Türkiye'nin en iyi haber sitesi

insanlık tarihini Anadolu’dan öğreniyor

Kaman'daki Kalehöyük'te farklı uygarlıkların kurduğu 50 şehir üst üste duruyor ve burada Anadolu'nun kronolojik tarihi yatıyor. Kazı başkanı Dr. Sachihiro Omura "Neden buradayız? Çünkü Anadolu dünyanın tam ortası"

Japonlar insanlık tarihini Anadolu’dan öğreniyor

Japonya Prensi Takahito Mikasa, 31 Mayıs 1986'da Kırşehir'deki Kaman Kalehöyük kazılarını başlatırken muhtemel büyük bir hayalini gerçekleştiği için kıvanç duyuyordu. Çünkü o an, 2. Dünya Savaşı sonrasında kişisel çabalarıyla başlattığı, Japonların insanlık tarihini öğrenme açılımının en önemli ayağını hayata geçirmek için kazmayı vuruyordu toprağa... 2. Dünya Savaşı'nda Japon İmparatorluk ordusunda genç bir subay olarak görev yapan Prens Mikasa, Japonların neden savaşı kaybettiği üzerine çok düşünmüştü. Ve kendi tarihleri dışında hiçbir medeniyetin tarihini bilmediklerini fark etti.

Japonlar insanlık tarihini Anadolu’dan öğreniyor

Arkeolojiye ve tarihe de merakı böyle başladı. Savaş sonrası belki de ömrünü, birikimini milletinin insanlık ve medeniyet tarihini öğrenmeleri için harcadı. Japon Ortadoğu Kültür Merkezi'ni kurdu. Anadolu da ilgisini çekiyordu. Çünkü Tokyo Üniversitesi'nde aldığı tarih eğitimi sonucunda Anadolu'nun bir medeniyetler yuvası olduğunu öğrenmişti. Buradaki arkeolojik çalışmaları yakından takip ediyor, arkeologlarla dostluklar kuruyordu. Mesela arkeolog Prof. Dr. Tahsin Özgüç, yakın arkadaşıydı.

Japonlar insanlık tarihini Anadolu’dan öğreniyor

HER ŞEY BİR MEKTUPLA BAŞLADI

Özgüç'ün öğrencilerinden Sachihiro Omura o zamanlar genç bir Japon arkeolog olarak Anadolu'da çeşitli kazılara katılıyordu. Ama buradaki eğitimi bitmek üzereydi. Ya ülkesine dönecek ya da Anadolu'da çalışmaya devam edecekti. Özgüç ona, durumunu Prens Mikasa'ya bildirmesini söyledi. Omura da öyle yaptı, prense bir mektup yazdı. Prens Mikasa, bir Japon arkeologun Anadolu'da çalışma yapmak için göreve hazır olduğunu öğrenince ona burada kalıp araştırma yapmasını salık verdi. İşte Kaman Kalehöyük'teki kazıların perde arkasında böylesi bir tarihsel süreç ve dostluk ilişkileri var. Genç arkeolog Sachihiro Omura Türkiye'de kaldı.

Japonlar insanlık tarihini Anadolu’dan öğreniyor

Anadolu'nun çeşitli yerlerinde yüzey araştırmaları yaptı, Kaman Kalehöyük'ü kazmaya karar verdi. Prens Mikasa'nın kurduğu Japon Ortadoğu Kültür Merkezi ona destek oldu. 1986'da başlayan macera hâlâ devam ediyor. Omura yıllardır Türkiye'de yaşayarak bizden biri oldu.

Japonlar insanlık tarihini Anadolu’dan öğreniyor

Kalehöyük'ü kazmanın ötesinde burada bir mucize yarattı. Türk-Japon ilişkilerinin odağında bulunan Kaman-Kalehöyük, Anadolu'nun kronolojik tarihine ilişkin çok önemli bulgular içeriyor. Anadolu tarihinin günümüzden başlayarak, M.Ö. 6-7 binlere kadar giden dönemi, tek bir höyükte yer alıyor. Çünkü höyükte farklı medeniyetlerin kurduğu yaklaşık 50 şehir, üst üste bulunuyor. 32 yılda bu şehirlerin bir kısmı gün yüzüne çıktı. Omura "Kalehöyük'ü daha 60-70 yıl daha kazmak gerekiyor" diyor.

Japonlar insanlık tarihini Anadolu’dan öğreniyor

ANADOLU MEDENİYETLER YUVASI

Japonların Anadolu'ya ilgisi Kalehöyük ile sınırlı değil. Japon Ortadoğu Kültür Merkezi'ne bağlı Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü, Kırşehir'de Yassıhöyük, Kırıkkale'de Büyükkale'de de kazılar yapıyor ve Anadolu'da yüzey araştırmaları gerçekleştiriyor. Japonların çalışmaları övgüye değer. Ayrıca arkeoloji dünyasındaki anlayışları da farklı. Japon kültüründeki karşındakine gösterdiği saygı bu anlayışın temelini oluşturuyor.

Japonlar insanlık tarihini Anadolu’dan öğreniyor

Bunun için "Eser, çıktığı yerindir" ilkesiyle kazı yapıyorlar. Kaman Kalehöyük'ten bugüne kadar 2 bini müzelik 5 binden fazla eser çıkarılmış. Çıkan eserler Kaman'daki Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü'nde incelenip, tasnif ediliyor, numaralandırıp hemen enstitü kompleksinin içinde bulunan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

SON DAKİKA