Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte 'nın en güzel 20 kenti!

'in gezi ve seyahat sitesi CNN , yaptığı derlemede 'nın en güzel kentlerine yer verdi. Kıtanın en batısından en doğusuna kadar her ülkeyi inceleyen sitenin oluşturduğu 20 kentlik listede da yer alıyor. İşte CNN Travel'a göre Avrupa'nın en güzel 20 kenti.

İşte Avrupa'nın en güzel 20 kenti!

Avignon, Fransa
Ortaçağ'da bir süre Papa'nın yaşadığı yer olarak kullanılan Avignon, sahip olduğu bu tarihi birikimi mimarisiyle günümüze taşımakta. Milattan sonra birinci yüzyıldan beri kalıcı yerleşimin bulunduğu Avignon en çok anıtsal yapılarıyla dikkat çekiyor.

İşte Avrupa'nın en güzel 20 kenti!

Norwich, İngiltere
Norwich için söylenen ünlü bir söz vardır: Her gün için pubları her Pazar için de kiliseleri vardır. Bu espriyle karışık sözün nedeni, Norwich'in göz alıcı mimarisiyle dikkat çeken çok sayıda kiliseye ve her köşe başında publara sahip olmasından kaynaklanıyor. 11. yüzyıldan kalma Norwich Katedrali ile 12. yüzyıldan bugüne kadar varlığını sürdüren Adem ve Havva pubı kentin en önemli simgelerinden.

İşte Avrupa'nın en güzel 20 kenti!

Aarhus, Danimarka
Aarhus, Danimarka'ın başkent Kopenhag'dan sonraki en büyük ikinci şehri. Ülke tarihinde önemli bir yere sahip olan Aarhus, uçsuz bucaksız düzlükler halindeki kumsalları, su kenarlarına inşa edilen tarihi yapıları ve gastronomi duraklarıyla dikkat çekiyor.

İşte Avrupa'nın en güzel 20 kenti!

Antwerp, Belçika
Antwerp sadece Belçika'nın değil dünyanın de en önemli şehirlerinden biri. Bu önemin nedeni Antwerp'in dünyanın elmas borsası olması. Öte yandan Antwerp, büyük bölümü Ortaçağ'dan günümüze uzanan mimarisiyle de UNESCO'nun dünya mirası listesinde yer almakta.

İşte Avrupa'nın en güzel 20 kenti!

Lahey, Hollanda
Hollanda denince akla gelen ilk kent Amsterdam olsa da ülkenin yönetim merkezi olan ve aynı zamanda uluslararası mahkemelere de ev sahipliği yapan Lahey, ülkenin en özgün mimari yapılarına sahip kentlerden biri.

İşte Avrupa'nın en güzel 20 kenti!

Saraybosna, Bosna-Hersek
1992-1995 yılları arasında süren ve yüz binlerce insanın hayatına mâl olan Yugoslavya'daki iç savaşın ardından bağımsızlığını kazanan ve bu yıldan sonra yaralarını sarmaya başlayan ülkenin başkenti Saraybosna, Osmanlılar döneminde kurulmuş bir kent. Farklı inançların bir arada yaşadığı kent, bu özelliğini mimari yapılarıyla gözler önüne sermekte. Kentin mutfağına diyecek yok. Hepsi fazlasıyla aşinası olduğumuz lezzetler.

İşte Avrupa'nın en güzel 20 kenti!

Priştine, Kosova
'nın en genç ülkelerinden biri olan Kosova, tıpkı Bosna-Hersek gibi Yugoslavya'nın dağılma sürecinde büyük acılar yaşamış bir ülke. 2008'de bağımsızlığını ilan eden ülkenin başkenti Priştine'de, Osmanlı döneminden kalma çok sayıda cami, hamam ve sivil mimari örnekleri mevcut. Priştine'yi özel kılan şeylerden biri de dünyada iki caminin mesafesinin en yakın olduğu kent olma özelliği taşıması.

BİZE ULAŞIN