Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Futbol "erkek" oyunu!

Futbolun maskulen bir yönü vardır, tamam; Ancak, bu demek değildir ki bu oyunu “erkek”lerden başka kimse; oynayamaz, Yorumlayamaz ve de yönetemez. Niyet, cinsel tercihleri sorgulamaksa, biz bunun dışındayız; Fakat iş, futbolun sadece futbol olup olmadığını sorgulamaksa, kalemimizi oynatmaktan asla çekinmeyiz. Tıpkı, birazdan şahit olacağınız yazı gibi...

Futbol erkek oyunu!

Futbolun maskulen bir yönü vardır, tamam; Ancak, bu demek değildir ki bu oyunu “erkek”lerden başka kimse; oynayamaz, Yorumlayamaz ve de yönetemez. Niyet, cinsel tercihleri sorgulamaksa, biz bunun dışındayız; Fakat iş, futbolun sadece futbol olup olmadığını sorgulamaksa, kalemimizi oynatmaktan asla çekinmeyiz. Tıpkı, birazdan şahit olacağınız yazı gibi...

ESQUİRE

Futbol erkek oyunu!

Aslında her şey, 1990 yılında, kariyerinde; Norwich City, Nottingham Forest, Manchester City, West Ham United gibi takımlar bulunan golcü Justin Fashanu’nun eşcinsel olduğunu açıklamasıyla başladı. Fashanu; aynı zamanda, 1981 yılında, Notthingham Forest’dan aldığı transfer ücretiyle, bir milyon paunt kazanç sınırını geçen ilk siyahi futbolcuydu. 22 Ekim 1990’da, The Sun gazetesi, Fashanu’nun açıklamasını manşetten şöyle duyurdu: “Bir milyon pauntluk yıldız futbolcu: Ben eşcinselim.”. Bu açıklama, Fashanu için sonun başlangıcı oldu; hiçbir yerde dikiş tutturamadı ve düşüşün önüne geçemedi. Yedi yılda tam sekiz ayrı takımda oynadı ve 1997 yılında, sessiz sedasız futbola veda etti.

Futbol erkek oyunu!

Eşcinsel olduğu için kapılar yüzüne kapanmıştı. Çok sevdiği kardeşi John, onu reddetti; 17 yaşındaki bir gençle ilişkiye girdiği iddiasıyla hakkında soruşturma başlatıldı. Fashanu, tüm bu yaşananlara dayanamadı ve 3 Mayıs 1998’de, garajında intihar etti. Fashanu, bıraktığı notta eşcinsel olduğu için özür dilerken; “Zaten suçlu ilan edildim. Arkadaşlarımı ve ailemi daha fazla utandırmak istemiyorum. Umut ediyorum ki çok sevdiğim İsa Mesih beni nezaketle karşılar ve nihayet huzur bulurum.” diye yazmıştı. Yaşananlar, futboldaki cinsiyet ayrımcılığını açık şekilde ortaya koymuştu. Zamanla, futboldaki eşcinselliğe yönelik tepkiler biraz yumuşasa da, ön yargılar devam etti. Geçtiğimiz günlerde, eşcinsel bir hakemin, kurumundan dışlanması haberiyle, bizde de buna benzer tartışmalar yaşandı. Futbolun erkek oyunu olup olmadığı konuşuldu. Oysa futbol, cinsiyetlerle çerçevelenemeyecek kadar geniş bir kitleye hitap ediyordu. Şimdi, bu güncel konunun da etkisiyle, futbol ve eşcinselliği bir araya getiren olaylara yakın plan yapalım; kendimizi sorgulamadan da, bu konuyu kapatmayalım...

Futbol erkek oyunu!

Boca Juniors’ta oynarken, bir gol sevinci sırasında, Claudio Caniggia ile saha ortasında dudak dudağa öpüşen Maradona, bu hareketiyle tepkileri üzerine çekmişti. Caniggia’nın model eşi Mariana Nannis ise, olaya farklı bir boyut getirip, Maradona’nın kocası ile ilişkisi olduğunu açıklamıştı. Tabii ki bu suçlama, gerçekleri yansıtmıyordu. Arjantin Millî Takımı’nı bir dönem çalıştıran Daniel Passarella, uzun saçlı futbolcuları, eşcinselliği çağrıştırdığı gerekçesiyle kadroya almamıştı. Buna en büyük tepki Maradona’dan gelmiş, ünlü futbolcu şu açıklamayı yapmıştı: “Oyuncular, cinsel tercihlerine göre değil, yeteneklerine göre seçilmelidir.”

