAT / ALPASLAN DÜVEN

'nin milli gelire oranla dünyada en çok insani yardım yapan ülke olduğunu hatırlatan : Bu anlamlı ödülün gerçek sahibi, din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın, nerede bir çığlık varsa yüzünü oraya çeviren ülkemdir, devletimdir, milletimdir.

Emine Erdoğan’a Londra’da insanlığa hizmet ödülü verildi
Emine Erdoğan'a İnsani Hizmet Takdir Ödülü

Sivil toplum alanında aktif çalışmalar yürüten, Türkiye ve birçok ülkede hayatlara dokunup, yaralar saran ve himayesine aldığı çok sayıdaki proje ile uluslararası platformda kangren olmuş insani dramlara önemli çözümler geliştiren Başkan 'ın eşi Emine Erdoğan, insanlığa yaptığı bu hizmetlerden dolayı dünyanın en prestijli ödülüne layık görüldü.

Emine Erdoğan'a İnsani Hizmet Takdir Ödülü

Dünya Müslüman Hayırseverler Kongresi'nin bu yıl 'de gerçekleştirdiği Küresel Donörler Forumu kapsamında verilen "Hayırseverlik Mirası Ödülleri"nden "", Emine Erdoğan'a tevdi edildi. Belediyesi'nin ev sahipliğinde Mansion House'ta dün düzenlenen törene hükümetlerin, yardım kuruluşlarının, vakıf temsilcilerinin yanı sıra araştırmacılar ve Müslüman yardımseverler katıldı.

Emine Erdoğan'a İnsani Hizmet Takdir Ödülü

Forumun 10'cu yılında ilk kez düzenlenen ödüller kapsamında ödüle layık görülen ilk First Lady olan Emine Erdoğan, konuşmasında Türkiye'nin milli gelire oranla dünyada en çok insani yardım yapan ülke olduğunu vurguladı. Hayırseverliğin tanklardan daha etkili olduğuna dikkat çeken Emine Erdoğan, salondakilere "Sizler, kapitalizmin insan ruhunu duygusuzlaştırdığı bir dünyada, merhametin, vicdanın sesi olmaya çalışıyorsunuz" diye seslendi. Erdoğan, şunları kaydetti:

Emine Erdoğan'a İnsani Hizmet Takdir Ödülü

MAZLUMLAR GÖNÜL SOFRAMIZIN PAYDAŞI
Türkiye 3.5 milyon mülteciyi topraklarında misafir ediyor. Ülkeleri mamur hale gelinceye kadar mazlumlar gönül soframızın paydaşları. Türk milleti, güçlü vakıf geleneği olan, hayırsever bir toplum.

Ödülü, insanlığın vicdanı olan işte bu aziz millet adına alıyorum. Bu anlamlı ödülün gerçek sahibi, din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın, nerede bir çığlık varsa yüzünü oraya çeviren ülkemdir, devletimdir, milletimdir.

Emine Erdoğan'a İnsani Hizmet Takdir Ödülü

Farklı olanı, ötekileştiren değil, zenginlik kabul eden büyük bir medeniyetin mensuplarıyız. Birimizin canı yandığında, diğerimiz de bunu hissediyor. Dünyanın bir köşesinde acı varsa, bu yüreğimize dokunuyor. Dünyanın bu çabaya gerçekten çok ihtiyacı var.
Erdoğan, törende "yaratıcı işbirliği" alanında ödül alan THY ile "insani yardım" alanında ödül alan Kızılay'ı da tebrik etti.

Emine Erdoğan'a İnsani Hizmet Takdir Ödülü

'MODERN DÜNYA FERYATLARI DUYMUYOR'

2001'den bu yana, özellikle Ortadoğu, acının, gözyaşının vatanı haline geldi. Medeniyet merkezi olmaktan çıkıp, masum çocukların, silahların gölgesinde yaşam mücadelesi verdiği bir coğrafya oldu. 'da yaşanan insanlık trajedisi, 21. yüzyılın en büyük ayıplarındandır. Orada şahit olduklarımı hayatım boyunca unutamayacağım. Keza, Filistinli, Yemenli kadınların feryatları, modern dünya tarafından ne yazık ki duyulmamaktadır. Benzer şekilde, Afrika'da sömürgeciliğin izleri, hala taze. Sekizinci yılına giren Suriye iç savaşında binlerce insan hayatını kaybetti. Milyonlarcası yerinden yurdundan edildi. Maalesef savaşı sona erdirecek bir ortak irade çıkmıyor.

BİZE ULAŞIN