Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Terörün niye tırmandığını söylememi ister misiniz?"

Terörün niye tırmandığını söylememi ister misiniz?
Yeni trend Aktüel dergisi okumak. Peki neden? İşte böyle özel haberler yüzünden. Aktüel, yeni çıkan sayısında AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ile çok özel bir röportaja imza attı...
Terörün niye tırmandığını söylememi ister misiniz?

“Sandıktan ‘hayır’ çıkarsa Türkiye ve Ak Parti için ne değişir?”
“Fethullah Gülen’in ‘evet’ çağrısının altında ne var?”
“Referanduma doğru terör olaylarının artması tesadüf mü?”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’e lafı hiç çevirmeden sorduk… İşte yanıtları…

Terörün niye tırmandığını söylememi ister misiniz?

Sayın Çelik, 12 Eylül’e kısa bir süre kala Türkiye’deki manzaraya bakınca, her geçen gün referandumun seçim havasına dönüştüğünü görüyoruz... Bu konuda ne düşünüyorsunuz?


Bu bir referandum, kesinlikle seçim değil. Sayın başbakanımız bunun bir seçim değil halk oylaması olduğunu her mitinginde söylüyor. Hangi partiye oy verirseniz verin, referandumda akılcı bir seçim yapılacağı yönünde çağrıları var başbakanımızın. 22 Temmuz 2007’deki seçimlerde AK Parti yüzde 47 oy aldı, hemen arkasından Cumhurbaşkanlığı
seçimi ile ilgili bir halk oylaması yapıldı, o oylamada halk yüzde 70 “evet” oyu kullandı. Herkes biliyor ki, bu yüzde 70 Ak Parti’nin oyu değildi. Dolayısıyla bizim bu referandumu bir milletvekili genel seçimine ya da belediye başkanlığı yerel seçimine dönüştürmek gibi bir çabamız hiçbir zaman olmadı. Ancak muhalefet meydanlara çıkıp, referandumun içeriğini konuşmak yerine kendi akıllarınca ezberlediklerini konuşuyor; bu durumda da ortaya referandumun seçim havasına döndüğü bir manzara çıkıyor.

Terörün niye tırmandığını söylememi ister misiniz?

Yani muhalefet referandumu seçim havasına sokarak, buradan bir pay mı elde etmeye çalışıyor?


Geçen gün katıldığım bir televizyon programında, bir köşe yazarı bana “Beni bu referandum paketinin içeriğini tartışmak gibi bir tuzağa düşüremezsiniz” diyor. Aslında meselenin ne olduğu buradan anlaşılıyor.

Terörün niye tırmandığını söylememi ister misiniz?

“Hiçbir zaman ‘hayır’ çıkacağını düşünmedim ama…”

12 Eylül’e yaklaşırken, her geçen gün artan terör olaylarını gördük, üstüne bir de Heron olayı patlak verdi…


Bu Heron olayı ve artan terör eylemlerini, sadece ben değil sokaktaki her vatandaşımız da görüyor, izliyor, takip ediyor ve bunların amacının ne olduğunu biliyor. Sonuç itibariyle memlekette bir kargaşa, kaos ortamı yaratarak, milletin kafasını karıştırmaya çalışıyorlar, bu sayede yeni anayasa paketinin kabul edilmesini engellemeye çalışıyorlar. Şu anki manzaraya bakınca böyle bir gayret görüyorum.

Terörün niye tırmandığını söylememi ister misiniz?

Peki sizin şahsi görüşünüz ne? Evet mi çıkacak yoksa hayır mı?


Başından itibaren ben “evet” çıkacağını bekliyorum, hiçbir zaman “hayır” çıkacağını düşünmedim. Bu konuda kesinlikle bir olumsuzluk beklemiyorum.

 

Terörün niye tırmandığını söylememi ister misiniz?

Evet çıkmazsa neler olur Türkiye’de?


Neticede halkın iradesine saygı duymak lazım. Evet çıkarsa bu çok büyük güzellikleri beraberinde getirecek ama hayır çıkarsa da “halkın kararı böyle” deyip çıkan sonucu sineye çekmek lazım. Ama ben yine de halkımızın kendine böyle bir kötülük yapacağını zannetmiyorum.

BİZE ULAŞIN