Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 yıl boyunca için sustu

17 yıl boyunca dünya için sustu


72 yaşındaki çevreci John Francis, 1971 yılında, Golden Gate'in altında çarpışma sonrasında devrilen 2 petrol tankerini gördükten sonra değişti. Sızan yarım milyon galon petrol hızla körfeze yayılıyordu. İnsanların her geçen gün çevre kirliliğinden şikayetçi olmasını da düşünen Francis, görüntülerden çok etkilendi ve büyük bir karar aldı.

17 yıl boyunca dünya için sustu


Farkındalık oluşturmak için motorlu taşıtları kullanmayı bıraktı. Yaşadığı yerde yanından arabayla geçen kişiler, onun kendilerini kötü göstermeye çalıştığını düşünüyordu. Çevre için sadece yürüyen Francis, bıkmadan ailesine ve çevresine bunun ne kadar önemli olduğunu, petrolün çevreye verdiği zararı anlatıyordu. Artık konuşmaktan da yoruldu.

17 yıl boyunca dünya için sustu


27. yaş gününe geldiğinde çok konuştuğunu düşünüp 1 günlüğüne sessiz kalma kararı aldı. Sessiz kaldığı tek günde insanların birbirlerini dinlemediğini fark etti. Francis'e göre söylenenleri duymaktan ziyade, nasıl devam edeceklerini tahmin etmeye çalışmaktan ve karşılık vermek için hazırlanmaktan ibaretti tüm yapılan.

17 yıl boyunca dünya için sustu


Daha sonra bu sessizliği her geçen gün bir gün daha uzatma kararı aldı. Süreçte yeni şeyler öğrendiğini de fark edince kararı bir yıl daha uzattı ve sessizliğini bozması 17 yılını aldı.

17 yıl boyunca dünya için sustu


Francis, 6 bin 205 gün yani 17 sene boyuca yürüdü, banjo çaldı, günlük tuttu ve okula gitme kararı aldı.

17 yıl boyunca dünya için sustu


22 Nisan 1990'da Günü'nün 20. yıl dönümünde sessizliğini bozdu. Doktora eğitimini de alan Francis, sessizliğe gömüldüğü 6 bin gün sonra insanların, en az onları sarıp sarmalayan doğa kadar önemli olduğunu öğrendiğini söyledi.

17 yıl boyunca dünya için sustu


Sessizliğini bozduktan sonra da çevrenin yanı sıra yoksulluğa ve insan hakları ihlallerine karşı çalışmaya devam etti.

BİZE ULAŞIN