Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)

Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı

Türkiye'nin Mart ayı enflasyonu ile ilk çeyrek verileri açıklandı.

Buna göre, Mart ayında TÜFE yüzde 0,04 düştü, ÜFE yüzde 0,40 arttı.

Yıllık enflasyon ise TÜFE yüzde 7.46'ya inerken, ÜFE'de 3.80 olarak belirlendi.

Yapılan ankete göre TÜFE'de Mart ayında medyan bazında yüzde 0.5 artış bekleniyordu.

EKONOMİK VERİLER BEKLENTİLERDEN DAHA OLUMLU SONUÇLANDI

Son günlerde açıklanan ekonomik veriler sevindirmeye devam ediyor.

Büyüme, kur ve sermaye akımları beklenti üzeri, enflasyon ve cari açık beklenti altında seyretti.

Aylık en yüksek artış %1,21 ile sağlık grubunda gerçekleşti

Ana harcama grupları itibariyle 2016 yılı Mart ayında endekste yer alan gruplardan çeşitli mal ve hizmetlerde %0,87, ulaştırmada %0,79, lokanta ve otellerde %0,65 ve ev eşyasında %0,62 artış gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup %1,53 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu

Ana harcama grupları itibariyle 2016 yılı Mart ayında endekste yer alan gruplardan eğlence ve kültürde %0,28 ve haberleşmede %0,10 düşüş gerçekleşti.

Yıllık en fazla artış %12,79 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti

TÜFE'de, bir önceki yılın aynı ayına göre çeşitli mal ve hizmetler (%12,39), lokanta ve oteller (%12,26), ev eşyası (%11,09), eğlence ve kültür (%9,60) artışın yüksek olduğu diğer ana harcama gruplarıdır.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Mart 2016

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,40 arttı

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %0,40 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre %0,75 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,80 artış ve on iki aylık ortalamalara göre %5,64 artış gösterdi.

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)

"Erdoğan güveniyle Türkiye'ye geliyoruz"

21 dünya devi şirketin Başkan ve CEO'su Washington'da en çok Türkiye'ye ilgi gösterdi. Ortak kanaatleri şuydu: "Sadece Türkiye'nin gücü değil, Erdoğan'ın verdiği güven duygusu bizi ülkenize yönlendiriyor."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretinde, dünyanın en büyük 21 şirketinin CEO'suyla buluştuğu yuvarlak masa toplantısı konusunda katılımcılar Sabah'a yaptıkları değerlendirmede ilginç tespitte bulundular: "Sadece Türkiye'nin gücü değil, aynı zamanda Erdoğan'ın verdiği güven duygusu bizi ülkenize yönlendiriyor." Bu sözleri, İstanbul'a vardığımızda havaalanında veda sırasında bana "Ekonomi nasıl gidiyor?" diye soran Cumhurbaşkanı'na aktardım. Erdoğan; "1 trilyonu geçen bir yatırım masasıydı" dedi ve ekledi; "Yabancı yatırımlar daha da artacak." Erdoğan, Washington'da kendisine eşlik eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la birlikte tarihi Andrew Mellon Auditorium'da görüşmüştü. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), onun çatısı altındaki Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ile Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı'nın birlikte oluşturduğu "Yuvarlak Masa"nın çevresinde dünyanın önde gelen 21 şirketinin Başkan- CEO'ları yer aldı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, Özelleştirme İdaresi Başkanı Mehmet Bostan, TAİK Başkanı Ekim Alptekin, ekonomi Başdanışmanları Cemil Ertem ile Yiğit Bulut da masada hazır bulundu.

STRATEJİKTEN MODEL ORTAKLIĞA
56 ülke arasında en yoğun ilgiyi Türkiye'ye gösteren 21 dünya devi grubun Başkan-CEO'ları ile görüşmede Erdoğan öncelikle şu mesajları verdi: "ABD ile aramızda stratejik ortaklık vardı. Sayın Obama ile birlikte bu model ortaklığa dönüştü. Sizlerden stratejik ve model ortaklığa uygun yatırımlar bekliyoruz. Çoğunuzun ülkemizde yatırımları var. Ancak, onları yeterli görmüyoruz. Daha fazlasını istiyoruz." Lockheed Martin Başkan ve CEO'su Marillyn A. Hewson söz aldı: "60 yıldır Türkiye'de savunma alanında işbirliklerimiz söz konusu. Nükleer Zirve nedeniyle dünyanın 56 ülkesinden devlet başkanı Washington'da. Hepsinden de bizimle görüşme talepleri oldu. Ancak, en güçlü katılımlı buluşma Türkiye için gerçekleşti."

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)

Kredi kartı sahiplerine kötü haber

Bankalar, kredi kartlarından kazanılan mil ve bonus programlarının avantajlarını birer birer kaldırdı.

