Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gündemden başlıklar- 06/01/2010

Gündemden başlıklar- 06/01/2010

KEMAL SUNAL'IN FİLMİ GERÇEK OLDU!
 
Ünlü sanatçı Kemal Sunal'ın başrolünü üstlendiği "Sakar Şakir" filminde yaşanan sahne gerçek oldu. Apartmandan atılan izmarit, genç bir bayanın saçına düştü. Saçı tutuşan kadını yanmaktan, çevre esnafı kurtardı.

 Çorlu'da benzerine ancak filmlerde rastlanan bir olay yaşandı. İkamet ettiği Malkara'dan Çorlu'daki akrabalarına ziyarete gelen Fidan Çin (28) adlı genç bayan bir apartmanın önünden geçerken yukarıdan atılan izmaritin kafasına düşmesi sonucu hastanelik oldu.
 
Saçlarının arasına giren izmaritin genç bayanın saçlarının bir bölümünü yaktığı kaydedildi. Olay anında Fidan Çin`in yakınında olan görgü tanıkları Çin'in; "Yandım" diyerek elini saçlarına götürdüğünü ve kendilerinin de yardıma koştuklarını belirterek, "Bayan, bağırmaya başlayınca yanına geldik. Kafasındaki izmarit saçlarını yakmıştı. Eliyle söndürmeye çalıştı. Su dökerek ve üzerine mont kapatarak söndürdük" dedi.

Fidan Çin, 112 Acil Servis ekiplerince ilk müdahalenin yapılmasının ardından Çorlu Devlet Hastanesi Acil Servis Ünitesi'ne kaldırılarak tedavi edildi. Acil serviste yapılan tedavi sırasında yaşadığı şoku üzerinden atamadığı gözlenen Çin'in, ifadesinde izmariti atan kişiyi görmediğini, şahsın bulunası halinde şikayetçi olacağını söylediği kaydedildi.

Kemal Sunal ile Macit Flordun'un unutulmazları arasında yer alan Sakar Şakir adlı filmde de benzer bir sahne yaşanmıştı. (İHA)


 

 

Gündemden başlıklar- 06/01/2010

"HEPİMİZİ ANNEM VURDU"

Rize'de polis olan eşini ve çocuklarını vurduktan sonra intihar eden kadının, olay günü sabah da eşiyle tartıştığı ortaya çıktı. Olaydan yaralı kurtulan 7 yaşındaki M.G'nin anne, babası ve kardeşinin cesediyle 5 saat yaşadığı öğrenildi. Yaralı çocuk, "Hepimizi annem vurdu" dedi. Bu arada apartmandaki komşuların 16.30 sıralarında silah sesleri duyduğu ancak polise haber vermediği ortaya çıktı. M.G ve annesi olay günü sabah okula giderken güvenlik kamerasına yansıdı.

Olay İslampaşa Mahallesi Barbaros Sokak'taki Kervan Apartmanı'nın 3. katında önceki gün 16.30 sıralarında meydana geldi. Bir süredir eşiyle arasında geçimsizlik olan 11 yıllık polis memuru Osman Çağatay Olgun (38) ile eşi Gülseren Olgun (28) yine tartışmaya başladı. Tartışma sırasına cinnet geçiren kadın, eşinin tabancasını alarak önce 4 yaşındaki oğlu Alptuğ Berk'e, ardından eşine ateş etti. Daha sonra diğer oğlu 7 yaşındaki M.G'ye kurşun yağdırdı.
Son olarak kendi kalbine ateş eden genç kadın, eşi ve oğlu Alptuğ Berk olay yerinde hayatını kaybederken, M.G ağır yaralandı. Yaralı olarak bulunan M.G hemen Rize Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Cesetler otopsi yapılmak üzere ambulansla Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Adli Tıp Kurumu raporunda, polis memurunun sırtına iki, Alptuğ Berk'in vücuduna ise 4 kurşun isabet ettiği, Gülseren Olgun'un da kalbinden giren tek kurşunla hayatını kaybettiği belirlendi. Cenazeler Adana'ya gönderilecek. R
ize Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan, 5 saat boyunca anne, baba ve kardeşinin cesetleri arasında kurtarılmayı bekleyen M.G'nın hayati tehlikeyi atlattığı bildirildi. M.G'nin, babası ve kardeşini annesinin vurduğunu söylediği öğrenildi. M.G'nin ifadesinde, "Bana da ateş etti ama odaya kaçtım. Lanet olası silah olmasaydı ödevlerimi bitirecektim" dediği öğrenildi.

