Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'in 'Demir'i: İnsanın en büyük düşmanı...

Kocaman Ailem'in 'Demir'i: İnsanın en büyük düşmanı...

OĞUZHAN TORACI

İzmir'den İstanbul'a uzanan bir başarı öyküsünün başkahramanı olan ; ilk olarak tiyatroyla tanışsa da, Bilgi Üniversitesi'nde sinema- TV okumuş, yazarlık ve yönetmenlik yapmış.

Öğrencilik günlerinden itibaren kısa filmler çekmesinin yanı sıra pek çok sevilen TV dizisinin de senaryosuna imza atmış.

Zaten genç yaşta aldığı Altın Koza Ödülü'yle de bu başarısını taçlandırmış.

Geçtiğimiz perşembe atv'de başlayan '' dizisinde 'Demir'i canlandıran Bonfil ile buluştuk; hem başarı öyküsünü, hem de dizisini konuştuk...

Kocaman Ailem'in 'Demir'i: İnsanın en büyük düşmanı...

- Bugün kariyerinize oyunculukla devam ediyorsunuz ama aslında sektöre yazar olarakgirdiniz, öyle değil mi?

Evet, doğru. Hakan Bonomo adında bir ortağım var. O, şimdilerde 'Söz' dizisini yazıyor.

Kendisiyle beş-altı proje yazdık.

'Güneşi Beklerken' dizisinde asistan yazardım ama sonrasında 'Kiraz Mevsimi', 'Seviyor Sevmiyor', 'Adı Mutluluk' dizilerini yazdık. Aslında yaşım gereği daha çok romantik-komedi ya da gençlik işleri yazmayı seviyorum. Mesela şu an oynadığım '' dizisinin yapımcısı Banu Akdeniz'i yazarlığım döneminden tanıyorum.
Tabii bu dizinin içinde oyuncu olarak bulunmaktan dolayı çok mutluyum.

Kocaman Ailem'in 'Demir'i: İnsanın en büyük düşmanı...

BEKLENTİ İNSANIN DÜŞMANI

- Dizilerin mutfağındayken oyunculuğa başlangıç nasıl oldu?

Lise yıllarından itibaren her şey oyunculukla başladı ama oyunculuk macerasına ara vermiştim.
İzmirli'yim; İstanbul'a geldiğimde BKM ile tanışma şansım oldu. Ve hocam Yılmaz Erdoğan ile 'Çok Güzel Hareketler Bunlar' ve 'Kelebeğin Rüyası' projelerinde beraber çalışma şansını yakaladım. Bilgi Üniversitesi'nde sinema-TV okudum ve çok iyi bir yazarlık hocam vardı, kendisi bana yazarlığı sevdirdi.

'Arada yazarlık ve yönetmenlik de yaparım' dememe rağmen yazarlık daha ağır bastı.
Annem-babam beni sinema ve tiyatroya çok götürüyordu, onlar sayesinde vizyonum erken yaşlarda gelişti. Yazın İzmir Fuarı'na gelen etkinlikler olurdu; onları izlerken büyülendiğimi hatırlıyorum. Beni bu yolculuğa başlatan tiyatrodur.

Kocaman Ailem'in 'Demir'i: İnsanın en büyük düşmanı...

- İzmir'in turistik yaşamından sonra İstanbul'un keşmekeşi korkutmadı mı?

Korkutmadı, keşfetmek güzel bir macera oldu. İçine girdikçe tahminden daha zor olduğunu gördüm. Beklenti ve kıyas insanın en büyük düşmanıdır.

Zorlukların biraz da yaşla ilgili olduğunu fark ettim. Çünkü insanlar küçükken daha pozitif oluyor ama büyüyüp tecrübe kazanınca o optimistlik biraz daha realizme dönüşüyor. Artık insanları ve durumları olduğu gibi kabulleniyorum.

Kocaman Ailem'in 'Demir'i: İnsanın en büyük düşmanı...

ÇOK KARAKTERLİ BİR DİZİ

- Aslında pek çok başarıyı genç yaşta elde etmişsiniz...

14-15 yaşımdayken arkadaşlarım dışarı çıktığı zamanlarda ben evde oturup yazı yazardım.
Bütün o acemice yazıları lise zamanımda yazdığım için üniversiteye gelince kalemim kuvvetlendi ve kendimi yaşıtlarımdan önde gördüm. Kendimi çok geliştirmiştim; hatta derslerde anlatılanların daha da üstüne çıkmak istiyordum.

Kocaman Ailem'in 'Demir'i: İnsanın en büyük düşmanı...

- 'Kocaman Ailem' dizisinde anlatmak istediğiniz nedir?

Çok başrollü, çok karakterli ve herkesin hikayesinin güzel işlendiği bir iş yapıyoruz. En genel çerçevesiyle aile olmayı anlatıyoruz. Aslında kolay bir şey de değil, çünkü ailede herkes aynı karakterde olmuyor veya bir anne-baba kusursuz olmak zorunda değil. Onlar da insan ve onlar da gençliklerinde hata yapmış olabilirler.

Çocukları olduğunda da mutlaka hataları olacaktır. Zaten çocuklar da büyürken ve dünyayı keşfederken hatalar yapıyor. İşte bütün bu yanlışlara, eksiklere rağmen birbirini sevmek ve birbirini böyle kabullenmek üzerine bir mesajımız olacak. Yardımlaşma, dayanışma, aile olma, bir olma teması bizim dizimizde çok sıcak bir şekilde işleniyor ve izleyicilerin dizimizi çok seveceklerini düşünüyorum.

Kocaman Ailem'in 'Demir'i: İnsanın en büyük düşmanı...

- Sanırım 25 yıl sonra gerçekleşen buluşmalar olacakmış...

Evet, 'Hulusi Baba'nın başına talihsiz şeyler geliyor ve beni görevlendiriyor.

"Zamanında ah aldığım üç kadın var, onlardan helallik isteyeyim, yoksa başıma çok kötü şeyler geleceğini hissediyorum.

Annem de rüyasında gördü" diyor. Ben de o üç kadını buluyorum ve bir bakıyoruz, 'Hulusi Baba'nın bu kadınlardan çocukları var. İşin tuhafı 'Hulusi Baba' kocaman bir çiftlikte yaşayan ve yalnızlığa alışmış bir adam. Kadınlar ve çocuklarla başına neler geleceğini izleyeceğiz.

BİZE ULAŞIN