Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ne ne Mekanın sahibi tek !

Hokus pokus, abra kadabra şapkadan ne çıka? Bu hafta şapkadan bir döneme damgasını vurmuş ünlü çıktı. Tek kanallı yıllarda hepimizi sihirli bir dünyanın kapısından geçiren Erkin'in izini sürdük ve onu tozlu anıların içinden çıkararak 'gösteri yeniden başlasın' dedik. Erkin: " sadece bir artist, ise fasa fiso" diyor

Ne David Copperfield ne Aref Mekanın sahibi tek illüzyonist Sermet Erkin!

Yaşı 30'un üzerinde olanlar onu hemen hatırlayacaktır. Çocukluğumuzun tek kanallı dönemlerinde TRT'de Cumartesiden cumartesi'ye adlı bir program vardı. Hepimizi sabahın ilk saatlerinde ekran başına çeker, art arda çıkan çizgi filmlerden sonra gösterisi başlardı. İşte o gösterilerini yapan 'di. Siyah ceketi, uzun şapkası, sopası, tavşanları ve bin bir çeşit malzemesiyle sanki yıldızlardan aramıza düşmüş gibiydi. Sahi, nasıl çıkıyordu şapkadan tavşan? O ipler birdenbire aynı boya nasıl geliyordu? Oysa kâğıtları yırtmıştı, nasıl oldu da büsbütün çıktı torbadan? Nasıl nasıl nasıl... Hepimizin peşine düştüğü soru buydu? Tek kanallı yıllarımıza heyecan, merak ve esrarengiz bir dünya katıyordu Erkin. Sonra birden sanki bir değnek değdi ve puf olup gitti hayatımızdan...

Ne David Copperfield ne Aref Mekanın sahibi tek illüzyonist Sermet Erkin!

Bana tüm bunları düşündüren posta kutuma düşen bir mail oldu. O mailin en altında tanıdık bir yüz çekti dikkatimi. O an şapkadan çıktı çocukluğum ve ülkece yaşadığımız o sihirli anlar... "Şimdi ne yapıyor acaba?" diye geçirdim aklımdan ve hemen izini sürmeye başladım. Onu bulup sihirli geçmişi, tozlu bir hafızayı gizlendiği yerden çıkarmaktı niyetim. Fotoğrafçı arkadaşım Saffet ile attık kendimizi yollara. İstikametimiz Kocaeli, Karamürsel...

Ne David Copperfield ne Aref Mekanın sahibi tek illüzyonist Sermet Erkin!

Bir saat sonra elinde köpeği Sosa ile kapıda karşıladı bizi . Telefonda bizi uyarmıştı, "Sakın ha normal bir ev beklemeyin" diye. Sahiden de evin her yeri kitaplar, plaklar, gösteri malzemeleri ve fotoğraflarla doluydu. Bir evden çok arşiv gibiydi. Attığımız her adım bir anıya değiyordu. Üç saat kesintisiz sohbet ettik. Birazdan okuyacağınız, bu sohbetten sadece bu sayfaya sığanlar... İşte hazırsanız, hokus pokus, abra kadabra şapkadan ne çıka.... Sermet Erkin, Karamürselli. "Babam burada kabzımandı" diye başlıyor anlatmaya: "İlkokul çağımda okumak için İstanbul'a halamın yanına geldim. Halam dünyaca ünlü 'un komşusuydu, yanında yetiştim.

Ne David Copperfield ne Aref Mekanın sahibi tek illüzyonist Sermet Erkin!

İlk kez Beşiktaş Bahçesi'nde, Nuri Sesigüzel ile Erol Büyükburç'un arasındaki zamanda çıktım sahneye. 15 yaşımdaydım. Bu oyunun ardından Şehir Tiyatroları'nın başında olan Muhsin Ertuğrul beni çağırdı. 'Sen Zati'nin öğrencisiymişsin. Sahneye çıksan ne kadar program yapabilirsin?' diye sordu. 'Yarım saat yaparım' dedim. O da 'Önümüzdeki hafta Çarşamba başla' dedi. Fatih Şehir Tiyatrosu'nda Karagöz, Meddah, Hokkabaz diye bir çocuk oyununda başladım. Oyun çok beğenildi." Çoğumuzun hayatının bir kırılma noktası vardır. O nokta tüm hayatımızın gidişatını da belirler. İşte Erkin'in dönüm noktası da ve Muhsin Ertuğrul ile karşılaşması oluyor. Aklımızda sadece bir sihirbazmış gibi kalsa da aslında Erkin aynı zamanda bir tiyatro oyuncusu.

