Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yanıtladı! SSK, emeklilik hesaplaması, maaşı ve kıdem tazminatı...

Milyonlarca vatandaşın merak ettiği emeklilik, tazminat ve maaşı gibi konuları ayrıntılarıyla yanıtlamaya devam ediyor. Çalışanlar ve işverenlerin yasal hakları nelerdir? Emeklilik hesaplamasında ne gibi şartlar aranıyor? Tazminat veya işsizlik maaşı alma şartları nelerdir? Sabah Memurlar'a yöneltilen soruları Sabah Gazetesi yazarı cevaplamaya devam ediyor. İşte milyonlar ilgilendiren konularla ilgili sorular ve cevaplar...

Sabah Memurlar yanıtladı! SSK, emeklilik hesaplaması, işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı...

Milyonlarca vatandaşı ve emekli olanları ilgilendiren konularla ilgili bilinmeyenleri Sabah Memurlaraydınlatmaya devam ediyor. Emekilik hesaplaması nasıl yapılır? Tazminat alma ve maaşı alma şartları nelerdir? Bu gibi milyonlarca vatandaşı ilgilendiren soruların cevapları Sabah Memular'da...

Sabah Memurlar yanıtladı! SSK, emeklilik hesaplaması, işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı...

Soru: 21.01.1969 doğumluyum. E-devlet'e baktım ve 5909 günüm var. Başlangıç tarihim 11.11.1996. Kaç yaşında emekli olurum? Pelin ALBAYRAK

Cevap: 20 yıl, 53 yaş ve 5900 gün şartlarınız var. Yılınız ve priminiz tamamlanmış. Yaşınızın dolmasını bekleyecek ve emekli olacaksınız.

Sabah Memurlar yanıtladı! SSK, emeklilik hesaplaması, işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı...

Soru: Bir giyim mağazasında satış elemanı olarak çalışmaktayım. Mağazada tek tip elbise giymek zorunda bırakılıyoruz. İşverenin bu şekilde dayatma yapması doğru mudur? Giyeceğimiz kıyafetin ücretini de kendimiz ödemek zorunda mıyız? (İSMİ SAKLI)


Cevap: İş Kanunu'na göre, işçinin işverenin emir ve talimatlarına uyma borcu bulunmaktadır. İşyerinin özelliğinden dolayı belli bir kıyafet giyme zorunluluğu kuralı varsa buna herkes uymak zorundadır. Bu dayatma olarak kabul edilmez. Ancak kıyafeti işveren verir ve bunun ücretini ödemek zorunda değilsiniz.

Sabah Memurlar yanıtladı! SSK, emeklilik hesaplaması, işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı...

Soru: Nisan ayı başında çalıştığım işyerinden ayrıldım ve bir süre dinlenmek istediğim için yeni bir iş arayışım yok. Bu süreçte sağlık sigortası yardımlarından yararlanabilecek miyim? (ismi saklı)

Cevap: Bir hizmet akdi ile çalışanları ifade eden 4a sigortalılarının sağlık sigortası yardımlarından yararlanma haklarını "sigortalılığın devamı süresince" ve "sigortalılığın sona ermesinden sonra" olmak üzere iki başlıkta ele almak gerekir.

Kendi isteğiniz ile çalıştığınız işyerinden ayrıldığınız anlaşılmakta. 5510 sayılı kanunun 67. maddesine göre, bir hizmet akdi ile çalışanlar, sigortalıklarının sona erdiği tarihten, yani işten ayrıldıkları tarihten itibaren 10 gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanmakta. Ayrıca bu kişilerin sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılıkları varsa, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle daha sağlık sigortası yardımlarından yararlanmaları mümkün.

