Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

 • 1
 • 11
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Ehliyet ve liyakat esas olmalıdır. Berat Bey başarılı olursa takdir etmek lazım. Ben işine bakarım. Ehliyeti var mı ona bakarım. Burada şunun altını çizmek gerekir. Berat Bey uluslararası eğitim almış, master yapmış, Türkiye'nin en büyük enerji şirketlerinde yöneticilik yapmıştır.

Tecrübe ve eğitim düzeyi bu iş için yeterlidir. Ali Babacan Bey bakan olduğunda herhangi bir deneyimi yoktu. Ona kredi açıldı bugün Ali Babacan diye önemli bir isim oldu. Berat Bey belki de ondan daha başarılı olacaktır. Ön yargıları bırakmak gerekir.Şahsen onun başarılı olacağına inanıyorum.

Sinan Burhan/Yeni Akit

 • 2
 • 11
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Bir kez daha "mahpus gazeteciler" söylemi üzerinden Türkiye'nin köşeye sıkıştırılmaya çalışılacağını göreceğiz.
Olayın hakikati şu şekilde. "Erdoğan'ı devirme" operasyonu tüm hızıyla devam etmektedir. İttifaklar oluşmuş, bütün Erdoğan düşmanları son bir gayret küreklere asılmaktadır. Onlar için bu, her yolun mubah görüldüğü "kutlu bir savaş"tır.Erdoğan'ı toplum nazarında itibarsızlaştırıp zayıflatma operasyonu başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Erdoğan'ı Batı nazarında değersizleştirme operasyonundan da sonuç alınamamıştır. Çünkü her ikisi de Batılı devletlerin pragmatizmine, kendi ülkesinde güçlü bir liderle karşı karşıya gelmeme tavrına toslamıştır.
Bu durumda geriye Erdoğan'ı "savaş suçlusu" olarak gösterip, uluslararası alanda yargılatmak kalmıştır. İşte o gazeteci ve örgüt mensubu bu ortamda bir araya gelmiştir.
Sadece bir belge için değil. Çok daha kalıcı bir birliktelik için. Birlikte, ortak hedef için planlar yapılmıştır.
Eldeki bazı görüntüler, Erdoğan'ın "DAİŞ"e silah gönderdiği izlenimi yaratacak şekilde çarpıtılarak sunulmuştur.
Türkiye'nin "teröre destek veren ülkeler kategorisi"ne yerleştirilmesi istenmiştir. Diğer yandan Türkiye'nin Suriye politikasını, Rusya ve İran'ın çizgisine göre revize etmesi temin edilmeye çalışılmıştır. Bir süre sonra devlet ve PKK karşı karşıya geldiğinde de, "Erdoğan'ı devirme" operasyonu uğruna, o gazeteci devleti suçlar, terör örgütünü masum gösterir. Bir uluslararası terör örgütü Suruç'ta ve Ankara'da bombalar patlatıp insanları öldürdüğünde yine aynı operasyon uğruna bunu da devlete, hatta ve hatta Erdoğan'a yıkmaya çalışır.

Fahrettin Altun/Sabah

 • 3
 • 11
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Terör örgütlerinin avukatlarının yaptıkları başvuruları dikkate alan RTÜK üyeleri, mesela A Haber'i cezalandırıyor? Benim anlamadığım RTÜK ve YSK'nın önünde başka bir yasa mı var? Bu ülkede terör örgütleriyle mücadele etmek, bunları eleştirmek ne zaman suç oldu? RTÜK, bu ülkenin 'Kırmızı Kitap'ına giren örgütleri terör örgütü olarak kabul etmiyor mu? Parmak sallayarak, aba altından sopa gösteren RTÜK, kendisini dokunulmaz mı sanıyor? Yıllarca bu ülkeyi, siyaseti, medyayı, ekonomiyi, dış politikayı istediği gibi dizayn eden gruplara ses çıkarmayan bu üst kurullar kime ve hangi güce güveniyor? Biz ve bizim gibi düşünen, mücadele eden A Haber, 24 gibi televizyon kanalları pes etmeyeceğiz, terör örgütleriyle mücadele edeceğiz, terör destekçilerine karşı dik duracağız. Başta Pensilvanya olmak üzere terör örgütlerine selam duranlar ise, bu yaptıklarının yanlarına kâr kalacağını düşünmesin.Yeni Meclis'e, yeni hükümete sesleniyorum! Hadi bırakıyorum medya özgürlüğünü bir tarafa, teröre terör, terör örgütlerine terör örgütü dediğimiz için bizi cezalandıranlardan hesap sorulması gerekiyor. Ayrıca yapılacak yeni düzenlemelerle bu tür aymazlıkların son bulması için üzerinize büyük görev düşüyor.