 

Selman KUTLU-RİZE/SABAH

Gündemden başlıklar- 06/01/2010

LÜKS ALIŞVERİŞ MERKEZİ ARTIK 'GECEKONDU'

Nişantaşı'ndaki 16 katlı City's alışveriş merkezi için, Danıştay'dan "kaçak yapı" kararı çıktı. Şimdi dükkânların ruhsatlarının iptali gerekiyor .
İstanbul'un en gözde alışveriş merkezlerinden Nişantaşı'ndaki City's, Danıştay kararıyla "kaçak" duruma düştü. Buradaki mağazaların ruhsatlarının iptali, yeni bir plan tadilatı yapılması ve binanın bu plana uydurulması gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 13 Temmuz 2005'te 1/5 binlik imar planını değiştirerek, Şişli Terakki Vakfı'nın Nişantaşı'ndaki arazisini okul alanından çıkarıp turizm ve ticaret alanı ilan etti. Ardından Nişantaşı City's AVM'nin inşaatına başlandı. Yaklaşık 150 milyon dolara mal olan ve 14 ayda yapılan AVM, 18 Ocak 2008'de kapılarını açtı. Ancak, binaya 8 emsal (yapılaşma oranı) izni verilmesi ve 1600 araçlık otoparkın getireceği yükün tartışmaları da beraberinde geldi.

BİLİRKİŞİ KARŞI ÇIKTI


Dönemin CHP Grup Başkanvekili Kemal Akar ile Avukat Hatice Bayram, inşaat sürerken, imar planındaki değişikliğin iptali için mahkemeye başvurdu. Dava sürecinde gelen bilirkişi raporunda, 17 katlı merkez için, "Yapı yoğunluğu, trafik yoğunluğu ve emsal değerinin 8 olması kamuya büyük yük getiriyor. Üst ölçekli planlar onanmadan inşaata başlanması, ilçe belediyesinin (Şişli Belediyesi) yetkisi olmamasına karşın avan projeyi onaylayarak uygulamaya başlanmasına izin vermesi şehircilik ve kamu yararına aykırı bir durumdur" denildi. İstanbul 3. İdare Mahkemesi de 16 Ocak 2008'de yani açılıştan 2 gün önce arazinin plan tadilatını iptal etti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi ve Terakki Vakfı kararı temyiz etti. Son sözü ise Danıştay söyledi.

'KAMU YARARINA AYKIRI'
6. Daire, 6 Kasım 2009'da aldığı 2009/10822 sayılı kararla söz konusu arazinin okul alanından çıkarılarak ticaret, turizm alanı ilan edilmesine ve yaklaşık 8 emsale denk gelecek şekilde yapılaşmaya açılmasına olanak tanıyan imar planını iptal etti. Böylece City's AVM kaçak, buradaki ünlü mağazaların ruhsatları da geçersiz hale geldi. Kararda özetle şöyle denildi: "Plan tadilatının yapı ve trafik yoğunluğu ve 8 emsal değeri ile kamuya yük getirdiği, emsal değeri ile diğer yatırımlar için örnek oluşturacağı görülmüştür. Yapının ürettiği toprak rantının kamuyla paylaşımı konusu ile ilgili çözüm üretilmemiştir. Tüm parsele yapılaşma izni verildiği, zemin altı katların donatı hesabının dikkate alınmadığı, eşdeğer nitelikte eğitim alanı planlanmadığı, şehircilik ilkelerine, kamu yararına uyulmadığı anlaşılmıştır."

ŞİMDİ NE OLACAK?
Danıştay'ın kararıyla birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yeni bir plan yapması ya da Şişli Belediyesi ile birlikte binayı yıkması gerekiyor. Ancak yetkililer, "Mevcut binaya göre plan yapılırsa mahkeme yine iptal eder" diyor. CHP İl Başkanı Gürsel Tekin de "Tüm dükkânların ruhsatlarının iptal edilmesi lazım. Aksi takdirde belediye başkanları hakkında da suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

(Erhan ÖZTÜRK/HABER MERKEZİ)

Gündemden başlıklar- 06/01/2010

SİGARA YASAĞI KALKACAK MI?

CHP İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu verdiği kanun teklifinde 2015 yılı sonuna kadar özel ve tüzel kişilere ait kahvehane, kıraathane, birahane, lokal ve benzeri işletmelerde "içeride sigara içilebilir" levhası asılarak ve yeterli havalandırma sağlanarak sigara içilebilmesi öngörüldü. Hacaloğlu, "İflasların diz boyu olduğu bir dönemde ekonominin bu kesimine bir destek vermenin gerçekçi olduğunu düşünüyoruz. Zaten bugün kağıtta olan ama fiilen uygulanmayan bir yasa hükmü söz konusu. 2015 yılı sonuna kadar bunlara kredi desteği de verilerek, işletmeyi modernize etme imkanı verilmeli."dedi.

Hacaloğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bir grup CHP milletvekilinin imzasıyla Meclis Başkanlığı'na sunduğu sigara yasağına ilişkin kanun teklifi hakkında bilgi verdi. Kapalı alanlarda sigara içme yasağı getiren kanunun özünde doğru bir yasa olduğunu ancak sonuçları ve gerekli incelemeler yapılmadan çıkarıldığını kaydeden Hacaloğlu, sigaranın sağlığa zararı konusunda tereddütü bulunmadığını, ailesinin ve kendisinin de sigara içmediğini söyledi. Türkiye'de 500 bin civarında kahvehane ve kıraathane olduğunu söyleyen Hacaloğlu, bu mekanların 1.5 milyon insanın ekmek teknesi olduğunu ve her gün 10 milyon kişiye hizmet verildiğini kaydetti. Sigara yasağı konusunda uyum dönemine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Hacaloğlu, Meclis Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifinin 2015 yılı sonuna kadar kahvehane ve kıraathanelerde "içeride sigara içilebilir" levhası asılarak ve gerekli havalandırmanın sağlanması kaydıyla sigara içilebilmesini öngördüğünü bildirdi.  (ANKA)

Gündemden başlıklar- 06/01/2010

SEBZE VE MEYVEDE MÜJDE

TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda görüşülen, Yeni Hal Yasa Tasarı kanunlaştığında meyve ve sebzede yeni bir dönem başlayacak, meyve ve sebzeleri neredeyse tarla fiyatına vatandaşa ulaştırılması sağlanacak. Düzenlemeye göre, meyve ve sebze fiyatları, belediye ve komisyoncu paylarında yapılan kesintiyle, ilk etapta yüzde 13'e varan oranlarda ucuzlayacak. Düzenleme; sebze ve meyvelerin hallerde işlem görme usullerini sil baştan değiştiriyor. Buna göre, üretici, komisyon ödemeksizin ürününü doğrudan satabilecek. Bu da sebze ve meyve fiyatlarında indirimin önünü açacak. TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu, "Yeni Hal Yasa Tasarısı" nı görüşmek üzere Komisyon Başkanı Hasan Ali Çelik başkanlığında toplandı. Komisyonda tasarı ile ilgili sunum yapan Bakan Ergün, Hal Yasası'nın önemine dikkat çekerek, bu konunun gıda güvenliğinin bir parçası olarak büyük önem taşıdığını söyledi. Üretilen sebze ve meyvenin yaklaşık yüzde 5'inin ihraç edildiğini belirten Ergün, ülke içinde kalan miktarın da yaklaşık yüzde 12.5'ini sanayide kullanıldığını ifade etti.  (AA)

Gündemden başlıklar- 06/01/2010

"MERMİLERİ SORSANIZ ÇİKOLATA DER"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP lideri Deniz Baykal'ı sözlerini eleştirdi. Arınç, "Baykal açıklamalarıyla büyük hata yaptı. Bir siyasetçi kozmik odadan kozmik patates çıktı der mi? Konu araştırılmalı ve sonuca ulaştırılmalı. Bu açıklamalardan utanıyorum ve üzülüyorum" dedi. Gazetecilere, "Lütfen beni buldunuz. Sayın Baykal'ı da bulun2 çağrısı yapan Arınç, " 8 kalaşnikof mermisi gönderilmiş. Kozmik odadan kozmik papates çıkıyorsa bunlar aslında mermi değil çikolatadır. Herhalde bunu söyler. Sayın Baykal'a mermileri sorun" diye konuştu. (AJANSLAR)

Gündemden başlıklar- 06/01/2010

BAYKAL: HÜKÜMET İŞİ POLEMİKLERLE İDARE ETME ANLAYIŞINDA

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın "Kozmik odadan kozmik patates çıkıyorsa Baykal, "Hakime gönderilen mermiler aslında mermi değil çikolatadır' der" sözlerini değerlendirirken "Öyle anlaşılıyor ki Hükümet bu işi polemiklerle idare etme anlayışındadır. Halbuki konunun polemiğe tahammül eder bir tarafı yok, ciddi bir mesele. Türkiye'de gerçekten kabul edilemez, olağandışı işler oluyor. Bu olağandışı işler konusunda Hükümet sergilenmesi gereken güven verici, doğru tavrı sergilemiyor" dedi.

Baykal, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda yapılan incelemeye ilişkin "Bu soruşturma sona erince ciddiyeti görülecek" sözlerine ilişkin "Önemsemek lazım. Arınç, gelişmeleri kamuoyumuzdan önce bilme noktasında olan iç çekirdeğin bir parçası, ben şaşırmam. Benim değerlendirmem Türkiye'deki bu olayların arkasında bunu yönlendiren bir karargahın olduğudur. Ve o karargahın çoğu kere bu planlamaları yaptığı, bunları ortaya koyduğu, belgeleri çıkardığıdır" diye konuştu. (ANKA)

BİZE ULAŞIN