Futbol erkek oyunu!

Eşcinsel karşıtı açıklamalarıyla bilinen bir başka isim, çok yakından tanıdığımız Otto Bariç. Bariç, Arnavutluk Millî Takımı’nın başındayken, kendi takımında eşcinsel bir futbolcunun yer almasına asla izin vermeyeceğini ilan etmişti; 31 Temmuz 2007’de, UEFA tarafından, bu açıklaması nedeniyle 3.000 avro para cezasına çarptırıldı. Robie Fowler da eşcinselliğe büyük tepki verenlerden biriydi. 27 Şubat 1999’da oynanan Liverpool - Chelsea maçında, Chelsea’nin golcülerinden Greame La Saux’un eşcinsel olduğunu iddia eden Fowler, futbolcuya sataştı; kendi poposunu elleyerek rakip takım futbolcusuna hakaret etti. Bu hareket sonrası sinirleri gerilen Le Saux, topsuz alanda, Fowler’ı bir yumrukta yere serdi. Ancak, ağır ceza alan Le Saux değil, Fowler oldu. İngiltere Futbol Federasyonu, Fowler’a; altı maç oynamama ve 32 bin paunt para cezası verdi. 1987 yılından bu yana Chelsea’da oynayan Le Saux ise, bir maç oynamama ve 5.000 paunt para cezasına çarptırıldı. Aslında Le Saux, eşcinsel değil; eşcinsel haklarını savunan nevi şahsına münhasır bir futbolcuydu.

Futbol erkek oyunu!

Maço erkekleriyle ünlü İtalya’da durum, eşcinseller açısından çok daha zor. Çünkü İtalyanlar, bırakın eşcinsel futbolcu görmek, böyle bir durumu telaffuz etmek dahi istemiyor. Ancak, kimliğini gizleyen bir Serie C futbolcusu, İtalyan TV’si La7’ye yaptığı açıklamalarda; Serie A’da 20’ye yakın futbolcunun eşcinsel olduğunu ve bu oyuncularla ilişkiye girdiğini itiraf etti. “Victoria” takma adlı bu futbolcu; birçok futbolcunun, kendisine, maçlardan sonra otellerde ya da soyunma odalarında randevu ayarlamak için büyük paralar ödediğini söyledi ve şöyle ekledi: “Şu anda, 30 tane futbolcu müşterim var ve bunların bir kısmı, İtalya Millî Takımı’nda forma giyiyor. Maçlardan sonra otellerde buluşuyoruz ve zamanımızın çoğunu otelde geçiriyoruz. Bu iş için, 1.500 avro alıyorum. Bu futbolcuların çoğu biseksüel; içlerinde evli ya da nişanlı olanlar da var.”.

Futbol erkek oyunu!

Millî Takım Teknik Direktörü Marcello Lippi ise, “Ben eşcinsel futbolcu olduğunu düşünmüyorum; en azından, 40 yıllık kariyerimde, eşcinsel futbolcuya rastlamadım. Bir futbolcum bana eşcinsel olduğunu söylerse, ona sadece tepkilerden etkilenmemesini ve profesyonelce işine odaklanmasını öneririm; futbolcular, özel hayatlarında serbesttir.” diyerek tartışmaya katıldı ve büyük tepki aldı. İtalyanların duymak istediği tepki, Juventus’un şikeci menajeri Luciano Moggi’den geldi. Moggi, “Çalıştığım takımların hiçbirinde, eşcinsel futbolcuya rastlamadım. Eşcinsel bir futbolcu, mücadelenin içinde ayakta kalamaz; futbol dünyası onlara göre değildir.” diyerek bir anlamda yüreklere su serpti. Sporda eşcinsellik üzerine araştırmalar yapan kültür antropologu Tatjana Eggeling’e göre; eşcinsel futbolcular için, İtalya’da durum gerçekten çok vahim. Çünkü İtalyanlar, eşcinsellikle futbolun sert doğasını bağdaştıramıyor. Eşcinsel olduğunu açıklayan futbolcular, takımdan kesilmekle cezalandırılıyor. Bu yüzden futbolcular, eşcinselliklerini gizleme yoluna gidiyor. Ayrıca, yine Eggeling’e göre; bazı İtalyan kulüpleri, kamuoyu önünde birlikte görünsünler diye, eşcinsel oyuncularına eskort kadınlar buluyor.

BİZE ULAŞIN