Murat Kelkitlioğlu/Akşam

 • 4
 • 11
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Türk hava sahasını ısrarlı uyarılara rağmen ihlal eden Rus savaş uçağının vurulması ile ilgili epey bilgi kamuoyuna yansıdı. Bu vesileyle hassas birkaç detayı paylaşmakta fayda var.
1- Rus uçaklarının 3-4 Ekim 2015 tarihlerindeki ilk hava ihlalleri karşısında risk katsayısı artınca angajman kurallarını uygulama yetkisi pilotlardan alınarak nihai onay mercii olarak Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal'a bırakılmış. 23 Kasım'da SU 24 tipi iki Rus uçağı Türk hava sahasını ihlal ettiğinde Komutan karargâhtaki odasında radar ekranından gelişmeleri dakika dakika izliyormuş. Buradan şu sonuca varmak da mümkün... Yüksek gerilim anlarında Komutan karargâhta olmasa belki de vur emri verilemeyecekti. Yani, Rusların iddia ettiği gibi planlı ve kasti bir operasyon söz konusu değildi. Türkiye'nin egemenlik haklarının korunmasına dönük siyasi emir ve askeri karar yürürlükteydi.
2- Rus uçağı düşürüldükten sonra arama kurtarma amacıyla bölgeye gönderilen Rus helikopterleri zaman zaman Türk hava sahasını ihlal ettiler. Fakat insani amaçlı faaliyette bulundukları gerekçesiyle herhangi bir önleme faaliyeti icra edilmedi.
3- Kriz yönetimindeki bütün inceliklere karşın Diyarbakır- Eskişehir- Ankara arasındaki hava kontrol- ihbar- harekât merkezinde görevli personelin olaydaki kilit rolü ile muhtemel kripto bir çekirdek kadronun 16 saniye 70 saliseye müdahil olup olmadığı da araştırılmaya değer konu.

Okan Müderisoğlu/Sabah

 • 5
 • 11
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Akit için mahkemeye koşup.. "Çocuğum telafisi imkansız zarar görüyor"diyen Can'a.. Son hatırlatmam şu:

Senin çocuğun çocuk da.. Türkmenlerin çocukları çocuk değil mi? Bak, Rus gavuru nasıl bombalıyor, o bölgeyi.. Göstere göstere.. Gizlemeden.. Saklamadan..

Sen ise, bölgeye gidecek TIR içindeki yardımı bile, büyük bir suç gibi manşet yapıyorsun..

Varsa cesaretin.. Buyursun, gazeten iki satır eleştiri getirsin.. Rusların, Türkmen çocuklarına yaptığı bombardıman için..

Getirsin de, biz de inanalım, "Sen casusluk değil, gazetecilik dürtüsü ile o yayını yaptın!"

Ali İhsan Karahasanoğlu/Yeni Akit

 • 6
 • 11
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Putin'in "içte İslamlaşma" iddiasının pek etkisi olacağı görüşünde değilim. Zaten bu argüman diğerini desteklemek için kullanıldı. İşte bu yüzden "DAİŞ başta olmak üzere radikal İslamcılara destek" propagandasını Türkiye'nin önemsemesi lazım.
Önce tespitleri iyi yapalım. Putin, Türkiye'nin hava sahası ihlallerine Rus uçağını düşürerek tepki vermesinin "sembolik" öneminin farkında. Ukrayna krizinde olmayan bir şey Suriye krizinde oldu. Bu sebeple "çizilen karizmasının" bedelini ödetmek için Türkiye aleyhine bir kampanyada "kaçak petrol ticareti" üzerinden "DAİŞ'e destek" suçlamasını merkeze yerleştirdi. Halbuki DAİŞ'in petrolünü Esed rejimine sattığı ve bazı Rus firmalarının da bu ticarette rol aldığı biliniyor.
George Haswani üzerinden yürüyen petrol ticaretinin Esed ve Rusya ayakları ABD hazine bakanlığınca açıklandı. Gerçekler tam tersi olsa da Putin, Türkiye'yi bu konuda suçlamaya devam edecek. Zira Türkiye'nin DAİŞ ile mücadele üzerinden Suriye masasında etkili olmasını engellemek niyetinde. Dahası, Putin, DAİŞ terörüne karşı Rusya liderliğinde "ortak cephe" oluşturmak amacında. Uçak krizini de teröre karşı ülkesinin "liderlik" yaptığı algısını oluşturmak için kullanıyor. Yakında ABD-Türkiye ortak operasyonu ile Cerablus- Azez bölgesi DAİŞ'ten temizlenecek.

Burhanettin Duran/Sabah

 • 7
 • 11
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…
Editörün seçtiği 10 köşe yazısından…

Korkulan oldu. Sonuç itibariyle, dünyanın iki süper gücünden birinin uçağını düşürmüş olduk. Gerekçesi ne olursa olsun sonuç budur.
Şu kadarını söyleyeyim: Bir şeyi görmezseniz o şey sizin için görülmez olur. Ve, bir bakış açına kapandınız mı narkozlanıyorsunuz demektir.
Dış politika haklılık üzerine yürümez. Nihayetinde güçlü olanın haklı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Peki, güce, güçlüye boyun mu eğeceğiz?
Eğmeyelim. Lakin bir başka güce yaslanarak değil. Kendi varlığınla güçlü olmak, işte bütün mesele bu! Gelgelelim, merhum Erbakan önderliğinde kurulan D- 8, güce tapınan dünyaya "haklıların ittifakı" mesabesinde bir cevaptı, bedelinipostmodern darbeyle ödedi.
Enteresan olan şu: CIA taşeronu "paralel örgütü" Putin Rusya'ya,Hameney de İran'a sokmadı. Türkiye de "paralel örgütü" tasfiye etmeye başladı. Bir Rus uçağı düşürdük her şey değişti. Rus sözcü Mariya Zaharova, mülâaneci Fuat Avni'nin iddialarına kadar düştü.
Uçak mevzuunu, Erdoğan ve Putin'e karşı bir operasyona dönüştürmek isteyenler de Türkiye'yi pohpohlamaya başladı.
Sayın Erdoğan bu pohpohlamalara prim vermemekle kalmadı, Rus uçağı olduğunu bilmiyorduk, demekle "kumpası" deşifre etmiş oldu.

Salih Tuna/Yeni Şafak

BİZE ULAŞIN