Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buzlu yolda yürümenin püf noktaları

Uzmanlar, buzlu yolda yürümenin püf noktalarını sıraladı.

DÜŞMEKTEN KORKMAYIN

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baktır: "Buzlu yolda düşme korkusuyla yürümek, panik belirtisidir. Panik hata riskini artırır. Bunun için düşmekten korkmayın.

Prof. Dr. Ali Baktır:"Bastığınız yeri görerek yürüyün. Düşerken avuç içiniz dışa dönük olmalı ki kalçaya binen yük hafiflesin. Düşme sırasında dirseklerin yere teması da önlenmelidir. Bu gibi durumlarda özellikle yaşlılarda kemik erimesine bağlı bilek kemiklerinde kırıklar oluşabilir. Tedavisi en zor kırıklar ise kalçada oluşanlardır. Bu tip kırıklar hastayı uzun süre yatağa bağlar.''

Prof. Dr. Ali Baktır, yaşlıların kış aylarında sabah çok erken saatte dışarı çıkmaması gerektiğini, kış aylarında sabah namazına giderken düşüp kalça kemiğini kıran birçok yaşlı olduğunu ifade etti.
Yaşlılarda kemik erimesine bağlı olarak kemiklerin kırılgan bir yapıya sahip olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Baktır, ''Kış aylarında görülen bu tür olaylar, özellikle İskandinav ülkelerinde çok yaygındır. Çünkü bu ülkelerde ortalama ömür 90 yıldır. Kayseri'de de her yıl onlarca kişi bu nedenle bize başvurmaktadır'' dedi.


Tunceli Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Ahmet Ateş, ciddi kırıkların büyük çoğunluğunun, kayma sırasında ellerle dengenin sağlanamaması veya düşme sırasında başın ve vücudun korunamamasından kaynaklandığını belirtti.

Op. Dr. Ateş, alınabilecek tedbirleri şöyle sıraladı: Arazi şartlarına uygun giyinmek.

*Ayakkabı kaygan zeminlerde çok önemli. Tabanı lastikli, kalın dişli ve yüksek olmayan topuklu ayakkabılar tercih edilmeli.

* Son zamanlarda piyasada bulunabilen buz kıskaçları botlara takılmalı, buz olmayan zeminlerde mutlaka çıkartılmalıdır.

* Özellikle hızlı hareketlerden kaçınılması, kontrollü yürünmesi, bunun için yapılabilecek bazı şeyler var. Kısa adımlarla parmaklarımızı yere kuvvetli basarak dengeli bir yürüyüş pozisyonunda hareket edilmeli

BİZE ULAŞIN