Türkiye'nin en iyi haber sitesi

, 'de dene yap atölyesi açılış törenine katıldı

Başkan 'ın eşi , Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Dene Yap Atölyesi açılış törenine katıldı.

Emine Erdoğan, Kadıköy'de dene yap atölyesi açılış törenine katıldı

Törende konuşan , Ahmet Sani Gezici Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin eğitim kalitesi, yetiştirdiği nice başarılı öğrencileriyle İstanbul'un önemli değerlerinden biri olduğunu söyledi.

Emine Erdoğan, Kadıköy'de dene yap atölyesi açılış törenine katıldı

, kızlarının da bu okulda eğitim aldığını anımsatarak, "Eğitime ve ilme olan düşkünlüklerinin tohumları burada atılmıştır. Bu nedenle bu güzide eğitim yuvasının ailemizdeki yeri hep özeldir" dedi.

Emine Erdoğan, Kadıköy'de dene yap atölyesi açılış törenine katıldı

"EĞİTİM İHTİYAÇLARI VE ANLAYIŞI HIZLA DEĞİŞİYOR"

Eğitim ihtiyaçları ve anlayışının hızla değiştiğini, bilgileri ezberleyen ve pasif dinleyici olarak derse katılan öğrenci modelinin artık çağın gerisinde kaldığını ifade eden , "Bugün çocuklarımız bilgiyi sadece tekrar eden değil, hayatın içinde bizatihi uygulamaya koyabilen bireyler olarak yetişiyorlar. Dolayısıyla öğrendiklerini yorumlama, geliştirme ve değer katma kabiliyetleri artıyor. Etraflarında gördükleri sorunlara bilgileriyle çözüm üretebiliyorlar. Çünkü bilgi deneyimle birleşiyor. Bugün açtığımız dene-yap atölyesi, tam olarak bu amaca hizmet edecektir" diye konuştu.

Emine Erdoğan, Kadıköy'de dene yap atölyesi açılış törenine katıldı

Hedefin çağın ihtiyacı olan becerilerle donanmış, öğrenmeye karşı ilgi ve sevgisi artmış bireyler yetiştirmek olduğunu vurgulayan , teknoloji okur-yazarlığı kazanacak öğrencilerin geleceğin dünyasına doğru daha sağlam adımlarla yürüyeceklerine inandığını kaydetti.Dene-yap atölyesinde özellikle robotik-kodlama, siber güvenlik, havacılık ve uzay, nano-teknoloji ve yapay zekâ gibi alanlarda teorik ve uygulamalı eğitimler verileceğini aktaran Emine Erdoğan, "Bu eğitimleri alan gençlerimiz hayal edecek, araştıracak, geliştirecek ve üretecekler. Belki aralarından ülkemizin geleceğinde önemli işler başaracak bilim insanları, araştırmacılar ve girişimciler çıkacak. Biz her bir gencimizin bu potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz. Yeter ki yeteneklerini geliştirebilecekleri imkânları olsun. Çok şükür Devletimiz eğitim alanında sunduğu hizmetlerle bu ihtiyaçları karşılamaktadır" ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, Kadıköy'de dene yap atölyesi açılış törenine katıldı

"KIZ ÇOCUKLARIMIZIN BİLİM VE TEKNOLOJİ İLE ERKEN YAŞLARDA TANIŞMASI ÇOK ÖNEMLİ"
, proje kapsamında 200 öğrencinin temel kodlama eğitimi aldığını ve bu alana büyük talep gösterdiklerini açıklayarak, konuşmasına şöyle devam etti: "Bildiğiniz gibi teknoloji gittikçe hayatımızda daha çok yer alıyor. Fakat tüm dünyada kadınların bilim ve teknoloji ile ilgili alanlarda gerek öğrenci olarak gerekse çalışanlar olarak nüfusları beklenenden azdır. Bu durum dünyanın her yerinde, hatta teknolojinin kalbinin attığı merkezlerde dahi böyledir. Mesela Amerika'da Silikon Vadisinde çalışanların, yalnızca yüzde 24'ü kadınlardan oluşuyor. Ülkemizde de mühendislik fakültelerimizden mezun ettiğimiz kız öğrenci oranı yüzde 24 civarlarındadır. Bildiğiniz gibi teknoloji tasarımla iç içe bir alandır. Yani kullandığımız teknoloji, yaşadığımız hayat, aslında bir tasarım ürünüdür. Bu tasarıma ortak olmazsanız, ancak size sunulanı tüketmek ve yaşamak zorunda kalırsınız. Bu noktada kız çocuklarımızın bilim ve teknoloji ile erken yaşlarda tanışması ve bu alanda başarabileceklerine dair özgüven geliştirmelerinin çok önemli olduğuna inanıyorum."

Emine Erdoğan, Kadıköy'de dene yap atölyesi açılış törenine katıldı

, bilim, teknoloji ve sanat gibi alanların, mutlaka insanlığa fayda sağlamayı amaçlayan bir odak noktasına sahip olması gerektiğini sözlerine ekleyerek, Nobel Ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar'ın "Başarılı olmak, Nobel almak değildir. Başarılı olmak ailenize, memleketinize, vatanınıza, insanlığa hizmet etmek demektir" sözünü anımsattı.

"Dünyada yaşanan kaos, bazen bilim ve teknolojinin hiç de iyi niyetli olmayan amaçlarla kullanılabildiğini gösteriyorö diyen Emine Erdoğan, "Birileri bir yandan çaresiz hastalıklara şifa olsun diye laboratuvarlarda sabahlarken, birileri aynı vakti, biyolojik silah geliştirmek için de kullanabiliyor. İşte yol ayrımı buradadır. Ben bu güzide kurumumuzun, evlatlarımızı en güncel bilgilerle donattıklarını biliyorum. Bunun da ötesinde, bilgiye fazilet katarak, insanlığın ihtiyaç duyduğu ahlaki yükselişe de katkı sunduklarına yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Emine Erdoğan, Kadıköy'de dene yap atölyesi açılış törenine katıldı

"EDİNDİĞİNİZ BİLGİYİ DÜNYANIN SORUNLARINA ÇÖZÜM OLACAK ŞEKİLDE İNSANİ FAZİLETLERLE İŞLEMELİSİNİZ"

İmam hatip liselerinin kurucusu Celaleddin Ökten'i rahmetle yâd eden , "Onun vizyonu 'Asrın ihtiyaçlarına müdrik, şark'ı ve garb'ı iyi bilen bir nesil' yetiştirmekti. Yalnızca doğuyu ya da yalnızca batıyı değil, iki dünyayı da anlayan, ilme bir bütün olarak bakan öğrenciler yetiştirmek istemişti. Kuran'ın mesajını tam olarak idrak edebilmek ve doğru anlatabilmek için tüm ilimlere yönelmenin gerekli olduğunu anlatmıştı. Allah ondan razı olsun" ifadelerini kullandı.

Gençlere, "aklınızı bilimle, ilimle yoğurup, edindiğiniz bilgiyi dünyanın sorunlarına çözüm olacak şekilde insani faziletlerle işlemelisinizö tavsiyesinde bulunan Emine Erdoğan, "Çünkü imam hatipli olmak bunu gerektirir. Vicdan sahibi insanlar olmak, kendinden başkasını düşünebilmeyi, elindeki tüm imkânları insanlığa hizmetkâr kılmayı gerektirir. Sizlerin her birinizin bu iştiyakla dopdolu olduğu, ışıldayan gözlerinizden anlaşılıyor" dedi.

BİZE ULAŞIN