Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tüketmek na iyi geliyor

Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özkağnıcı, " tüketmek na iyi geliyor. Göz problemi yaşayan, büyüme çağındaki çocuklar ile yetişkinler, ortaya çıkabilecek göz hastalıklarını önlemek için günde en az bir yumurta tüketmelidir" dedi.

Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor

Özkağnıcı, bilimsel çalışmalar neticesinde nın na ve gözde meydana gelen sarı nokta hastalığına iyi geldiğinin tespit edildiğini söyledi.

Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor

nın çok az bilinen faydalarından birinin de na yaptığı olumlu katkı olduğunu dile getiren Özkağnıcı, şöyle devam etti: "Çocukluktan itibaren dengeli beslenmenin göz sağlığına birçok faydası var. Bu dengeli beslenmenin içerisinde de olmazsa olmazlarımızdan biri de yumurtadır. Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor.

Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor

EKSİKLİĞİ GÖRME PROBLEMLERİ OLUŞTURABİLİR

Özkağnıcı, nın A, B ve C vitaminleri içerdiğini, A vitamininin özellikle gözün retina kısmındaki ışık iletiminde önemli bir rol üstlendiğini, bunun eksikliğinin görme problemi oluşturabileceğini belirtti.Özellikle 50'li yaşlardan sonra sarı nokta hastalığının görülebildiğini ifade eden Özkağnıcı, "Gözde meydana gelen sarı nokta hastalığı kalıcı körlüğe yol açabiliyor. Ancak erken dönemde tedavi edilebildiği gibi ilerlemesi de engellenebiliyor. Bu çerçevede yumurtanın sarısının tüketilmesi de bu hastalığın ilerlemesini önlüyor. Yani bu hastalık riski olan hastaların en azından koruyucu olarak bu besini tüketmesi lazım. Bunu kesinlikle tavsiye ediyorum" dedi.

Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor

tüketiminin, unutkanlığın azaltılması veya engellenmesinde de etkili olduğunu anlatan Özkağnıcı, dengeli beslenmek için her yaşta insanın günde en az bir yumurta tüketmesi gerektiğini vurguladı.

Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor

YUMURTA KOLESTEROLÜ YÜKSELTİR Mİ?

Özkağnıcı, bu şekilde uzun vadede yaşam kalitesini bozmadan lı bir göze sahip olunabileceğini kaydederek, şunları söyledi: "Çocuk yaştakilerle ileri yaşlardaki insanların tüketmesi arasında tabii ki fark var. Büyüme çağındaki kişi ihtiyaç duyduğu proteini yumurtadan alır. Yani yumurtanın protein kısmından faydalanır. Yetişkinlerin tüketmesi durumunda ise yumurtanın antioksidan kısmı kendisine fayda sağlar. Ancak her şeyin aşırısı zarardır. O yüzden dengeli ve ihtiyaç kadar yenilmeli."

Yumurta tüketmek göz sağlığına iyi geliyor

nın kolesterolu artırdığı algısının doğru olmadığına dikkati çeken Özkağnıcı, hekimlerin yumurta tüketimini tavsiyesi etmesiyle bu algının son yıllarda değiştiğini de sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN