Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var

 • 1
 • 20
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var

1. Bill Gates 81 MİLYAR $ ^ SERVETİNİ KENDİ YAPMA NOTU: 8 KAYNAK: MICROSOFT YAŞ: 60 İKAMET: WASHINGTON

Dünyanın en büyük özel hayır vakfının tepesindeki Gates, gelişmekte olan dünyada çocuk felcini ortadan kaldırma, sıtmayla mücadele ve çocukluk çağı aşılarını yaygınlaştırma çabalarıyla uğraşıyor. Bill & Melinda Gates Vakfı aynı zamanda ABD'de 12'nci sınıfa kadar eğitime odaklanıyor ancak vakıf, bu yıl içinde yaptığı açıklamayla sistemde değişiklikler yapabilmenin "gerçek bir mücadele" olduğunu kabul etti. Haziran ayında Gates'in ekibi, Manhattan'da bir gökdelende bir tavuk kümesi kurdu, birkaç tavuğun dünyanın en yoksul insanları için ne kadar önemli olabileceğini göstermek amacıyla. Gates de konuyla ilgili olarak "Tavuk yetiştirebilmek kadar yüksek getiri yüzdesine sahip başka bir yatırım yok" açıklamasını yaptı.

Son 23 yıldır aralıksız ABD'nin en zengin insanı olan Gates, 2014'te Microsoft'un başkanlığından ayrıldı ama 1975'te kurucuları arasında yer aldığı şirketin hala teknoloji danışmanı ve yönetim kurulu üyesi.

Gates elindeki Microsoft hisselerini düzenli olarak satıyor ve şu anda şirketin yüzde 2,5'inin sahibi; bu da servetinin yüzde 13'ünü oluşturuyor. Ayrıca Kanada Ulusal Demiryolu'nda, traktör üreticisi Deere & Co.'da ve otomobil satıcısı Autonation'da yatırımları bulunuyor.

Ocak ayında Gates, Washington'da kurulu yeni bir şirket olan Kymeta'daki yatırımını artırdı. Kymeta, hareket eden bütün nesneler arasında uydu iletişimine imkan tanımayı amaçlayan minik antenler üretiyor.

 • 2
 • 20
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var

2. Jeff Bezos 67 MİLYAR $ ^ SERVETİNİ KENDİ YAPMA NOTU: 8 KAYNAK: AMAZON.COM YAŞ: 52 İKAMET: SEATTLE

Amazon'un patronu son bir yılda servetini FORBES 400'deki herkesten daha fazla -tam 20 milyar dolar artırdı. Online perakende şirketinin hisseleri, büyüyen bulut bilgisayar birimi Amazon Web Services sayesinde yüzde 56 değerlendi. Bezos, 2016 yılı hissedarlar toplantısında, Amazon'un 100 milyar dolar yıllık satış rakamına en hızlı ulaşan şirket olduğunu söyleyerek böbürleniyordu.

Şirket bu çıtayı 2015'te aştı. Büyük kazançlar genelde büyük risklerden geliyor. Bezos yıllık raporunda "Biz, başarısız olmak (ki bu alanda epey pratiğimiz var!) için dünyanın en iyi yeriyiz; başarısızlık ve icat birbirinden ayrılmaz ikizlerdir" diye yazdı. Annesi ve kendisini evlat edinen Kübalı bir göçmen olan üvey babası tarafından büyütülen Bezos, 1994'te online kitap satmak gibi basit bir fikrin peşinden koşmak için New York'taki yüksek kazançlı koruma fonu işinden ayrıldı. Şu anda Amazon neredeyse bir tüketicinin isteyebileceği her şeyi satıyor. Bezos'un diğer bir tutkusu uzay seyahati: Kurduğu havacılık şirketi Blue Origin, yolcu taşıyacağını söylediği yeniden kullanılabilen bir roket geliştiriyor. Star Trek hayranı olan Bezos, temmuz ayında vizyona giren Star Trek filminde küçük bir rol üstlendi ve uzaylı suratına sahip bir Yıldız Filosu subayını canlandırdı.

