Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

Normal koşullar altında sağlıklı bir bağırsak florasında çeşit çeşit dost bakteri bulunur. Maruz kaldığınız enfeksiyonlar, kullandığınız antibiyotikler, mide ilaçları ve yaşlanmak sağlıklı bakterilerin hem sayılarının hem de güçlerinin azalmasına neden olur. Mesela genç bir insanın bağırsağında 800 farklı aileye mensup yaklaşık 100 trilyon bakteri bulunur. Bu genç insan antibiyotik aldığında dost bakterilerin yüzde 95'i ölür. Sağlıklı beslenmeyle tekrar yerine konması ise neredeyse 24 ayı bulur!

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

SAĞLIK BAĞIRSAKTA BAŞLAR!

Tabloya bir daha bakalım mı? Hasta oldunuz. Enfeksiyonu yenmek için antibiyotik aldınız. Tedavi olduğunuzu düşünüyorsunuz. Ancak bağırsaklarınızdaki durum hiç de parlak değil. Antibiyotikler buradaki dengeyi alt üst etti. Artık sağlığınızı koruyan, bağırsaklardaki hasarları onaran dostlarınız yok olmuş; düşmanlarınız ise güçlü bir durumda. Normalde probiyotikler düşman bakteri sayısını kontrol altında tutarlardı ama o kadar zayıflar ki bunu fırsat bilen düşman bakteriler giderek çoğalıyor. Bir diğer kötü haber: İyi bakterilerin kontrolünde olmayan kötü bakteriler toksin üretmeye başlarlar. Bu da bağırsak kanseri de dâhil olmak üzere birçok sağlık sorununa zemin hazırlar.

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

BAĞIRSAK KANSERİ TEDAVİSİNDE PROBİYOTİKLER

2013 yılında The Journal of the Cancer Institute'ta yayınlanan bir çalışmaya 1 dikkatinizi çekmek isterim. Zararlı bakteriler ailesine mensup bir organizmanın vücutta fazla miktarlarda bulunması ile bağırsak kanseri arasında bir korelasyon olduğu anlaşıldı. Söz konusu bakteri ne kadar çoksa kolon kanserine yakalanma olasılığınız da o kadar fazla! Dost bakteriler azaldıkça meydanı boş bulan zararlı bakteriler çoğalmaya başlar. Yani, bağırsak kanserinden korunmak için alabileceğiniz en etkili önlem diyetinizdeki zengin kaynaklarını artırmak. Bu kadar basit!

Bir başka araştırma 2 için ise klinik hikâyelerinde kolon tümörü problemi bulunan tam 400 hastayı kapsayan dört yıllık bir çalışma yapılmış. Bu 400 hasta dört gruba ayrılıyor: İlk grubun diyetine kolon kanseri önleyici etkisi olduğu düşünülen yulaf lifi eklenirken, ikinci gruba Lactobacillus içeren probiyotik kapsülü veriliyor. Üçüncü gruba hem yulaf lifi hem de probiyotik kapsülü birlikte verilirken, dördüncü grubun diyetinde hiçbir değişiklik yapılmıyor. Dört yıl boyunca takip edilen bu hastalar arasında en iyi sonuçlar ikinci grupta, yani sadece probiyotik kapsül alanlarda görülüyor.

Peki Lactobacillus bakterisini nereden alacağız? Lactobacillus, evde mayaladığınız yoğurdun içinde bol bol var! Sadece yoğurt mayalamak bile hayatınızda büyük değişiklikler yaratacaktır.

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

DOST BAKTERİLERİMİZİ TANIYALIM

kelimesi Latincede 'yaşam için olan' anlamına gelir. Antibiyotik ise 'yaşam karşıtı' demektir. Antibiyotikleri herkes bilir ama insanların çoğu probiyotiklerden bihaberdir. Bu yüzden, vücudumuzda bizimle yaşayan bu faydalı mikropların önemini, yokluklarında bizi nelerin beklediğini hatırlatmak istiyorum. Tüm vücudumuzda yüz trilyondan fazla faydalı mikrop yaşar. Düşünün kendi hücrelerimizden 10 kat daha fazla dost bakteriye ev sahipliği yapıyoruz…

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

1. HAYATİ FONKSİYONLARDA ROL OYNARLAR: Bağırsaklarda yaşayan mikroorganizmalar vücudun ağırlığından enerjisine ve beslenmesine kadar birçok yaşamsal mekanizmayı kontrol ediyor.

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

2. KİŞİYE ÖZELDİR: Her insanın bağırsak florası kendine özgüdür ve temeli normal doğum esnasında atılan bu flora, yetişkin yaşlarda yenilen besinlerle şekillenir.

Probiyotikler bağırsak kanserine karşı

3. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN YAPITAŞLARIDIR: Vücudunuzda ne kadar fazla faydalı bakteri varsa hastalıklara karşı o kadar dirençli olursunuz.

BİZE ULAŞIN