Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarih kokan şehir: !

Ortaçağ izleri taşıyan meydanlar, ihtişamlı yapılar, Arnavut kaldırımlı caddelerinde park halindeki renkli motosikletler, kahve kokan sokaklar... 8. yüzyıldan itibaren birçok medeniyete ev sahipliği yapan 'nın modası hiç geçmiyor.

HALAY MURATHAN

Tarih kokan şehir: Roma!

Her köşesi ayrı bir güzellikle dolu 'nın. Sokakları tarih kokuyor, her köşeden bir heykel çıkıveriyor karşınıza. Ortaçağ'dan kalma yapılara rastlamaya alışıyorsunuz bir süre sonra. Üç günlük Roma seyahatim için oldukça heyecanlıydım. Fiumicino Havaalanı'na indiğimde beni karşılayan yaz havasıyla heyecanım katlandı.

Tarih kokan şehir: Roma!

Kalacağımız ev şehrin Vatikan bölgesine yakın olduğu için uçaktan iner inmez ilk iş 40 euro ödeyerek Pass almak oldu. Bu kartla üç gün boyunca otobüs, tramvay ve metro gibi ulaşım araçlarını kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda iki müzeye sıra beklemeden ve bilet almadan giriş hakkı tanınıyor. Kartın ne kadar kullanışlı olduğunu müze girişlerindeki kuyrukları kolayca atlatınca anladık. Tabii kartın Vatikan Müzesi'nde geçerli olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Tarih kokan şehir: Roma!

TARİHİ ESERLER VE ÇEŞMELER

'da gezip görebileceğiniz birçok turistik nokta var. İspanyol Merdivenleri, Pantheon, Colosseum, Piazza Navona Meydanı, Campo de Fiori en bilinenleri. Her köşeyi döndüğünüzde ihtişamlı bir yapıyla ve bir tarihi eserle karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Neredeyse tüm yapıların yanı başında bir çeşme bulunuyor.

Tarih kokan şehir: Roma!

lılar ve turistler ellerinde şişelerle, içme suyu ihtiyaçlarını bu çeşmelerden karşılıyor. Şehri keşfetmeye başlamadan önce ilk önerim bir harita edinmeniz olacak. Şehri gezmek içinse ideal mevsim bahar. Bugüne kadar gezdiğim şehirler arasında en keyifli ve görkemli meydanlara ev sahipliği yapanın Roma olduğunu söyleyebilirim.

Tarih kokan şehir: Roma!

Piazza Navona, Piazza Spagna ve 'Halkın Meydanı' anlamına gelen Piazza del Popolo'da güneşi batırıp etrafındaki kafelerde şehirdeki akışa tanıklık edebilirsiniz. Neredeyse 2 bin yaşındaki Kolezyum sizi tüm görkemiyle karşılıyor ve tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Dünyanın en çok turist çeken yapılarından biri olmakla birlikte zaman içerisinde deforme olmuş ve bazı bölümleri yıkılmış ancak bu sizi zamanında yaşanan gladyatör dövüşlerini hayal etmekten alıkoyamıyor.

Tarih kokan şehir: Roma!

Colosseum'u görmek için de planlı davranmak gerekiyor, yoksa bilet kuyruklarında saatlerinizi harcayabilirsiniz. Biz Pass'le sıra beklemeden girebildiğimiz için şanslıydık, neredeyse bir saat sürecek kuyruğu atlattık. Roma'daki en uzun bilet kuyruklarından biri ise Vatikan'da.

Tarih kokan şehir: Roma!

Katolikler tarafından kutsal sayılan bu bölge dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ağırlıyor. Dünyanın önemli sanat koleksiyonlarından birine sahip olan müzenin önünde yaklaşık üç saatlik bir kuyruğu göze almanız gerekiyor. Bilet fiyatı ise 17 Euro. Görülmesi gereken önemli yerlerden bir diğeri de San Pietro Meydanı. Meydanın tam ortasında İskenderiye'den getirilen yaklaşık 4 bin yaşındaki dikilitaş bulunuyor. San Pietro Bazilikası ise tüm ihtişamıyla bu meydanda konumlanmış.

BİZE ULAŞIN