Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sonbaharda bunları okuyacağız

'un okuma şenliği TÜYAP 'na çeyrek kala, yayınevlerinin sonbahar sezonunda yayımlayacakları kitapları derledik. Bir içe dönüş mevsimi olan sonbaharda yine ilacımız kitaplar olacak...

Sonbaharda bunları okuyacağız

TURKUVAZ KİTAP

Alev Alatlı seriye devam ediyor, Yavuz Donat biyografisi geliyor

 • 1922 yılında Şark gazetesinde tefrika edilen Yıkık Gönüller, "Şişli'nin pek kibar gençleri"nin yaşam tarzlarını, aşk ve kıskançlığın şiddetlendirdiği duygu dünyalarını gözler önüne seriyor. Hadiye Hümeyra'yı günümüz okurlarıyla tanıştıracak kitap, edebiyat tarihinin zenginleşmesine sunduğu katkının yanı sıra kadın yazınını da tartışmaya açacak.
 • Önceleri ismini gizleyerek yazan, Osmanlı kadın yazınının öncü figürlerinden Fatma Aliye'nin edebiyat tarihindeki dönüştürücü etkisini ortaya koyan; Osmanlı-Türk modernleşmesine kadının günlük yaşantısından, karşılaştığı güçlüklerden ve mücadele sahasından bakan Udi yeni sezona damgasını vuracak kitaplardan.
 • Prof. Dr. Feridun Emecen yeni kitabında Doğu Karadeniz kıyılarına derinlemesine bir bakış atıyor. Yerli ve yabancı kaynakların gözünden bu kıyılardaki yerleşim bölgelerinin kökenini, gelişimini ve günümüzdeki durumlarını etraflı bir şekilde anlatıyor. Trabzon'dan Ordu'ya, Samsun'dan Giresun'a birçok ilin tarihini anlatan Karadeniz Kıyı Kentleri Tarihi kitabı da Turkuvaz Kitap'ın yeni sezonunda okurlarla buluşacak
Sonbaharda bunları okuyacağız
 • Alev Alatlı'nın çok ses getiren Nasihatname serisinin devam kitapları da Turkuvaz Kitap yeni sezon programında yer alıyor.
 • Mehmet Barlas'la başlayan biyografi serisiyse duayen gazeteci Yavuz Donat'la devam ediyor. Şebnem Bursalı tarafından gerçekleştirilen nehir söyleşide Yavuz Donat hem daha önce dile getirilmeyen birçok olayı dile getiriyor, hem de 1960'lardan günümüze bir Türkiye panoramasını çıkarıyor.
 • Ayrıca dünya edebiyatından seçkin eserler yine usta çevirilerle Turkuvaz Kitap'ın yeni sezon gündeminde.
Sonbaharda bunları okuyacağız

TİMAŞ YAYINLARI

Psikolojiden tasavvufa

 • Adem Güneş, Bırak ve Rahatla'da bugünün insanının gündelik hayatta sık sık hissettiği daralmalar, bunalmalar, iç sıkıntıları veya öfke patlamaları, değersizlik ve mutsuzluk duygularının köken sebeplerine inen bir bakış açısıyla bizlerin ruhuna iyi gelecek bir içerik sunuyor. Kitap son yılların en revaçta konularına değiniyor.
 • Sıra dışı, absürt ve kendinden emin tavrıyla Devrim, Yeniden; Ekvador'un ekonomik ve siyasal çıkmazlarına çözüm bulmaya çalışan üç çocukluk arkadaşının takıntılı idealizminin hikâyesi. Mauro Javier Cardenas imzalı roman, bir Güney Amerika ülkesinin iç işlerine ve bundan etkilenen insanların hayatlarına odaklansa da aslında Türk okuru için yabancı olmayan hikâyeler bunlar.
Sonbaharda bunları okuyacağız
 • Ödüllü ve çok satan yazar Sharon M. Draper'ın İçimdeki Müzik'ten sonra ülkemizdeki ikinci kitabı Karışık, bir genç kızın boşanma ve kimlik arayışı sorunları içinde geçen hikayesini anlatıyor. Gençlerin kendi yaşantılarından parçalar bulmalarına olanak sağlayacak olan kitap her yaştan okurun ilgisini çekecek.
 • Tasavvuf Öğretileri, tasavvuf araştırmaları alanında en çok itibar edilen profesörlerden Carl W. Ernst'ün en önemli çalışmalarından biri. Eser, titiz bir tercüme süreci ve editöryal süreç sonrasında ilk kez Türk okuruyla buluşuyor. Kitabın en önemli özelliklerinden biri, hacim olarak ince bir kitap olmasına rağmen muhteva olarak oldukça özlü meselelere haiz olması. Zira bu kitap öğrencisinden akademisyenine birçok okura dayanak noktası oluşturacak kaynak bir el kitabı niteliğinde.
Sonbaharda bunları okuyacağız

YAPI KREDİ YAYINLARI

Yemek de var antropoloji de

 • Doğan Yarıcı'dan 'bir zamanlar Türkiye' romanı. Doğup büyüdüğü şiddet dolu topraklardan kopup kente göçen Hodan'ın yoksunluk ve yoksulluk içinde ayakta kalma çabası. Şiirsel bir dille anlatılmış destansı bir hayat Terk Edilmiş Sofralar Üçlemesi'nin ilkinde karşımızda.
 • Marianna Yerasimos Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü çalışmasında Seyahatnâme'yi didik didik ederek 'yılan mâslukası'ndan 'abdüsselâm otu'na, 'zürâfe-pîçe'den 'bühtan kavunu'na varıncaya dek "memduh" yiyecek ve içeceklerin, balıkların, meyvelerin, hamur işlerinin, çorbaların, pilavların, sebzelerin, sofra gereçlerinin, esnafın, taam mekânlarının, kısacası yemeğe ilişkin her şeyin ayrıntılı bir dökümünü yapıyor.
Sonbaharda bunları okuyacağız
 • Lascaux, Chauvet ve Altamira gibi mağaraların duvarlarında bulunan hayvan resimleri ve semboller bize geçmiş dönem insanlarının zihinleri hakkında ne söyler? Antropolog ve kaya sanatı tarihçisi David Lewis-Williams, Mağaradaki Zihin isimli çalışmasında Paleolitik (Yontma Taş) dönem insanının mağara duvarlarına çizdiği imgelerin düşünsel ve itkisel serüvenini anlatıyor.
Sonbaharda bunları okuyacağız

REMZİ KİTABEVİ

Klasiklere çizgi roman yorumu

 • Hem büyükler hem de çocuklar için iki mimarlık kitabı geliyor: Doğan Hasol'un Ansiklopedik Mimarlık Sözlüğü ile resimli olarak yayımlanacak olan Mimariyi Keşfetmek.
 • Dönem kitapları iki klasik çizgi romanla sürecek: Üç Silahşörler ve Robin Hood... Edebiyat dünyasının vazgeçilmez eseri, Montaigne'in kaleminden Denemeler de yeni bir baskıyla okur karşısına çıkacak. Remzi Kitabevi'nin yayın programında öne çıkan iki yeni kitap daha var: Süleyman Hecebil'den Çocuk Psikolojisi ve Üstün Dökmen'in hazırladığı Uzaktaki Köyden Biri, Haşim Gürdamar'ın başarı öyküsü alt başlığıyla..
BİZE ULAŞIN