Türkiye'nin en iyi haber sitesi

riskini azaltmanın yolları

Kan basıncınızı kontrol edin. , kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir. Çoğu yetişkin için yılda en az bir kez ve yüksek tansiyonunuz varsa daha sık yüksek tansiyonu önlemek veya kontrol etmek için yaşam tarzı değişiklikleri de dahil olmak üzere adımlar atın .

Kalp krizi riskini azaltmanın yolları

Kan basıncınızı kontrol edin. , kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür. Kan basıncınızı düzenli olarak kontrol etmeniz önemlidir - çoğu yetişkin için yılda en az bir kez ve yüksek tansiyonunuz varsa daha sık. Yüksek tansiyonu önlemek veya kontrol etmek için yaşam tarzı değişiklikleri de dahil olmak üzere adımlar atın .

Kalp krizi riskini azaltmanın yolları

KOLESTEROL VE TRİGLİSERİT SEVİYENİZİ KONTROL ALTINDA TUTUN

Yüksek kolesterol seviyeleri arterlerinizi tıkayabilir ve koroner arter hastalığı ve riskinizi artırabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar (gerekirse) kolesterolünüzü düşürebilir.

Kalp krizi riskini azaltmanın yolları

Trigliseritler kandaki başka bir yağ türüdür. Yüksek seviyelerde trigliseritler , özellikle kadınlarda koroner arter hastalığı riskini artırabilir.

Kalp krizi riskini azaltmanın yolları

SAĞLIKLI BİR KİLODA KALIN

Aşırı kilolu olmak veya obeziteye sahip olmak kalp hastalığı riskinizi artırabilir. Bunun nedeni, yüksek kan kolesterolü ve trigliserit seviyeleri, ve diyabet gibi diğer kalp hastalığı risk faktörleriyle bağlantılı olmasıdır. Kilonuzu kontrol etmek bu riskleri azaltabilir.

Kalp krizi riskini azaltmanın yolları

SAĞLIKLI DİYETLE BESLEN

Doymuş yağları, sodyum açısından zengin yiyecekleri ve ilave şekerleri sınırlamaya çalışın. Bol miktarda taze meyve, sebze ve tam tahıl yiyin. DASH diyeti size kan basıncı ve kolesterol, kalp hastalığı riskini azaltabilir iki şey düşürmeye yardımcı olabilecek bir beslenme planının bir örnektir.

Kalp krizi riskini azaltmanın yolları

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPIN

Egzersiz, kalbinizi güçlendirmek ve dolaşımınızı iyileştirmek gibi birçok faydaya sahiptir. Ayrıca sağlıklı bir kiloyu korumanıza ve daha düşük kolesterol ve kan basıncınızı korumanıza yardımcı olabilir. Tüm bunlar kalp hastalığı riskinizi azaltabilir.

Kalp krizi riskini azaltmanın yolları

ALKOLÜ SINIRLAYIN

Çok fazla alkol içmek kan basıncınızı artırabilir. Ayrıca kilo almaya neden olabilecek ekstra kalori ekler. Her ikisi de kalp hastalığı riskinizi artırır. Erkeklerin günde ikiden fazla alkollü içkisi olmamalı ve kadınların birden fazla alkollü içkisi olmamalıdır.

BİZE ULAŞIN