Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavi-yeşil bir rüya

Mavi-yeşil bir rüya
Güneş, deniz, doğa, günbatımı, tarih, eğlence ve bol bol balık… Rotamızda Marmaris, Datça, Knidos, Akyaka, Sedir Adası ve Bodrum Yarımadası yer alıyor.

* MAHMUT ALİ ÖZYÖN / AKTÜEL
Mavi-yeşil bir rüya
Bir düşünsenize... Önünüz masmavi bir deniz, arkanız ise bu maviyi tamamlayan yemyeşil bir orman... "Doğanın kardeşliği" denen bir yer Marmaris... Taşından toprağına, ormanından denizine kadar birbirinden güzel tonları barındıran Marmaris, bitmez tükenmez eğlence ve gece hayatıyla güneyin tadını fazlasıyla çıkarabileceğiniz, 24 saat canlı, modern bir turizm merkezi. Merkezden İçmeler'e kadar uzanan 10 kilometrelik sahil bandında, restoran ve barların önünde denize girilebiliyor. Selimiye, Hisarönü Körfezi'nin en güzel koylarından biri. İçmeler, plajı ve eğlence yerleri ile Marmaris'in en hareketli yeri. Sahil kenarında yan yana dizilmiş restoran ve kafelerde klasik Türk mutfağının yanı sıra Akdeniz, Çin, İtalyan mutfak örneklerini görebilirsiniz. Marmaris'in çam balı çok ünlü. Almadan önce tadına bakarsanız başka yerlerde satılan çam ballarına benzemediğini de görürsünüz.
Mavi-yeşil bir rüya
Ege ile Akdeniz'in buluşma noktası Datça
Marmaris'ten sonraki durağımız Datça. Marmaris'e 70 km uzaklıkta bulunan Datça, Akdeniz ile Ege Denizi'nin birleştiği, üzerinde yüzlerce koyun bulunduğu, havadaki oksijen oranının en yüksek, nem oranının en az olduğu tabiat harikası şirin bir ilçe. Datça'ya gitmek isteyenler öncelikle virajlı yolları aşmak zorunda. "Tanrı, yarattığı kulunun uzun ömürlü olmasını istiyorsa onu Datça Yarımadası'na bırakır." Ünlü coğrafyacı Strabon böyle demiş Datça için. Ve tabii ki usta şair Can Yücel ile bütünleşmiş bu kent... Datça'da bulunan 50 civarındaki irili ufaklı koyları birkaç gün içinde gezmek pek mümkün değil. Ancak duvarlarından begonviller sarkan taş evleri ve sokaklarıyla ünlü Eski Datça'yı görmek şart.
Mavi-yeşil bir rüya
Aynı anda hem Ege'de hem Akdeniz'de yüzebileceğiniz tek yer olan Knidos Antik Kenti'ne ulaşmak için Datça'dan Marmaris yönüne doğru hareket edip Knidos sapağından sola 35 km gitmeniz gerekiyor
Mavi-yeşil bir rüya
Datça, komşuları Marmaris veya Bodrum gibi kitle turizminin yaşandığı bir yer değil. Turizm henüz yozlaşmamış. Gürültü kirliliği yok denecek kadar az. Yaşam alabildiğine yalın ve doğal akışında devam ediyor. Marmaris ve Bodrum ne kadar pahalıysa Datça tam aksine, hem yiyecek hem de konaklama açısından oldukça ucuz bir yer. Enfes balıklar ve mezeler için sahilde bulunan Fevzi'nin Yeri ve Reşat Restoran, konaklamak için Eski Datça'da beldenin mimari yapısına uygun Dede Pansiyon veya merkezde bulunan deniz manzarasıyla Villa Tokur tercih edilebilir. Datça'nın bademleri ve kuru incirin içine badem konarak yapılan özel tatlısı da çok meşhur.
Mavi-yeşil bir rüya
Çamların altındaki huzur sığınağı Akyaka
Bundan sonraki durağımız Gökova'ya bağlı Akyaka. Marmaris- Muğla karayoluyla Bodrum'a doğru yol alırken virajlı rampadan yukarı çıkarken, yan aynanızdan arkaya doğru baktığınızda Gökova Körfezi'ni göreceksiniz. Eğer vaktiniz varsa aracınızı uygun bir park yerine çekin ve manzaranın keyfini sürün. Buradan ovanın ve Gökova Körfezi'nin bütün güzelliklerini izleyebilirsiniz. Manzarası gerçekten baş döndürücü. Bu virajlı yoldan yukarıya çıkarken sola dönüp çamlar arasından Akyaka'ya girersiniz.
SON DAKİKA