Ne David Copperfield ne Aref Mekanın sahibi tek illüzyonist Sermet Erkin!

Üstelik yazdığı oyunlar da var. Ancak Şehir Tiyatrolarında kendine bir gelecek çizmemesinin nedenini burada dolaşan dedikodu ve entrika mekanizmanın olduğunu söylüyor. "Hayatım boyunca tek rolüm olsun o da illüzyonistlik olsun" diye düşünüyor. malzemeleri Türkiye'de bulunmadığı için yurt dışına çıkıyor. Bir yakınının evinde kalırken bahçede çocuklara yaptığı gösteriler ile ilgiyi üzerine çekiyor. Sonrası bir çorap söküğü gibi geliyor. Yabancı menajerler onu keşfediyor ve artık yabancılara da gösteri yapan bir haline geliyor. İsviçre'de gecede 120 frank kazanmaya başlıyor ve hiç işsiz kalmıyor. Ardından İstanbul'a dönüyor ve gazinolarda gösterilerini yapıyor. Dönemin ünlü gazinosu Kervansaray'da 18.5 yıl çalışıyor. Şimdilerde yine organizasyonlarda illüzyon gösterileri yapıyor Erkin. Çocuklar ona hâlâ bayılıyor. Yıllarca yurt dışında sirklerde çalıştığı için Türkiye'de de bu işi yapmayı çok istiyor. Hatta bir sirk kurup Anadolu turnesine çıkmak gibi askıda bekleyen bir projesi var.

Ne David Copperfield ne Aref Mekanın sahibi tek illüzyonist Sermet Erkin!

PRENS SELMAN'A ÖZEL GÖSTERİ
Erkin 50 yıla yakın sanat hayatında sayısız anı yaşamış. Onlardan birini tebessüm ederek anlatıyor: "Doksanlı yıllarda bir akşam ev telefonu çaldı. Sizi Çırağan Palace Kempinski Otel'den arıyorum. Bizim özel bir misafirimiz var. Sizin kendisine gösteri yapmanızı istiyor dedi. 'Olur' dedim. 'Kaç paraya geliyorsunuz?' diye sordu. O zaman bin dolarsa üç bin dolar dedim. 'Ben sizi arayacağım' dedi. On dakika sonra aradı ve 'Tamam, kabul ettiler' dedi. 'Ne zaman istiyorsunuz gösteriyi?' diye sordum. 'Hemen' diye karşılık verdi. Çünkü şaşırdım saat 23.30'du... Hemen gittim. Beni çok büyük bir odaya aldılar. Gösterimi yaptım. Çok beğendi. Beni 0900'lü numaralarda geçen reklamımda görmüş ve izlemek istemiş. Kimdi o kişi biliyor musunuz? Şu anki, Suudi Arabistan veliaht prensi Selman. O zaman 17-18 yaşındaydı. Eğlenmeye gelmiş İstanbul'a. Bize hurma şerbeti ikram etti kraliyet kadehleriyle. Hatta o kadeh hâlâ bendedir."

Ne David Copperfield ne Aref Mekanın sahibi tek illüzyonist Sermet Erkin!

MANDRAKE BENİ TAKLİT ETTİ
Aklımda kalan illüzyonistlerden biri de Mandrake. Oysa daha pek çok ismin çıktığını anlatıyor Erkin: "Ben dönemimdeki illüzyonistlerden çok farklıydım. Onların hepsi top sakallılardı. Mandrake, Simbad, Şahbad pek çok adam vardı. olmak isterseniz ben size yedi oyun göstersem onunla olursunuz. Gençken gazinolarda, biraz yaşlanınca pavyonlarda daha da yaşlanınca çadırlarda oynarsınız ama ekmek paranızı kazanırsınız. Mandrake ve diğerleri olaya böyle bakarlardı. Elimizdekilerle geçinelim yeter, diye. Ben hayatım boyunca düğün salonlarında çalışmadım. Küçümsediğim için değil. Sadece onlara rakip olmamak için. Ama onlar böyle düşünmedi. Lotonun defalarca devrettiği bir zaman televizyonda loto sonuçlarını bilmek gibi bir oyun yaptım.

SON DAKİKA