Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahed : Korku nedir bilmiyorum

işgaline karşı direnişinin sembol isimlerinden 17 yaşındaki Ahed , cezaevinde geçirdiği sekiz aylık süreçte sürekli aşağılandığını ve sorgulandığını söylüyor. Temimi'nin hayali üniversitede hukuk okuyup mezun olduğunda işgale karşı dava açmak

Ahed Temimi: Korku nedir bilmiyorum

MELTEM FIRATLI

Yıl 2012. Cılız bedenine tezat bir kararlılıkla sıktığı yumruğu ile İsrail askerine kafa tuttuğunda sadece 11 yaşındaydı. Annesini gözaltına almak isteyen askerlerin karşısına korkusuzca dikilmişti. Kameralar tarafından yakalanan görüntü dünyanın dikkatini çekti. Üç yıl sonra 14 yaşındayken bu kez abisini bir türlü bırakmayan askerin kolunu tüm gücüyle ısırırken görüntülendi. Batı Şeria'daki Nebi Salih köyünün cesur kızı Ahed , geçen yıl İsrail askerine tokat attığı gerekçesiyle evinden alınarak tutuklandı ve sekiz ay askeri cezaevinde kaldı.

Ahed Temimi: Korku nedir bilmiyorum

Ahed dört yaşından beri işgal altındaki topraklarda, 600 haneden oluşan köyünde ailesiyle birlikte yaşamını sürdürüyor. Her cuma gerçekleşen Ayrım Duvarı ve İsrail yerleşimlerine karşı düzenlenen protestolar hayatının bir parçası. Bu durumu "Çocukluğumu, diğer çocuklar gibi yaşayamadım" diyerek özetliyor.

Ahed Temimi: Korku nedir bilmiyorum

Anne ve babası direnişin önde gelen isimlerinden. Evin tek kızı. İki de abisi var. 14 yaşındayken İsrail askerlerinin elinden kurtarmaya çalıştığı abisi Waed, şimdi 22 yaşında. Askerlere taş attığı için halen cezaevinde tutuluyor.

Ahed Temimi: Korku nedir bilmiyorum

FİLİSTİN'DE KAHRAMAN ÇOK​

'nin hayali doğduğu topraklarda her türlü işgalin sona ermesi ve özgürce yaşayabilmek. Bu hayalinin gerçekleşmesi için İsrail askerine karşı direnmekte kararlı. "Korku nedir bilmiyorum. İsrail askerlerine defalarca karşı koydum. Saldırıya uğradım, plastik mermiyle yaralandım. Ama her defasında dönüp protesto gösterilerine katılmaya devam ettim. Benim de haklarım var. Hayatım boyunca buna inandım."

Ahed Temimi: Korku nedir bilmiyorum

Kıvırcık sarı saçlarıyla ünlü 17 yaşındaki , Filistin direnişinin günümüzdeki sembol isimlerinden. "Bana Filistin'in dişi aslanı diye sesleniyorlar" deyip devam ediyor: "Bu durumdan şikayetim yok, mutluyum. Sembol olmak gibi bir amacım, isteğim olmadı ama bu şekilde Filistin'in yaşadıklarını tekrar gündeme gelmesine yol açtıysam ne mutlu bana. Ben tek değilim. Filistin'de birçok kahraman var. Hepsinin hikayesi farklı. Hepsiyle gurur duyuyorum."

Ahed Temimi: Korku nedir bilmiyorum

, sekiz aydır kendisinden birkaç gün sonra tutuklanan annesiyle birlikte cezaevinde tutuluyordu. Bu süreçte neler yaşadığına ilişkin sorumuza şu yanıtı veriyor:

Ahed Temimi: Korku nedir bilmiyorum

"Sürekli sorgulandım, aşağılandım. Dinlenmeme asla izin vermediler. Her gün 12-14 saatimi soruşturmayı yürütenlerle geçiriyordum. Sürekli koğuşumu değiştirdiler. Bu da beni kötü yönde etkiledi. Annemi, beni ziyarete geldiğinde tutukladılar. Aynı bölümde ama ayrı hücrelerde tuttular. Konuşmamıza bile izin vermediler."

BİZE ULAŞIN