Bu hak yalnızca kendileri için geçerli olmayıp, bakmakla yükümlü oldukları kişiler için de geçerli. Sonuç olarak; işten ayrıldığınız tarihten itibaren, geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük prim gününüz olmasa bile 10 gün daha sağlık yardımlarından yararlanabilirsiniz, ancak geriye doğru bir yıl içinde toplam 90 gün sigortanız da varsa, kendiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için ayrıca 90 gün daha sağlık yardımlarından yararlanma hakkınız bulunmakta.
Haklı sebeple iş akdinizi fesih etmişseniz aynı zamanda işsizlik maaşına başvurup, alabilirsiniz. Bu durumda işsizlik maaşı aldığınız sürece de sağlık sigortası yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Sabah Memurlar yanıtladı! SSK, emeklilik hesaplaması, işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı...

Soru: Yaklaşık 2 yıldır bir gıda firmasında sigortalı olarak çalışıyorum. Mesaim bittikten sonra da kapıcı dairesinde oturduğum apartmanın çöp alma ve temizlik işlerini yapıyorum. Bu işler karşılığında herhangi bir ücret almıyorum ama bina yöneticisi benden kira almıyor ve oturduğum dairenin elektrik ve su faturaları apartman aidatlarından ödeniyor. Ben burada da sigortamın yapılması gerektiğini düşünüyorum ama bina yöneticisi, hem ücret almadığım hem de diğer işyerimden sigortalı olmam nedeniyle sigorta yapılamayacağını söylüyor. Bu düşünce doğru ve yasal mı, sigortamın bildirilmesi gerekmez mi? Mehmet YURT

Cevap: 5510 sayılı kanuna göre; sigortalı çalıştıran her bir işverenin, diğer işverenin yükümlülüklerinden bağımsız olarak, kendi çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmesi zorunludur. Bu nedenle, bina yöneticisi de işveren vekili sıfatıyla hareket ederek binada kapıcılık işlerini yapan kişileri sigortalı olarak bildirmekle yükümlüdür. Kapıcının diğer işyerinden bildirilen sigortalılık durumu, bina yönetimini ilgilendiren ve etkileyen bir durum değildir.

Ancak burada dikkate edilecek husus, kapıcı olarak çalıştırılan kişilerin kısmi süreli olarak SGK'ya bildirilmesinin mümkün olduğudur, yani kapıcı ayda 30 günden az süre ile sigortalı olabilir. Kapıcının apartman yönetiminden ücret almıyor olması sigortalılık niteliğini etkilemez. Her ne kadar ücret alınmıyor olsa da, kapıcı dairesinde kira ödemeden oturması ve elektrik ve su faturalarının apartman aidatlarından ödeniyor olması, kapıcının bu işleri bir maddi menfaat karşılığı yürüttüğü anlamına gelir ve aylık asgari ücret esas alınarak sigortalı bildirilmesi gerekir.

Sabah Memurlar yanıtladı! SSK, emeklilik hesaplaması, işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı...

Soru: Merhaba, 02.01.1991 yılında emekli sandığı iştirakçisi olarak göreve başladım. Halen görevdeyim. Ne zaman emekli olabilirim? Askerliğimi yedek subay olarak göreve başladıktan sonra yaptım. Teşekkürler. Okan Bora

Cevap: İlk memuriyete girdiğiniz tarihe göre emeklilik şartlarınız 25 yıl kesenek ödeyerek 50 yaş olacaktır.

Sabah Memurlar yanıtladı! SSK, emeklilik hesaplaması, işsizlik maaşı ve kıdem tazminatı...

Soru: 14.04.1984 doğumluyum. 2005'in Mayıs ayında sigortalı, daha sonra bağkurlu ve son olarak sigortalı olarak özel şirkette çalışmaktayım. Pirim gün sayım 4500 gündür. Ne zaman emekli olabilirim? Caner Eşref

Cevap: Sigortalı yani 4A'lı olarak çalışmaya devam edip priminizi 7 bine çıkartmanız gerekiyor. Yaş şartınız ise 60 olacak. bağkura devam ederseniz bu kez 9 bin gün prim gerekecek.

BİZE ULAŞIN