 • 3
 • 20
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var

3. Warren Buffett 65,5 MİLYAR $ ^ SERVETİNİ KENDİ YAPMA NOTU: 8 KAYNAK: BERKSHIRE HATHAWAY YAŞ: 86 İKAMET: OMAHA

Omaha'nın Kahini, servetine 3,5 milyar dolar eklemesine rağmen son 15 yıldır oturduğu ikincilik koltuğunu kaybetti. Sıralamada en son bu kadar aşağıya düştüğünde Bill Clinton Beyaz Saray'daydı. Ayrıca Buffett, Donald Trump da aynısını yaptığı takdirde vergi beyannamesini açıklamayı vaat etti. Trump'ın aksine Buffett, ABD'nin "tekrar muhteşem kılınması gerektiğini" düşünmüyor. Berkshire Hathaway hissedarlarına yazdığı son yıllık mektupta "Bugün ABD'de doğan bebekler, tarihin en şanslı mahsulleri" diyen milyarder sözlerini şöyle sürdürdü:

"240 yıldır ABD'ye karşı bahse girmek feci bir hata oldu ve şu an buna başlamak için hiç uygun bir zaman değil." Böylesi bir iyimserlik, tarihin en başarılı yatırımcıları arasında yer alan birinden gelmesi itibarıyla anlamlı. Berkshire Hathaway hisseleri geçen yıl yüzde 10 değer kazandı ve tarihi zirvesine yaklaştı. İyi gitmeyen bir yatırım ise Berkshire'ın yüzde 10 hissesine sahip olduğu Wells Fargo'ydu. Banka, müşterilerine izinsiz 2 milyon hesap açtığı için büyük bir skandalla karşı karşıya. Berkshire'ın American Express ve Coca-Cola'da da hissesi bulunuyor; ayrıca Geico, Dairy Queen ve Fruit of the Loom'un sahibi. Buffett, temmuz ayında yaklaşık 2,9 milyar dolar değerindeki Berkshire hissesini yıllık yaz hediyesi olarak hayır işlerine bağışladı.

 • 4
 • 20
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var
Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, eylül sonunda cesur bir hamle yaptı ve çift önümüzdeki 10 senede servetlerinin 3 milyar dolarlık kısmını yüzyıl sonuna dek her türlü hastalığın yönetilmesi, tedavisi ya da engellenmesi için harcayacağını açıkladı. Bu adım, çiftin geçen aralık ayında "insan potansiyelinin ilerletilmesi" için Zuckerberg'ün Facebook hisselerinin yüzde 99'unu, Zuckerberg hayattayken bağışlama kararı almasından sonra geldi. Zuckerberg'ün dünyaya yapacağı ödeme, Facebook hisselerinin geçen yıl yüzde 40 değerlenmesiyle daha da büyüdü. Bu artış Zuckerberg'ün servetine 15,2 milyar dolar ekleyerek ilk kez FORBES 400'te ilk beşe girmesini sağladı. Facebook, Zuckerberg'ün liderliğinde, mobil reklam satışlarından milyarlar kazanıyor. Şirket, nisan ayında Facebook Live ile kullanıcılarının canlı video yayını yapmasına imkanı tanıdı. Mart ayında da Facebook, Oculus Rift'i 2 milyar dolara satın almasından iki yıl sonra geliştirdiği ilk sanal gerçeklik başlığını piyasaya sürdü. Harvard'dan terk Zuckerberg, sosyal ağı 2004'te, 19 yaşındayken kurmuştu.
 • 5
 • 20
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var

5. Larry Ellison 49,3 MİLYAR $ ^ SERVETİNİ KENDİ YAPMA NOTU: 9 KAYNAK: ORACLE YAŞ: 72 İKAMET: WOODSIDE, KALİFORNİYA

Ellison, 2007'den bu yana ilk kez FORBES 400'te ilk üçün dışında kaldı. Serveti son 12 ayda 1,8 milyar dolar arttı ama daha hızlı büyüyen teknoloji şirketlerine sahip gençler tarafından geçildi. Yine de onları yakalamaya çalışıyor: Ellison kurduğu yazılım devi Oracle'ın, küçük ama hızlı büyüyen bulut birimini yaygınlaştırarak Amazon'un başarılı Web Services biriminin doğrudan rakibi haline getirmek için çabalıyor. Oracle, temmuz ayında, bu birimi geliştirmek amacıyla bulut yazılım şirketi NetSuite'i 9,3 milyar dolara satın alacağını açıkladı. Ellison 2014'te genel müdürlük görevini bıraktı ama hala Oracle'ın başkanı ve baş teknoloji yöneticisi. İşe CIA için veritabanları inşa ederek başlayan Ellison, 1997'de Oracle'ı kurdu ve şirket 1986'da, Microsoft'tan bir gün önce halka açıldı. Ellison mayıs ayında bir kanser araştırmaları ve tedavi merkezi için Güney Kaliforniya Üniversitesi'ne 200 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı.

