Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okullar ne zaman açılacak? 2020 yaz tatili olacak mı? Okulların ve üniversitelerin açılacağı tarih ve detaylar burada!

Corona virüsü nedeniyle okullar ara tatile erken girmiş ve sonrasında sistemine geçilmişti üniversiteler için de 3 haftalık tatil YÖK tarafından açıklanmıştı. 'nca alınan karar okullarda uzaktan eğitim bir müddet daha uzatılmıştı. Bununla birlikte, kabul edilen kanunla birlikte yaz tatili konusunda öğretmenler için de düzenleme yapılmıştı Bu kararın ardından öğretmenler, veliler ve öğrenciler okullar ne zaman açılacak ve yaz tatili var mı sorularının yanıtını araştırmaya başladı. Aynı şekilde, eğitime uzaktan devam eden üniversite öğrencileri de üniversiteler ne zaman açılacak sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Haberimizde, 2020 yaz tatili ve okulların ne zaman açılacağı ile ilgili detaylar yer almaktadır.

Okullar ne zaman açılacak? 2020 yaz tatili olacak mı? İşte okulların açılacağı tarih ve detaylar

Corona virüsü önlemek için eğitim alanında da çeşitli tedbirler alındı. İlk olarak ara tatil öne alınmış ve sonrasında süreci başlamıştı. Corona virüsü önlemlerinin genişletilmesini tavsiye eden Bilim Kurulu'nun toplantısı sonrası, okullarda uzaktan eğitim bir süre daha uzatılmıştı. Bu gelişmeler sonrasında tüm öğrenciler okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Peki, MEB kararına göre 2020 yaz tatili iptal mi ve okullar ne zaman açılacak? Haberimizde, konu ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır. İşte, okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtı ve 2020 yaz tatili hakkında bilgiler..

ÜNİVERSİTELER VE OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, geçtiğimiz günlerde üniversitelerin açılıp açılmama durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da dün önemli açıklamar yaptı. Selçuk, Instagram üzerinden canlı yayınla 8'inci sınıf öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Kendisine gelen, 'Okullar ne zaman açılacak ve LGS ertelenecek mi?' sorularına cevap veren Bakan Selçuk, öğrencilerin merak ettiği konulara açık bir dille yanıt verdi.

OKULLAR YAZIN AÇILACAK MI?

Peki, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitelerde yazın eğitim olacak mı, ders var mı? LGS ertelenecek mi?

İşte, bu soruların cevabı ve son dakika gelişmeleri...

Okullar ne zaman açılacak? 2020 yaz tatili olacak mı? İşte okulların açılacağı tarih ve detaylar

'SINAV ONLINE DEĞİL, YÜZ YÜZE OLACAK'

Bakan Selçuk, "LGS'de konular azaldı' diye soruların zor olma ihtimali var mı?" sorusu üzerine, böyle bir şeyin kesinlikle söz konusu olmayacağını vurguladı. Bakan Selçuk, şunları kaydetti:

"Sorular çok zorlaşacak ya da sorular çok kolaylaşacak gibi bir durumdan söz etmek mümkün değil. Bir sorunun zorluğunu, güçlüğünü, güçlük derecesini istatistiksel hesaplarla hayata geçiriyoruz. Birinci dönemin konularından olacak, konular belli, kazanımlar, ders kitapları belli. Bu kazanımların, konuların dışında soru sorulabilir mi? Kesinlikle sorulamaz. Dolayısıyla nereden soru geleceği de belli, hangi konulardan, kazanımlardan olacağı da belli. 'Bu sene sorular daha zor olacak.' Böyle bir şey kesinlikle yok. Herhangi bir zorlaştırma veya basitleştirme kesinlikle söz konusu olmayacak. Lütfen içiniz rahat olsun." Bakan Selçuk, LGS için örnek çalışma soruları yayınlamaya devam edeceklerini kaydederken, sınavın online değil yüz yüze gerçekleştirileceğini açıkladı.

Okullar ne zaman açılacak? 2020 yaz tatili olacak mı? İşte okulların açılacağı tarih ve detaylar

LGS ERTELENİR Mİ?

"LGS'ye girerken sağlık tedbirleri nasıl alınacak?" sorusu üzerine Bakan Selçuk, okulların temizliği konusunda büyük bir hassasiyet gösterdiklerini, okullar açılmadan ve sınav yapılmadan önce kapsamlı çalışma gerçekleştirileceğini kaydetti. Bakan Selçuk, "LGS ertelenir mi?" sorusuna da, "Bu tümüyle sağlık durumunuzun gidişatına bağlı" yanıtını verdi.