Bankaların özkaynak kârlarının yüzde 10'lara kadar gerilemesi, müşterilerine sağladıkları avantajları ortadan kaldırıyor. Kredi kartlarında bonusları artık kazanamayacak düzeye indiren bankalar, bedava uçuş sağlayan mil programlarını da kullanılamaz hale getirdi. Bankalar, kredi kartlarından aldıkları faiz ve ücretler konusunda sorun yaşamadıkları dönemde önem verdikleri mil programlarının avantajlarını birer birer kaldırdı. Önce bilet satın almak için kullanılan mil miktarını 2-3 kat artıran bankalar son olarak artık yurtdışı seyahatlerde alan vergilerini de müşterilere ödetmeye başladı. Böylece mil puanların hemen hemen bir avantajı da kalmamış oldu.

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre; mil kullanmadan ekonomik bir uçuş, mil kullanarak yapılan uçuşla aynı ücrete kadar çıkabiliyor.

YÜZDE 1'DEN BİNDE 5'E

Bu alanda birçok banka kredi kartı özelliği taşıyan kartlar ile yapılan alışverişte yüzde 1'ler düzeyinde mil puan kazandırırken, bu mil hesapları da artık binde 1'lere, binde 5'lere çekilmiş durumda.

Diğer yandan mil kartlarının yıllık aidatı da 135 lira ile 150 lira arasında bulunduğu için bu kart sahipleri diğer kredi kartlarının ikimisli kart ücreti ödüyor.

 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)

Elvan'dan 3.3 milyon gence sigorta müjdesi

Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, 25 yaşına kadar olan gençlerin genel sağlık sigortası kapsamındaki sigorta prim borçlarını sileceklerini belirterek, "Bununla ilgili yasa teklifimizi TBMM'ye sunmuştuk. 2 gün önce Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. İnşallah Meclis Genel Kurulu'ndan da geçecek ve gençlerimizin genel sağlık sigortası primi borçlarını sileceğiz ki 3 milyon 300 bin gencimiz bundan yararlanacak ve toplam 3.6 milyar liralık devletin alacağından, tahsilatından vazgeçmiş oluyoruz" dedi. Asgari ücreti bin 300 lira yapacaklarını söylediklerini ve bunu da yaptıklarını vurgulayan Elvan, şöyle konuştu: "İşçi ve Bağkur emeklilerine ilave bin 200 lira destek sağlayacağız dedik ve sağladık. Muhtarlarımızın maşını bin 300 liraya çıkaracağız dedik, çıkardık. Kadınlarımıza yönelik sözlerimiz oldu onları da yerine getirdik. Yine 65 yaş aylığında sıkıntılar yaşanıyordu. Bazı vatandaşlarımız 65 yaş aylığı kesilmişti. Hane halkı geliri dikkate alınıyordu. Şimdi meclise sevk ettiğimiz bir yasa tasarısıyla burada hane halkını dikkate almayacağız.

ESNAFA FAİZSİZ KREDİ
Elvan , yakın zaman içinde hayata geçirilen diğer uygulamaları ise şu sözlerle anlattı: "Emekli olan astsubaylarımızın intibakla ilgili bir sıkıntısı vardı. Birinci dereceye çıkamıyorlardı. Bu sorunları çözdük. Esnafımıza taahhütlerimiz vardı. Dedik ki 30 bin lira biz faizsiz kredi desteği vereceğiz. Şu anda esnafımıza 30 bin lira tutarında faizsiz kredi desteği veriyoruz. Emekli olduktan sonra çalışanların yüzde 15 olan sigorta pirimi kesintisini yüzde 10'a düşürdük."

 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)

Özelleştirmede 160 milyarlık rekor
Hükümet, özelleştirme çalışmalarında bir rekora imza attı. 2002-2016 döneminde 14 yılda yaklaşık 160 milyar liralık (57 milyardolar) özelleştirme gerçekleştirdi, Hazine'ye aktarılan tutar 112 milyar (40 milyar dolar) liraya ulaştı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bu yıl için 10.8 milyar liralık özelleştirme geliri öngörüldüğünü anımsatarak, bir bölümü vadeli satış olarak gerçekleştirilen özelleştirmelerden 149 milyar lira (53 milyar dolar) dolarında tahsilat yapıldığını belirtti. Mega projelerin ve yapısal reformların hız kazandığı 2016'da özelleştirmeler de devam edecek. Bu yıl Milli Piyango, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş (TP), Elektromekanik Sanayi A.Ş gibi önemli özelleştirmelerin de tamamlanması hedefleniyor.

MİLLİ PİYANGO'DA YENİ SÜREÇ
Öncelikle küresel gelişmeler de dikkate alınarak Milli Piyango ihalesinin tamamlanması öngörülüyor. İhale için yatırımcılarla görüşmeler sürerken, mevcut şartname gözden geçirilerek üçüncü kez ihaleye çıkılacak. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan TP'nin satışı da vizyon özelleştirmelerden biri olması bekleniyor. Maliye Bakanı Ağbal da, Milli Piyango'nun bu yıl özelleştirilmesi konusunda kararlı olduklarını sıkça dile getirirken, Özelleştirme İdaresi mevcut şartnameyi gözden geçiriyor.

RAKAMLAR HAZİNE 'NİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Maliye Bakanı Ağbal, özelleştirme çalışmalarına yönelik soru önergesine verdiği yanıtta, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi ilgili kurumlara da 3 milyar 644 milyon dolar yatırıldığını kaydetti. Ağbal'ın verdiği bilgiye göre son 14 yılda özelleştirme uygulamalarının toplam tutarı 57 milyar 910 milyon dolara ulaştı. Bu sürede özelleştirme kapsamında istihdam edilen geçici personel sayısı da 37 bin 797 kişi oldu. Bakan Ağbal, özelleştirmedeki birinci amacın devletin küçültülerek, piyasa faaliyetleri kapsamında devlet tarafından yürütülen işlerin özel sektöre devredilmesi olduğunu belirtti. Ağbal, "Bu şekilde ekonominin çok daha sağlam temele oturtulması hedefleniyor" dedi.

SATIŞLARDA SEKTÖREL ÖNCELİK
Hükümet programında da özelleştirmelere yönelik kararlılıkvurgulanıyor. Özelleştirme uygulamalarının uzun vadeli sektörelöncelikler çerçevesinde belirlenmiş bir program dâhilinde sürdürülmesi öngörülüyor. Özelleştirme uygulamalarına devamederken, diğer taraftan kamunun işletmeci olduğu alanlardaetkinliği artırılacak. KİT faaliyetlerini, piyasa mekanizmasını bozucu etkiye neden olmayacak şekilde sürdürecek.

 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)

'HİSAR projesi için çalışmalar sürüyor'


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin Çin ile uzun menzilli hava savunma sistemi ihalesini iptal etmesinin ardından başlatılan milli hava savunma sistemi HİSAR'la ilgili çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydetti. Çin'le sözleşmenin savunma sisteminin milli imkânlarla geliştirilmesi amacıyla iptal edildiğini hatırlatan Bakan Yılmaz, Hisar Hava Savunma Sistemleri projesinde ASELSAN'ın ana yüklenici, ROKETSAN'ın da ana alt yüklenici olarak görev yaptığını söyledi. Bakan Yılmaz, bu iki firmanın yanı sıra savunma sanayinde faaliyet gösteren birçok firmanın da hava savunma sistemlerinin alt bileşenlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi süreçlerinde rol aldığını kaydetti.
Menzile göre farklılık Halihazırda HİSAR Hava Savunma Sistemleri'nin milli olarak geliştirildiğini ve çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Yılmaz, "HİSAR projelerinde ASELSAN ana yüklenici, ROKETSAN ana alt yüklenici olarak görev yapmaktadır" dedi. Yılmaz, hava savunma sistemlerinin sahip oldukları menzile göre farklılık arz ettiğini kaydetti.

FÜZE SİSTEMLERİ ROKETSAN'DAN
2020 yılına kadar tamamlanması öngörülen milli hava savunma sistemi HİSAR projeleri kapsamında radar, komuta kontrol ve atış kontrol sistemleri ASELSAN, füze sistemleri de ROKETSAN tarafından geliştiriliyor.

 • 7
 • 22
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(04.04.2016)

Elvan'dan 3.3 milyon gence sigorta müjdesi
Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan, 25 yaşına kadar olan gençlerin genel sağlık sigortası kapsamındaki sigorta prim borçlarını sileceklerini belirterek, "Bununla ilgili yasa teklifimizi TBMM'ye sunmuştuk. 2 gün önce Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. İnşallah Meclis Genel Kurulu'ndan da geçecek ve gençlerimizin genel sağlık sigortası primi borçlarını sileceğiz ki 3 milyon 300 bin gencimiz bundan yararlanacak ve toplam 3.6 milyar liralık devletin alacağından, tahsilatından vazgeçmiş oluyoruz" dedi. Asgari ücreti bin 300 lira yapacaklarını söylediklerini ve bunu da yaptıklarını vurgulayan Elvan, şöyle konuştu: "İşçi ve Bağkur emeklilerine ilave bin 200 lira destek sağlayacağız dedik ve sağladık. Muhtarlarımızın maşını bin 300 liraya çıkaracağız dedik, çıkardık. Kadınlarımıza yönelik sözlerimiz oldu onları da yerine getirdik. Yine 65 yaş aylığında sıkıntılar yaşanıyordu. Bazı vatandaşlarımız 65 yaş aylığı kesilmişti. Hane halkı geliri dikkate alınıyordu. Şimdi meclise sevk ettiğimiz bir yasa tasarısıyla burada hane halkını dikkate almayacağız.

ESNAFA FAİZSİZ KREDİ
Elvan , yakın zaman içinde hayata geçirilen diğer uygulamaları ise şu sözlerle anlattı: "Emekli olan astsubaylarımızın intibakla ilgili bir sıkıntısı vardı. Birinci dereceye çıkamıyorlardı. Bu sorunları çözdük. Esnafımıza taahhütlerimiz vardı. Dedik ki 30 bin lira biz faizsiz kredi desteği vereceğiz. Şu anda esnafımıza 30 bin lira tutarında faizsiz kredi desteği veriyoruz. Emekli olduktan sonra çalışanların yüzde 15 olan sigorta pirimi kesintisini yüzde 10'a düşürdük."

BİZE ULAŞIN