Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sayısı uçtu! Sadece Nisan ayında...

Turizmde bu yıl tüm zamanların rekorunu kırılmasının beklendiği 'ya nisan ayında gelen sayısı 1 milyon oldu. 2019 yılı dört ayındaki toplam rakam ise 1,5 milyonu aştı.

Giriş Tarihi: 01.05.2019 13:38 Güncelleme Tarihi: 01.05.2019 13:41
Turist sayısı uçtu! Sadece Nisan ayında...

Paris ve Londra'dan sonra dünyanın en çok ağırlayan üçüncü kenti konumundaki , 2019 yılında tarihinin en çok turist sayısını hedefliyor. Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve sektörü temsilcilerinin, bu yıl hedefi 16 milyon olarak açıkladığı turist sayısında ilk dört aylık dönemde 1.5 milyon barajı aşıldı.

Turist sayısı uçtu! Sadece Nisan ayında...

NİSANDA 1 MİLYON TURİST

Sektörün 'ölü dönem' olarak adlandırdığı ocak, şubat ve mart aylarında geçen yıllara göre toplamda yüzde 25'lik artış sağlayan , sezonun başlangıcı olarak sayılan nisan ayında 1 milyon sayısına yaklaştı. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre, nisan ayında sadece Antalya Havalimanı'na gelen turist sayısı 950 bine ulaştı.

Turist sayısı uçtu! Sadece Nisan ayında...

GAZİPAŞA'DA CHARTER UÇUŞ ARTTI

Gazipaşa-Alanya Havalimanı, 5 ilçedeki kruvaziyer limanları ve başta İstanbul olmak üzere diğer illerdeki havalimanlarından aktarmalı olarak 'ya gelen transit sayıları da eklendiğinde 1 milyon rakamı aşıldı. Geçen yıllara göre birçok tur operatörünün Gazipaşa-Alanya Havalimanı charter uçak sayılarında da önemli artış gerçekleşti.

Turist sayısı uçtu! Sadece Nisan ayında...

DÖRT AYDA 1,5 MİLYONU AŞTI

'nın 1 Ocak- 30 Nisan arasındaki Antalya Havalimanı toplam sayısı ise 1,5 milyonu aştı. Nisan ayında geçen yıla göre yüzde 40, dört aylık dönemde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34'lük artış gerçekleşti. Nisan ayında Antalya Havalimanı'na iniş yapan turist ortalaması ise günlük 30 binin üzerine çıktı.

Turist sayısı uçtu! Sadece Nisan ayında...

UÇAK TRAFİĞİ ARTTI

sayısı artışı, Havalimanı'nda uçak trafiğini de artırdı. Geçen yıl dış hatlarda ocak ayında 823 olan uçak sayısı 1418'e, şubatta 784'ten 1134'e, martta 1511'den 1818'e, nisanda ise 3 bin 895'den 5 bin 186'ya yükseldi. İç hatlarda ise nisan ayı gelen uçak sayısı 2 bini aştı. Antalya Havalimanı'nın nisan ayı gelen-giden uçak trafiği 14 bini aşarken, günde 466 uçak ortalaması oluştu.

Turist sayısı uçtu! Sadece Nisan ayında...

RAKAMLAR SEVİNDİRİCİ

Hem hem Türkiye'nin sezonuna girdiğine dikkati çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, ocak, şubat ve mart ayları sonrasında nisan ayı rakamlarının da sevindirici, arzu edilen düzeyde olduğunu söyledi. Sektör olarak mevsimselliği kırmak ve mayıs-ekim ayları arasındaki sezonu diğer aylara da yayma ve sezonu uzatma gayreti içinde olduklarını anlatan Ayık, "Bu anlamda ocak-şubat-mart ve nisan aylarındaki veriler bizi umutlandırıyor" dedi.

Turist sayısı uçtu! Sadece Nisan ayında...

2019 TÜRKİYE'DE REKOR YILI OLACAK

'nın uzun vadedeki 20 milyon hedefine, şu anki verilere göre emin adımlarla yüründüğünü dile getiren Ayık, ekim-kasım ve aralık aylarında da ilk dört aydaki rakamlar ve artış oranlarının görülmesi gerektiğine işaret etti. Ayık, "İlk dört aydaki verilere yılın son aylarında da ulaşmamız halinde 20 milyonluk hedefe ulaşmamız çok daha kolay olacaktır. 2019 iyi gidiyor ve geçen seneye kıyasladığımızda hem Antalya hem birçok destinasyonda toplamda Türkiye genelinde bir rekor yılı olacak ve 50 milyonun üzerine çıkacak. Antalya'nın 16 milyon hedefi ise çok iddialı bir rakam. Mayıs, ekim, kasım gibi yan aylardaki artışlar bu yılki hedefe ulaşma açısından belirleyici olacak" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN