Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin kahraman kadınları

Türkiye'nin kahraman kadınları

1-BİNBAŞI AYŞE

Gazi Ayşe Altıntaş, Selanik doğumludur. Eşi Kafkas Cephesi'nde şehit düşmüştür. 5 Mayıs 1919'da İzmir işgal edilince, ilk karşı koyma hareketine o da silahla katılmıştır. İstiklal Mücadelesi'nde başından sonuna kadar görev almıştır.

Türkiye'nin kahraman kadınları

2-FATMA SEHER ERDEN (ERZURUMLU KARA FATMA)

1888'de Erzurum'da doğdu. Kara Fatma Erzurumlu Yusuf Ağa'nın kızıdır. Balkan Harbi'nde kocası Derviş Erden'le Edirne'de Yanık Kışla'da bulunmuştur. 1. Dünya Savaşı'nda 9, 10 kadınla birlikte Kafkas Cephesi'nde savaşmıştır.

On başı olduğu, kadınlardan oluşan birliğiyle Yunan cephesinin arkasından saldırarak, 1 Yunan Subayı dahil 25 esirle birlikte döndü.

Türkiye'nin kahraman kadınları

3-HAFIZ SELMAN İZBELİ

Varlıklı bir aileden geliyordu.Asker kastamonuya geldiğinde hepsini yolda karşılayıp doyurmuştu. Kastamonu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu kurucularından ve Kastamonu'da ilk kadın meclisi üyesi sıkı bir Atatürk hayranı ve kendi deyimiyle bir "Cumhuriyet kadını"ydı. Kurtuluş Savaşı için, Kastomonu'dan birçok kadını toplayıp cepheye çorap kazak fanila ördürüp cepheye göndermişti.

Türkiye'nin kahraman kadınları

4-​ŞERİFE BACI

İnebolu'dan kağnılara yüklenen cephaneler Kastamonu'ya doğru yol aldı. Bu cephane kollarında hep kadınlar vardı. Bunlardan biri de Şerife Bacı'ydı. Bu cephaneleri götürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken, kış şartları nedeniyle Aralık 1921'de donarak öldü.

Türkiye'nin kahraman kadınları

5-HALİME ÇAVUŞ

Halime Çavuş, uzun yıllar Halim Çavuş olarak çağırıldı.Kurtuluş Savaşı'na erkek kılığında girdi, erkek gibi traş oldu, saçını kazıttı ve kimseye kadın olduğunu söylemeden Türk askerinin arasına karıştı. Bir Düşmanın açtığı ateş sonucu bir ayağı sakat kaldı.

Türkiye'nin kahraman kadınları

6-GÖRDESLİ MAKBULE

Makbule Hanım daha bir yıllık evli iken eşinin yanında Milli Mücadele'ye katılmıştır. 15 Mayıs 1919 tarihinde Yunan ordusunun İzmir'i işgaliyle Batı Anadolu'yu işgale başlaması sonucu 7 Kasım 1921'de kocası Halil Efe ile Türk çetelerine katıldı. Yunan kuvvetleriyle çıkan çatışmalarda bulundu. Kocayayla baskınında geri çekilen silah arkadaşlarına cesaret vermek için hızla öne atılınca başından vurularak şehit olmuştu.

Türkiye'nin kahraman kadınları

7-NEZAHAT BAYSEL

Nezahat Onbaşı diye de anılır. Eşini yitiren 70. Alay Komutanı Hâfız Hâlid Bey, 8 yaşındaki kızı Nezahat'ı kimseye emanet edemeyip, yanına almıştı. Küçük Nezahat Çanakkale cephesinde muharebe havasına alışmış, Alay İzmit'e nakledildiğinde talimlere katılarak mükemmel at binmesini, silah kullanmasını öğrenmiş ve 12 yaşında "onbaşı" rütbesini almıştı. Babasının yanında cepheden cepheye koşmuş, çarpışmalara girmiş ve 100′den fazla düşman askeri öldürmüştü. TBMM'nin 30 Ocak 1921 tarihli oturumunda verdiği kararla, kendisine İstiklal Madalyası takdim edilmesine kararlaştırılan ilk kişi oldu. Ancak uygulama gecikmiş ve madalya, 2013'te Baysel'in torununun kızı Gizem Ünaldı'ya takdim edilmiştir.

BİZE ULAŞIN