Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanatçılardan 'ye destek

Hayrünnisa Gül önderliğindeki 'Eğitim Her Engeli Aşar' projesinin ikinci yıldönümünde; Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde özel bir sinevizyon gösterisi yapıldı. İki yılda 316 bin engelli çocuğa eğitim imkanı sunan projenin özel davetinde; Pınar Altuğ, Metin Şentürk ve Deniz Seki gibi ünlü isimler de vardı

Sanatçılardan First Lady'ye destek

Hayrünnisa Gül önderliğindeki ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ projesinin ikinci yıldönümünde; Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde özel bir sinevizyon gösterisi yapıldı. İki yılda 316 bin engelli çocuğa eğitim imkanı sunan projenin özel davetinde; Pınar Altuğ, Metin Şentürk ve Deniz Seki gibi ünlü isimler de vardı

Sanatçılardan First Lady'ye destek

Geçtiğimiz perşembe sabahı Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün kabul salonundan içeri adım attığımda; birçok heyecanlı engelli çocukla karşılaştım. Aynı zamanda; Arnavutluk, Gürcistan, Karadağ ve Kuzey Kıbrıs’ın ’leri de, Hayrünnisa Gül’ün ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyasına destek vermek için Köşk’teydi. Ünlü sanatçılarımız da davetliler arasındaki yerini almıştı. İlk bakışta gözüme çarpanlar arasında; Murat Yıldırım ve eşi Burçin Terzioğlu, Pınar Altuğ, Cenk Eren, Metin Şentürk, Deniz Seki, Seren Serengil, Sibel Turnagöl, Meyra ve Özlem Tekin de vardı.

Sanatçılardan First Lady'ye destek

KAYNAŞMALI EĞİTİM
Davette; Gül’ün iki yıl önce başlattığı ‘Eğitim Her Engeli Aşar’ kampanyasının sonuçları rakamsal olarak göz önüne serildi. Projede büyük bir ilerleme kaydedilmiş. Türkiye’de 2009 yılında, 150 bin engelli çocuk eğitim görürken şimdi bu sayı tam 316 bine yükselmiş. Gül, rakamlardan söz ederken, “Her rakamın arkasında mutlu, onurlu bir hayat yakalamış bir engelli var” dedi.

Sanatçılardan First Lady'ye destek

Bunun dışında ayrıca hayırsever vatandaşların bağışlarıyla 44 okul ve bin 316 özel eğitim sınıfı da yapılmış. Projenin bundan sonraki amacı ise; ‘kaynaşmalı eğitimin’ yaygınlaştırılması. Gül, böylece çocukların küçük yaşlardan itibaren hoşgörüyü öğreneceğine inanıyor. Davete katılan sanatçılarla konuştuğumda hepsinin sesi titriyordu; şahit oldukları onları çok etkilemişti. İki yıldır bu projeye en büyük desteği veren görme engelli şarkıcı Metin Şentürk, “Bu kampanyanın devletin en üst mercii tarafından yapılmış olması çok önemli. İki yılda çok yol kat edildi. Ucu bırakılmasın” dedi.

Sanatçılardan First Lady'ye destek

“BEN ÇOK ŞANSIZDIM”
Kendi çocukluğunda çok şanssız olduğunu belirten Şentürk, sözlerine şöyle devam etti: “Ben kabartma yazı yazabileceğim kartonu bile karneyle alıyordum. Hatta bazen yazı yazacak karton bulamıyorduk. Şimdikiler çok şanslı. Ülkede vicdanlarıyla uyuyanların, cüzdanlarını uyandırmak lazım...”

Sanatçılardan First Lady'ye destek

SEREN SERENGİL

İÇ HUZURU BULDUM!
Engelli çocukların, iyi bir eğitimle neler yapabileceğini izlediğimde, tüylerim diken diken oldu; çok etkilendim. Hayrünnisa Gül’ün böylesine önemli bir projeye ev sahipliği yapması benim için ayrı bir mutluluk... Kendisini, çocuklar için gerçekleştirdiği bu özel proje için tebrik ediyorum. İç huzurumu, çocukların başarılı gösterilerini izlerken bir kez daha buldum.

Sanatçılardan First Lady'ye destek

CENK EREN

KÖŞKE İKİNCİ GELİŞİM
Engelli çocukları evde tutmakla olmaz. Onlar da okula gitmeli, eğitim almalılar. Bir de kafamızdaki engelleri kaldırmamız gerek. Bu davetin benim için özel bir önemi daha var; çocukken TRT’nin 23 Nisan Şenlikleri’nin ilkine katılmıştım. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’ü ziyarete gitmiştik. Bu benim köşke ikinci gelişim.

BİZE ULAŞIN