Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2020 Valkyrie Pro

bildiğimiz üzere Red Bull Racing Formula 1 takımı ile ortak şekilde çalışmalar yürütüyor. Red Bull takımının sorumlusu Christian Horner, Aston Martin'in yeni hiper otomobillerinden Valkyrie Pro'nun, Porsche'nin elde ettiği Nürburgring rekorunu kırabileceğini düşünüyor.

2020 Aston Martin Valkyrie AMR Pro

Porsche, geride bıraktığımız haftada Nürburgring pistinde, Le Mans şampiyonu 919 Hybrid prototip yarış otomobilinin modifiye edilmiş bir versiyonu ile rekora imza atmıştı. Bu tur, 5 dakika 19.546 saniye ile Nürburgring pistinin en hızlı turu oldu. Bu pistteki bir önceki tur rekoru da Porsche 956 C ile 1983 yılının Mayıs ayında kırılmıştı. 919 Hybrid bu rekora 52 saniyelik bir fark atmış oldu.

2020 Aston Martin Valkyrie AMR Pro

Motor 1 TR'nin haberine göre Red Bull Racing F1 takımının sorumlusu Christian Horner, bir F1 Blog'una verdiği cevaplarda Valkyrie Pro hiper otomobilinin Nürburgring tur rekoru için zorlu bir rakip olacağını söyledi. Kendisi cümlelerine "Sorun şu ki Porsche'nin rekor kırdığı yarış otomobili, Mercedes-Benz'in Belçika'daki Spa pistinde F1 otomobiliyle kırdığı rekoru bile geçebildi. Fakat Valkyrie'nin pist versiyonu olan AMR Pro'ya güveniyoruz ve gerçek bir rakip olabilir. Bu pistlere özel yarış otomobilinin ortaya çıkması ise yakın zamanda olmayacak. " şeklinde devam etti.

2020 Aston Martin Valkyrie AMR Pro

Valkyrie'den bahsedecek olursak da bu araç, İngiliz lüks ve spor otomobil üreticisinin ilk hiper otomobil denemesi oluyor. Bu hiper otomobil, F1 tasarım uzmanlarından Adrian Newey tarafından, Aston Martin, Cosworth ve Red Bull'dan destek alınarak tasarlandı. Zaten pistlere odaklanarak geliştirilen bu aracın, pist özellikleri daha da fazla olan Valkyrie Pro adlı bir versiyonu da bulunacak. Haberimizde bahsi geçen versiyon da zaten o idi.

2020 Aston Martin Valkyrie AMR Pro

Valkyrie Pro, Vulcan'ın bir üst modeli olarak da görülebilir. Bu hiper otomobilin rakipleri arasında ise Ferrari FXX-K, McLaren P1 GTR gibi araçlar yer alacak. Aston Martin, Valkyrie AMR Pro'ya fazlasıyla güveniyor. Çünkü bu aracı ilk duyurduklarında F1 düzeyinde bir performans sunacağını vurgulamışlardı. Zaten aracın teknik özelliklerine baktığımız zaman da durumun böyle olacağını öngörebiliyoruz. Çünkü sadece 1.000 kg ağırlığında olacak olan Valkyrie AMR Pro, 1100 beygir güç üretecek. Tüm bu güç aracın 6.5 litrelik devasa V12 motoru ve KERS hibrit sisteminden elde edilecek. Aerodinamik parçalar ile birlikte 362 km/s olan maksimum hız değeri de bu parçalar iptal edildiğinde F1 araçlarını geride bırakan bir değer olan 402 km/s'ye yükseliyor.

2020 Aston Martin Valkyrie AMR Pro

, Valkyrie Pro'dan sadece 25 adet üretecek ve bu hiper otomobilin trafiğe çıkması mümkün olmayacak. Sadece pistlere özel bu hiper otomobil 2020'de piyasaya çıkacak olsa da 25 adedi de şimdiden 3.2 milyon dolarlık fiyatları ile alıcı buldu. Bu aracın trafiğe çıkabilecek versiyonu olan Aston Martin Valkyrie'den ise 150 adet üretilecek ve onların da hepsi şimdiden alıcılarını buldu.

2020 Aston Martin Valkyrie AMR Pro
2020 Aston Martin Valkyrie AMR Pro
BİZE ULAŞIN