Okullar ne zaman açılacak? 2020 yaz tatili olacak mı? İşte okulların açılacağı tarih ve detaylar

'YAZ TATİLİNDE OKUL OLACAK MI?'

"Yaz tatilinde okul olacak mı?" sorusu üzerine de, telafi veya hızlandırılmış eğitimlerle öğrencilere kazanımların yeterli şekilde verilemeyeceğine işaret eden Bakan Selçuk, bu nedenle yaparak öğrencilere destek verdiklerini söyledi.

Bakan Selçuk, "Yaz tatilinde eğitim öğretim yapılmasını biz en son ihtimal olarak görüyoruz. Sadece tedbir amaçlı planlamalarımızı yapıyoruz. Yoksa bizim yaz aylarında ders yapmak ya da okulları tümüyle açmak gibi bir derdimiz yok. Biz çocuklarımızın yazın dinlenmesini de önemsiyoruz. O yüzden de bu tatil konusundaki endişelere hiç gerek yok diye düşünüyorum" diye konuştu.

Okullar ne zaman açılacak? 2020 yaz tatili olacak mı? İşte okulların açılacağı tarih ve detaylar

'VİRÜS SEYRİNE BAĞLI OLARAK DEĞİŞECEK'

Bakan Selçuk, "Telafi eğitimler ne zaman başlayacak, neyi kapsayacak?" sorusuna ise, "Okullarda görmediğimiz müfredatı kapsayacak. Yoksa özel bir müfredat hazırlamak ya da müfredatı değiştirmek gibi bir derdimiz yok. Bu tamamen, önümüzdeki günlerde virüs seyrine bağlı olarak değişecek. Telafi eğitimi şu andaki durumun devam etmesi ya da etmemesine bağlı olarak değişir. Diyelim ki 30 Nisan'dan sonra okullar açıldı, o zaman telafi eğitimin süresi ve içeriği değişir. Mesela, diyelim ki açılmadı, ona göre değişir" diye cevap verdi.

Bakan Selçuk, "Yazılılar ne olacak?" sorusu üzerine de, "Mevcut durum devam ettiğinde, ilk dönemde yapılan yazılı sınavları baz olarak alacağız ve bu şekilde değerlendirmiş olacağız" bilgisini paylaştı.

Okullar ne zaman açılacak? 2020 yaz tatili olacak mı? İşte okulların açılacağı tarih ve detaylar

ÜNİVERSİTE NE ZAMAN AÇILACAK?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK'te düzenlediği basın toplantısında, 12 Mart'ta devletin kararıyla üniversitelerin de diğer okullar gibi eğitim öğretime ara verdiğini anımsattı.

Okullar ne zaman açılacak? 2020 yaz tatili olacak mı? İşte okulların açılacağı tarih ve detaylar

Eğitim öğretimin kesintiye uğramaması ve uygulamada birlik düşüncesiyle 23 Mart itibarıyla verilen aranın sonlandırıldığını ve bir hafta sonra dijital ortamda, uzaktan ve açıktan öğretimle başlatıldığını hatırlatan Saraç, koronavirüs salgınının Çin'de ciddi boyutlara ulaşmasından itibaren dünyada yükseköğretim alanında iyi olan ülkelerin açıklamalarını ve uygulamaya sokmaya çalıştıkları önerileri mercek altına aldıklarını, iyi örnekleri aradıklarını söyledi.

SINAVLAR ONLİNE MI OLACAK?

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) alınan yeni kararla, Kovid-19 nedeniyle önlisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilerin talep etmeleri halinde 2019-2020 akademik yılı bahar döneminde kayıtlarını dondurabilmesine; tez savunma ve yeterlik sınavlarının ise denetlenebilir olma ve kayıt altına alınmak şartıyla video konferans gibi dijital imkanlar ile yapılabilmesine imkan sağlandı.

YAZIN EĞİTİM OLACAK MI?

"Yaz okulu da bunlardan birisi. Yaz okulları öğrencilerimizin mağduriyet yaşamaması, başarısızlıklarını bir şekilde telafi etmeleri veya birtakım kendi ellerinde olmadan devamsızlıklarını telafi etmeleri için öngörülmüş, sisteme kazandırılmış bir husus. Yaz okulu tecrübesi bu zorlu günlerde yaz öğretimi sürecine evrilerek, üniversitelerimizin bu sıkıntılı günleri aşmasına da yardımcı olacaktır."

SON DAKİKA