 • 6
 • 20
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var

6. Michael Bloomberg 45 MİLYAR $ ^ SERVETİNİ KENDİ YAPMA NOTU: 8 KAYNAK: BLOOMBERG LP YAŞ: 74 İKAMET: NEW YORK

New York şehrinin eski belediye başkanı, temmuz ayında Demokratik Parti Kongresi'nde Clinton'ı desteklemek için yaptığı konuşmada "Aklı başında, yetkin bir insan seçelim" dedi. Cumhuriyetçi Parti'ye geçen daha sonra bağımsız kalan bir Demokrat olan Bloomberg, Clinton ilk başlarda rakibi Bernie Sanders karşısında zorlanınca başkanlığa aday olmayı düşündü ama sonunda vazgeçti.

2015 başında belediye sarayından Bloomberg LP'ye geri dönen işadamı, o tarihten bu yana şirkette büyük çaplı bir yeniden yapılanmaya gitti ve medya biriminin temel yayın alanı olan iş ve finans haberlerine yeniden odaklanmasını sağladı. Satışlar tahminen yüzde 3 arttı; bu da Bloomberg'ün servetine 6,4 milyar dolar eklemesini sağladı. Silah denetimi, iklim değişikliği gibi sorunlarla uğraşan kuruluşlara 4 milyar doların üzerinde bağışta bulunan Bloomberg, kısa süre önce Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel elçisi oldu.

 • 7
 • 20
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var
Zenginler listesi açıklandı! Listede sürpriz isimler var

7. Charles Koch 42 MİLYAR $ ^ SERVETİNİ KENDİ YAPMA NOTU: 5 KAYNAK: ÇEŞİTLİ YAŞ: 80 İKAMET: WICHITA, KANSAS

Uzun yıllardır Cumhuriyetçi Parti'nin mega bağışçıları arasında yer alan Koch'lar bu başkanlık seçimine cüzdanlarını kapadı hatta Charles seçimleri açıkça "kanser ile kalp krizi arasında yapılacak bir tercihe" benzetti. Bunun yerine kardeşlerin geçmiş seçimlerde yüz milyonlarca dolar harcayan güçlü siyasi bağış ağı, Senato ve Temsilciler Meclisi yarışına odaklanıyor. Ağır petrolü benzine dönüştürme yöntemini iyileştiren Baba Fred Koch aile şirketini 1940'da kurdu. Babasının 1967'deki ölümünden sonra başkan ve genel müdürlük görevini üstlenen Charles, şirketi kimyasal madde üretimi, boru hatları ve ticari mal ticaretini de içeren 100 milyar dolarlık (satış) bir holdinge dönüştürdü. Grubun iştiraklerinden Georgia Pacific (Brawny kağıt havlularının ve Dixie bardaklarının üreticisi) ilk halı temizleyicisini ağustos ayında Stainmaster markasıyla piyasaya sürdü; rafineri ve kimyasal madde şirketi Flint Hills Resources da bir ay sonra yeni biyodizel fabrikasının yapımına başladı. Koch Industries aynı zamanda "Kutuyu Yasakla" politikasını uygulamaya koydu. Bu, iş adayına ilk başvuruda sorulan sabıka geçmişiyle ilgili sorunun kaldırılmasını öngörüyor. Kardeşi David, Koch'un başkan yardımcılığını yürütüyor ve aynı zamanda 2015 sonu itibarıyla neredeyse 1 milyar dolar bağışta bulunmuş yüksek profilli bir hayırsever. Ayrıca MIT'nin bir basketbol maçında en fazla sayı atan oyuncusu olma sıfatını 46 yıl boyunca korudu.

BİZE ULAŞIN